ورزش

معرفی ورزش فیتنس و مزایای آن | فیتنس با بدن چه می کند؟

انواع رشته های فیتنس | مزایای ورزش فیتنس | فیتنس چیست؟

امروزه به دلیل تفاوت در نوع غذاهای مصرفی بسیاری از افراد به دنبال این موضوع هستند که بدنی متناسب و وزنی ایده آل داشته باشند. و در پی پیدا کردن راه کاری برای این موضوع می باشند. اما نمی دانند از کجا باید شروع کنند. در ابتدا باید درباره شیوه های لاغری و یا پرورش اندام دارای دانش کافی باشید. دانش کافی در مورد ورزش فیتنس و مزایای آن می تواند به شما بسیار کمک کننده باشد. چراکه یکی از متداول ترین روش های رسیدن به اندامی متناسب ورزش فیتنس می باشد. این ورزش نه تنها تاثیر بسیار زیادی بر روح و قدرت بدنی شما می گذارد، بلکه با انجام صحیح حرکات و تمرینات آن سبب بهسازی عملکرد شما در طی فعالیت‌ های روزمره می شود. فیتنس در جایگاه یک ورزش پر هوادار به طور گسترده ای در تمام شهرها و باشگاه های کشور انجام می پذیرد.

ورزش فیتنس و مزایای آن

امروزه ورزش فیتنس برای جوانان دارای اهمیت ویژه ای می باشد، و داشتن یک اندام متناسب و زیبا از اهدافی است که بیشتر افراد در پی آن هستند. اصلی ترین گزینه ای که پیش از هر کاری برای رسیدن به این مقصود باید درنظر داشت، داشتن تعریف صحیحی از ورزشی است که قرار است آن را انجام دهیم. با داشتن آگاهی کافی می توانیم ورزشی را متناسب با وضعیت روحی و جسمی خود انتخاب کنیم و با داشتن شور و هیجان و یک برنامه اصولی آن را ادامه دهیم.

مشاوران براین باورند که ورزش فیتنس به اندام هایی باریک و ماهیچه ای که از ظاهر زیبایی در شکم و پهلوهای فیبر می باشد، اطلاق می شود. این شکل از بدن ها را بدن های فیتنسی می گویند. نکته مهم این است که در فیتنس خبری از حجم های بی اندازه و نامناسب موجود در پرورش اندام، خبری نیست.

درحقیقت، فیتنس نوعی آمادگی بدنی است که با تمرین های ساده با دستگاه های بدنسازی و تلفیقی از ورزش های هوازی و قدرتی می باشد. که سبب می شود با پیروی از یک برنامه غذایی سلامت به اندامی متناسب و جذاب برسید. ورزش فیتنس و مزایای آن با گذشت زمان تاثیر خود را بر بدن نشان می دهند و استفاده از داروها هیچ نقشی در این ورزش ندارد.

فیتنس چیست؟

فتینس ورزشی همراه با حرکات آهنگین و آکروباتیک می باشد. این ورزش همراه با برنامه غذایی سالم چربی های بدن را به حداقل می رساند. علاوه براین شکل بدن را نیز به طور مطلوب و متناسب تغییر می دهد. درحالت کلی هدف مهم فیتنس متعادل سازی وزن به همراه کاستن از چربی های بدن می باشد.

درواقع، چنانچه دوست دارید دارای اندامی زیبا و کم حجم ولی تنومند باشید، بهترین گزینه تمرینات فیتنس می باشد. چراکه در فیتنس افزایش حجم ماهیچه ها معیار نیست و می توان چربی های بدن را تا سطح بالایی با این ورزش سوزاند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ورزش پیلاتس چیست و چه تاثیری بر لاغری دارد؟

 

اهداف ورزش فیتنس

ورزش فیتنس با نادیده گرفتن این موضوع که در چه رشته ورزشی حرفه ای فعالیت دارید، در بهسازی هماهنگی اندام ها و فرم گیری جسمتان به شما بسیار کمک می کند.

این ورزش دارای اهدافی می باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

  • ورزش فیتنس توانایی هوازی بدن و عملکرد و ثبات سیستم قلبی عروقی را ارتقا می بخشد.
  • با انجام تمرینات ورزش فیتنس به صورت مداوم، بهبود فرم بدن در مناسب ترین وضعیت خود اتفاق می افتد.
  • با انجام تمرینات ورزش فیتنس توسط دمبل میزان پایداری کارکردهای بدنی افزایش می یابد؛ همچنین ماهیچه ها قدرتمند و با استقامت می شوند.
  • انعطاف پذیری بدن تا حد متناسب و مطلوب با ورزش فیتنس حاصل می شود تا بدن برای انجام هر فعالیتی در طول روز، از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشد.
  • با تحرکات و تمرین های ورزش فیتنس، سوزاندن چربی ها متناسب با شکل بدنی هر شخص صورت می گیرد. به طوری که افرادی که لاغر هستند نیز با ورزش فیتنس برای چاق شدن می توانند به ورزن دلخواه و اندامی متناسب دست یابند.

انواع رشته های فیتنس

ورزش فیتنس دارای سه رشته تمرین تشکیل یافته از ایروبیک، آماده سازی ماهیچه ها و کاستن از حجم چربی ها می باشد. شما با توجه به بدنی که تمایل دارید برای خود بسازید، باید همه این تمرینات را اجرا کنید. علاوه بر این در این ورزش قدرتمندی ماهیچه ها و قابلیت انعطاف مفصل ها دارای اهمیت می باشد و احتیاجی به حجیم سازی آنها نمی باشد. افرادی که ورزش فیتنس را برای فعالیت انتخاب می کنند عموماً ۳ الی ۵ روز در هفته در جلسات تمرینی شرکت می کنند.

تمرین های ورزش فیتنس دارای شدت و فشار زیاد نیستند و احتیاج به مصرف کربوهیدرات بالا برای حجیم سازی عضلات ندارد. چراکه هدف پرورش دادن اندام ها و افزایش عضلات نیست. تغذیه سالم در این رشته ورزشی دارای اهمیت بسیاری می باشد و در بازیابی انرژی از دست رفته بسیار کمک کننده است.

مزایای فیتنس

ورزش فیتنس برای همه افراد در هر سنی و حتی بانوان بسیار مفید می باشد. البته بهتر است پیش از آغاز به هر تمرین ورزشی تحت نظر متخصصان فیتامین باشید تا در زمان اجرای حرکات دچار آسیب یا مشکل نشوید. ورزش فیتنس دارای تمریناتی می باشد که عامل تکمیل کننده یک بدن ورزیده و آماده می باشد. مزایای ورزش فیتنس به شرح زیر می باشد:

  • بالا بردن توانایی بدن
  • بهسازی کارکرد ورزشی
  • افزایش و تسریع در سوزاندن چربی ها
  • کاهش دادن اضطراب و تنش های روحی
  • توانمندسازی بافت های متصل بهم، رباط ها و ایجاد استقامت در مفصل ها

معایب فیتنس

ورزش فیتنس همچون سایر رشته های ورزشی در کنار مزایای عنوان شده دارای معایبی نیز می باشد. البته این معایب در مقابل امتیازات ویژه ای که ورزش فیتنس برای ورزشکاران به همراه دارد، آنچنان چشمگیر نبوده و می توان از آن ها چشم پوشی کرد.

اصلی ترین و عمده ترین ایراد ورزش فیتنس ایجاد انگیزه برای کشیده شدن ورزشکاران به مصرف داروها و گونه های مختلف مکمل های ورزشی بدون اینکه تحت نظر پزشک باشند، است.

افزون براین موضوع نداشتن مدیریت در استفاده از داروها و متناسب سازی آنها به وسیله پزشک و یا افراط در خوردن آنها سبب آسیب جدی به لحاظ روحی و فیزیکی به شخص استفاده کننده از آن ها می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهکارهای مفید برای تقویت ریه با ورزش

از طرفی این ورزش می تواند باعث فقدان چربی در دراز مدت شده و برای هورمون هایی که به وسیله چربی تولید و ساخته می شوند، اختلالاتی ایجاد کند. این اختلالات به سادگی می توانند موجب آسیب بسیار جدی در کارکردهای اندام های بدن شوند.

ویژگی های تمرینات فیتنس

تمرین های ورزش فیتنس به دو طریق تمرینات کل بدن و تمرینات بر روی بخشی از بدن انجام می شوند.

تمرینات کل بدن

تمرین های کل بدن به تمریناتی اطلاق می شود که در یک جلسه بر روی همه یا بیشتر ماهیچه ها و عضلات بدن صورت می گیرد. در این نوع از ورزش فیتنس همه توده های عضلانی بدن به کار گرفته می شوند. حرکات ددلفیت و اسکوات از مناسبترین حرکت ها برای به کارگیری تمامی عضلات بدن می باشد. زمانی که از این حرکات کلی استفاده می کنید باید از وزنه های سنگین تری بهره بگیرید.

این تمرین های کل بدن زمانی نتیجه صحیحی را با خود به همراه می آورند که شما با وزنه های سنگین آن ها را انجام دهید. زیرا احتیاجی به نگهداشتن انرژی تان برای اجرای حرکات دیگر نیست.

ورزش فیتنس و مزایای آن

تمرینات اختصاصی هر گروه عضلانی

در این تمرینات ورزش فیتنس از حرکت هایی بهره گرفته می شود که هر یک اختصاصی یک قسمت از بدن می باشد. برای اجرای این تمرین ها باید از حرکات اولیه و پایه و تلفیقی به همراه وزنه های سنگین استفاده شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

به طور مثال، برای به کارگیری ماهیچه های سینه، بهترین روش استفاده از حرکات پرس سینه می باشد. هم چنین برای ماهیچه های پشت، بارفیکس و یا هالتر خم پیشنهاد می شود.

تفاوت اصلی بین بدنسازی و برنامه فیتنس

از اساسی ترین و اصلی ترین تفاوت های میان بدنسازی و ورزش فیتنس در استفاده از وزنه های سنگینتر و دستگاه هایی می باشد که دارای وزنه های سنگین هستند. بدین معنی که در ورزش فیتنس شما احتیاجی به زدن وزنه های خیلی سنگین نیستید ولی در بدنسازی اصول کار هل دادن و کشیدن وزنه های خیلی سنگین می باشد.

زیرا با وزنه زدن عضلات به سرعت رشد می کنند و ورزشکاران توانمندی بیشتری کسب می کنند. از همین رو، در بدنسازی یک قانون نانوشته کلی وجود دارد که می گوید: استفاده از وزنه، تقریباً یکی از ساده ترین روش ها برای داشتن ماهیچه و عضلات حجیم می باشد.

از دیگر تفاوت های این دو رشته ورزشی، تمایل بیشتر بدنسازان به برجستگی عضلات بخصوص در قسمت شکم و بازوها و توانمند به نظر رسیدن توسط توده عضلات خود می باشد؛ در حالی که ورزش فیتنس در سمت مخالف آن قرار دارد.

نتیجه گیری

باتوجه به مطالب بیان شده در مورد ورزش فیتنس و مزایای آن برای رسیدن به قوای جسمی بیشتر برای انجام کارهای روزمره و ارتقا روحیه مثبت، می توانید با انتخابی هوشمندانه به سلامت جسم و روح خود کمک کنید. ولی یادتان نرود برای رسیدن به همه مزایای این ورزش باید تحت نظر پزشک به انجام برنامه های ساماندهی شده برای خودتان بپردازید.

ورزش فیتنس و مزایای آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی ورزش فیتنس و مزایای آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا