خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

راهنمای نصب کفشور حمام

انواع مختلف کفشور در سایزها و شکل‌ های مختلفی وجود دارد. انتخاب نمودن کفشور و نصب کفشور حمام به نوع دوش و نوع لوله‌ هایی که در حمام به کار رفته و طراحی آنجا بستگی دارد. ممکن است طراح برای انتخاب کردن و نصب کفشور حمام توصیه‌ هایی به شما بکند تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. یادتان باشد که کفشور حمام جهت قرار گرفتن بر روی لوله‌ های فاضلاب ۵ سانتیمتری طراحی شده نه لوله ۳ سانتیمتری که به طور معمول جهت تخلیه وان حمام به کار برده می‌ شود. جهت نصب کفشور حمام لازم است لوله ۵ سانتیمتری به کار برده شود زیرا حجم و مقدار آب که از دوش خارج می‌ گردد خیلی زیاد است و آب نمی‌ تواند از لوله‌ های ۳ سانتیمتری درست تخلیه شود.

لوازم مورد نیاز جهت نصب کفشور حمام

چنانچه در حال تغییر دکوراسیون حمام می‌ باشید و می‌ خواهید دوش نصب کنید باید به سایز لوله تخلیه آب جهت نصب کفشور حمام دقت نمایید. نصب کفشور حمام با روش‌ های مختلف صورت می‌ گیرد.

 • نصب کفشور با روش فشرده سازی
 • نصب کفشور با چسب عایق‌ بندی
 • نصب کفشور با روش کاشی کاری

وسایلی که جهت نصب کفشور حمام مورد نیاز می‌ باشد عبارتند از:

 • اره جهت برش دادن لوله
 • تفنگ چسب آکواریوم
 • آچار کلاغی
 • پیچ گوشتی
 • چسب عایق‌ بندی
 • چسب لوله پلاستیکی
 • چسب حلال

نصب کفشور حمام با روش فشرده سازی

کفشور فشاری را می‌ توان با واشر فشاری و همچنین مهره به لوله‌ های فاضلاب منزل متصل نمود. این روش نصب خیلی آسان‌ تر از نصب کردن کفشور با چسب و حلال می‌ باشد به خصوص اگر به لوله فاضلاب و یا زیر کفشور دسترسی ندارید در واقع این روش بهترین گزینه برای شما خواهد بود. راهنمای نصب کفشور حماماین مدل از کفشورها در انواع ABS و PVC یا برنجی به بازار عرضه شده‌ اند اما شکل PVC از پر کاربردترین و محبوب‌ ترین کفشورهای حمام می‌ باشد. هر کدام از این کفشورهای حمام را می‌ توان بر روی پایه‌ های آکریلیک، فایبرگلاس و استیل نصب نمود. هنگام نصب کفشور حمام فشاری به طور معمول اتصالات پیش از نصب پایه بر روی لوله فاضلاب حتماً روی پایه کفشور باید نصب شوند. معمولاً روش فشرده سازی را جهت نصب کفشور در آشپزخانه به کار می‌ برند.

لوله کشی آب و فاضلاب و خدمات قابل ارائه

خدماتی که برای لوله کشی آب و فاضلاب ارائه می‌ شود عبارتند از:

 • لوله کشی آب ساختمان
 • لوله کشی فاضلاب ساختمان
 • لوله کشی آب گرم و سرد
 • لوله کشی سرویس بهداشتی و فاضلاب
 • نشتی یابی و رفع ترکیدگی لوله‌ ها
 • لوله کشی رادیاتور، شوفاژ، پکیج، موتورخانه، آبگرمکن و …
 • لوله کشی فاضلاب، آشپزخانه، توالت و سرویس بهداشتی
 • تعمیر یا تعویض لوله کشی توکار و روکار
 • تمامی خدمات لوله کشی با لوله‌ های گالوانیزه فولادی و پلاستیکی

آماده کردن لوله فاضلاب

جهت نصب کفشور حمام از روش فشاری ابتدا باید لوله تخلیه حدوداً دو و نیم سانتیمتر از لبه کفشور پایین‌ تر قرار بگیرد. این امکان وجود دارد جهت نصب مجبور باشید که پایه کفشور را با ارتفاع لوله متناسب اندازه بزنید و پس از آن کفشور را برداشته و لوله را برش داده و آن را کوتاه نمایید. جهت برش دادن لوله فاضلاب از دستگاه برش لوله و یا اره استفاده نمایید. چنانچه از اره استفاده کردید به خاطر داشته باشید برش را طوری بزنید که لبه لوله یکدست و کاملاً صاف باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین روش برای مقابله با بوی بد چاه فاضلاب چیست؟

مونتاژ کردن کفشور

اطراف دهانه کفشور را مقداری چسب عایق‌ بندی بزنید و سپس آن را داخل دهانه لوله بگذارید. مهره واشر مقوایی و موم لاستیکی را از زیر پایه بر روی بخش خروجی کفشور قرار دهید. راهنمای نصب کفشور حمامپس از آن مهره نصب را بر روی خروجی بگذارید و با آچار کاملاً آن را محکم نمایید. چنانچه چسب عایق‌ بندی از اطراف کفشور بیرون زد آن را کاملاً تمیز کرده و پاک کنید.

ثابت نگه داشتن کفشور در جای خود

جهت نصب کفشور حمام یکی از مراحل این است که حتماً باید کفشور در جای خودش ثابت باقی بماند. این کار را می‌ توانید به این صورت انجام دهید. پایه کفشور را با دقت کامل در محل نصب قرار داده و پس از آن لوله فاضلاب را طوری قرار دهید که به شکل صحیح و اصولی با کفشور منطبق گردد.

وارد کردن واشر فشرده سازی

حالا نوبت آن رسیده واشر لاستیکی را داخل دهانه لوله تخلیه فاضلاب قرار دهید تا اطراف دهانه را به شکل کامل پوشش دهد. مهره فشرده سازی باید داخل دهانه لوله قرار بگیرد و پس از آن محکم شود. اتصالات کفشور به روش فشرده سازی به طور معمول قطعه‌ ای دارد که این امکان را به شما می‌ دهد مهره را از درون لوله تخلیه کاملاً محکم نمایید. همانطور که مهره محکم می‌ شود باید واشر لاستیکی در اطراف لوله نیز فشرده شده و آب بندی شود. حالا باید درپوش را بر روی دهانه قرار دهید و پیش از استفاده کردن از حمام حتماً صبر کنید تا چسب عایق‌ بندی کاملاً خشک شود.

روش نصب کفشور حمام با چسب عایق‌ بندی

جهت نصب کفشور حمام با چسب عایق‌ بندی باید به فضای زیرین کفشور کاملاً دسترسی داشته باشید. چنانچه این دسترسی جهت نصب کفشور وجود نداشته باشد بهتر است این کار را از روش فشرده سازی انجام دهید. کفشور حمام به طور معمول از PVC ساخته شده ولی ممکن است که در ساخت کفشور قدیمی پلاستیک ABS به کار رفته باشد. چنانچه لوله فاضلابی که در این قسمت به کار رفته پلاستیکی باشد، کفشور حمام باید با لوله فاضلاب از نظر جنس مطابقت داشته باشد به همین خاطر می‌ توانید از یکی از پایه‌ های کفشور فایبرگلاس، آکریلیک یا استیل استفاده کنید. پس از استفاده نمودن از چسب و پایان کار نصب کفشور حمام دیگر تغییر دادن لوله آن بسیار دشوار می‌ باشد به همین خاطر قبل از چسب زدن ارتفاع و اندازه لوله را کاملاً اندازه‌ گیری کرده و از اندازه آن مطمئن باشید.

تنظیم کردن لوله فاضلاب

جهت نصب کفشور حمام با روش چسب عایق‌ بندی حتماً به اندازه‌ ها دقت کنید که لوله فاضلاب نیز در ارتفاع مناسبی قرار گیرد. گاهی اوقات هنگام نصب این امکان وجود دارد که مجبور باشید لوله را کوتاه کنید تا با کف هم سطح شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا لوله های فاضلاب می گیرد | دلایل گرفتگی لوله فاضلاب

آماده کردن کفشور و متعلقات آن

بیشتر کفشورهای حمام از چند قسمت ساخته شده‌ اند که از آن جمله می‌ توانیم به صافی یا درپوش، پایه کفشور که به لوله فاضلاب وصل می‌ شود و قطعه دیگری که داخل کفشور پیچ می‌ گردد اشاره کنیم.پیش از آن که نصب کفشور حمام را انجام دهید نخست همه قطعات را باید از همدیگر جدا کنید و واشر آب بندی و واشر مقوایی را کناری بگذارید.

متصل کردن پایه کفشور

حالا نوبت آن رسیده مقداری چسب را به اطراف دهانه لوله فاضلاب بزنید و پس از آن بخش خروجی کفشور را به دهانه لوله فاضلاب وارد کنید و فشار دهید. جهت نصب پایه کفشور باید واشر آب‌ بندی لاستیکی داخل مهره قرار بگیرد و پس از آن واشر مقوایی در بخش فوقانی قرار داده شود. پس از آن قسمت پایینی کفشور باید بر روی بخش بالایی قرار گیرد. با مهره، پایه کفشور را خیلی محکم در جای خود ثابت کنید تا چسب‌ های اضافی از اطراف لوله خارج گردد. حالا می‌ توانید چسب‌ های اضافی را پاک کرده و درپوش را وصل نمایید.

چسباندن حلال لوله تخلیه

در بخش زیرین پایه کفشور باید اطراف لبه بیرونی لوله فاضلاب را چسب لوله پلاستیکی بزنید. همچنین می‌ توانید اطراف سطح داخلی را نیز چسب‌ کاری کنید و لایه نازکی روی همان قسمت پخش نمایید. پس از آن بلافاصله بخش لوله تخلیه را داخل کرده و آن را در جای خودش نگه دارید تا اتصالات کاملاً سفت شوند. پیش از استفاده اجازه دهید که چسب کاملاً خشک شود.

روش نصب کفشور حمام با کاشی کاری

هر کدام از کفشورهای کاشی دارای سه قطعه هستند که در مراحل مختلف به کار گذاشته می‌ شوند. پوشش ضد آبی که بین دو لبه پایینی وجود دارد به همدیگر چفت می‌ شوند. راهنمای نصب کفشور حمامقسمت میانی در برابر آب مقاوم است و هنگام نصب کفشور حمام باید مطمئن شوید که هر چیزی که به این قسمت می‌ ریزد به فاضلاب وارد خواهد شد و نشتی ندارد. قطعه نهایی نیز درپوش و یا صافی می‌ باشد.

 • ابتدا باید فلنچ پایینی را نصب نمایید.
 • در مرحله دوم فلنچ میانی باید نصب شود.
 • در مرحله آخر صافی کفشور کار گذاشته می‌ شود.

دقت کنید که انجام نصب کفشور حمام به روش کاشی کاری نیاز به مهارت و تخصص دارد. بنابراین بهتر است از افراد ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

سخن آخر

جهت نصب کفشور حمام مراحل مختلفی وجود دارد که باید به آنها دقت کرده و تمامی آنها را به درستی و اصولی انجام دهید. پیش از کاشی‌ کاری و زمانی که به لوله فاضلاب و همچنین کفشور دسترسی دارید بهتر است که این کار را انجام دهید و همه اتصالات را از نظر نشتی نیز امتحان کنید و علاوه بر آن به شیب کف نیز توجه نمایید تا به طرف کفشور باشد و آب در قسمتی از حمام جمع نشود. چنانچه به خدمات لوله کشی و فاضلاب ساختمان نیاز داشتید می توانید با کارشناسان ما در آی بک امداد ارتباط برقرار نموده و از آنها کمک بخواهید.

راهنمای نصب کفشور حمام

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای نصب کفشور حمام، نصب کفشور حمام به روش فشرده سازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا