خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

لوله کشی و نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

برای نصب ماشین لباسشویی نیاز به شیر آب سرد و گرم، پریز برق و یک راه برای تخلیه فاضلاب ماشین لباسشویی می‌باشد. در صورتی که در محل مورد نظر برای نصب ماشین لباسشویی این شرایط وجود دارد، با وصل نمودن شلنگ آب گرم به شیر آب گرم و شلنگ آب سرد به شیر آب سرد و نصب یا قرار دادن لوله تخلیه دستگاه در محل آماده می‌گردد. به راحتی می‌توانید دو شاخه برق آن را به برق زده و نصب ماشین لباسشویی خود را انجام دهید.

نصب ماشین لباسشویی

نصب کردن شیر آب گرم ماشین لباسشویی از جمله مزیت‌ها به حساب می‌آید که موجب فشار کمتر به گرمکن دستگاه می‌گردد، ولی وقتی که شیر آب سرد به تنهایی وصل می‌شود، می‌توان از ماشین لباسشویی استفاده کرد. در این حالت هر دو ماشین لباسشویی با کمک یک سه راهی که به سه راهی تیر کمانی ماشین لباسشویی شناخته می‌شود، به یک شیر نصب می‌گردد. ماشین لباسشویی در این حالت خود آب را گرم می‌کند و امکان دارد که هزینه برق افزایش یابد.

در زمان نصب ماشین لباسشویی باید شرایط نصب مانند تراز بودن دستگاه با استفاده از پایه‌های قابل رگلاژ انجام گردد. نکته دیگر این است که ماشین لباسشویی نباید تحت فشار باشد و فاصله مناسبی از جهات گوناگون با تجهیزات اطراف و دیوارها داشته باشد.

در نصب انواع ماشین لباسشویی‌ها با برندهای گوناگون نیاز است که سیم لباسشویی به ارت خود ساختمان یا قطعات فلزی و در و پنجره متصل گردد. این مورد برای پیشگیری از خطر‌های برق گرفتگی می‌باشد.

مراحل نصب ماشین لباسشویی

 • نصب شلنگ‌های آب گرم و سرد ماشین لباسشویی به شیرآلات مربوطه که معمولاً شیر آب گرم با رنگ قرمز و آب سرد با رنگ آبی مشخص است.
 • گذاشتن لوله فاضلاب دستگاه درون لوله فاضلاب
 • نصب سیم ارت در صورت لزوم و زدن دو شاخه برق ماشین لباسشویی
 • اطمینان از تراز بودن ماشین لباسشویی
 • تست و راه اندازی ماشین لباسشویی

در موقعی که ماشین لباسشویی را در محل مخصوص خود قرار می‌دهید و نصب ماشین لباسشویی را انجام می‌دهید، باید مراقب باشید که سیم و شلنگ ماشین لباسشویی دچار له شدگی و آسیب نشود و پیچ و تاب نخورد.

حتما بخوانید:   نصب و تعمیر کاسه توالت ایرانی بدون تخریب|دلایل تعویض کاسه توالت ایرانی

نصب ماشین لباسشویی

لوله کشی ماشین لباسشویی

لوله کشی لباسشویی اتومات شامل یک لوله آب گرم و یک لوله آب سرد و یک لوله فاضلاب است. هر کدام از شیرها با استفاده از شلنگ به صورت جداگانه به ماشین لباسشویی وصل می‌گردند. سایز شلنگ انواع ماشین‌های لباسشویی ۲.۵اینچ یا ۳.۴ اینچ می‌باشد.

چنانچه لوله کشی وجود ندارد، اگر فاصله تقریباً سه متر است، می‌توان به کمک شلنگ کار لوله کشی و نصب ماشین لباسشویی را انجام داد. در صورتی که فاصله بیشتر از این مقدار است، باید به کمک لوله کشی پنج لایه یا تک لایه از نزدیک‌ترین مکان که به طور معمول زیر سینک می‌باشد، یک لوله روکار به مکان قرارگیری لباسشویی کشیده شود و با قرار دادن زانو و نصب کردن شیر کار لوله کشی ماشین لباسشویی را انجام داد.

پس از اینکه لوله آب ماشین لباسشویی آماده شد، باید لوله تخلیه فاضلاب آن را نصب نمایید. طریقه نصب آن این گونه است که باید لوله خروجی را داخل لوله ۶۳.۵۰ یا ۷۵ که در دیوار آماده شده و آب بندی شده است، قرار داد. در صورتی که لوله فاضلاب ماشین لباسشویی وجود ندارد، در صورتی که سینک ظرفشویی نزدیک است و فاصله کمتر از سه متر است می‌توان آن را به لوله زیر سینک متصل نمود.

در صورتی که فاصله بیشتر از این مقدار است، باید به کمک لوله سایز ۵ یا ۴ پولیکا از قسمت زیر سینک و نزدیک‌ترین محل لوله‌ای به نزدیکی ماشین لباسشویی کشیده شود. در بعضی از ساختمان‌ها و منازل امکان دارد که به علت عدم امکان لوله کشی لباسشویی مجبور شوید خروجی دستگاه را در لوله راه آب کفشور سرویس بهداشتی یا حمام قرار دهید.

ارتفاع لوله فاضلاب ماشین لباسشویی

از نکات بسیار مهم در نصب ماشین لباسشویی که باید به آن دقت کافی داشته باشید، این می‌باشد که ارتفاع لوله فاضلاب دستگاه از کف میان ۴۰ الی ۴۵ سانتی‌متر باشد. در زمان لوله کشی با احتساب ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر کف سازی، می‌توانید ارتفاع لوله فاضلاب در زمان لوله کشی ساختمان را میان ۵۰ الی ۵۵ سانتی‌متر انجام دهید. شلنگ خروجی فاضلاب دستگاه از جنس خرطومی با سایز ۲۵ سانتی‌متر می‌باشد و در ابزار فروشی‌ها و فروشگاه‌های تاسیساتی می‌توانید تهیه کنید.

برای اینکه از بوی نامطبوع جلوگیری نمایید، می‌توانید برای لوله فاضلاب ماشین لباسشویی، لوله ونت تعبیه نمایید.

محل قرارگیری ماشین لباسشویی

برای اینکه نصب ماشین لباسشویی به صورت صحیح و اصولی انجام شود، باید به محل قرارگیری آن توجه کافی شود. در زمان ساخت و طراحی آشپزخانه برای قرارگیری ماشین لباسشویی محل مخصوصی در نظر گرفته می‌شود. در این صورت. نصب ماشین لباسشویی راحت‌تر خواهد بود. در بعضی از ساختمان‌های لوکس مکانی ویژه به اسم رختشورخانه یا لاندری در گوشه‌ای از منزل تعبیه می‌گردد. که این مورد نیاز به فضای بیشتری خواهد داشت، اما از نظر استاندارد بهترین مکان برای نصب ماشین لباسشویی در آپارتمان‌ها و ساختمان‌های معمولی آشپزخانه می‌باشد‌.

حتما بخوانید:   استحکام و طول عمر لوله های پلی اتیلن در فاضلاب شهری | کاربرد لوله های پلی اتیلن

در مواقعی که در آشپزخانه فضایی کافی برای نصب ماشین لباسشویی وجود ندارد و آپارتمان‌ها کوچکتر هستند، مجبور هستید که نصب لباسشویی را در سرویس بهداشتی، ترانس یا حیات خلوت انجام دهید. به صورت کلی باید به این نکته توجه نمایید که نصب ماشین لباسشویی در محیط‌های مرطوب بسیار خطرناک خواهد بود و نباید این کار را انجام دهید.

نصب ماشین ظرفشویی

لوله کشی و نصب ماشین ظرفشویی شباهت زیادی به نصب ماشین لباسشویی دارد با این تفاوت که در لوله کشی ماشین ظرفشویی به لوله آب گرم نیازی نخواهد بود. چون طراحی این دستگاه به گونه‌ای می‌باشد که در زمان شستشو در زمانبندی تعیین شده با استفاده از المنتی که در دستگاه وجود دارد، آب در دمای معین گرم می‌شود.

مرحله نصب ماشین ظرفشویی باید ورودی آب دستگاه را مورد بررسی قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که لوله به صورت صحیح به دستگاه متصل است. در دومین مرحله باید خرطومی خروجی آب را متصل نمایید. پس از آن باید ماشین ظرفشویی را به صورت مطمئن به برق وصل کنید.

انجام دادن اولین مرحله یعنی اتصال ورودی آب به دستگاه باید شیر ماشین را با استفاده از نوار تفلون پیچنده و در ورودی آب سرد با استفاده از انبر قفلی یا آچار فرانسه محکم کنید و مطمئن شوید که نشت آب وجود ندارد در هنگام محکم کردن مراقب باشید شیر دچار ترک خوردگی و شکستگی نشود. قسمتی که به دستگاه وصل می‌گردد به نوار تفلون نیاز نخواهد داشت چون دارای واشری می‌باشد که از نشت آب جلوگیری خواهد کرد.

برای خروج آب کثیف باید خرطومی ماشین ظرفشویی را در خروجی فاضلاب قرار دهید. طوری که بوی بد یا آب به بیرون باز نگردد. در برخی مواقع لازم است که از بوگیرهای پلاستیکی استفاده شود. در نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی در صورتی که خروجی آب وجود ندارد، می‌توانید آن را به سیفون آشپزخانه متصل کنید.

کار نصب ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی حتماً باید توسط نصاب متخصص انجام گردد، اما در صورتی که می‌خواهید جابجایی و نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی را خودتان انجام دهید، باید به نکاتی که در زیر آورده شده است توجه کافی داشته باشید، تا در هنگام نصب و استفاده از ماشین لباسشویی و ظرفشویی با مشکلات مواجه نگردید:

 • برای ماشین لباسشویی و ظرفشویی باید مکان مناسبی را انتخاب کنید که نمناک نباشد،مسطح باشد، حدالامکان روی فرش قرار نگیرند.
 • در صورتی که سطح قرارگیری دارای شیب است، می‌توانید با پیچ‌های پایه آنها را تراز نمایید و از تراز بودن آنها اطمینان حاصل کنید.
 • نزدیکی محل نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی باید پریز برق قرار داشته باشد.
 • توجه نمایید که پس از نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی حتماً به ظرفیت دستگاه خود توجه داشته باشید. در غیر این صورت در حین استفاده از آنها با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.
 • یکی دیگر از نکات بسیار مهم این است که از ماشین لباسشویی و ظرفشویی به صورت مداوم نباید استفاده کرد، بلکه بین شستشوی مکرر حداقل باید یک ساعت به آنها استراحت دهید.
 • برای نگهداری و مراقبت بهتر از ماشین لباسشویی و ظرفشویی هرگز ولوم تایمر آنها را به مخالف عقربه‌های ساعت نچرخانید. چون ممکن است که تایمر بشکند یا برنامه‌های شستشو به هم بریزند.
 • پس از نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی یکی دیگر از نکات بسیار مهم که باید به آن توجه داشته باشید، این است که به مواد شوینده‌ای که استفاده می‌کنید، حساسیت نشان دهید و از موادی استفاده کنید که با کیفیت و مرغوب هستند.
 • در زمان نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی باید به ارتفاع مناسب شلنگ فاضلاب توجه داشته باشید.
 • پس از اینکه نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی به پایان رسید، باید قسمت‌های مختلف آن را مورد بررسی قرار داده و اطمینان حاصل کنید که نشت آب در محل اتصالات وجود ندارد.
حتما بخوانید:   تشخیص ترکیدگی لوله فاضلاب بدون تخریب و با دستگاه

نصب ماشین ظرفشویی

سخن تکمیلی

نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی بهتر است که توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود اما در صورتی که می‌خواهید این کار را خودتان انجام دهید، باید به موارد مهمی توجه داشته باشید و قبل از انجام دادن این کار اطلاعات لازم در مورد اصول آن را بدانید. در غیر این صورت نصب نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی به صورت صحیح و اصولی انجام نخواهد شد و در حین استفاده از آنها با مشکلات زیادی مواجه می‌شوید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

طریقه لوله کشی و نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش لوله کشی و نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x