ورزش

معرفی انواع دوچرخه ثابت و بررسی ویژگی آن ها

آشنایی کامل با انواع دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت یکی از بهترین دستگاه ها و راه کارها برای حفظ سلامتی و تندرستی است چرا که شیوه زندگی امروزی انسان باعث کاهش تحرک و تاثیر منفی بر سلامت جسم و روان وی شده است با تهیه این نوع از دوچرخه می توان به دور از آلودگی های شهری، با انجام ورزشی هوازی افزون بر حفظ سلامت بدن از طریق بهبود گردش خون، تنفس و … به اندامی ایده آل نیز دست یافت.

در حال حاضر انواع مختلفی از دوچرخه ثابت تولید و بر اساس نیاز افراد روانه باز شده است که بر اساس ویژگی های عمومی در یکی از دسته های دوچرخه های ثابت قابل حمل و غیر قابل حمل، دوچرخه های ثابت نشسته و یا ایستاده، دوچرخه اسپینینگ و … قرار می گیرند که افزون بر خاصیت عمومی دوچرخه هر یک دارای ویژگی ها و قابلیت های خاص به خود هستند.

در مقاله پیش رو تلاش شده است تا مطالب با هدف راهنمایی بهتر خوانندگان به منظور آشنایی بیشتر با انواع دوچرخه ثابت و راهنمایی آنها برای گزینش بهترین نوع این وسیله ورزشی، جمع آوری گردد که به طور حتم مطالعه آن برای خواننده سودمند واقع می شود.

انواع دوچرخه ثابت با توجه به نحوه قرارگیری آن در محیط

چنانچه آشکار است دوچرخه ثابت وسیله ای ورزشی و بسیار سودمند است که برای حفظ سلامتی و تناسب اندام مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت کلی اجزای تشکیل دهنده دوچرخه های ثابت عبارتند از دو عدد پدال، یک صندلی و یک چرخ در جلو که هدف ساخت آنها تقویت عضلات قلب، پاها و شکم است.

از نظر نحوه قرارگیری در محیط دوچرخه های ثابت به دو نوع دوچرخه های قابل حمل و غیر قابل حمل تقسیم بندی می شوند که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند.

 • دوچرخه ثابت از نوع قابل حمل

سبک ترین نوع دوچرخه ثابت نوع قابل حمل آن است که با توجه به این ویژگی می توان آن ها را به سادگی حمل کرد. برخی از انواع این دوچرخه تاشو هستند و می توان برای جابجایی آن ها از یک کیف مخصوص استفاده کرد. باید توجه کرد که دوچرخه های ثابت قابل حمل دارای قیمت کمتری نسبت به نوع های دیگر دوچرخه هستند و برای کسانی که تمایل به داشتن وسیله با  صرفه اقتصادی بالا هستند، مناسب می باشد.

 • دوچرخه ثابت از نوع غیر قابل حمل

چنانچه از نام این نوع دوچرخه ثابت پیداست به دلیل سنگینی، نمی توان آن را از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد و معمولا افراد حرفه ای و یا افرادی که می خواهند به صورت تخصصی تر ورزش کنند انواع غیر قابل حمل دوچرخه های ثابت را انتخاب می کنند.

حتما بخوانید:   معرفی ورزش فیتنس و مزایای آن | فیتنس با بدن چه می کند؟

برخی از انواع این وسیله ورزشی مجهز به صفحه ای هوشمند می باشد که اطلاعاتی هم چون میزان مسافت طی شده، سرعت رکاب زدن و یا سرعت حرکت، زمان استفاده از وسیله و همچنین میزان کالری مصرف شده را نیز به کاربر نمایش می دهد، برخی دیگر از انواع این دوچرخه ها دارای امکاناتی نظیر تنظیم شیب برای شبیه سازی صعود و یا نزول با دوچرخه هستند که می تواند برای کسانی که دوچرخه سواری در ارتفاعات، پستی بلندی ها و به طور کلی شرایط طبیعی را دوست دارند، مناسب باشد.

البته در مورد دوچرخه های ثابت غیر قابل حمل ذکر این نکته الزامی است که نیاز به فضای بیشتری نسبت به نوع قابل حمل برای استقرار دارند، از این رو بهتر آن است که پیش از تهیه دوچرخه ثابت به فضای قرارگیری و میزان استفاده از آن توجه نمود.

انواع دوچرخه ثابت با توجه به نحوه کارکرد آن

شاید بتوان گفت نحوه کارکرد، مهمترین دسته بندی برای دوچرخه های ثابت است چرا که نقشی تعیین کننده در شیوه بهره گیری کاربر از آن دارد. بر این اساس دوچرخه های ثابت به انواع زیر تقسیم می شوند:

دوچرحه ثابت 1

 • دوچرخه ثابت از نوع نشسته معمولی

دوچرخه ثابت معمولی از جمله پرکاربردترین و محبوبترین انواع وسیله ورزشی است که تنها تفاوت آن با دوچرخه های معمولی، ثابت بودن آن می باشد. از نظر شیوه استفاده، کار کردن با این وسیله بسیار ساده است و می توان در محیط خانه یا هر جای دیگر از آن به راحتی استفاده نمود.

از جمله قابلیت های این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فراهمی امکان ورزش با شدتی کنترل شده در مکانی با دمای ثابت
  • فراهمی امکان تنظیم سختی تمرین با توجه به سطح ورزش افراد با استفاده از قابلیت تنظیم شدت و مقاومت در برخی از انواع دوچرخه ثابت
  • مناسب برای تمامی افراد به ویژه کسانی که به دلیل نداشتن فضای کافی نمی توانند از دوچرخه های معمولی استفاده کنند و یا افراد دارای محدودیت و یا مشکلات مرتبط با حساسیت
 • دوچرخه ثابت از نوع نشسته پشته دار

دوچرخه های ثابت نشسته پشته دار مشابه انواع معمولی هستند با این تفاوت که در قسمت صندلی دارای یک پشتی می باشند، همچنین ممکن است به دلیل ساختاری که دارند پدال های آن در قسمت جلو تعبیه شده باشد.

حتما بخوانید:   ورزش پیلاتس چیست و چه تاثیری بر لاغری دارد؟

استفاده از این نوع دوچرخه ثابت نیز ساده است و طراحی آن به گونه ای است که افرادی که دارای مشکل ستون فقرات و یا کمر هستند و همچنین افراد سالمند می توانند بدون محدودیت از آن استفاده کنند.

 • دوچرخه ثابت اسپینینگ

دوچرخه های اسپینینگ این امکان را در اختیار ورزشکار می گذارند که بتوانند ورزشی همانند دوچرخه سواری با دوچرخه های ورزشی را تجربه کنند. طراحی دوچرخه اسپینینگ به گونه ای است که بدن ورزشکار می تواند به شکل کاملا عمودی روی آن قرار بگیرد، افزون بر این وجود دسته های شبیه به دوچرخه مسابقه ای باعث می شود که فرد استفاده کننده بتواند روی دوچرخه بایستد، بنشیند، به جلو خم شود و حتی با سرعت بالا رکاب بزند.

در اینجا باید اشاره کرد که انعطاف پذیری بالای دوچرخه ثابت اسپینینگ برای افرادی که تمایل به ورزش حرفه ای، سنگین و کاهش میزان قابل توجهی از وزن را دارند، مناسب می باشد.

 • دوچرخه ثابت از نوع ایستاده

امکان انجام یک تمرین کامل و به شکل ایستاده قابلیتی است که به کارگیری دوچرخه ثابت ایستاده در اختیار افراد قرار می دهد. همان گونه از نام این دوچرخه پیداست برخلاف انواع صندلی دار به گونه ای طراحی شده است که به وسیله آن بتوان ورزش های ایستاده را با دوچرخه انجام داد. البته باید اشاره کرد که برخی از انواع این نوع وسیله ورزشی دارای زین نیز هستند.

 • دوچرخه ثابت دارای صفحه نمایشگر

ای نوع از دوچرخه های ثابت مجهز به صفحه ای نمایشگر هستند که به وسیله آن می توان به سادگی از میزان فعالیت در مواردی مانند ضربان قلب، مقدار کالری سوزانده شده، سرعت دوچرخه سواری و رکاب زدن، میزان مسافت طی شده معادل و … آگاه شد.

از نظر ظاهری این نوع از دوچرخه ثابت با انواع دیگر تفاوت چندانی ندارد و می توان گفت که وجود صفحه نمایشگر باعث تمایز و برتری آن شده است.

حتما بخوانید:   منشور اخلاقی و زیست محیطی کوهنوردان | منشور فدراسیون کوهنوردان UIAA

برخی دیگر از قابلیت های موجود در دوچرخه ثابت

جدای از آنچه که درباره ویژگی ها و قابلیت های استفاده از دوچرخه های معمولی ثابت و دیگر انواع گفته شد، هر کدام از این دوچرخه ها ممکن با توجه به نوع ورزش و استفاده دارای قابلیت هایی دیگر نیز باشند که استفاده از آن ها برای فرد ورزشکار با مزیت هایی همراه است. در ادامه به برخی از این قابلیت ها اشاره می شود:

 • وجود رکاب در دوچرخه ثابت

دوچرخه های ثابت رکاب دار این امکان را در اختیار ورزشکار قرار می دهند که همزمان با تقویت عضلات شکم و پا، بازوها و شانه خود را نیز تقویت کنند. افزون بر این فراهم نمودن برنامه ورزشی و تمرینی برای قلب نیز یکی از مزایای تهیه دوچرخه رکابی ثابت است که برای سلامت قلب و عروق مفید واقع می شود.

 • دوچرخه های ثابت مناسب برای بدن سازی

در بدن سازی برای افزایش حجم و فرم دهی به عضلات بازو، شکم، پا و همچنین برای چربی سوزی بیشتر و کاهش وزن می توان از دوچرخه ثابت استفاده نمود.

 • قابلیت تنظیم در دوچرخه های ثابت

وجود قابلیت هایی نظیر تنظیم ارتفاع صندلی جهت راحتی بیشتر در هنگام ورزش و قابلیت کنترل مقاومت جهت ایجاد چالش هایی متفاوت در ورزش می تواند منجر به تنوع بیشتر و سادگی تمرین های هوازی با استفاده از دوچرخه ثابت شود.

دوچرخه ثابت 2

چنانچه در طول متن به آن اشاره شد دوچرخه ثابت وسیله ای بسیار سودمند برای ورزش در خانه است و استفاده از دوچرخه های ثابت برای افراد، افزون بر مزیت هایی جسمانی خواص درمانی نیز دارد؛ از جمله کاهش استرس و دور شدن نگرانی ها، بالا بردن سوخت و ساز بدن، منظم نمودن ضربان قلب، نرم تر کردن مفاصل زانو، تقویت کردن عضلات شکم و پا و … .

در پایان با توجه به پیچیدگی های ورزشی مربوط به دوچرخه ثابت و تناسب آن با نیاز و استفاده افراد، پیشنهاد می شود که پیش از خرید و حتی استفاده از آن با افراد و یا کارشناسانی که در این زمینه مهارت کافی دارند، مشورت شود تا بتوان بهترین نتیجه را از به کارگیری نوع مناسب این دستگاه، در حفظ تندرستی و حتی بهبود شرایط جسمی دریافت کرد.

31

معرفی انواع دوچرخه ثابت و بررسی ویژگی آن ها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی انواع دوچرخه ثابت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x