تعمیرات مایکروفر

راهنمای استفاده از مایکروفر ویرپول Whirpool

در این مقاله قصد داریم شرح کاملی از راهنمای چگونگی استفاده  از مایکروفر ویرپول را در اختیار شما قرار دهیم. مایکروفر از دیگر ابزاری است که امروزه کاربرد آن در خانه افزایش روز افزون دارد. در گذشته که سبک زندگی ها به این صورت نبود مردم وقت بیشتری را برای پخت و آماده سازی غذا در اختیار داشتند اما امروزه ابزاری مانند مایکروفر کار پخت و آماده سازی غذا را سرعت بخشیده. از این دستگاه میتوان برای گرم کردن، یخ زدایی و پخت انواع غذا مانند کیک، شیرینی، مرغ، گوشت و…. استفاده کرد. این وسیله می تواند در مدت زمان کوتاهی غذاهای منجمد را با حفظ کیفیت یخ زدایی کند و یا مواد غذایی را با حداقل میزان روغن طبخ کند.امروزه بیشتر شرکت های تولید لوازم برقی در بین محصولات خود مایکروفر نیز موجود دارند؛ برند ویرپول که محصولاتی با سطح کیفی بالا تولید می کند نیز در بین محصولات تولیدی خود مایکروفر را هم قرارداده. در صورتی که شما به تازگی یک ماکروفر از برند ویرپول خریداری کرده‌اید ما در این مقاله در ایبک امداد شرح کاملی از نحوه ی راه اندازی و استفاده از آن را در اختیارتان قرار می دهیم.

محل مناسب برای قرار گیری مایکروفر ویرپول

پس از خریداری مایکروفر ویرپول، ابتدا باید مکان مناسب برای قرارگیری این دستگاه را بیابید. جایی که مایکروفر خود را قرار می دهید باید به دور از رطوبت، تابش مستقیم نور خورشید و سطحی کاملاً صاف، مسطح، مستحکم و ثابت باشد و هوا در اطراف آن جریان داشته باشد. همچنین دستگاه مایکروفر باید به دور از حرارت باشد، بنابراین آن را نزدیک اجاق گاز قرار ندهید. در نزدیکی محل قرارگیری مایکروفر باید پریز برق سالم وجود داشته باشد.مناسب ترین مکان برای قرارگیری مایکروفر روی سطح کانتر یا کابینت آشپزخانه است که زیبایی آشپزخانه شما را هم بیشتر میکند.

چگونگی نصب و راه اندازی ماکروفر ویرپول

 • ابتدا باید دستگاه را به برق متصل کنیم. برای این کار یک پریز سالم را انتخاب کنید و حتماً از محافظ برق برای اتصال دستگاه مایکروفر خود به برق استفاده کنید تا در صورت وقوع نوسان برق مایکروفر شما دچار آسیب نشود.
 • قطعات داخلی ماکروفر مانند سینی و سه پایه را درون مایکروفرو در جای درست خود قرار دهید.
 • مطمئن شوید که غلطک و سینی داخل مایکروفر به درستی در جای خود قرار بگیرند. غلطک و سینی دو بخش مهم در عملکرد مایکروفر می باشند. جای غلطک قسمت کف دستگاه مایکروفر و در زیر سینی است و باید به درستی در محل خود قرار بگیرد.
 • دریچه ها و مجراهایی درون مایکروفر و بر روی دیواره های آن وجود دارند که برای تعویض هوای داخل ماکروفر بوده و نباید روی آن ها مسدود شود.

نکاتی برای استفاده صحیح از مایکروفر ویرپول

مواردی که برای بهبود عملکرد و سلامت دستگاه در حین استفاده از ماکروفر باید به آن توجه کنید شامل نکات زیر می باشند:

 • دقت کنید تنها ظروفی را در داخل مایکروفر قرار دهید که مقاوم بوده و مناسب قرارگیری در ماکروفر باشند مانند ظروف سرامیکی و شیشه ای یا پیرکس و نشکن که برای قرارگیری در داخل مایکروفر ساخته شده اند و هرگز ظروف فلزی و پلاستیکی را که برای پخت و پز در مایکروفر مناسب نیستند  درون مایکروفر قرار ندهید.
 • هرگز نباید کنسرو ها و تخم مرغ را درون مایکروفر بپزید.
 • از قراردادن کیسه فریزر و انواع کیسه های پلاستیکی در مایکروفر خودداری کنید.
 • در صورتی که میخواهید مواد غذایی که حالت مایع دارند و یا درون آن ها اجزای ریزی مانند لوبیا یا عدس وجود دارد را گرم کنید، حتماً از درپوش استفاده کنید.
 • زمانی که می‌خواهید غذای گرم شده را از درون مایکروفر خارج کنید باید از دستکش های پارچه ای استفاده کنید زیرا غذا و ظرف آن داغ  هستند.
 • هرگز آب را بیش از حد در ماکروفر گرم نکنید.
 • اگر می خواهید مایکروفر خود را تمیز کنید شما باید ابتدا آن را از برق بکشید و دستگاه را در حالتی که درون آن خالی است به هیچ وجه روشن نکنید.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر و نگهداری مایکروویو | مشکلات رایج مایکروویو

مایکروفر ویرپول

معرفی کلید ها و دکمه های مایکروفر ویرپول

بر روی دستگاه کلیدها و دکمه هایی قرار دارد که برای انتخاب زمان پخت و پز، نحوه انتقال حرارت و…. می‌باشد که برای انتخاب آن ها باید با معانی آنها آشنا شوید؛ در این قسمت شما را با معانی این کلید ها آشنا می کنیم.

دکمه های روی پنل ماکروفر ویرپول مفهوم دکمه های روی پنل مایکروفر ویرپول و

عملکرد آن ها

start شروع تنظیمات و برنامه های انتخاب شده
auto fan تعویض هوای دستگاه
cancel\stop لغو کردن تنظیمات و برنامه های انتخاب شده
clock انتخاب زمان پخت غذا
p\pause متوقف کردن برنامه
combi پخت غذا به شکل ترکیبی
grill گریل کردن مواد غذایی
micro گرم کردن غذا توسط امواج
defrost یخ زدایی مواد غذایی

برخی از کلید هایی که در بالا به آن اشاره شد مربوط به برنامه های پخت و پز در مایکروفر شما می باشد،  که با توجه به نیاز خود می توانید هر کدام از آنها را انتخاب کنید. بعضی از این برنامه ها بر روی مایکروفر به وسیله نماد هایی مشخص شده که به چند مورد آن اشاره می‌کنیم:

 • نماد ظرف غذا نشان دهنده برنامه combi یا همان پخت ترکیبی غذا میباشد.
 • نماد گوشت بر روی دستگاه مایکروفر نشان دهنده برنامه grill است.
 • نمادی که به شکل اشعه رو به بالاست، نشان دهنده برنامه micro یا همان گرم کردن به کمک اشعه است.
 • نمادی که به شکل  دانه برف در کنار قطره آب است قابلیت یخ زدایی یا defrost را نشان می دهد.

چگونه مواد غذایی را در مایکروفر ویرپول گرم کنیم؟

همانطور که گفته شد ماکروفر ابزار مناسب برای گرم کردن غذا، بدون آسیب به عطر و طعم غذا می باشد. به سادگی می توانید با استفاده از دستگاه مایکروفر غذای خود را در کوتاهترین زمان ممکن گرم کنید.

 • برای اینکه رطوبت و آب غذا تبخیر نشود و ذرات غذا به اطراف و داخل مایکروفر نپاشند حتماً از درپوش بر روی غذا استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از درپوش های پلاستیکی که مخصوص قرار گرفتن در ماکروفر ساخته شده اند و به شکل گنبدی هستند استفاده کنید، توجه کنید که حتماً یک منفذ برای خروج بخار غذا روی درپوش ایجاد کنید.
 • در زمان گرم کردن غذا بهتر است هرچند دقیقه یکبار غذای خود را به کمک قاشق هم بزنید تا همه قسمتهای آن به طور یکنواخت گرم شود.
 • غذا را درون ظرف در یک نقطه جمع  نکنید، بلکه آن را در ظرفی که درون آن قرار دارد پخش کنید تا همه جا به طور یکنواخت گرم شود.

روش گریل کردن در ماکروفر ویرپول

یکی از پرطرفدار ترین و کاربردی ترین برنامه های موجود در مایکروفر ویرپول قابلیت grill می باشد. این برنامه غذا را به طور کامل و یکنواخت پخته و سطح غذا به طور کامل برشته میکند.

 • برای استفاده از این برنامه ابتدا باید سه پایه ی مخصوص را درون سینی داخل دستگاه  مایکروفر قرار دهید. ماده غذایی که میخواهید گریل کنید باید روی این سه پایه قرار بگیرد تا حرارت هم از قسمت بالا و هم از قسمت پایین به آن وارد شود و هر دو طرف غذا گریل شود.
 • مواد غذایی را بر روی این سه پایه فلزی با فاصله از یکدیگر قرار داده و اجازه ندهید به شکل فشرده و روی هم قرار گیرند.
 • پس از آن که مواد غذایی که می خواهید گریل کنید را در محل درست خود قرار دادید درب ماکروفر را بسته و کلید مربوط به grill را انتخاب کنید.
حتما بخوانید:   عیب یابی و تعمیر ماکروفر وستینگ هاوس | رفع خرابی ماکروفر

