خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

نحوه نصب و بستن سیفون ظرفشویی | راهنمای نصب سیفون ظرفشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از ضروری ترین و مهم ترین وسایل موجود در آشپزخانه سینک ظرفشویی می باشد که در آن به راحتی می توان مواد خوراکی و ظروف را شستشو داد. سیفون ظرفشویی دارای قطعاتی می باشد که برای نصب و بستن سیفون باید کاربران با آنها آشنا باشند. در این مقاله از ایبک امداد مواردی در مورد قطعات سیفون و همچنین نحوه نصب و بستن سیفون ظرفشویی را برایتان توضیح می دهیم:

اجزا و قطعات سیفون ظرفشویی

امروزه سینک های ظرفشویی در اندازه ها و مدل های متنوع تولید و به بازار عرضه شده اند که طریقه نصب آنها با هم متفاوت هستند. سیفون ظرفشویی و نصب اشتباه آن  ممکن است دردسر ساز باشد. پس باید بدقت مراحل آنرا انجام دهید تا دچار مشکل نشوید. در ادامه ابتدا شما را با قطعات و اجزای سیفون ظرفشویی آشنا می کنیم تا بتوانید نصب را به راحتی انجام دهید:

آبریز سینک سیفون ظرفشویی

یکی از قسمت‌هایی که در معرض دید قرار دارد آبریز سینک ظرفشویی است. روی سیفون ظرفشویی یک قسمت پنجره ای شکل است که روی سینک و دقیقاً روی سوراخ خروجی آب از سینک قرار گرفته است و بخش لوله تخلیه را آب بندی می کند و مواد فاضلابی را به درون لوله سیفون هدایت می کند.

دنباله سیفون

بعد از آبریز قسمتی را مشاهده می کنید که زیر سینک قرار دارد و دنباله سیفون است این قطعه دایره ای شکل بوده و از جنس فلزی یا پلاستیکی می باشد. این قطعه آبریز را به لوله تخلیه در سیفون وصل می کند.

سیفون ظرفشویی

اتصال شکل T در سیفون سینک ظرفشویی

چنانچه سینک ظرفشویی شما دوقلو باشد لوله ای به شکل T وجود دارد که دو بخش در هر سینک را به یکدیگر متصل می کند. این قطعه در سینک های یک لگنه وجود ندارد.

بازویی لوله تخلیه سیفون ظرفشویی

اگر سینک ظرفشویی شما دوقلو باشد قسمتی وجود دارد که بازوی لوله تخلیه سیفون نامیده می‌شود. وظیفه دارد که لوله T را به قسمت دنباله سیفون متصل کند. قسمت بازویی تخلیه ی موجود در سینک های صنعتی و خانگی بسته به تعداد سینک های موجود می تواند دو عدد یا بیشتر باشد.

لوله اضافه کننده سیفون ظرفشویی

این قطعه که از نامش پیدا است در سیفون سینک از لوله ی اضافه استفاده می کند تا طول لوله سیفون کوتاه را بلند کرده و به اندازه مورد نیاز برساند.

فیتینگ اتصال دهنده سیفون

زمانی که دو لوله را کوتاه کرده اند و می خواهند آنها را به هم متصل کنند از یک لوله کوتاه به نام فیتینگ استفاده می کنند که وظیفه این قطعه متصل کردن دو لوله تخلیه به یکدیگر می باشد.

زانویی سیفون ظرفشویی

این قطعه کاربرد زیادی ندارد و یک بخش غیر ضروری است که اتصال سیفون را انجام می دهد.

شتر گلو سیفون ظرفشویی

این قطعه اهمیت بسیار زیادی در سیستم سینک ظرفشویی دارد. شتر گلو فضولات و جرم ها را جمع می کند و همچنین باعث می شود بوی نامطلوب فاضلاب به فضای آشپزخانه برنگردد. فضولات جمع شده در شتر گلو را می توان با باز کردن این قطعه و شستشوی آن تمیز کرد. این قطعه به شکل P می باشد.

شتر گلو شکل S سیفون سینک ظرفشویی

این قطعه تقریباً به شتر گلو P شکل شبیه است با این فرق که زمانی قابل استفاده است که سیفون روی زمین نصب شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های کاربردی رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی | گرفتگی سینک ظرفشویی

انواع سیفون های ظرفشویی

سیفون های ظرفشویی در انواع متنوعی تولید شده اند که همه شبیه به هم هستند و تغییرات جزئی در شکل و طراحی دارند. سیفون ها در روشویی و سینک ظرفشویی معمولاً دو کاربرد مهم دارند:

 1. جلوگیری کردن از ورود حشرات موذی مانند سوسک به داخل خانه
 2. از پخش شدن بوی فاضلاب به داخل خانه جلوگیری می کنند.

سیفون های ظرفشویی از نظر شکل به دو مدل تقسیم می شوند که عبارتند از:

سیفون سینک روکار: همانطور که از نام این نوع سیفون ها پیدا است روکار یعنی کاملاً سطح آن قابل دید می باشد.

سیفون سینک توکار: این نوع سیفون ها به صورتی نصب می شوند که اصلاً دیده نمی شوند یا پشت روشویی و یا داخل کابینت نصب می شوند.

سیفون ظرفشویی از لحاظ تعداد لگن انواع گوناگونی دارند. در این بخش به انواع سیفون ها می پردازیم:

سیفون تک لگن سینک ظرفشویی

در گذشته بیشتر سیفون های سینک ظرفشویی مخصوص تک لگن بودند که در آشپزخانه های کوچک مورد استفاده قرار می گرفتند. سینک های تک لگن فقط یک کاسه بزرگ دارد که ظروف را در آن شستشو می دهند.

سیفون دو لگن سینک ظرفشویی

این نوع سیفون ها چند سالی می باشد که وارد بازار شده است و فضای بزرگ تری داشته و طرفداران بسیاری دارد. علاوه بر سیفون یک لگنه، دارای یک سیفون کوچکتر می باشد که در ورودی آن تعبیه شده است. می توان در یک لگن ظروف را شسته و در طرف دیگر آبکشی کرد.

سیفون با دو لگن بزرگ و یک لگن کوچک

در بیشتر خانه های نوساز و جدید این مدل سینک مشاهده می شود. لگن وسطی کوچک بین دو لگن بزرگتر قرار گرفته است و مخصوص جمع کردن باقی مانده های غذا روی ظروف می باشد. این مدل از سینک ها قطعاً تفاوت زیادی با سینک های معمولی دارد. لوله تخلیه آب سیفون دارای سه شاخه است و هر کدام از آنها یک آبریز جداگانه دارند.

لوله کشی فاضلاب سینک

با اطلاعاتی که در مورد اجزای سیفون سینک ظرفشویی برای شما آورده شد با سیستم سیفون سینک آشنا شدید در این بخش سیستم لوله کشی فاضلاب را بررسی می کنیم:

 • سیفون سینک ظرفشویی شباهت زیادی به سیفون روشویی دارد با یک تفاوت که در سینک ظرفشویی آبریز به لوله دنباله متصل می باشد. لوله تخلیه سینک و آبریز بوسیله چسب کاملاً آب بندی شده است.
 • زیر سینک ظرفشویی قسمت آبریز به لوله تخلیه متصل شده است. همچنین زیر سینک واشر بزرگ پلاستیکی، مهره قفل شونده وجود دارند که به زیر سینک متصل می شوند.
 • قسمت دنباله به واسطه مغزی متصل کننده روی آبریز سوار می شود. آب های مصرفی در داخل سینک از شتر گلو سینک خارج و بصورت مستقیم وارد چاه فاضلاب آشپزخانه می شود. سیستم فاضلاب سینک به لوله ونت ساختمان متصل شده است تا بوی بد فاضلاب در محیط آشپزخانه نپیچد.

نحوه بستن لوله سینک ظرفشویی های دوقلو

یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین مدل های سینک ظرفشویی سینک دوقلو می باشد. این نوع سینک ها دارای دو لگن هم اندازه و بزرگ هستند. بدلیل اینکه از دو لگن استفاده می شود طبیعی است که از دو آبریز استفاده شود . این نوع نصب سیفون با یک لگنه متفاوت خواهد بود. برای نصب و بستن لوله سینک دوقلو مراحل زیر را انجام دهید:

 1. اگر برایتان امکان دارد درب های کابینت سینک را بردارید تا دسترسی راحت تری برای نصب اتصالات لوله ها داشته باشید. سپس آب ورودی را ببندید.
 2. در قسمت زیر سینک شیر آب سرد و گرم را وصل کنید و با استفاده از فیتینگ شلنگ پیسوار را به شیر متصل نمائید.
 3. شیرهای پیسوار آب گرم و سرد را باید به شلنگ پیسوار زیر کابینت متصل کنید.
 4. اگر می خواهید سیستم لوله کشی سینک را نصب نمائید، اکنون نوبت نصب شیر آب سینک ظرفشویی است.
 5. از داخل کابینت سینک، شلنگ پیسوار را به شیر آب وصل کنید و تمام اتصالات را با آچار فرانسه بخوبی محکم کنید.
 6. بهتر است از بتونه لوله کشی برای آب بندی اتصالات استفاده کنید. اطراف آبریز پنجره ای را بتونه بزنید و آبریز را به سمت پایین محکم فشار دهید.
 7. زیر سینک مهره‌ آبریز را با آچار خوب محکم کنید و سپس بتونه های دور آبریز که اضافی هستند را پاک کنید.
 8. به زیر آبریز ها قطعه دنباله ای را وصل کنید. چون سینک دو لگنه است دو عدد لوله ی دنباله ای دارید که هر کدام را باید به یک آبریز متصل کنید.
 9. در این مرحله اتصال T شکل را باید به دو لوله بازویی در زیر سیفون سینک متصل کنید.
 10. با استفاده از چسب Pvc لوله تخلیه را به شتر گلو متصل کنید. چنانچه لوله تخلیه طول زیادی داشته باشد باید با استفاده از لوله بر، اضافی آنرا برش بزنید.
 11. در زیر کابینت سینک انتهای لوله تخلیه را متصل کنید به فاضلاب اصلی و خوب آنرا محکم کنید.
 12. در مرحله آخر شیر آب سینک ظرفشویی را باز کنید و تمامی اتصالات را مورد بررسی قرار دهید تا اطمینان پیدا کنید که دچار نشتی آب نباشند.
 13. بعد از اطمینان پیدا کردن عدم نشتی در اتصالات، درب های کابینت را در جای خود بگذارید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه ساختن لوله بازکن خانگی | فرمول ساخت قوی ترین محلول لوله بازکن خانگی

سیفون ظرفشویی

روش نصب و بستن سیفون ظرفشویی تک لگنه

نصب و بستن سیفون سینک های ظرفشویی تک لگنه خیلی ساده تر از سینک های دوقلو می باشد. برای نصب به مراحل زیر توجه کنید:

 1. مقداری بتونه لوله کشی آماده کنید و دور آبریز بمالید با فشار زیاد بر روی آبریز اجازه دهید اضافی بتونه بیرون بزند.
 2. در زیر سینک در قسمت دنباله یک عدد واشر پلاستیکی وارد کنید و روی آن حلقه اتصال دهنده را بخوبی قرار داده و مراقب باشید واشر و حلقه از یکدیگر جدا نشوند.
 3. با استفاده از آچار فرانسه اتصالات آبریز به سینک را محکم کنید.
 4. تمامی اضافات بتونه دور آبریز را تمیز کنید.
 5. در این مرحله واشر دنباله دار را روی قسمت بالای قطعه بگذارید و مغزی لغزنده را انتهای لوله دنباله با فشار قرار دهید.
 6. شتر گلو را به لوله دنباله وارد و بخوبی محکم کنید.
 7. لوله تخلیه را در داخل لوله فاضلاب وارد کنید می توانید برای محکم شدن لوله تخلیه سینک به لوله فاضلاب از مغزی اتصال استفاده کنید.
 8. شتر گلو p شکل را وارد لوله تخلیه که به فاضلاب متصل شده نمائید.
 9. تمام مغزی ها و واشرها را با آچار فرانسه بخوبی محکم کنید.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد شما را با نحوه نصب و بستن سیفون ظرفشویی آشنا کردیم. توجه داشته باشید در زمان نصب سیفون حتماً به آب بندی درست اتصالات زیر سینک دقت کنید. همچنین برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در بستن سیفون سینک ظرفشویی به شیب مناسب لوله فاضلاب توجه داشته باشید. چنانچه مشکلی در نحوه نصب و بستن سیفون ظرفشویی داشته باشید می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا کارشناسان ما در ایبک امداد شما را راهنمایی کنند.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه نصب و بستن سیفون ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع سیفون های ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا