مجله تعبیر خواب

معرفی انواع خواب‌ها از دیدگاه‌های مختلف | انواع رؤیای صادقه

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

اگر بخواهیم انواع خواب‌ها را از جهت روایات معارف و علوم تجربی بررسی کنیم، باید بگوییم که از تمام این جهات رویاها و خواب‌ها انواع گوناگونی دارند مانند خواب های شیطانی، رحمانی، راست، دروغ و… هر کدام از این خواب ها به دسته‌های جدا از یکدیگر تقسیم می‌شوند.

خواب‌های رحمانی از جهت حقوقی هیچ اعتبار و ارزش خاصی ندارند و نمی‌توان آنها را از جهت قضاوت و داوری بررسی کرد ولی از جهت صفای باطنی، مذهبی و دینی قابل استدلال هستند.

رؤیای صادقه هم دریچه‌ای به عالم جهان غیب و ارواح است و از عالم دنیوی و مادی بسیار فراتر بوده و ابعاد وسیع‌تری را در بر می‌گیرد. این خواب‌ها باعث خواهند شد که فرد از بند جهان مادی کاملاً رها شده و به حقایق پی ببرد و بتواند آگاهی نسبت به وقایع مختلف پیدا کند، وقایعی که شاید در جهان مادی و در جسم خاکی، آگاهی از آنها غیر ممکن باشد و فقط از طریق کالبد و روح این امکان وجود داشته باشد که شخص به این سطح برسد.

خواب رحمانی یا خواب صادقه

خواب رحمانی و یا همان رویای صادقه، تفسیر و تعبیر دارد و این خواب‌ها قابلیت اثرگذاری و تحقق در زندگی فرد را دارند. خواب صادقه کاملاً واقعی بوده و به رویدادی اشاره می‌کند که ممکن است در عالم هوشیاری و بیداری برایتان اتفاق بیفتد.

این خواب‌ها انواع مختلفی دارند و در زمان های مختلفی از شبانه روز هم دیده می‌شوند و حقایق زیادی را برای بیننده خواب بیان می‌کنند و حتی نکات ارزشمندی را بازگو می‌کنند.

رؤیای صادقه اسامی دیگری هم دارد مانند رؤیای صالحه و رویای حسنه. این رویا آنقدر فرد را بالا می‌برد و حقایقی را از آینده برای او بازگو می‌کند که او هیچگونه اطلاعی از این حقایق ندارد. بسیار پیش می‌آید که دانشمند یا عالمی در روی موضوع مهمی تمرکز می‌کند ولی گاهی به بن بست می‌رسد و قادر نیست که راه را درست انتخاب کند ولی در عالم رویا و خواب پاسخ مشکل خود را می‌گیرد، طوری که بعد از مشاهده خواب دیگر مشکلی برایش وجود نخواهد داشت پس می‌توانیم بگوییم که این خواب‌ها باعث می‌شوند فرد مسائل مهمی را بفهمد.

به همین علت است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرمایند:

«بعضی از معارف هستند که برای انسان‌های صالح در عالم رؤیا کشف می‌شوند»

می‌توان گفت رؤیای صادقه یک خبر یافتن از زمان آینده است که به وسیله خداوند بر روان و روح انسان فرود می‌آید.

حتما بخوانید:   تعبیر خواب زلزله | تعبیر خراب شدن خانه در زلزله

انواع خواب‌ها

انواع رؤیای صادقه

همانطور که ابتدا گفتیم رؤیای صادقه انواع مختلفی دارند که شما را با آنها آشنا خواهیم کرد:

۱- خوابی که هیچ نیازی به تفسیر و تعبیر ندارد و مفهوم و معنی آن روشن و واضح است و بیننده می‌تواند به راحتی معنی خواب خود را بفهمد بدون اینکه نیاز باشد کسی خواب را تعبیر کند.

۲-  خوابی که قسمتی از آن مفاهیم پنهان و پوشیده دارد و برای اینکه آن قسمت را آشکار کنید نیاز به تعبیر خواب است و قسمتی هم نیاز به تعبیر ندارد و مفهوم خواب کاملاً روشن و واضح است. مثل خواب حضرت یوسف علیه السلام که در خواب، خورشید، ماه و ستارگان را دید و معنی و مفهوم آن پوشیده بود ولی هر کدام معنی خاصی داشتند. این خواب نیاز به تعبیر داشت ولی سجده در خواب روشن و واضح بود و مفهوم آن، خود سجده بود.

۳- خوابی که به طور کامل پنهان و پوشیده است و شما از روی تصاویری که در خواب می‌بینید نمی‌توانید به تعبیر آن پی ببرید و هر کدام از تصاویر دارای نماد خاصی هستند و خواب باید تعبیر شود. برای اینکه مفهوم خواب را بفهمید باید آن را به طور کامل معنی کنید و نشانه‌های خواب را هم باید جدی بگیرید. مثل خوابی که در زمان یوسف نبی علیه السلام، پادشاه مصر مشاهده کرد.

در احادیث و قرآن کریم مثال‌هایی از خواب صادقه ذکر شده که می‌تواند آگاهی شما را نسبت به خواب صادقه افزایش بدهد و باعث شود درک بهتری از رویدادها و مسائل مربوط به خواب داشته باشید:

 1. خوابی که حضرت یوسف علیه السلام در دوران کودکی مشاهده کرد. (سوره یوسف)
 2. خوابی که حضرت ابراهیم علیه السلام در مورد ذبح فرزندش اسماعیل مشاهده کرد. (سوره صافات)
 3. خواب پیامبر در مورد شجره ملعونه (سوره اسرا)
 4. خواب افرادی که با حضرت یوسف زندان بودند که یکی از آنها به سروری رسیده و فرد دیگری با خواری و ذلت مرد. (سوره یوسف)

خداوند در قرآن کریم سوره یونس آیه ۶۴ می فرماید:

« در زندگی آخرت و دنیا مژده‌ای برای آنان است»

در منابع سنی و شیعه می‌گویند که منظور از مژده و بشارت در دنیا، رؤیای صالحه است که بعضی از انسان‌ها آن را مشاهده می‌کنند و می‌توانند درک بهتری از رویدادها و مسائل داشته باشند و این باعث افزایش آگاهیشان می‌شود.

چنانچه در منابع اسلامی آمده، فرد وقتی می‌تواند رؤیای صادقه را مشاهده کند که جسم و روح او به آگاهی کامل رسیده باشد و تغییرات اساسی کرده باشد. باید دیدشان نسبت به مسائل کاملاً عوض شده و درک آنها از مسائل آخرت بیشتر شده باشد. همچنین باید مسائل دنیوی برای او بی‌ارزش شده و نگرش عمیق‌تری پیدا کرده باشد.

رعایت کردن و انجام دادن مواردی که بیان می‌کنیم به شما کمک می‌کند که بتوانید احتمال دیدن خواب صادقه را بالا ببرید و این کارها در شکل گیری رؤیای صادقه بسیار تأثیرگذار است:

 • توصیه می‌شود که فرد با وضو خوابیده و جسمش کاملاً پاک و مطهر باشد و حتی بوی خوبی هم بدهد.
 • بهتر است به پشت یعنی رو به آسمان و یا به پهلوی راست بخوابد و رو به قبله هم باشد.
 • باید از خوردن غذا زمان لازم گذشته باشد تا غذا هضم شده و حداقل ۱/۳شکم او خالی باشد تا فرد احساس ورم و سنگینی نداشته باشد.
 • برای وعده شام، غذاهای حجیم مثل آش رشته و حلیم نخورد و تا می‌تواند شام را سبک و مختصر بخورد.
 • قبل از خوابیدن باید احساسات منفی مثل استرس، عصبانیت و خشم را کاملاً از خود دور کند و در راحتی و آرامش به رختخواب برود.
حتما بخوانید:   تعبیر خواب رقصیدن در خیابان | تعبیر خواب رقصیدن

اگر موارد گفته شده را رعایت کنید، در هنگام خواب روحتان آسوده و آرام است و این توانایی را پیدا می‌کند که بتواند با آرامش سیر کند و این باعث بالاتر رفتن روح و حتی تماس با ملائکه خواهد شد و روح در هنگام برگشت، اطلاعات ارزشمندی پیدا می‌کند.

در بعضی از منابع اسلامی گفته‌اند که انجام دادن بعضی از کارها می‌تواند احتمال دیدن خواب صادقه را کمتر کند:

 • بیش از اندازه غذا خوردن و اسراف کردن
 • نداشتن سلامت مزاج و یا مستی می‌تواند مانع از دیدن خواب صادقه شود.

چگونه می‌توان رؤیای صادقه را تشخیص داد؟

۱- دیدن خواب پیامبر صلوات الله علیه

پیامبر صلوات الله علیه در یک حدیث فرموده‌اند که اگر شخصی مرا در خواب ببیند، مطمئن باشد که درست می‌بیند زیرا شبطان نمی‌تواند به صورت هیچ کدام از اوصیای من و یا به صورت من، نمودار شود.

۲- پاسخ‌های نهفته به بعضی از سؤالات

گاهی ممکن است ذهن شما را سؤالی مشغول کند و در هنگام خواب پاسخ این سؤال را ببینید. این خواب می‌تواند رؤیای صادقه باشد. مثلاً دیده شده بعضی از خانواده‌های شهدا که از فرزندان خود بی‌خبر بودند، در رؤیای صادقه مکان و جای فرزند خود را دیدند و حتی پیش آمده که بعضی از علمای پاک سرشت، که نتوانستند مسئله علمی را حل کنند به همین دلیل در خواب به صورت الهام، رسول خدا آنها را هدایت کرده و پاسخ سؤال را برایشان بیان کرده است.

۳- روشنی و شفافیت

همانطور که در ابتدا هم گفتیم خواب‌های صادقه معمولاً روشن‌تر و شفاف‌تر از خواب‌های دیگر هستند. این خواب‌ها کاملاً واضح بوده و تصاویر و چهره‌ها آشکار می‌باشند و فردی که خواب می‌بیند احساس می‌کند در هوشیاری و بیداری بوده و یا ممکن است بعد از اینکه از خواب بیدار می‌شود، گیج شده باشد و حتی احساس نکند که خواب دیده است.

۴- داشتن سیر خطی

رؤیای صادقه مفهوم کاملاً خاصی داشته و از یک جا شروع شده و به یک نقطه مشخصی هم پایان می‌پذیرند. این خواب کامل و مستقل بوده و شما می‌توانید کاملاً آن را برای دیگران بازگو کنید. در صورتی که خواب‌های آشفته و پریشان بی سر و ته هستند و مفهوم خاصی هم ندارند. این خواب‌ها پیام ویژه‌ای نداشته و هدفی هم به جز اینکه ذهن شما را آشفته کنند ندارند و مطالبی پراکنده‌ را به ذهنتان انتقال می‌دهند.

حتما بخوانید:   علم تعبیر خواب چیست | علائم رویای صادقه چیست؟

خواب شیطانی یا خواب کاذبه

خواب شیطانی یا خواب کاذبه، وسوسه ابلیس بوده و ابلیس قصد دارد که شما را تحت فشار قرار داده و ضعیف کند. شیطان می خواهد شما شکننده و آسیب پذیر شوید و تحت تأثیر او قرار بگیرید و از دستوراتش پیروی کرده و کارهایی را که او می‌پسندند، انجام دهید.

خواب‌هایی که از ضعف جسمی ناشی می‌شود.

خواب‌هایی که از ضعف جسمی و در نتیجه تحلیل جسم ناشی می‌شود و به دلیل آسیب پذیری بدن دیده خواهد شد، به هیچ وجه صادق نیستند و شما نباید آنها را جدی بگیرید و هیچ تعبیری هم ندارند.

خواب‌هایی که از وهم و خیال ناشی می‌شوند.

بعضی از خواب‌ها هم از خیالات و وهم شما سرچشمه گرفته و نتیجه توهم، تخیل، اندیشه و فکر خودتان است.

انواع خواب از دیدگاه امام جعفر صادق علیه السلام

امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند که خواب‌ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1. خواب‌هایی که صادقه هستند و مفهوم و معنی خاصی دارند. این خواب‌ها معمولاً تعبیر دارند و به حقیقت می‌پیوندند.
 2.  خواب‌هایی که مفهوم و معنی خاصی نداشته و نباید آنها را جدی بگیرید.
 3. خواب‌های آشفته و پریشان که باعث آزار افراد شده و تفکرات ناامید کننده و امواج منفی را به طرف فرد سرازیر می‌کند.

معمولاً منشأ خواب های آشفته و پریشان، انرژی‌های شیطانی است و بیشتر افرادی که اهل فساد و گناه هستند و یا در هنگام خواب، در خوردن زیاده روی می کنند، این خواب را می بینند.

انواع خواب‌ها

سخن پایانی

به طور کلی باید بگوییم که خواب ها را می‌توان به چهار دسته قسمت کرد:

 1. خواب‌های واقعی
 2. خواب‌های دروغین
 3. خواب‌های ناشی از بی‌قیدی
 4. خواب‌های ناشی از افکار مختلف

تعبیر خواب کار سخت و پیچیده‌ای است و باید با علم تعبیر خواب آشنایی کامل داشته باشید. شاید یک آشنایی محدود و سطحی نتواند باعث شود شما بتوانید خواب خود را به خوبی تعبیر کنید ولی با دقت به مواردی که گفتیم، می‌توانید تشخیص دهید که خوابتان از نوع خواب صادقه است یا خیر؟

عوامل بسیاری در خواب افراد تأثیر می‌گذارند و اگر شما آنها را در نظر نگیرید، نمی‌توانید خوابتان را درست تعبیر کنید. مثلاً توجه به افکار و وضعیت روانی‌تان در طول روز و یا ناراحتی و مشکلاتی که با آن مواجه شده‌اید و یا حتی محیط خواب و شرایط فیزیکی، می‌تواند در خوابتان تأثیر بگذارد و حتی مفهوم و معنی آن را عوض کند.

اگر رؤیای صادقه دیده باشید، بدون ابهام و واضح می‌توانید آن را تعبیر کنید زیرا خوابی بی سر و ته نیست و نقطه شروع و نقطه پایان دارد و کاملاً واضح است.

گاهی امکان دارد ذهن شما درگیر یک مسئله مهم شود و پاسخ مشکلتان را در خواب ببینید، به این رؤیای صادقه می‌گویند که به شما هشدار داده و از آینده به شما خبر می‌دهد.

 

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

معرفی انواع خواب‌ها از دیدگاه‌های مختلف

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع رؤیای صادقه

امتیاز کاربر: 1.2 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x