خدمات ساختمان

زیرسازی نقاشی ساختمان چگونه انجام می شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

زیرسازی نقاشی ساختمان اولین اقدام صورت گرفته برای نقاشی ساختمان و رنگ آمیزی می‌ باشد. زیرسازی نقاشی ساختمان به رنگ پس زمینه و جنس دیوار بستگی دارد و بر همان اساس اقدامات مختلفی صورت می‌ گیرد. درست انجام دادن زیرسازی که در حالت عامیانه به آن لکه‌ گیری دیوار هم گفته می‌ شود در کیفیت رنگ آمیزی و نحوه انجام صحیح آن تاثیر مستقیمی دارد. نقاشی ساختمان و رنگ آمیزی دیوارها و دیگر سطوح به زیرسازی نیاز دارد. زیرسازی نقاشی ساختمان بر روی دیوار رنگ خورده و یا دیوار نو انجام می‌ شود. در هر دو شرایط زیرسازی نقاشی ساختمان باید حتماً برای جذب بهتر رنگ بر روی دیوار انجام شود. در واقع می‌ توان گفت نتیجه مطلوب رنگ آمیزی ساختمان و دیوار تا حد زیادی بستگی به زیرسازی مناسب آن قبل از شروع رنگ آمیزی دارد.

زیرسازی نقاشی ساختمان

مهمترین کاری که قبل از زیرسازی نقاشی ساختمان و رنگ آمیزی آن باید انجام شود، زیرسازی نقاشی ساختمان می‌ باشد که بر اساس وضعیت ساختمان و نوع دیوار صورت می‌ گیرد. ابزارآلات و مواد اولیه مورد نیاز جهت انجام این کار مانند لکه‌ گیری و بتونه کاری باید متناسب با جنس و نوع دیوار تهیه شود. لازم است بدانید که رنگ آمیزی دیوارهایی که هنوز رنگ نخورده‌ اند با سایر دیوارها متفاوت می‌ باشد. ظرافت و دقت کار می‌ تواند در زیرسازی نقاشی ساختمان موجب شود که رنگ خیلی خوب نشسته و رنگ آمیزی به بهترین شکل ممکن انجام شود.

مراحل زیرسازی نقاشی ساختمان

برای انجام دادن صفر تا صد رنگ آمیزی ساختمان نخستین گام بعد از تهیه ابزار نقاشی و همچنین انتخاب رنگ مورد نظر که شامل رنگ پلاستیک مولتی کالر اکریلیک و … می‌ باشد. به عبارتی دیگر پیش از آنکه نقاشی ساختمان و رنگ آمیزی آن را شروع کنید باید همه سطوح فرو رفته که در اثر ضربه روی دیوار ایجاد شده است را با بتونه و گچ پر کنید. اگر سطح ناهمسانی بر روی دیوار وجود دارد آن را با سنباده یکدست و صاف کرده و بستر مناسبی را جهت نقاشی ساختمان آماده نمایید.زیرسازی نقاشی ساختمان چگونه انجام می شود؟ زیرسازی نقاشی ساختمان مانند ترمیم ترک‌های روی دیوار تا حد زیادی به جنس و نوع دیوار و همچنین رنگ انتخابی بستگی دارد. در ادامه مطلب به بررسی موارد مهمی در مورد زیرسازی نقاشی ساختمان می‌ پردازیم. زیرسازی نقاشی ساختمان به وسیله رنگ پلاستیک در ادامه بیان شده است.

 • چنانچه لایه زیرین کار از جنس گچی باشد جهت بتونه کاری کردن آن ابتدا باید رنگ آستر بر روی دیوار بزنید.
 • برای آماده کردن مخلوط بتونه می‌ توانید مقداری رنگ پلاستیک و گل بتونه و آب را با یکدیگر مخلوط کنید که برای آن بهتر است رنگ اکریلیک خالص مورد استفاده قرار گیرد.
 • برای آنکه زیرسازی نقاشی ساختمان را انجام دهید باید ترک‌ های عمیقی که روی دیوار وجود دارد را با گچ و بتونه کاملاً پر کنید.
 • پر کردن فرورفتگی‌ های موجود روی دیوار به کمک بتونه می‌ تواند انجام شود که به آن در اصطلاح لکه‌ گیری می‌ گویند.
 • سنباده زدن دیوار جهت تمیز کردن و صاف کردن و یکدست کردن سطوح می‌ باشد.
 • از یک سنباده سخت استفاده کنید و دیوارهای زبر را با آن یکنواخت کنید.
 • قسمت‌ هایی که خیلی خرابی ندارند را می‌ توانید با سنباده نرم یکدست کنید.
 • بعد از آنکه همه مراحل بالا را طی کردید باید ترکیب رنگ و بعد از آن دست اول رنگ آمیزی دیوار را انجام دهید.
حتما بخوانید:   کالیگرافی چیست؟ هنری جدید در دکوراسیون منزل

زیرسازی نقاشی ساختمان برای دیوارهای رنگ نخورده

اگر دیوار ساختمانی نوساز باشد و هنوز رنگ نخورده باشد، زیرسازی نقاشی ساختمان در آن کمی متفاوت‌ تر می‌ باشد. دیوار گچی به علت آنکه گچ داخل آن به کار رفته است نمی‌ تواند رنگ را خیلی خوب جذب کند به همین دلیل در زیرسازی نقاشی ساختمان لازم است همه دیوارها ابتدا روغن کاری شوند و معمولاً برای روغن کاری کردن از روغن الیف استفاده می‌ شود. پس از آن باقی مراحل مانند دیوارهای رنگ خورده می‌ باشد و می‌ توان از رنگ پلاستیک جهت رنگ آمیزی ساختمان استفاده کرد. زدن لایه آستر، بتونه کاری کردن جهت یکدست سازی دیوار، سنباده کشیدن و در آخر نظافت دیوار مانند شیوه قبلی صورت می‌ گیرد.

روغن الیف چیست؟

از روغن الیف جهت زیرسازی نقاشی ساختمان مخصوصاً برای دیوارهایی که گچی هستند و قبلاً رنگ نخورده‌ اند استفاده می‌ شود. این روغن با بهترین مواد اولیه جهت اشباع نمودن سطح چوب و گچ پیش از شروع رنگ آمیزی کاربرد دارد. زیرسازی نقاشی ساختمان چگونه انجام می شود؟به کار بردن روغن الیف روی سطح دیوارهای گچی باعث می‌ شود که ذرات سست بر روی هم بچسبند و سطح پایدار و همواری درست کنند. علاوه بر آنکه چسبندگی بهتری هنگام رنگ آمیزی ایجاد می‌ شود روغن الیف باعث پر شدن فضاهای خالی سطح نیز شده و رنگ کمتری در رنگ آمیزی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

روش استفاده از روغن الیف

در ادامه مطلب روش استفاده از روغن الیف را بیان می‌ کنیم.

 • تمام این محصول در بسته‌ بندی آماده‌ ای جهت استفاده قرار داده شده است.
 • پیش از به کار بردن روغن الیف حتماً باید محتویات ظرف به صورت کامل هم زده شود.
 • هنگام به کار بردن روغن الیف روی دیوار حتماً باید هوای تازه در محل جریان داشته باشد و درب و پنجره کاملاً باز باشد.
حتما بخوانید:   آشنایی با انواع کفپوش چوبی | کف پوش های چوبی و طرح چوب

روش لکه‌ گیری دیوار به وسیله گچ

یکی از مهمترین مواردی که حین زیرسازی نقاشی ساختمان باید آن را مورد توجه قرار دهید لکه‌ گیری دیوار به کمک گچ می‌ باشد. برای آنکه این کار را به نحو احسن انجام دهید باید مقداری ملات در ابتدا درست کنید. از این ماده می‌ توانید جهت پر کردن تمام فرورفتگی‌ های سطحی و عمیق در دیوار ساختمان استفاده کنید و محل‌ هایی که دارای درز و شکاف هستند را کاملاً پر کنید. به این کار لکه‌ گیری گفته می‌ شود و سطح یکدست و صافی روی دیوار ایجاد می‌ کند.

لکه‌ گیری روی دیوار رنگ شده

یکی از مهمترین قسمت‌ های زیرسازی نقاشی ساختمان مرحله لکه‌ گیری روی دیوار رنگ شده می‌ باشد. اگر این کار با کیفیت مناسب انجام نشود می‌ تواند رنگ اصلی را به شکل نا زیبا و غیر یکنواخت جلوه دهد. جهت انجام این کار به بتونه روغنی نیاز دارید که آن را در دو و یا سه مرحله بر روی بخش‌ های فرو رفته و یا اصطلاحا زخمی که روی دیوار وجود دارد باید بکشید. پس از آنکه این کار تمام شد سنباده کشی کار باید انجام شود و دیوار تمیزکاری شده و کاملاً لکه گیری‌ ها انجام شود و پس از آن آستر دیوار و در مرحله آخر رنگ آمیزی اصلی انجام می‌ شود.

زیرسازی نقاشی ساختمان برای رنگ روغن

یکی از پرکاربردترین و رایج‌ ترین رنگ‌ های ساختمانی رنگ روغنی می‌ باشد. برای آنکه رنگ روغنی را در نقاشی ساختمان مورد استفاده قرار دهید مانند دیگر رنگ‌ ها ابتدا باید زیرسازی نقاشی ساختمان انجام شود. همه مراحلی که در بالا گفتیم جهت ایجاد بستری مناسب برای رنگ آمیزی روغنی بر روی دیوار باید انجام شود و همه مراحل زیرسازی به نوع دیوار بستگی دارد. به عنوان مثال بتونه کاری، سنباده کاری، تمیز کردن دیوار از گرد و غبار و خاک باید بر اساس نوع دیوار انجام شود.

حتما بخوانید:   اجرت و قیمت نقاشی ساختمان و آپارتمان در تهران

نکات مهم برای زیرسازی نقاشی ساختمان

علاوه بر جنس دیوار و رنگ‌ هایی که جهت زیرسازی نقاشی ساختمان معرفی کردیم باید به کاربرد این بستر برای نقاشی دیوار و رنگ‌ هایی که به کار برده می‌ شود مانند رنگ مولتی کالر، رنگ پوششی بلکا و … اشاره کنیم. نکته مهم در زیرسازی نقاشی ساختمان این است که باید حتماً آن را با دقت بالایی انجام دهید و از یکسان بودن دیوار در همه مراحل انجام کار و در شرایط مختلف مطمئن باشید.

سطوحی که به زیرسازی نیاز دارند

دیوارهای بتنی و سیمانی: سطح دیوارهای بتنی و سیمانی به زیرسازی قوی نیاز دارند تا همه شکاف‌ ها و ترک‌ های احتمالی بر روی آن پوشش داده شود. چنانچه بخواهید رنگ آمیزی سطح کار را انجام دهید حتماً باید عیوب و ترک‌ هایی را که بسیار واضح هستند را ترمیم نمایید و پس از آن رنگ آمیزی را انجام دهید.

دیوارهای پوشش داده شده با بلکا: درست است که این پوشش‌ ها مقرون به صرفه و زیبا می‌ باشند ولی جدا کردن آنها از دیوار کار دشواری است. زیرسازی نقاشی ساختمان چگونه انجام می شود؟برای آنکه این پوشش از روی دیوار کنده شود به آب و حرارت نیاز دارید در غیر این صورت ممکن است به سطح زیر کار صدمه وارد کنید.

دیوارهایی پوشش داده شده با کاغذ دیواری: برای انجام این کار ابتدا باید کاغذ دیواری‌ ها را از سطح دیوار جدا کنید و بر اساس خرابی که زیر آن وجود دارد اقدام به زیرسازی نمایید. بنابراین به خاطر داشته باشید باید ابتدا پوشش کاغذ دیواری کاملا از بین برود و پس از آن زیرسازی با دقت کافی انجام شود.

سخن آخر

چنانچه تصمیم دارید رنگ آمیزی دیوارهای خانه خود را انجام دهید نخستین اقدام پیش از رنگ آمیزی زیرسازی نقاشی ساختمان می‌ باشد. نخستین و مهم‌ ترین اقدام در نقاشی ساختمان، زیرسازی می‌ باشد و حتماً باید با دقت و کیفیت خوبی انجام شود. زیرسازی ساختمان در واقع از بین بردن ترک‌ ها، سوراخ‌ ها، ناهمواری‌ ها، خراش‌ های کوچک و بزرگ که بر روی دیوار وجود دارد می‌ باشد که با بتونه سطح آن به خوبی پر می‌ شود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

زیرسازی نقاشی ساختمان چگونه انجام می شود؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

زیرسازی نقاشی ساختمان چگونه انجام می شود؟ زیرسازی نقاشی ساختمان برای رنگ روغن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x