تعمیرات مایکروفر

نکات مهم برای نگهداری صحیح از دستگاه مایکروفر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

با کمک مایکروفر شما می‌توانید به راحتی غذاهای خود را گرم کرده و یا یخ زدایی کنید. دستگاه مایکروفر برای پختن سبزیجات، پیتزا، کیک و… هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما با استفاده درست و اصولی از دستگاه مایکروفر خود می‌توانید طول عمر مفید این دستگاه را حدود ۵ الی ۱۰ سال افزایش بدهید و از خراب شدن آن جلوگیری کنید. در این مقاله از آی امداد، نکات مهمی را جهت نگهداری از مایکروفر برایتان بیان خواهیم کرد تا با رعایت آنها، طول عمر مفید دستگاهتان را افزایش دهید.

نکات مهم جهت نگهداری از مایکروفر

برای اینکه از مایکروفر خود خوب مراقبت کرده باشید و عمر مفید آن را افزایش دهید توصیه می‌کنیم نکات بیان شده را رعایت کنید:

 1. مایکروفر باید در مکان مناسبی نصب شود.
 2. بعد از هر بار استفاده حتماً دستگاه را تمیز کنید.
 3. برای داخل مایکروفر از ظرف‌های مخصوص آن استفاده کنید.
 4. قبل از اینکه دستگاه را روشن کنید، از بسته بودن درب اطمینان پیدا کنید.
 5.  بهتر است برای محافظت از دستگاه، در هنگام نوسانات برق، از محافظ برق استفاده کنید.

ساده‌ترین و بهترین راه برای اینکه طول عمر مایکروفر خود را افزایش دهید، این است که آن را منظم تمیز کنید. تمیز کردن دستگاه مایکروفر نه تنها برای سلامت مواد غذایی مهم است، بلکه باعث خواهد شد دستگاه شما عملکرد بهتری داشته باشد و قسمت‌های داخل آن هم آسیب نبیند.

برای نگهداری صحیح از مایکروفر باید موارد زیر را انجام دهید:

۱- مایکروفر را باید در مکان مناسبی نصب کنید.

یکی از نکات مهم برای نگهداری صحیح از مایکروفر این است که مکان مناسبی را برای نصب آن در نظر بگیرید. برای این کار به موارد زیر توجه کنید:

 • مایکروفر باید در جایی قرار بگیرد که در اطراف آن فضای کافی وجود داشته باشد زیرا در هنگام استفاده، بدنه دستگاه گرم می‌شود پس نباید هیچگاه نزدیک دیوار قرار گرفته باشد. باید فاصله مناسب را بین دستگاه و دیوار رعایت کنید.
 • دستگاه مایکروفر را در جایی بگذارید که به راحتی به پریز برق دسترسی داشته باشید. نباید سیم دستگاه را بیش از اندازه کشیده و یا اینکه شل رها کنید.
 • هیچگاه مایکروفر را نزدیک سینک آشپزخانه و یا رطوبت قرار ندهید، زیرا آسیب دیده و یا ممکن است باعث برق گرفتگی شود.
 • مایکروفر را نزدیک وسایل گرمایشی مانند اجاق گاز قرار ندهید.

نکته مهم: قبل از اینکه مایکروفر را خریداری کنید، بهتر است مکان قرارگیری دستگاه را از ابتدا تعیین کنید و آن را کاملاً دقیق اندازه گرفته و دستگاهی خریداری کنید که با مکان مورد نظرتان متناسب باشد.

مایکروفر

۲- بعد از استفاده، دستگاه را تمیز کنید.

بهترین راه برای اینکه از مایکروفر خود خوب نگهداری کنید، این است که به طور منظم آن را تمیز کنید. برای این کار به روش زیر عمل کنید:

 • هر بار که از مایکروفر استفاده می‌کنید آن را از برق کشیده و صبر کنید تا خنک شود، سپس به وسیله پارچه مرطوب سینی چرخان و دیواره‌ها را خوب تمیز کنید.
 • برای اینکه لکه‌ها را از دیواره مایکروفر پاک کنید، می‌توانید از محلول صابون و آب استفاده کنید.
 • نه تنها داخل مایکروفر نیاز به تمیز کردن دارد، بلکه بیرون آن را هم باید خوب تمیز کرده و نگذارید تا گرد و غبار در روی صفحه نمایش و یا دستگیره‌های آن جمع شود.
 • جهت تمیز کردن بیرون مایکروفر، می‌توانید از سرکه سفید و جوش شیرین استفاده کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل کار نکردن گریل مایکروفر چیست ؟

۳- از ظرف‌های مخصوص در داخل مایکروفر استفاده کنید.

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید از مایکروفر خوب مراقبت کنید این است که از ظروف مخصوص جهت پخت و پز و یا گرم کردن غذا در دستگاه مایکروفر، استفاده کنید. قرار دادن ظروف نامناسب و فلزی در مایکروفر ممکن است باعث آتش سوزی و انفجار شود:

 • هیچگاه ظروف پلاستیکی را که دسته‌های فلزی دارند و همچنین ظروف فلزی و آلومینیومی را در داخل مایکروفر قرار ندهید.
 • ظرف‌هایی که برای مایکروفر مناسب هستند ظروفی مانند شیشه‌ای، پلاستیکی مخصوص و سیلیکونی می‌باشند.
 • از گذاشتن ظرف‌هایی با رنگ نقره‌ای و طلایی داخل مایکروفر جداً خودداری کنید.

نکته مهم: دقت داشته باشید هیچگاه ظروفی را که از فلز درست شده‌اند مثل قاشق، چنگال، کارد و یا هر چیزی که به وسیله فویل آلومینیومی پوشیده شده است را داخل مایکروفر قرار ندهید.

۴- قبل از استفاده از دستگاه، مطمئن شوید که درب آن بسته است.

وقتی می‌خواهید از دستگاه مایکروفر استفاده کنید، باید اطمینان پیدا کنید که درب آن کاملاً بسته شده زیرا باز کردن و یا محکم بستن درب در حالی که دستگاه کار می‌کند، نه تنها باعث کاهش کارایی آن خواهد شد بلکه می‌تواند به میکروسوئیچ و درب آسیب بزند.

۵- هیچگاه مایکروفر را خالی روشن نکنید.

هیچگاه نباید مایکروفر را وقتی غذایی در داخل آن نیست، روشن کنید زیرا روشن شدن مایکروفر وقتی خالی است ممکن است به دستگاه آسیب بزند.

۶- از محافظ برق در مایکروفر استفاده کنید.

دقت داشته باشید که برق شهری ممکن است با نوساناتی مواجه شود به همین دلیل باید از محافظ برق استفاده کنید:

 • حتماً برای مایکروفر خود از محافظ برق استفاده کنید، این کار می‌تواند در برابر نوسانات برق از دستگاه شما محافظت کند.
 • وقتی از دستگاه استفاده نمی‌کنید، توصیه می‌شود که دو شاخه آن را از پریز برق بیرون بکشید.
 • سیم‌های برق دستگاه را بررسی کنید و از سلامت آنها اطمینان پیدا کنید.

نکاتی مهم برای استفاده از مایکروفر

برای قرار دادن مایکروفر بهتر است جایی را انتخاب کنید که حتماً خشک و صاف باشد مثل پیشخوان آشپزخانه، البته دقت داشته باشید باید پیشخوان از جنس چوب باشد. نباید مایکروفر را در کنار اجاق گاز و یا در کنار سینک ظرفشویی قرار دهید و باید به اندازه‌ای با دیوار فاصله داشته باشد که هوا به راحتی در اطراف آن گردش کند.

در مایکروفر حلقه ای قرار دارد که به آن غلتک می‌گویند. یک سینی شیشه‌ای هم جهت قرارگیری ظروف و غذا در روی غلتک وجود دارد. باید حلقه را حتماً در جای مناسبی که برای آن قرار داده‌اند، بگذارید و سینی را هم طوری در روی غلتک قرار دهید که غلتک به راحتی بچرخد. پس در هنگام استفاده از مایکروفر باید بررسی کنید و ببینید آیا غلتک و سینی شیشه‌ای در جای خود قرار گرفته اند یا خیر؟

نکته دیگری که باید در هنگام استفاده از مایکروفر به آن توجه کنید در مورد پریز برق است. باید از پریزی برای دستگاه استفاده کنید که وسیله دیگری را به آن وصل نکرده باشید.

به این نکته هم دقت کنید که ممکن است مایکروفر در یک کشور درست شده باشد ولی در کشور دیگر این دستگاه کار نکند. مثلاً پریز برق در ژاپن و آمریکا ۱۱۰ ولت و ۶۰ هرتز می‌باشد ولی پریز برق در آسیا، اروپا و بعضی از نقاط جهان ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز است، پس باید این نکته را به یاد داشته باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای فارسی استفاده از مایکروفر نف | طریقه نصب و راه اندازی مایکروفر neff

نکته مهم دیگری که در هنگام استفاده از مایکروفر باید رعایت کنید، ظروفی است که در دستگاه قرار می‌دهید. بهتر است از ظروف شیشه‌ای و سرامیکی برای مایکروفر استفاده کنید. البته بعضی از ظرف‌های پلاستیکی هم هستند که مخصوص مایکروفر درست شده اند ولی باید از قابلیت این ظروف برای قرارگیری داخل مایکروفر مطمئن باشید زیرا اگر ظروف پلاستیکی مناسب مایکروفر نباشند، ظروف آب شده و غذای شما هم خراب می‌شود و گاهی ممکن است باعث جرقه و حتی آتش سوزی در دستگاه شود. البته از ظرف‌های فلزی هم نباید در مایکروفر خود استفاده کنید زیرا ظرف‌های فلزی اشعه مایکروفر را منعکس کرده و باعث خراب شدن دستگاه و گاهی هم جرقه و یا حتی آتش سوزی می شوند.

وقتی می‌خواهید غذا را از داخل مایکروفر خارج کنید، باید دقت داشته باشید که ظرف غذا هم داغ می‌شود پس در هنگام برداشتن ظروف، از پدهای مخصوص یا حوله و دستکش پارچه‌ای استفاده کنید.

اگر تصمیم گرفتید که مایعات را در داخل مایکروفر گرم کنید، باید توجه داشته باشید نباید بیش از اندازه مایعات در داخل دستگاه گرم شوند. ممکن است به ظاهر همه چیز به نظرتان عادی بیاید ولی وقتی می‌خواهید فنجان آبی را جابجا کنید ممکن است فاجعه‌ای به بار بیاید.

نکته دیگری که در هنگام استفاده از مایکروفر باید به آن توجه کرد، تنظیم زمان لازم برای گرم کردن غذاست. در صورتی که نمی‌دانید چه مقدار زمان برای گرم شدن غذا لازم است، توصیه می‌کنیم برای شروع کار، زمان را در روی یک دقیقه قرار دهید و بعد از آن غذا را بررسی کنید. اگر به اندازه کافی گرم نشده بود دوباره آن را در داخل دستگاه برای ۳۰ ثانیه قرار دهید، گاهی لازم است اینکار را چند بار تکرار کنید. شاید ابتدا برایتان سخت باشد ولی کم کم متوجه خواهید شد که چه مقدار زمان برای گرم کردن غذاها لازم است.

در هنگام استفاده کردن از مایکروفر باید توجه داشته باشید که جهت حفظ رطوبت غذا، حتماً روی آن در پوش مخصوص قرار دهید. این در پوش‌های مخصوص از جنس پلاستیک بوده و به شکل گنبدی هستند و برای جلوگیری از پاشیده شدن غذا به اطراف طراحی شده‌اند.

بعد از اینکه از دستگاه خود استفاده کردید و پخت غذا تمام شد، بهتر است جهت نگهداری صحیح از دستگاه، حتماً آن را تمیز کنید. برای این کار سینی مایکروفر را خارج کرده و مثل ظرف‌های دیگر آن را تمیز بشویید. برای تمیز کردن داخل دستگاه هم می‌توانید از دستمال مرطوب و یا کمی جوش شیرین و سرکه استفاده کنید.

مایکروفر

سخن پایانی

دستگاه مایکروفر هم مانند تمام لوازم برقی دیگر نیاز به نگهداری صحیح و اصولی دارد. اگر مایکروفر شما به دلایلی نیاز به تعمیر پیدا کرد، توصیه می‌کنیم اگر مهارتی در این زمینه ندارید هیچگاه برای تعمیر آن اقدام نکنید زیرا این دستگاه قطعات پیچیده‌ای مثل محافظ حرارتی، ترانسفورماتور بالا، مدار پیچیده و لامپ مگنترون دارد که تعمیر این قطعات نیاز به دانش خاص و تخصص بالا دارد، پس در صورتی که مایکروفر شما خراب شد، حتماً با یک تعمیرکار ماهر تماس بگیرید.

اگر در زمینه نگهداری صحیح از مایکروفر سؤالی داشتید در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نکات مهم برای نگهداری صحیح از دستگاه مایکروفر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکاتی مهم برای استفاده از مایکروفر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا