ایرانگردی

معرفی مناطق گردشگری لاریجان | جاهای دیدنی لاریجان | دشت آزو

مناطق دیدنی منطقه لاریجان آمل | قله پاشوره | آب و هوای لاریجان

یکی از بخش های شهرستان آمل استان مازندران لاریجان است که از جاذبه های گردشگری بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. لاریجان به عنوان قطب منطقه گردشگری در آمل شناخته شده است که با داشتن آبگرم، رودخانه، کوه و دشت های سرسبز از زیبایی فوق العاده ای برخوردار است. مکان های دیدنی لاریجان آمل بسیار زیاد است که تنها با یک روز سفر نمی توان تمامی زیبایی های این منطقه را مشاهده کرد.

این شهر با داشتن طبیعتی بکر و زیبا از تمامی شهرها متفاوت است و به دلیل طبیعتی دست نخورده و خدادادی از طرفداران زیادی نیز برخوردار خواهد بود. بزرگ ترین بخش استان مازندران لاریجان است که مردمان این منطقه در بخش های کشاورزی، دامداری و پرورش ماهی مشغول هستند. با وجود مکان های دیدنی لاریجان گردشگران زیادی از کشور به این منطقه سفر خواهند کرد.

مکان های دیدنی لاریجان

لاریجان از منطقه های بسیار زیبایی تشکیل شده که جزء مکان های دیدنی محسوب می شوند. نمونه های زیر جزء مکان های دیدنی معروف بخش لاریجان هستند که با زیبایی بکر و طبیعی خود توانسته اند گردشگران زیادی را به خود جذب کنند.

دشت آزو

یکی از مکان های دیدنی استان مازندران که در بخش لاریجان و ارتفاعات رشته کوه البرز واقع شده دشت آزو است که در جنوب شرقی روستای نوا این دشت بسیار زیبا قرار دارد.

دشت آزو یکی از مکان های دیدنی شهر آمل است که جزء مهم ترین و معروف ترین جاذبه طبیعی روستای نوا شناخته شده است. روستای نوا در ۸۵ کیلومتری شهر آمل و ۱۲۰ کیلومتری استان تهران واقع شده است که با طی نمودن یک ساعت پیاده روی از چشم انداز زیبای دشت آزو برخوردار خواهید شد.

دشت آزو ۳۵ هکتار وسعت و در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از دریا قرار دارد. مسیر روستای نوا تا دشت آزو به شکل خاکی و پاکوب شده است که از کنار رودخانه می توانید عبور کنید. پیمودن این مسیر چندان سخت نخواهد بود و حتی کودکان و سالمندان برای سلامتی خود نیز می توانند از این مسیر عبور کنند.

در قسمت شرق و جنوب شرقی می توانید قله دماوند و در طرف دیگر می توانید دشت آزو را مشاهده کنید و در قسمتی دیگر از مشاهده قله پاشوره لذت ببرید.

جاذبه دیدنی دشت آزو

دشت آزو دارای دشتی وسیع و سرسبز است که هرکدام از آنها به تنهایی زیبایی زیادی را ایجاد خواهند کرد. بازدید از چشم اندازهای طبیعی دشت آزو آرامش منحصر به فردی را در شما ایجاد خواهد کرد.

دشت آزو به دلیل داشتن آب و هوای پاک، مطبوع و خنک برای ساکنان استان تهران بهترین انتخاب برای مسافرت یک روزه محسوب می شود. طبیعت دشت آزو پر از گل های رنگارنگ بوده که زیبایی منطقه را دو برابر می کند.

دشت آزو

قله پاشوره

یکی دیگر از مکان های دیدنی لاریجان قله پاشوره است که برای کوهنوردی بهترین گزینه محسوب می شود. قله پاشوره از جمله ارتفاعات حاشیه جنوبی رودخانه هراز است که در اطراف آبگرم لاریجان در شهرستان آمل قرار دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  قلعه رودخان کجا واقع شده است؟

قله پاشوره با ارتفاع ۳۸۵۵ متری در حاشیه جنوبی رشته کوه های فیروزکوه قرار دارند که در جنوب روستاهای نیاک و نوا نیز واقع شده است. در قسمت شمال این قله روستای نجفدر و وزنا قرار دارد.

در دامنه قله پاشوره به راحتی می توانید انواعی از گیاهان دارویی و گل های زیبا را پیدا کنید. گیاهانی همچون آویشن، پونه و گون جزء گیاهان دارویی محسوب می شوند که از خاصیت درمانی فوق العاده ای برخوردار هستند. در دامنه های قله پاشوره گونه های جانوری بسیار زیادی وجود دارند که شامل عقاب طلایی کبک، دری، هدهد، هما، چکاوک، قوچ، میش، بز کوهی، خرس قهوه ای، گراز، گرگ و … هستند.

برای کوهنوردی بهتر است از تجهیزات و اطلاعات کافی برای پیمودن به این قله برخوردار باشید تا بدون هیچ دردسری بتوانید از زیبایی این منطقه لذت ببرید.

بهترین زمان برای صعود به قله پاشوره

برای صعود به قله پاشوره بهترین زمان اواسط خرداد یعنی اوج سرسبزی و رویش گیاهان در دشت آزو و دامنه های این قله خواهد بود. قله پاشوره از محبوب ترین قله های منطقه بعد از دماوند است که از زیبایی بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.

قله پاشوره به دلیل موقعیت جغرافیایی فوق العاده از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار است که بنابراین برای استفاده از طبیعت بکر لاریجان قله پاشوره بهترین گزینه محسوب می شود.

روستای نوا در قسمت شمال غربی قله پاشوره است که در قسمت های شمالی این قله از دیوارهای بزرگی پوشیده شده و در جنوب از یال هایی با شیب های ملایم و خاکی تشکیل شده است.

ویژگی مکان های دیدنی لاریجان

لاریجان به دلیل موقعیت جغرافیایی فوق العاده ای که دارد توانسته میزبان گردشگران و مسافران زیادی در طول سال باشد. روستاهای موجود در این بخش به دلیل شرایط زندگی لذت بخشی که دارند مورد توجه افراد مسافر زیادی خواهند بود.

لاریجان با داشتن آبگرم، آب اسک، بایجان و شاهان دشت از گردشگران زیادی برخوردار است که توانسته رضایت مسافران را به خود جلب نماید.

لاریجان زیباترین بخش استان مازندران محسوب می شود که با داشتن چشم اندازهای زیبا مورد رضایت گردشگران زیادی بوده است. یکی از ویژگی های اصلی لاریجان عبور رودخانه هراز از این منطقه است که از قله دماوند این آب سرچشمه می گیرد.

 با وجود آب های سرچشمه گرفته از دماوند با کیفیت ترین ماهی های قزل آلا را می توانید از این بخش خریداری کنید. پرورش ماهی قزل آلا در این منطقه سبب شده تا رونق اقتصادی بسیار زیادی در لاریجان مشاهده شود.

بخش لاریجان دارای دو شهر به نام رینه و گزنگ و دو دهستان به نام بالا لاریجان و لاریجان سفلی است که از ویژگی های مهم این بخش محسوب خواهند شد.

آب و هوای لاریجان

لاریجان به دلیل آب و هوای بسیار بکر خود بهترین منطقه برای مسافرت و گردش محسوب می شود. لاریجان دارای آب و هوایی کوهستانی است که در فصل تابستان آب و هوایی گرم و ملایم دارد و در فصل زمستان نیز از آب و هوایی سرد و خشک برخوردار است.

آب و هوای کوهستانی این منطقه همچون آب و هوای معتدل و هوای سرد است که در فصول مختلف تفاوت زیادی در آن دیده می شود.  لاریجان از لحاظ مسافت با دریا فاصله بسیار زیادی دارد که به علت این این فاصله زیاد تغییرات آب و هوایی خاصی در منطقه ایجاد خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  جاهای دیدنی گلوگاه مازندران | راهنمای سفر به گلوگاه

یکی از ویژگی های اقلیم این منطقه آب و هوای معتدل کوهستانی در کنار زمستان های سرد و یخ بندان های طولانی است که تابستان هایی معتدل و کوتاه را ایجاد خواهد کرد. آب و هوای این منطقه غالبا برفی بوده و به دلیل ارتفاع زیاد یخچال های کوهستانی و طبیعی زیادی دارد. می توانید در ارتفاعات دماوند و تخت سلیمان از یخچال های کوهستانی این منطقه بازدید کنید.

جاذبه طبیعی لاریجان

بخش زیبای لاریجان با داشتن جاذبه های طبیعی فراوان از گردشگران زیادی در طی سال برخوردار است. مناطق موجود در این بخش به صورت کلی بکر و زیبا هستند که تا به امروزه کمتر مورد تخریب قرار گرفته اند.

بخش لاریجان با داشتن ویژگی های کوهستانی سرسبز و خرم بوده و وجود این سرسبزی به دلیل منابع آبی زیاد در این بخش است. بخش لاریجان از رودخانه و چشمه های بسیار زیادی برخوردار است که دلیل سرسبزی آن همین مورد است.

در اکثر مناطق لاریجان چشمه ها و رودخانه های زیادی وجود دارد که در نواحی کوهستانی آن در فصل زمستان و بهار بسیار پر آب بوده و در تابستان کم آب و گاهی خشک نیز خواهد‌ شد. این بخش با داشتن دریاچه های کوچک محلی برای کشاورزی و صید ماهی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

چشمه های آب معدنی لاریجان

لاریجان با داشتن چشمه های آب معدنی بسیار زیاد توانسته گردشگران و مسافران زیادی را برای استفاده از این آب جذب کند. چشمه های آب معدنی موجود در لاریجان با داشتن خواص درمانی از رضایتمندی بالایی برخوردار هستند.

این آب در معالجه امراض پوستی، مفصلی، عصبی و گوارشی تاثیر بسیار زیادی دارد. چشمه های موجود در لاریجان شامل آب اسک، آبگرم لاریجان، استراباکو و حمام های آب معدنی گوگردی نمونه هایی از چشمه های آب معدنی در لاریجان هستند.

چشمه های آب گرم در سراسر ایران و مخصوصا در دامنه های زاگرس و البرز وجود دارند که اکثر روستاها و بخش ها به دلیل وجود این چشمه از شهرت زیادی برخوردار هستند. برخی از آب های موجود در این چشمه دارای رنگ، بو و یا مزه ای خاص می باشند و معمولا ترکیبات  گوگرد دار نیز در این آب وجود دارد که‌ سبب رنگ شیری و یا آبی آب شده است.

آبی که هیدروژن سولفور داشته باشد، طعم و بوی آن شبیه تخم مرغ فاسد خواهد بود. آبگرم ها معمولا دارای آهن، رنگ سرخ، مزه گس، سدیم، کلرور سدیم و … هستند معمولا وجود این ترکیبات سبب شور شدن و یا تلخ شدن آب خواهد شد.

چشمه آبگرم لاریجان

نتیجه گیری

مکان های دیدنی لاریجان بسیار زیاد است که برای تماشای این مکان ها باید چند روزی را در لاریجان اقامت کنید. بخش لاریجان شهرستان آمل به دلیل موقعیت جغرافیایی خوبی که دارد، برای ساکنین تهران و شمال بهترین گزینه به حساب می آید.

دشت آزو و قله پاشوره جزء مکان های دیدنی رایج در لاریجان هستند که البته مکان های دیدنی دیگری نیز در این بخش برقرار است که توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. در صورتی که تجربه یا خاطره ای از سفر به لاهیجان دارید، خوشحال می شویم در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

مکان های دیدنی لاریجان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مکان های دیدنی لاریجان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا