دیجیتال

نکات مهم پیش از خرید مانیتور | ویژگی های یک مانیتور خوب

آیا قصد خرید یک مانیتور مقرون به صرفه و جدید را دارید؟ ممکن است در درک برخی از اصطلاحات و واژه های مرتبط با مانیتور دچار مشکل شده اید. قبل از آنکه اقدام به خرید مانیتور کنید لازم است نکات و موارد خاصی را مورد توجه قرار دهید. شناخت رایج ترین واژه ها و اصطلاحات درباره مشخصات فنی یک مانیتور به شما کمک می کند تا بتوانید بسیار راحت تر اقدام به خرید یک مانیتور خوب کنید.

معنی رزولوشن Resolution چیست؟

رزولوشن تعداد پیکسل هایی هستند که در صفحه نمایشگر وجود دارند. به طور معمول برای بیان کردن راحت تعداد پیکسل های این پارامتر به شکل پهنا در ارتفاع به عنوان مثال 1920*1080 بیان می گردد. هرچقدر رزولوشن یک مانیتور بالاتر باشد تصاویر جذاب تر و بهتری تولید می شود زیرا تعداد پیکسل های زیادی در یک بخش از تصویر به شکل متراکم تر قرار می گیرد. چنانچه هیچ ایده‌ای از رزولوشن ندارید و نمی دانید تلویزیون و یا مانیتور شما چه رزولوشنی دارد می توانید اسم مدل آن را در اینترنت سرچ کنید و مشخصات فنی مربوط به آن را مطالعه نمایید. بنابراین نکته مهم قبل از خرید مانیتور توجه به رزولوشن آن می‌باشد زیرا رزولوشن 1080 پیکسل برای همه فعالیت های روزمره و همچنین بازی های ویدیویی مطلوب می باشد. چنانچه رزولوشن یک مانیتور در 2160*3840 باشد، برای افرادی مناسب است که کاربر حرفه‌ای هستند و به ساخت محتواهای حرفه ای مشغول می باشند.

نرخ تازه سازی تصویر و یا همان Refresh rate چیست؟

همانطور که از اسم این اصطلاح مشخص است تعداد دفعات به روز رسانی کردن تصاویر یک مانیتور بر اساس اطلاعات مرتبط با ویدئو به ازای هر ثانیه نرخ تازه سازی تصویر می باشد. به طور قطع هر چقدر میزان refresh rate در تصویر بیشتر باشد، فرایند به روز رسانی روان تر اجرا می شود و به اصطلاح می‌ توان گفت پارگی تصویر کاهش پیدا می کند. نکات مهم پیش از خرید مانیتور/ویژگی های یک مانیتور خوباین المان بر مبنای هرتز محاسبه می گردد. این پارامتر بیشتر در فرایند بازی های ویدیویی حرفه ای و همچنین ویرایش ویدیوها اهمیت پیدا می کند. مانیتور هایی که استاندارد هستند نرخ تازه سازی آنها معمولاً ۶۰ هرتز می باشد در حالیکه مانیتورهای گیمینگ ممکن است تا ۲۴۰ هرتز هم بالا برود. یکی از مواردی که در refresh rate نقش چشمگیری دارد کارت گرافیک می باشد. بنابراین پیش از خرید مانیتور باید به فکر ارتقا دادن کارت گرافیکی کامپیوتر خود هم باشید.

حتما بخوانید:   روش های فعال سازی رمز پویا

Response Time یا زمان پاسخ چیست؟

Response Time در مانیتور به این معنا می باشد که یک پیکسل طی چه مدت زمان می تواند رنگ خود را تغییر دهد. این پارامتر بر اساس میلی ثانیه محاسبه می گردد. هر چقدر زمان پاسخ در مانیتور کمتر باشد پدیده Motion blur کاهش پیدا می کند. Motion blur تار شدگی فیلم و یا عکس به هنگام حرکت و یا اکشن می باشد. معمولاً این پدیده هنگام اجرای بازی ویدیویی که روند تند و سریعی دارد و یا به هنگام پخش ویدئو باید خیلی کم باشد. برای استفاده معمولی از کامپیوتر به عنوان مثال وبگردی و یا کارهای اداری زمان پاسخ مناسب می تواند ۵ میلی ثانیه هم باشد اما گیمرها و افرادی که به صورت حرفه ای از کامپیوتر استفاده می کنند نیاز دارند که شفافیت تصویر بالاتری داشته باشند. به همین خاطر Response Time آنها باید یک میلی ثانیه و یا کمتر باشد.

Contrast Ratio یا نسبت کنتراست چیست؟

تفاوت بین روشن ترین و تیره ترین رنگ های یک مانیتور نسبت کنتراست گفته می شود. واضح است هرچقدر که نسبت کنتراست در یک مانیتور بیشتر باشد تصاویر پویاتر و زنده تری بر اساس جزئیات بصری ایجاد می گردد. با آنکه بسیاری از تولید کنندگان مانیتور این ویژگی محصول خود را به رخ دیگر رقبا می کشند باز هم باید نسبت به این موضوع دقت زیادی کرد و قبل از خرید بررسی کرد که آیا کنتراست مانیتور از نوع Native می باشد یا از نوع Static. در بیشتر مانیتورها با پنل Native نسبت کنتراست 1000:1 استاندارد است. برخی دیگر از مانیتور های رده بالا که پنل VA می باشند کنتراست آنها حداقل 3000:1 و یا بیشتر است.

انواع مختلف پنل TN، IPS، VA

سه مدل اصلی پنل در حال حاضر در مانیتورها به کار گرفته می شود. پنل IPS پنل TN و پنل VA. هر کدام از این پنل ها نقاط قوت و ضعفی دارند و در پارامتر تولید رنگ و یا زمان پاسخ و یا زوایای تماشا با یکدیگر متفاوت می باشند.

  • پنل IPS بهترین زوایا جهت مشاهده ریز و همچنین بهترین دقت رنگ را ارائه می‌دهد این پنل برای انجام کارهایی مانند طراحی گرافیکی و یا ویرایش تصاویر بسیار ایده آل می باشد.
  • پنل TN سریع ترین زمان پاسخ را دارد و گیمرها بسیار طرفدار آن هستند. نقاط ضعف پنل TN شامل زوایای تماشای محدود و دقت رنگ ضعیف می باشد.
  • پنل VA بالانسی بین پنل IPS و پنل TN محسوب می شود که از زوایای عریض تر و تولید رنگ بهتری نسبت به پنل IPS دارد ولی از طرف دیگر زمان پاسخ این پنل در مقایسه با پنل IPS کند تر است. بنابراین پیش از خرید مانیتور به نوع پنل آن دقت کنید.
حتما بخوانید:   راه اندازی فروشگاه اینترنتی توسط وردپرس | مزایای طراحی سایت با وردپرس

Color Gamut یا گامای رنگ چیست؟

دامنه رنگ هایی که توسط مانیتور نشان داده می شود گام های رنگ گفته می شود. هرچقدر گامای رنگ عریض تر باشد دقت تصاویر بیشتر بوده و رنگ ها هم زنده تر خواهند بود.نکات مهم پیش از خرید مانیتور/ویژگی های یک مانیتور خوب متداول ترین گامای رنگ می تواند شامل موارد زیر باشد. Adobe، sRGB، RGB و DCI-P3 بیشتر صفحه نمایش ها دارای فضای رنگ استاندارد می‌باشند که اکثر آن sRGB هستند که برای کاربری عمومی مناسب می باشد. Adobe RGB و DCI-P3 برای کاربر حرفه ای مثل ویرایش ویدیو و عکس برداری و طراحی گرافیک استفاده می‌شود. چنانچه دقت رنگ برای شما در اولویت قرار دارد به دنبال مانیتوری باشید که بتواند درصد زیادی از فضای رنگ مربوطه را پوشش دهد.

Viewing Angles یا زوایای مشاهده چیست؟

زوایای مشاهده به بیشترین زوایایی اطلاق می شود که تصویر مانیتور بتواند بدون آنکه رنگ و یا کنتراست خود را از دست دهد به نمایش در آید. هر چقدر زوایای مشاهده عریض تر باشد باعث می شود که کیفیت‌ تصویر پایدارتر و بهتر شود. زوایای مشاهده به این خاطر مهم است که چند نفر به صورت همزمان در حال مشاهده یک تصویر از مانیتور می باشند. طبیعتاً هرچقدر زوایای مشاهده محدودتر باشد افراد نمی‌ توانند به صورت همزمان به نمایشگر خیره شوند. در حال حاضر به طور کلی پنل های IPS بهترین زاویه تماشا را به مخاطب می دهند پس از آن پنل VA و درآخر پنل TN از این لحاظ قدرتمند می باشند. به صورت کلی جهت خرید یک مانیتور که دارای زوایای تماشای خوبی باشد باید ۱۷۰ درجه افقی و ۱۶۰ درجه عمودی در مانیتور تعریف شود تا تجربه قابل قبولی برای کاربر رقم بزند.

Aspect Ratio یا نسبت ابعاد تصویر چیست؟

همانطور که از نام این اصطلاح مشخص است نسبت بین طول و عرض یک صفحه نمایش از Aspect Ratio گفته می شود. به طور کلی متداولترین نسبت ابعاد تصویر 16:9 و 4:3 می باشد. 16:9 برای تست صفحات عریض و 4:3 برای صفحات استاندارد استفاده می شود. محبوبترین نسبت ابعاد تصویر اندازه 16:9 است که در مانیتورهای مدرن استفاده شده است زیرا میدان دید عریض تری برای مخاطب فراهم می کند و برای انجام بازی ویدیویی و همچنین تماشای فیلم بسیار مناسب است. مانیتور فوق عریض هم با نسبت 21:9 می تواند تجربه هیجان انگیز و جذابی برای کاربر به همراه داشته باشد. این نوع مانیتور در این ابعاد از گران قیمت ترین نمایشگر ها به شمار می‌آید. بنابراین به هنگام خرید مانیتور باید بر اساس میزان بودجه خود و فضای کاری همه موارد گفته شده را بررسی کنید و در نهایت بهترین مانیتور را خریداری نمایید.

حتما بخوانید:   مانیتور های IPS و TN چه تفاوت هایی دارند

Pixel per inch چیست؟

PPI مخفف Pixel per inch می باشد و در واقع تراکم پیکسل ها در صفحه نمایش است. PPI در واقع پارامتری جهت تعیین شفافیت و دقت تصویر می باشد. هر چقدر میزان PPI بیشتر باشد تصاویر زنده تر و با جزئیات بیشتری نمایش داده می شوند زیرا نشان دهنده میزان بیشتر پیکسل در صفحه می باشد. مقادیر زیاد PPI می تواند به بهبود کیفیت تصویر کمک کند. افرادی که می خواهند محتوا سازی حرفه‌ای کنند PPI مانیتور آنها باید از ۱۲۰ بیشتر باشد.

High dynamic range یا HDR چیست؟

HDR یک قابلیت جدید می باشد که باعث بهبود بخشیدن کنتراست، دامنه رنگ و شفافیت مانیتور می شود. هر چقدر HDR بیشتر باشد تصاویر واقعی تر و با جزئیات بیشتری نشان داده می شوند. مانیتورهایی که قابلیت HDR دارند دامنه گسترده ای از رنگ ها را به نمایش در می آورند. رنگ های سیاه در آنها عمیق تر و رنگ های سفید بسیار روشن تر ظاهر می شود. به طور کلی می توانیم بگوییم قابلیت HDR در مانیتور باعث می شود که تجربه بصری بسیار خوبی برای کاربران فراهم شود.

Adaptive Sync چیست؟

فناوری Adaptive Sync نرخ Refresh rate را در مانیتور با خروجی کارت گرافیک همگام سازی می کند و از پارگی تصویر جلوگیری خواهد کرد. چنانچه پارگی تصویر رخ دهد کاربر از نظر بصری با مشکلاتی در مانیتور مواجه می شود.نکات مهم پیش از خرید مانیتور/ویژگی های یک مانیتور خوب چنانچه مانیتوری خریداری کنید که قابلیت Adaptive Sync داشته باشد باید حتماً اطمینان حاصل کنید که با کارت گرافیک کامپیوتر شما سازگار باشد. این موضوع بسیار مهم است و البته قیمت این مانیتورها نسبت به مدل های معمولی نیز بیشتر می باشد.

کلام آخر

برای اینکه تجربه بهتری از خرید یک مانیتور داشته باشید باید با اصطلاحات و واژه های تخصصی آن آشنا باشید. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی معانی اصطلاحات مربوط به مانیتور پرداختیم. امیدواریم که با مطالعه این مقاله بتوانید انتخاب بهتر و تخصصی تر داشته باشید.

31

نکات مهم پیش از خرید مانیتور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم پیش از خرید مانیتور | ویژگی های یک مانیتور خوب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x