چگونه در ماکروفر ویرپول پیتزا بپزیم؟

برای اینکه بخواهید در دستگاه مایکروفر خود یک پیتزای کاملا برشته و خوشمزه درست کنید باید به نکات زیر توجه کنید:

 • پیش از آنکه پیتزا را در مایکروفر قرار دهید باید یک مرحله پیش گرمایش داشته باشید، به این معنی که قبل از قرار دادن پیتزا در ماکروفر، مایکروفر باید گرم شده باشد. در این مرحله باید فضای درون ماکروفر را تا دمای ۱۸۰ درجه و حداکثر به مدت ۳۰ دقیقه گرم کنید؛ برای انتخاب این برنامه دکمه preheat را فشرده و دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد را انتخاب کنید.
 • اگر می‌خواهید پیتزای شما برشته شود باید از دکمه ی micro استفاده کنید تا قدرت ۶۰ درصدی برای شما فعال شود.

روش استفاده از مایکروفر ویرپول برای پخت کیک

 • قبل از اینکه مواد کیک خود را درون مایکروفر قرار دهید باید به وسیله برنامه پیش گرمایش فضای درون مایکروفر را گرم کنید، برای این کار از برنامه conv یا کانویکشن که به معنای پیش گرمایش میباشد استفاده کنید.
 • قالب کیک و یا ظرفی که محتوی مواد کیک می باشد را به هیچ عنوان مستقیماً روی سینی کف مایکروفر قرار ندهید چون به دلیل نزدیک بودن به المنت های گرمایی موجود در کف ماکروفر مواد کیک می سوزد بنابراین حتما باید ظرف را روی سه پایه فلزی قرار دهید.
 • پس از آن با توجه به دستور پخت کیک خود زمان و دمای مناسب برای پخت را انتخاب کنید.

پخت ماهی در مایکروفر ویرپول

پخت ماهی در مایکروفر از بهترین روشهای طبخ ماهی میباشد در این روش با کمترین میزان روغن و یا حتی بدون استفاده از روغن میتوان ماهی را به طور کامل و یکنواخت پخت و طعم و ارزش غذایی آن به طور کامل حفظ می شود.

 • ابتدا باید آب و رطوبت قطعات ماهی را به طور کامل خشک کنید.
 • سپس ماهی را با مواد مورد علاقه خود طعم دار کنید.
 • قطعات ماهی را درون کاغذ روغنی بپیچید تا قطرات ماهی در هنگام پخت به جداره های اطراف مایکروفر نپاشد.
 • قطعات ضخیم تر را در قسمت های زیرین و قطعات نازک تر را در قسمتهای رو قرار دهید زیرا اگر قطعات ضخیم تر در قسمت زیرین قرار بگیرند حرارت بیشتری دریافت کرده و همزمان با قطعات نازکتر می پزند.
 • سپس برنامه مورد نظر خود برای پخت ماهی و زمان مناسب برای پخت ماهی با توجه به اندازه و ضخامت قطعات را انتخاب کنید.

ظروف قابل استفاده در مایکروفر ویرپول

 • ظروف شیشه ای و سرامیکی:  بیشتر ظروف شیشه ای مانند ظروف پیرکس و ظروف سرامیکی را می توان به راحتی در مایکروفر استفاده کرد مگر اینکه بر روی ظروف قید شده باشد که مناسب قرارگیری در مایکروفر نیستند.

نکته: توجه کنید که هرگز نباید از ظروف فلزی و آلومینیومی درون مایکروفر استفاده شود زیرا امواج موجود در مایکروفر از ظروف فلزی عبور نخواهند کرد و امواج به مایکروفر بازگشت میکند و در نتیجه جرقه داخل مایکروفر ایجاد شده و دستگاه خراب میشود. همچنین از قرار دادن ظروف دور طلایی یا دور فلزی که ممکن است خطر آفرین باشد خودداری کنید.

 • ظروف پلاستیکی:  استفاده از ظروف پلاستیکی که بر روی آن ها به وسیله یک نماد قید شده که قابلیت قرارگیری در مایکروفر را دارند مانعی ندارد.استفاده از ظروف پلاستیکی ای که برای برای قرار گرفتن درون مایکروفر مناسب نیستند باعث ذوب شدن ظرف و آسیب و سوختگی دستگاه میشود.
 • ظروف کاغذی:  قرار دادن ظروف و بشقاب های کاغذی، حوله های کاغذی و پارچه ای مانعی ندارد اما به دلیل اینکه برخی از این ظروف کاغذی دارای روکش پلاستیکی می باشند بنا بر رعایت احتیاط بهتر است که آنها را درون مایکروفر قرار ندهیم.
حتما بخوانید:   راهنمای فارسی مایکروفر کندی | روش راه اندازی و نصب مایکروفر کندی

مایکروفر ویرپول

تمیز کردن فضای داخل مایکروفر ویرپول

تمیز کردن و پاکسازی فضای داخل مایکروفر باعث می شود که طول عمر دستگاه و کیفیت و کارایی آن افزایش پیدا کند. بنابراین لازم است که در فواصل زمانی کوتاه تری اقدام به تمیزی و پاکسازی مایکروفر خود کنید. برای این کار می‌توانید از مواد طبیعی که خاصیت  پاک کنندگی و ضدعفونی کنندگی دارند استفاده کنید.

 • مقداری سرکه سفید و جوش شیرین را با هم ترکیب کرده و با استفاده از یک اسفنج نرم جداره و بخش های داخلی دستگاه مایکروفر خود را به آرامی تمیز کنید. این ترکیب میتواند تمامی آلودگی ها وچربی ها را پاک کند.
 • همچنین می توان می‌توانید مقداری آبلیمو و آب را با هم مخلوط کرده و درون یک ظرف بریزید و داخل مایکروفر قرار دهید و درب مایکروفر را ببندید سپس دستگاه را برای زمان کوتاهی روشن کنید، بخار آب و آبلیمو فضای داخل مایکروفر را ضدعفونی و پاکسازی میکند.
 • برای پاک کردن شیشه مایکروفر از مایع شیشه پاک کن به همراه یک دستمال یا اسفنج نرم استفاده کنید.
 • خرده ها و قطعات باقی مانده غذا را به کمک یک دستمال خشک از درون دستگاه جمع آوری کنید.

راه از بین بردن بوی نامطبوع در ماکروفر ویرپول

 1. خرده ها و باقی مانده مواد غذایی را از درون فضای مایکروفر جمع آوری کنید.
 2. مقداری آب به همراه آب لیمو را درون ظرفی ریخته و داخل مایکروفر قرار دهید و به مدت سه یا چهار دقیقه مایکروفر را روشن کنید، بخار حاصل از این ترکیب در داخل فضای مایکروفر پخش شده و آلودگی و بوی نامطبوع را از بین میبرد.
 3. برای بو زدایی از ترکیب سرکه سفید و جوش شیرین نیز میتوان استفاده کرد.

راه افزایش طول عمر در دستگاه مایکروفر ویرپول

استفاده درست از هر وسیله ای و مراقبت و نگهداری از آن باعث افزایش طول عمر آن می شود که این مورد درباره مایکروفر ویرپول هم صدق میکند. با رعایت برخی موارد و استفاده از مایکروفر ویرپول طبق نکات و روشهایی که در دفترچه راهنمای آن آورده شده میتوانید طوری از این دستگاه استفاده کنید که بیشترین طول عمر و بالاترین عملکرد را داشته باشد.

 • دستگاه را به طور مداوم و در فواصل زمانی کوتاهی تمیز کنید و ذرات خرده های غذا را از درون آن جمع آوری کنید.
 • برای اتصال دستگاه به جریان برق حتما از محافظ برق استفاده کنید تا در صورت نوسان برق به دستگاه مایکروفر صدمه وارد نشود.
 • ظروف فلزی و آلومینیومی را داخل دستگاه قرار ندهید
 • دستگاه را زمانی که خالی است روشن نکنید
 • دستگاه باید در محلی قرار بگیرد که هوا اطراف آن جریان داشته باشد. به طور متوسط حدود ۱۰ سانت از اطراف و پایین و۳۰ سانتی متراژ بالا فضای خالی داشته باشد .
 • اجازه بازی و دستکاری با کلیدهای مایکروفر را به کودکان ندهید.

 سخن پایانی

در این مقاله در ایبک امداد عناوینی که در دفترچه راهنمای مایکروفر ویرپول آورده شده بود را برایتان ذکر کردیم و شرح دادیم.چنانچه برای استفاده از مایکروفر ویرپول خود دفترچه راهنما در اختیار ندارید، استفاده از این مقاله می تواند به شما کمک زیادی بکند. همچنین چند مورد از روشهای پخت مواد غذایی که بیشترین کاربرد را دارند برای شما گفته شد. علاوه بر آن نکاتی برای استفاده صحیح و مراقبت از دستگاه مایکروفر ویرپول را در این مقاله ذکر کردیم. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید و کاربردی بوده باشند

111111111111111111

31

راهنمای استفاده از مایکروفر ویرپول Whirpool

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای استفاده از مایکروفر ویرپول Whirpool

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا