تعمیرات اجاق گاز

نکات مهم در مورد تمیز کردن اجاق گاز | تمیزکاری اجاق گاز

نکات مهم در مورد تمیز کردن اجاق گاز | تمیزکاری اجاق گاز، ترفندهایی برای تمیز کردن اجاق گاز

اجاق گاز از جمله قسمت های مهم آشپزخانه می باشد، که در آن فرآیند پخت و پز انجام می شود. بنابراین حتماً باید تمیز و بهداشتی باشد. تمیز بودن اجاق گاز بسیار حائز اهمیت است. اجاق گاز های کثیف علاوه بر اینکه ظاهر آشپزخانه را غیر بهداشتی و زشت جلوه می دهند، روغن ها و چربی هایی که بر روی آن وجود دارد امکان دارد، که سبب آتش سوزی شده و خطر هایی داشته باشد. برای تمیز کردن اجاق گاز می توانید از چند ترفند ساده استفاده کنید.

اصول تمیز کردن اجاق گاز

  • برای اینکه لکه های روی اجاق گاز خشک نشوند بهتر است اجاق گاز خود را هفته‌ای دو سه بار تمیز کنید. در یکی از روزهای هفته باید اجاق گاز و آشپزخانه خود را به صورت اساسی تمیز نمایید.
  • وقتی که آشپزی می کنید دستمال کاغذی یا پارچه تمیز کنار خود و در دسترس خود داشته باشید. وقتی که از قابلمه لکه هایی به اجاق گاز می پاشد، با دستمال یا پارچه مناسب آنها را تمیز کرده و اجازه ندهید، که خشک شوند.
  • قبل از اینکه اجاق گاز را تمیز کنید، باید آن را خاموش کرده و مدتی صبر کنید، تا به خوبی خنک گردد. در غیر این صورت احتمال دارد، که دست شما بسوزد.
  • پس از اینکه اجاق گاز خنک شد، میله یا چدن و شیرهای اجاق گاز را بردارید. میله ها را به سادگی می توانید از اجاق گاز جدا نمایید. اما امکان دارد جدا کردن شعله ها کمی مشکل باشد. شعله ها را به صورت ملایم چرخانده و جدا کنید. در صورتی که نتوانستیم این کار را انجام دهید، پیشنهاد می‌شود دفترچه راهنمای محصول خود را مطالعه کنید.
  • از روی اجاق گاز خرده های غذا را بردارید.

تمیز کردن اجاق گاز

نحوه تمیز کردن اجاق گاز

به نظر می‌رسد، که تمیز کردن اجاق گاز ها کار راحتی نباشد، ولی برای برق انداختن و تمیز کردن اجاق گاز استیل و لعابی راهکارهای زیادی وجود دارد. برخی از افراد از شوینده های شیمیایی استفاده می کنند. این مواد برای سلامتی مضر هستند، اما قدرت پاک کنندگی آنها بالا می باشد.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر اجاق گاز پادیسان/ نمایندگی اجاق گاز پادیسان

اولین مرحله تمیز کردن اجاق گاز

میله، شیر و شعله های اجاق گاز را جدا نموده و سینک ظرفشویی خود را از صابون و آب داغ پر نمایید. این لوازم را درون محلول آب و صابون بگذارید. برای از بین بردن چربی های چدن گاز این بهترین راهکار می‌باشد. از مایع ظرفشویی نیز می توان استفاده نمود. این شیوه موجب می‌شود، که لکه های چربی خوب خیس شده و پس از چند دقیقه می توانید آنها را به طور کامل تمیز کنید.

پس از گذشت مدتی به سراغ لوازم و محلول فوق بروید. چربی ها و لکه ها به خوبی خیس خورده و آماده هستند، که آنها را پاک کنید. شما باید این لوازم را از درون آب بیرون آورده و با پد تمیز کننده و وسیله مناسب دیگری مانند اسفنج آنها را تمیز کنید. برای اینکه آنها خشک شوند بهتر است، که بر روی حوله تمیز بگذارید. پس از اینکه سطح اجاق گاز را تمیز نمودید، آنها را در محل خودشان نصب کنید.

سطح اجاق گاز را تمیز کنید

وقتی که شعله ها و میله های اجاق گاز را برداشتید، باید سطح اجاق گاز را نیز تمیز کنید. با استفاده از اسفنج یا دستمال کاغذی تکه های غذایی که به سطح اجاق گاز چسبیده هستند را بردارید. مواظب باشید، که بر روی سطح استیل خراشی نیفتد. سطح اجاق گاز خود را از قطعه های درشت و ریز غذا به طور کامل باید پاک کنید.

اجاق گاز

استفاده از سرکه برای تمیز کردن اجاق گاز

وقتی که از مواد شوینده قوی برای تمیز کردن سطح اجاق گاز استفاده می کنید شاید باز هم چربی بر روی آن باقی بماند. وقتی که از سرکه برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده می کنید، چربی هایی که بر روی آن وجود دارد خوب تمیز خواهند شد.

وقتی تکه های غذا را با دستمال برداشتید، می‌توانید آب و سرکه را به نسبت ۲ به ۱ درون بطری بریزید و در روی سطح اجاق گاز به صورت کامل اسپری نمایید و اجازه دهید، که این محلول برای مدتی روی اجاق گاز شما بماند. اگر نمی خواهید، که بوی سرکه وجود داشته باشد پیشنهاد می شود درون این محلول از آب لیموی تازه نیز استفاده کنید این کار موجب خواهد شد اجاق گاز شما تمیز و براق شود.

استفاده از مایع ظرفشویی و آب

اسفنجی برداشته و آن را با آب بخیسانید و بر روی آن مایع ظرفشویی بریزید. حالا می‌توانید اسفنج را بر روی سطح اجاق گازی که قبلاً به آن سرکه اسپری نمودید، بکشید. اسفنج می تواند چربی و سرکه را به صورت کامل تمیز کند. اگر لکه های قوی تری وجود دارد سطح خشن اسفنج برای پاک کردن آن مناسب خواهد بود. این کار را آرام انجام دهید، تا بر روی سطح استیل اجاق گاز خراش ایجاد نشود.

حتما بخوانید:   تعمیرات بوبین اجاق گاز|عیب یابی بوبین اجاق گاز

مایع ظرفشویی و کفی که بر روی اجاق گاز مانده است را با استفاده از اسفنج مرطوب پاک کنید. این کار را باید چند بار انجام دهید، تا سطح اجاق گاز شما از مواد شوینده به صورت کامل پاک شود. بهتر است، که از پارچه میکرو فیبر برای ضدعفونی کردن استفاده نمایید.

جوش شیرین راهی ساده و آسان برای تمیز کردن اجاق گاز

شیر، میله و شعله های اجاق گاز را جدا کرده و درون سینک ظرفشویی که از مواد شوینده و آب داغ پر است قرار دهید. پس از آن سطح اجاق گاز را با استفاده از دستمال کاغذی تمیز کرده و تکه های بزرگ غذا را بردارید. این بار برای تمیز کردن سطح اجاق گاز از جوش شیرین استفاده می کنیم.

جوش شیرین خاصیت ضد باکتری داشته و یک پاک کننده طبیعی و قوی است. جوش شیرین را بر روی سطح اجاق گاز خود بپاشید و حوله مرطوب که به صابون و مایع ظرفشویی آغشته است را بر روی سطح اجاق گاز بیندازید. در این حالت جوش شیرین با رطوبت ترکیب می گردد و بخار خواهد کرد. این بخار موجب می شود چربی های روی سطح اجاق گاز ضعیف شود.

برای اینکه این فرایند بهتر انجام شود چند حوله دیگر را با صابون و آب مرطوب کنید. حوله را فشار دهید و پس از گرفتن رطوبت روی سطح اجاق گاز قرار دهید. پس از اینکه مدتی گذشت، از روی اجاق گاز حوله های فوق را بردارید. در این حالت مشاهده خواهید کرد، که جوش شیرین چربی هایی که روی سطح اجاق گاز وجود داشته است را به طور کامل نابود کرده است.

برای اینکه ذرات جوش شیرین را از روی اجاق گاز پاک کنید، می‌توانید از همان حوله های مرطوب استفاده کنید. پس از این کار با استفاده از اسفنج همه جوش شیرین های روی اجاق گاز را بردارید و رطوبت مانده را با پارچه میکروفیبر تمیز کنید، تا بر روی اجاق گاز شما رطوبت باقی نماند.

تمیز کردن مواد غذایی سوخته

برای اینکه از روی سطح اجاق گاز خود مواد سوخته را تمیز کنید، باید با استفاده از کاردک پلاستیکی به دور لکه ضربه های آرامی بزنید. این کار را با ملایمت انجام دهید، تا بر روی سطح اجاق گاز شما خط و خراشی نیفتد. انجام دادن این کار موجب می‌شود، که لکه های جامد و بزرگ از سطح اجاق گاز جدا شوند.

حتما بخوانید:   راهنمای اجاق گاز لتو Leto|استفاده صحیح از اجاق گاز لتو

سپس برای اینکه لکه باقی مانده را از بین ببرید، می توانید از خمیر جوش شیرین استفاده کنید. برای درست کردن این خمیر باید دو قاشق آب را با چهار قاشق جوش شیرین مخلوط نمایید و با استفاده از مسواک خمیر را بر روی لکه های باقیمانده بزنید و با دستمال مرطوب آن را بپوشانید.

پس از اینکه ۳۰ دقیقه گذشت، با پارچه یا اسفنج مرطوب خمیر را تمیز کنید. برای تمیز کردن اجاق گاز بهترین پارچه دستمال های میکرو فیبر می باشند، که در مقایسه با پارچه های معمولی الیاف بیشتری دارند و آب را بیشتر و سریع تر جذب می کنند.

اجاق گاز

کشیدن فویل روی اجاق گاز

برخی از افراد برای اینکه اجاق گاز آنها تمیز بماند از فویل آلومینیومی استفاده می کنند. برای اینکه بتوانید بر روی اجاق گاز خود فایل آلومینیومی بندازید، در ابتدا باید چدن اجاق گاز خود را جدا کنید و شعله های آن را بیرون آورید.

پس از اینکه سطح اجاق گاز را به صورت کامل تمیز نمودید، فویل آلومینیومی را به اندازه ی اجاق گاز خود برش بزنید و بر روی گاز بیاندازید. برای اینکه محل شعله ها مشخص گردد، روی شعله ها دست خود را بکشید، تا جای آنها بر روی فویل بماند. با استفاده از قیچی دورتادور شعله های اجاق گاز خود را ببرید.

پس از آن شعله ها را در محل خود قرار داده و چدن اجاق گاز را بگذارید. اطمینان حاصل کنید، که شعله های اجاق گاز روشن می‌شوند. فویل ها از کثیف شدن سطح اجاق گاز تا اندازه‌ای جلوگیری می کنند، اما باید در زمان های خاصی اجاق گاز خود را تمیز کنید.

سخن تکمیلی

برای اینکه نظافت و تمیز کردن اجاق گاز شما سخت و دشوار نشود، پیشنهاد می‌شود پس از هر بار استفاده از اجاق گاز آن را به صورت کامل تمیز کنید. با این کار لکه‌ها بر روی سطح اجاق گاز سخت نمی‌شوند و تمیز کردن آنها راحت تر خواهد بود. با توجه به اینکه اجاق گاز با مواد غذایی که اهل خانواده مصرف می کنند سر و کار دارد، حتماً باید آن را تمیز نگه دارید.

31

نکات مهم در مورد تمیز کردن اجاق گاز | تمیزکاری اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش نحوه تمیز کردن اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x