دیجیتال

تنظیمات ماوس برای افراد چپ دست چگونه انجام می شود

افرادی که با دست چپ شان کار های خود را انجام می دهند، یکی از درگیری هایی که دارند این است که چطور ماوس را برای دست چپ خود، تنظیم کنند. البته که ماوس هایی وجود دارد که مخصوص چپ دست ها طراحی و تولید شده اند، اما در کشور ما ایران، همچین چیزی وجود ندارد. اما جای نگرانی وجود ندارد ما روشی داریم که با استفاده کردن از آن می توانید تنظیمات ماوس برای افراد چپ دست را به راحتی انجام دهید

 1. ابتدا با استفاده از ماوس، از لیست Start وارد گزینه کنترل Panel شوید.
 2. سپس به بخش Hardware and sound بروید.
 3. بعد از آن صفحه ای باز می شود که در بخش Devices and printers به دنبال دکمه ی Mouse باشید.
 4. بعد از مراحل بالا، از پنجره ی Buttons مورد Switch primary and secondary buttons را بر گزینید و در نهایت بر روی گزینه Ok کلیک کنید.

با انجام مراحل بالا، ماوس شما برای استفاده کردن با دست چپ، هماهنگ می شود.

چند نوع ماوس داریم؟ و ماوس ها چه ویژگی هایی را دارند

می دانید که ماوس ها پر کاربرد ترین وسیله ای هستند که از طریق آن ها می توانید با رایانه کار کنید. حالا امروزه انواع ماوس ها را داریم که کاربرد هر یک از آن ها متفاوت است.

 • ماوس های سیم دار
 • ماوس های لیزری
 • ماوس های بی سیم
 • ماوس های سایلنت
 • ماوس های مخصوص گیمینگ
 • ماوس های اپتیکال
 • ماوس های ارگونومیک
 • ماوس های توپی

تنظیمات ماوس برای افراد چپ دست

ماوس های سیم دار چه ویژگی هایی دارند

این نوع از ماوس ها همانطور که از نامشان پیدا است از طریق یک سیم به رایانه وصل می شوند، بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که ماوس های مدل بی سیم بهتر از سیم دار ها هستند، اما نادرست است چون ماوس های سیم دار هماهنگی بیشتری با رایانه دارند و نسبت به ماوس بی سیم به خاطر نداشتن قطعات برد، باتری و…. سبک تر هستند و همچنین دیگر نگران این موضوع نیستید که ماوس شما در حین کار شارژش تمام شود.

حتما بخوانید:   بهترین پاور مخصوص سيستم های گیمینگ

کاربرد ماوس های لیزری

ماوس های لیزری کاربرد گوناگونی نسبت به ماوس های دیگر دارند، کارایی آن ها توسط نوری است که به پد ماوس تابیده می شود و تصاویری که از بازتاب آن از طریق سنسور گرفته می شود، در ماوس لیزری از لامپ استفاده نمی شود بلکه از لیزر استفاده می شود و از دو منظور متفاوت تر از ماوس های مدل اپتیکال است:

 1. ماوس لیزری نسبت به اپتیکال ها دقت کمتری دارند.
 2.  و این که ماوس های لیزری قابلیت این را دارند که بر روی سطح شیشه ای و براق کارایی خود را حفظ کنند. اما یک مدل از ماوس به نام Mx Master 25 است که زیر مجموعه ای از ماوس های مدل اپتیکال به شمار می رود و بر روی سطح های براق هم کارایی خود را حفظ می کنند.

ویژگی های ماوس بی سیم چیست

این نوع از ماوس ها به اسم ماوس های وایرلس معروف هستند، و مشخص است که این مدل ماوس ها بدون سیم فعالیت می کنند و از طریق گیرنده هایی که دریافت می کند با امواج RF اطلاعات به دست آمده را به رایانه ارسال می کند. اما این ماوس ها در دو مرحله کار خود را انجام خواهند داد:

 1. فرستنده ای که در ماوس قرار دارد اطلاعات به دست آمده از دکمه هایی که کلیک کرده اید را برای گیرنده ارسال می کند.
 2. سپس گیرنده ماوس، این اطلاعات را می گیرد و آنها را به رایانه انتقال می دهد تا روند کار پیش برود.

اما نکته ای که در این جا قابل توجه است، این است که همه ماوس های وایرلس کارایی یکسانی ندارند. طوری که بعضی از آن ها، توسط بلوتوث کار می کنند. بعضی دیگر از آن ها از استاندارد وایرلس 2.4GHz استفاده می کنند. تعدادی از ماوس ها، از گیرنده ویژه خودشان یا از گیرنده ای به اسم یونیفای لاجیتک استفاده می کنند.

این گیرنده ها ویژگی های منحصر به فردی دارند، می توانید از طریق نرم افزاری که وابسته به آن است، 6 تا کیبورد و ماوس رایانه را فقط با کمک 1 گیرنده به رایانه خود وصل کنید. مزایای این کار، این است که اگر شما در محل کار خود مشغول به فعالیت هستند، و ماوس ها و کیبورد های گوناگونی دارید می توانید فقط با یک دانگل آن را به رایانه متصل کنید و دیگر نیازی به چند تا دانگل ندارید.

کاربرد ماوس های سایلنت چگونه است

این نوع از ماوس ها صدای زیادی ندارند، و مانند ماوس های معمولی کار می کنند. این ماوس ها، کلیک نرمی دارند و همین ویژگی آن باعث شده است که از دیگر ماوس ها متمایز شود. ماوس های سایلنت مقدار جا به جایی کمتری دارند و به همین خاطر برای بازی کردن مناسب نمی باشند. اما برای محیط هایی که شلوغ می باشد و دوست ندارید که صدای ماوس دیگران را اذیت کند، گزینه خوبی است.

حتما بخوانید:   ریبال کارت گرافیک چیست | چگونه می توان آن را انجام داد؟

طراحی ماوس گیمینگ چگونه است

می دانید که ماوس های معمولی، 3 تا دکمه دارند، ولی این نوع از ماوس ها تعداد زیادی دکمه دارند؛ و مخصوص کار هایی است که با سرعت زیادی انجام می شود و به همین خاطر، ویژه گیمینگ است تا کسانی که مشغول بازی هستند واکنش پذیری سریع تری را داشته باشند. اما شما می توانید از این مدل ماوس ها برای کار های دیگری هم استفاده کنید.

‌کارایی ماوس های اپتیکال چیست

بیشتر ماوس هایی که طراحی و تولید شده اند از نوع اپتیکال هستند، ماوس های اپتیکال دارای لامپ LED هستند و همچنین یک سنسور برای عکس برداری از بازتاب لامپ بر روی ماوس پد هستند. این ویژگی همان نوری می باشد که در زیر ماوس ها قرار دارد. اما ماوس های اپتیکالی هم وجود دارد که نور آن ها به رنگ قرمز نیست. بدین صورت، اگر ماوس شما کار می کند و نوری را تولید نمی کند، به این معنی نیست که آن خراب شده است امکان دارد ماوس شما از این نوع باشد‌.

ماوس ارگونومیک چیست

این ماوس ها ویژگی های بسیار منحصر به فردی دارند، و مانند ماوس های BVM-700 و MX Vertical طوری طراحی شده اند تا مطابق دستان شما قرار بگیرند تا از استفاده مکرر آن ها خسته نشوید.

ماوس ارگونومیک چیست

ماوس های توپی چیست

این ماوس مانند ماوس MX ERGO است که همانند ماوس های مدل قدیمی کار می کند اما کارایی این نوع از ماوس ها با آن ها گوناگون است:

 1. اول این که توپ این نوع از ماوس ها بر روی آن قرار داده شده است، و می توانید آن را با دست هدایت کنید.
 2. ماوس های توپی بر خلاف سایر ماوس ها، ثابت هستند و دیگر نیازی به حرکت آن ها نیست.
 3. جنس توپ استفاده شده در آن ها، از پلاستیک فشرده و یا شیشه است که در حین کار کمتر آلوده شوند و کارایی خود را حفظ کنند‌.

ماوس های توپی از نوع متحرک هم داریم، که یک توپ پلاستیکی در داخل آنها قرار دارد و این توپ با قسمت زیرین ماوس ارتباط دارد. وقتی شما ماوس را حرکت می دهید توپ هم حرکت می کند، و درون توپ، حسگر و یا سنسور هایی وجود دارد که حرکت قطعه توپ را نظاره می کنند و با توجه به سرعت حرکت و جهت توپ به سمت های گوناگون، حرکت های دست شما بر روی موس را کنترل می کنند.

حتما بخوانید:   مدیریت و ذخیره پسورد در مرورگر ها | مشاهده پسورد در مرورگر ها

معایبی که ماوس های توپی دارند این است در محفظه توپ، گرد و خاک جمع می شود و باعث می شود توپ بین آنها ثابت بماند و کارایی خود را از دست بدهد، برای برطرف کردن این مشکل کافی است توپ را از محفظه جدا کنید و توپ و درون جایگاه ماوس را از گرد و خاک پاک کنید.

ماوس بلوتوثی بهتر می باشد یا دانگل دار

در دنیای امروز با مدل های جدیدی از رایانه ها رو به رو می شویم که تعداد پورت های آن ها کمتر شده است. بر این اساس ماوس های بلوتوثی بهتر از دانگل دار ها هستند. اما معایبی که دارد این است که ماوس های بلوتوثی عمر کمتری از ماوس های مدل دانگل وایرلس دارند. هر چند بیشتر ماوس های بلوتوثی باتری های غیر قابل تعویض و شارژری هستند و به شما این توانایی را می دهد که در حین شارژ از آنها استفاده کنید.

چرا ماوس های وایرلس مناسب بازی های کامپیوتری نیستند

ماوس وایرلس لگ های زیادی نسبت به ماوس های مدل سیم دار دارند. اگر ماوس را برای بازی می خواهید توصیه می کنیم که از ماوس های سیم دار استفاده کنید، اما ماوس های گیمینگ بسیار مناسب تر از سیم دار ها هستند چون تعداد زیادی از دکمه ها را دارند و بازی را برای شما راحت تر می کنند و با تمرکز بالایی می توانید به بازی خود بپردازید.

سخن آخر

همه این ماوس ها بر دیگری برتری ندارند و بیشتر به نوع استفاده شما مربوط می شود؛ ولی اگر شما از رایانه خود به طور روزمره استفاده می کنید به یک ماوس مدل بی سیم نیاز دارید. اما اگر کار های حرفه ای تر انجام می دهید و مدام با رایانه سر و کله می زنید، بهتر است از ماوس های دیگر استفاده کنید. همچنین اگر با رایانه، بیشتر بازی های کامپیوتری انجام می دهید، بهترین گزینه برای شما، ماوس های گیمینگ است. در نتیجه، همه ماوس ها بر اساس کاری که می خواهید انجام دهید، کارایی منحصر به فردی را دارند.

31

تنظیمات ماوس برای افراد چپ دست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

تنظیمات ماوس برای افراد چپ دست چگونه انجام می شود

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x