ورزش

آشنایی با قطعات و لوازم دوچرخه ثابت | مزایا و معایب دوچرخه ثابت

چنانچه شما هم از آن دسته افرادی هستید که وقت رفتن به سالن‌ های ورزشی و باشگاه را ندارید، بهترین راه این است که باشگاه را به خانه خود بیاورید. با خرید یک دوچرخه ثابت شما می‌ توانید در فضای کوچک خانه خود ورزش هوازی را به راحتی انجام دهید و به تناسب اندام نیز برسید. دوچرخه ثابت دارای مدل‌ های مختلفی می‌ باشد. دوچرخه ثابت ایستاده، دوچرخه ثابت اسپینینگ، دوچرخه ثابت نشسته که هر کدام از آنها دارای ویژگی‌ های خاصی می‌ باشند. به هنگام انتخاب یک دوچرخه ثابت لازم است به کیفیت بدنه و لوازم و قطعات جانبی آن دقت نمایید.

آشنایی با قطعات و لوازم دوچرخه ثابت

اگر بخواهیم قطعات و لوازم دوچرخه ثابت را نام ببریم می‌ توانیم بگوییم که آنها شامل فرمان، زین، بند فیکس، پدال، قامه و مانیتور می‌ باشند.

زین: محل نشستن فرد می‌ باشد. در مدل‌ های ایستاده و اسپینینگ دوچرخه ثابت زین قابل تنظیم است.

پدال: یا رکاب قطعه‌ ای است که شخص پایش را بر روی آن می‌ گذارد و با پدال زدن کالری سوزی و ورزش شروع می‌ شود.

فرمان: بیشتر فرمان‌ ها مدل شاخ حیوان و به سمت بالا طراحی شده اند و جهت نگه داشتن و همچنین حفظ تعادل کارایی دارند.

بند فیکس: این بند از جنس پلاستیک بسیار نرم می‌ باشد که بر روی پدال قرار داده شده و زمانی که پا بر روی رکاب قرار می‌ گیرد آنها را ثابت نگه می‌ دارد.Stationary bicycle

قامه: یکی از قطعات فلزی دوچرخه ثابت می‌ باشد که باعث اتصال پدال به محور می‌ شود. محکم بودن پیچ‌ های قامه تاثیر مستقیم بر روی استحکام دارند.

مانیتور: صفحه نمایشگر دوچرخه ثابت است که کالری سوزانده شده را نشان می‌ دهد. علاوه بر آن ضربان قلب، مسافت طی شده، مدت زمان ورزش و همچنین سرعت را نیز به کاربر نشان می‌ دهد.

خراب شدن و دچار ایراد شدن هر کدام از قطعات و لوازم دوچرخه ثابت باعث اختلال در کارکرد آن شده و لازم است که نسبت به تعمیر آن فوراً اقدام شود.

حتما بخوانید:   معرفی کامل ورزش سه ایکس | چگونگی انجام تمرینات آن سه ایکس

چه مشکلاتی ممکن است برای دوچرخه ثابت پیش آید؟

دوچرخه ثابت دارای قطعات و لوازمی می‌ باشد که هر کدام از آنها کارکرد خاصی دارد که پیش از این در مورد این قطعات و عملکرد آنها توضیحاتی دادیم. گاهی اوقات ممکن است دوچرخه ثابت دچار مشکلاتی شود که نیاز به تعمیر و بررسی داشته باشد. در ادامه مطلب برخی از این مشکلات را بیان کرده و در صورت امکان راه حل‌ هایی نیز برای رفع این مشکلات ارائه می‌ دهیم.

صدای غیر عادی حین رکاب زدن

چنانچه به هنگام رکاب زدن دوچرخه ثابت صدای غیر عادی از آن به گوش برسد ابتدا باید پیچ رکاب را که به توپی آن متصل شده بررسی نمایید و اگر شل بود آن را سفت کنید. در غیر این صورت باید قاب تسمه را برداشته و ساچمه‌ های آن را روغن کاری نمایید. اگر این دو کار را انجام دادید ولی باز هم مشکل دوچرخه ثابت شما برطرف نشد باید پدال دوچرخه تعویض شود. پدال دوچرخه ثابت در اثر اصطکاک به مرور زمان فرسوده شده و تحمل وزن ورزشکار را ندارد و به صدا می‌ افتد.

خراب شدن مانیتور

صفحه نمایشگر یا مانیتور دوچرخه ثابت هم به علت نداشتن باتری ممکن است روشن نشود. در این شرایط با تعویض باتری مشکل برطرف می‌ گردد. اگر مشکل از باتری صفحه نمایشگر نبود باید آداپتور آن مورد بررسی قرار گیرد. آداپتور جریان برق را انتقال می‌ دهد و اگر متوجه شدید که آداپتور برق را به خوبی منتقل می کند ولی صفحه نمایش روشن نمی‌ شود در نتیجه می‌ توانید متوجه شوید که مانیتور خراب شده و باید توسط تعمیرکار دوچرخه ثابت به صورت کامل بررسی گردد.

پاره شدن تسمه

بعد از مدتی استفاده کردن از دوچرخه ثابت یکی از قطعات مهم دوچرخه که تسمه می‌ باشد دچار ساییدگی می‌ شود و نیاز به تعویض پیدا خواهد کرد.Stationary bicycle بنابراین چنانچه متوجه شدید که تسمه دوچرخه ثابت دچار ساییدگی شده می‌ توانید یک نمونه مانند نمونه قبلی پیدا کرده و آن را تعویض کنید.

خراب شدن زین دوچرخه ثابت

اگر بیش از حد ارتفاع زین دوچرخه ثابت دستکاری شود و ارتفاع آن کم و زیاد شود پیچ‌ های اتصال دستگاه شل شده و زین خراب می‌ شود. در این صورت با جابجا شدن زین و شل بودن آن تجربه ناخوشایندی برای شما از دوچرخه سواری رقم می‌ خورد. بنابراین در این شرایط پیچ‌ های اتصال زین باید بررسی شده و اگر شل شده بودند سفت شود.

نمایش کدهای ارور بر روی مانیتور

معمولا کدهای خطا بر روی نمایشگر دوچرخه ثابت ظاهر می‌ گردند که نشانه‌ ای از خراب شدن برد و یا حسگر سرعت و یا اختلال در برق دستگاه می‌ باشد. هر کد نشان دهنده یک مشکل است. شما با اطلاع از معنی هر کدام از کدها و روش برطرف کردن آن می‌ توانید مشکل دوچرخه ثابت را برطرف نمایید.

حتما بخوانید:   منشور اخلاقی و زیست محیطی کوهنوردان | منشور فدراسیون کوهنوردان UIAA

خراب شدن قامه

قامه دوچرخه ثابت قطعه فلزی می‌ باشد که در فواصل زمانی کوتاه و به صورت مرتب باید آچارکشی شود تا از خراب شدن آن جلوگیری گردد. زیرا خراب شدن قامه و عدم رسیدگی و تعمیر آن می‌ تواند به شفت دوچرخه نیز آسیب وارد کرده و در نتیجه هر دو قطعه به تعویض نیاز پیدا خواهند کرد و هزینه بیشتری روی دست شما خواهند گذاشت.

خراب شدن برد منبع تغذیه

چنانچه برد منبع تغذیه خراب شود دوچرخه روشن نخواهد شد و عملاً هیچ کارکردی ندارد. بنابراین باید فوراً نسبت به تعویض برد دستگاه اقدام شود. برد یکی از مهم‌ ترین قطعات دوچرخه ثابت است و اگر خراب شود تعمیر آن باید به صورت تخصصی انجام گردد. بنابراین بهتر است یک تکنسین که در زمینه تعمیر دوچرخه ثابت تجربه کافی دارد به بررسی دوچرخه ثابت پرداخته و مشکل را برطرف نماید.

مزایای استفاده از دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت یکی از وسایل ورزشی بسیار محبوب در سالن‌ های ورزشی و حتی خانه‌ ها می‌ باشد. دوچرخه ثابت علاوه بر آنکه در تقویت عروق قلبی موثر است می‌ تواند قدرت عضلات را نیز افزایش دهد. در ادامه مطلب به بررسی برخی از مزایای استفاده از دوچرخه ثابت برای سلامتی بدن و تقویت سیستم ایمنی می‌ پردازیم.

تقویت عضلات و بدنسازی

استفاده نمودن از لوازم ورزشی مانند دوچرخه ثابت به تقویت عضلات پایینی بدن بسیار کمک می‌ کند. ورزش کردن با دوچرخه ثابت می‌ تواند عضلات باسن، ران، شکم، کمر و … را تقویت کند. با انجام مداوم تمرینات مربوط به دوچرخه ثابت می‌ توانید عضلات خود را قوی‌ تر کنید و دیرتر به افسردگی مبتلا شوید.

تقویت قلب و عروق

تمرین کردن با دوچرخه ثابت جهت تقویت قلب بسیار موثر می‌ باشد. با استفاده نمودن از دوچرخه ثابت می‌ توانید به افزایش ضربان قلب خود کمک کنید و همچنین عملکرد قلب شما در دراز مدت بهبود پیدا می‌ کند. این تمرین می‌ تواند باعث کاهش فشار خون، بهبود عملکرد ریوی، افزایش ظرفیت قلب، کاهش ریسک ابتلا به بیماری قلبی و … شود.

کاهش وزن و سوختن چربی‌ ها

یکی از مزایای دوچرخه ثابت کاهش وزن و سوختن چربی‌ های بدن می‌ باشد. تمرین کردن با دوچرخه ثابت می‌ تواند میزان مصرف انرژی را افزایش داده و به سوزاندن چربی‌ های اضافی بسیار کمک کند. با تداوم تمرینات وزن اضافی شما کاهش پیدا می‌ کند و نسبت چربی به عضلات تعادل پیدا خواهد کرد.

حتما بخوانید:   معرفی انواع دوچرخه ثابت و بررسی ویژگی آن ها

افزایش سلامت روح و روان

استفاده نمودن از دوچرخه ثابت نه تنها باعث بهبود فیزیکی بدن می‌ شود بلکه جهت بهبود سلامت روح و روان نیز بسیار موثر است. هنگام تمرین کردن با دوچرخه ثابت هورمون‌ های مختلفی مثل سروتونین و آندروفین در بدن شما ترشح می‌ شود. این هورمون باعث می‌ شود که حس خوبی به شما انتقال پیدا کند. سروتونین و آندروفین هورمون شادی هستند و باعث افزایش روحیه و کاهش اضطراب و استرس می‌ شوند. با انجام ورزش شما می‌ توانید حس نشاط و شادی را در خود به وجود آورید و تمرین پیوسته در نهایت می‌تواند اثرات ضد افسردگی و ضد استرس برای شما داشته باشد.

معایب استفاده از دوچرخه ثابت

با وجود تمام نکات مثبت و مزایایی که در مورد دوچرخه ثابت عنوان کردیم، این دستگاه ورزشی برای بعضی از افراد قابل استفاده نمی‌ باشد. در ادامه مطلب علت این موضوع و همچنین معایب اصلی این دستگاه را بیان می‌ کنیم.

نامناسب برای آرتروز

استفاده نمودن از دوچرخه ثابت برای اشخاصی که دچار مشکل آرتروز هستند مناسب نیست. آرتروز بیماری التهابی مفاصل می‌ باشد که منجر به محدودیت حرکت و درد خواهد شد. دوچرخه ثابت می‌ تواند استرس و فشار بیشتری به روی مفاصل ایجاد کرده و باعث افزایش دردهای مفصلی می‌ شود.

نامناسب برای بارداری

بانوانی که باردار هستند نباید از دوچرخه ثابت برای ورزش استفاده کنند. دوران بارداری زمان تغییرات فیزیولوژیک در بدن می‌ باشد و ممکن است با تمرینات فشرده و با شدت بالا در ناحیه لگن و شکم مشکلاتی برای مادر و جنین ایجاد شود.Stationary bicycle چنانچه تمایل داشتید که در دوران بارداری ورزش کنید حتماً باید از پزشک متخصص خود راهنمایی بخواهید.

نامناسب برای سیاتیک

اشخاصی که دچار مشکل سیاتیک می‌ باشند نمی‌ توانند از دوچرخه ثابت به عنوان یک دستگاه ورزشی استفاده نمایند. حین استفاده نمودن از دوچرخه ثابت، استرس و فشار زیادی روی عصب سیاتیک ایجاد می‌ شود و می‌ تواند نشانه‌ ها و علائم سیاتیک را تا حد زیادی شدیدتر کند.

کلام آخر

همانطور که گفتیم دوچرخه ثابت یکی از وسایل ورزشی بسیار محبوب و پرطرفدار است. دوچرخه ورزشی از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده که هر کدام از آنها دارای عملکرد خاصی می‌ باشد. یکی دیگر از مطالبی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم مزایا و معایب استفاده نمودن از دوچرخه ثابت بود. دوچرخه ثابت یکی از بهترین دستگاه‌ های ورزشی برای افرادی است که در این زمینه محدودیتی ندارند و به مشکلاتی نظیر آرتروز، سیاتیک و … مبتلا نیستند.

 

 

31

آشنایی با قطعات و لوازم دوچرخه ثابت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آشنایی با قطعات و لوازم دوچرخه ثابت، مزایا و معایب دوچرخه ثابت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x