تعمیرات پکیج و آب گرمکن

نحوه عیب یابی پکیج بوتان مدل اپتیما و تعمیر آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

چنانچه از پکیج بوتان اپتیما استفاده می کنید، حتماً می دانید که این پکیج دارای ویژگی ها و خصوصیات خاصی می باشد ولی این محصول ممکن است بنا به دلایلی دچار مشکلات شود. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم برای آگاهی شما مصرف کنندگان این محصول به نحوه عیب یابی و تعمیر پکیج بوتان مدل اپتیما بپردازیم:

مشکلات رایج پکیج بوتان مدل اپتیما

پکیج بوتان سابقه طولانی در تولید این محصول باکیفیت داشته است. برند بوتان توانسته سال ها در بازار ایران خوب بدرخشند. ولی این محصول نیز همانند دیگر محصولات گرمایشی و سرمایشی ممکن است دچار مشکلات و خرابی شود. در ادامه به بررسی چند مشکل رایج در پکیج بوتان مدل اپتیما همچنین به نحوه تعمیر آن می پردازیم:

دلیل روشن نشدن پکیج بوتان مدل اپتیما

یکی از مشکلات رایج پکیج بوتان مدل اپتیما روشن نشدن آن می باشد. در ادامه به بررسی دلایل روشن نشدن دستگاه همچنین نحوه برطرف کردن آن می پردازیم:

قطع شدن برق پکیج بوتان مدل اپتیما

گاهی ممکن است پکیج شما دچار  قطعی برق شده باشد. ابتدا باید دوشاخه پکیج همچنین پریز برق آنرا بخوبی تست کنید تا از سلامت دوشاخه و پریز برق اطمینان پیدا کنید.

پایین بودن فشار گاز ورودی پکیج بوتان مدل اپتیما

ابتدا از وصل بودن گاز ساختمان اطمینان پیدا کرده سپس دسته گاز پکیج را باز کنید. چنانچه شعله روشن نشد ممکن است فشار گاز ورودی افت کرده باشد یا شیر گاز برقی در پکیج بوتان خراب شده باشد. در این حالت باید شیر گاز و تنظیم آن توسط تعمیرکار متخصص بررسی و تنظیم شود.

پکیج بوتان

 در پکیج بوتان مدل اپتیما اکسیژن کافی به محفظه احتراق نرسد

برای برطرف کردن این مشکل باید فلنچ دستگاه و قاپک را بردارید. بخوبی بررسی کنید.

خراب شدن جرقه زن پکیج بوتان مدل اپتیما

یکی از مهمترین دلایل خرابی جرقه زن این می باشد که دچار کثیفی شده است و همین علت باعث شده قدرت کافی جهت تشکیل شعله را نداشته باشد. بهتر است با سیم ظرفشویی یا سمباده نرم جرقه زن را بخوبی پاک و تمیز کنید. چنانچه این مشکل برطرف نشد و جرقه زن عمل نکرد، ممکن است فاصله آن تا سطح مشعل تغییر کرده باشد. در صورت استاندارد جرقه زن باید بین ۳ تا ۵ میلی متر تا مشعل دستگاه فاصله داشته باشد.

در پکیج بوتان مدل اپتیما میله یون شعله را تشخیص نمی دهد

میله ی یون وظیفه دارد تشکیل شعله در پکیج را بدرستی تشخیص دهد. جهت عیب یابی این قطعه ابتدا باید نوک میله یون را بخوبی تمیز کنید می توانید از سیم ظرفشویی یا سمباده استفاده کنید.

اگر با تمیز کردن نوک میله یون شعله تشخیص داده نشد و مشکل همچنان باقی بود باید قطعه یون را تعویض کنید.

مبدل های پکیج بوتان مدل اپتیما رسوب گرفته اند

چنانچه رادیاتور ها و مبدل های پکیج بوتان مدل اپتیما به شدت دچار رسوب گرفتگی و جرم باشند، گردش آب در مدار بدرستی انجام نشده و دستگاه پکیج روشن نمی شود.

تجمع بسیار زیاد رسوبات در رادیاتور ها و پکیج به علت عدم توجه به سرویس های به موقع پکیج باعث بروز این مشکل می شود. بهتر است قبل از انجام هر کاری پکیج بوتان اپتیما را سرویس کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای راه اندازی پکیج گلدیران

فشار بار در پکیج بوتان مدل اپتیما پایین است

تنظیم گاز ورودی رابطه مستقیمی با تنظیم ارتفاع شعله در پکیج دارد که تنظیم هر دو بواسطه تعمیرکار متخصص باید انجام شود.

فشار پایین پکیج به این معنی می باشد که آب در مدار کم است.  مطمئن شوید نشتی در لوله های پکیج و مبدل دستگاه وجود ندارد. سپس باید شیر پرکن دستگاه را باز کرده تا پکیج آبگیری کند. وقتی فشار پکیج به ۱.۵ بار رسید شیر را ببندید. تنظیم فشار بار در پکیج بوتان بسیار مهم است.

گردش آب در مدار پکیج بوتان مدل اپتیما بخوبی انجام نمی شود

عدم گردش آب در مدار بسیار دردسر ساز است که مهم ترین آنها خرابی پمپ پکیج می باشد. باید پمپ دستگاه توسط تعمیرکار متخصص پکیج بخوبی بررسی و تعمیر شود. در صورت نیاز باید آنرا تعویض کنید.

کد های خطا در پکیج بوتان مدل اپتیما

اکثر مشکلات در پکیج بوتان مدل اپتیما با ارور خطا روی دستگاه پکیج ظاهر می شوند.

 • آشنایی با مفاهیم ارور های خطا در عیب یابی مشکلات دستگاه می تواند برای شما بسیار مهم و مفید باشد.
 • در پکیج بوتان مدل اپتیما صفحه نمایشگر وجود ندارد ولی سه چراغ روی بدنه پکیج قرار دارد که در صورت نیاز و بروز مشکل روشن می شوند.
 • روشن شدن چراغ ها و رنگ آنها نشانه بروز یک مشکل خاص در پکیج بوتان مدل اپتیما است.
روشن شدن چراغ سبز پکیج بوتان مدل اپتیما

این ارور نشانه‌ این است که مشعل دستگاه روشن مانده و خاموش نمی شود.

چشمک زدن چراغ سبز نشان دهنده خراب شدن پرشر دود و خرابی فن و…. می باشد.

روشن شدن چراغ زرد در پکیج بوتان مدل اپتیما

روشن شدن چراغ زرد در پکیج بوتان مدل اپتیما ارور خطایی است که نشانه خرابی قطعات زیر است:

خرابی ترمیستور، روشن نشدن مشعل

دلیل روشن شدن چراغ قرمز پکیج بوتان مدل اپتیما

در پکیج بوتان مدل اپتیما یک عدد لامپ ال ای دی وجود دارد که معمولاً در حالت عادی باید خاموش باشد.

 • زمانی که پکیج دچار مشکل می شود چراغ بصورت خودکار روشن خواهد شد.
 • روشنی چراغ نشان دهنده خراب شدن یا قطع شدن ناگهانی سنسور های دستگاه می باشد.
 • بروز این مشکل هم در حالت زمستانه و هم در حالت تابستانه یا حتی ممکن است در حالت استندبای یعنی آماده به کار دستگاه نیز بوجود بیاید.
 • رسوب گرفتگی پکیج باعث روشن شدن این چراغ می شود.

چراغ قرمز دستگاه در دو حالت روشن می شود:

 1. بصورت ثابت چراغ قرمز روشن می شود.
 2. بصورت چشمک زن چراغ قرمز روشن می شود.

وقتی در پکیج بوتان چراغ قرمز به صورت چشمک زن روشن می شود به دلیل مواردی است که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

برطرف کردن رسوب گرفتگی پکیج بوتان مدل اپتیما

برای برطرف کردن این مشکل باید بطور کامل سرویس پکیج انجام شود. قبل از انجام رسوب زدایی مبدل بهتر است، از رسوب گرفتگی دستگاه اطمینان پیدا کنید. چون احتمال دارد مبدل رسوب نداشته باشد و شما با شستشو دادن آن مبدل را سوراخ کنید. جهت اطمینان از نداشتن رسوب در مبدل باید، مبدل ها را باز کرده و جریان آب را با فشار به داخل آن هدایت کنید. اگر در مبدل رسوب گرفته باشد آب در داخل آن بخوبی حرکت نکرده و از مبدل آب کم فشار خارج می شود. استفاده از اسید هنگام شستشوی مبدل کاری خطرناک می باشد. بهتر است توسط سرویس کار پکیج انجام شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای مشکلات رایج پکیج ال جی

قبل از تعویض شیر موتوری باید از سلامت آن مطمئن شوید. برای این کار شیر موتوری را باید از هیدرولیک دستگاه جدا کرده و به شکل مستقیم به برق شهری متصل کنید. چنانچه شافت حرکتی نکرد، شیر برقی صدا داد یا شدیداً داغ شد نشانه خراب بودن شیر برقی پکیج می‌باشد و در نتیجه باید آنرا تعویض کنید.

خراب شدن پمپ سیرکولاتور پکیج بوتان مدل اپتیما

علائم نشان دهنده خرابی پمپ سیرکولاتور موارد زیر می باشد:

 1. پمپ با سرعت کمی به چرخش در می آید.
 2. دستگاه پکیج دائماً جوش می آورد.
 3. سنسور حد در حالت قطع شدن قرار گرفته است.

برای اطمینان از خرابی پمپ پکیج آنرا از هیدرولیک جدا کنید به برق شهری متصل کنید. چنانچه با باز بودن آب پمپ پکیج کار نکرد به موارد زیر توجه کنید:

شیر های رادیاتور پکیج بوتان مدل اپتیما بسته اند

ممکن است شیرهای رادیاتور بسته باشد و باعث روشن شدن چراغ قرمز در پکیج بوتان شوند روش برطرف کردن آن بسیار ساده می باشد. خودتان نیز می‌توانید آنرا انجام دهید. رادیاتور ها را باز کرده و در حمام با فشار آب زیاد داخل لوله های آن را شستشو دهید.

سنسور حد پکیج خراب شده باشد

در پکیج قطعه وجود دارد به نام سنسور حد و چنانچه دمای سیستم بیش از ۱۱۰ درجه بالا رود این قطعه فعال می شود. این قطعه در صورت خرابی بدون اینکه دمای پکیج بالا رود، فعال می شود و پکیج را خاموش می کند. تنها راه برطرف کردن خرابی سنسور حد تعویض آن می باشد.

برد الکترونیک پکیج بوتان مدل اپتیما خراب شده است

در اکثر مواقع برد پکیج قابل تعمیر می باشد. در صورت خراب شدن برد مشکلات زیادی در پکیج بوتان بوجود خواهد آمد. همانطور که می دانید برد دستگاه به عبارتی مغز آن نیز می باشد. تمام عملکرد پکیج به فرمان برد الکترونیکی انجام خواهد شد. حال اگر برد سوخته باشد چاره ای جز تعویض آن ندارید.

خلاصه مطالب مهم

در این قسمت به خلاصه ای از مطالب مهم جهت یاد آوری می پردازیم:

 • مهمترین دلایل روشن نشدن پکیج بوتان نبود اکسیژن، قطع بودن، قطعی آب ورودی به پکیج، قطعی گاز، خراب شدن مشعل، گرفتگی مبدل ها می باشد.
 • دلایل اصلی روشن شدن چراغ قرمز در پکیج بوتان فعال شدن سنسور حد به علت خراب شدن پمپ پکیج، خرابی شیر موتوری، خرابی سنسور حرارتی، گرفتگی مبدل ها و سوختن برد پکیج است.
 • چنانچه باز هم مشکلات خاصی در پکیج بوتان داشتید بهتر است برای تعمیر آن از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید تا مشکل دستگاه شما را برطرف کنند.

پکیج بوتان

نتیجه گیری

اگر می خواهید شاهد افزایش طول عمر دستگاه پکیج بوتان اپتیما باشید، باید انجام سرویس های دوره ای دستگاه را فراموش نکنید در غیر اینصورت بارها مجبور خواهید شد پکیج خود را تعمیر کنید و هزینه های زیادی را متقبل شوید. در این مقاله از نحوه عیب یابی و تعمیر پکیج بوتان مدل اپتیما مطالب زیادی را برایتان بیان کردیم. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه عیب یابی پکیج بوتان مدل اپتیما و تعمیر آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مشکلات رایج پکیج بوتان مدل اپتیما

امتیاز کاربر: ۴ ( ۱ نتایج)

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا