تعمیرات اجاق گاز

بررسی علل برق دار شدن اجاق گاز | هر آنچه در مورد برق دار شدن اجاق گاز باید بدانید

بررسی علل برق دار شدن اجاق گاز | هر آنچه در مورد برق دار شدن اجاق گاز باید بدانید

در هر آشپزخانه وسایلی وجود دارد که کار در آشپزخانه را برای ما راحت تر می کنند و استفاده از آن ها دارای مزیت ها و معایب متفاوتی می باشد یکی از  وسایلی که امروزه در اکثر خانه ها وجود دارد اجاق گاز است که برای پخت و پز در خانه مورد استفاده قرار می گیرد .برخی آن را قلب آشپزخانه می دانند و با کمی تامل متوجه می شوید که این تعریف علاوه بر اینکه اغراق آمیز نیست بسیار صحیح بوده و بسیاری از کارها در آشپزخانه بدون اجاق گاز عملا غیر قابل انجام می باشند.

اجاق گاز ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند  در یک تقسیم بندی می توان اجاق گاز ها را به انواعی از جمله مبله ، توکار و رومیزی تقسیم کرد و در یک تقسیم بندی دیگر اجاق گاز ها به انواع فر دار ،جرقه دار و توستر دار تقسیم می شوند که اغلب این اجاق گاز ها برقی هستند.

حال این وسیله خانگی مانند هر وسیله خانگی دیگر ممکن است دچار اختلال شود و خراب شود و شما نیاز به تعمیر کردن آن داشته باشید.مشکلات اجاق گاز دلایلی متفاوت و گوناگونی ممکن است داشته باشد یکی از مشکلات اجاق گاز ها که امروزه گزارش می شود و تقریبا در همه انواع اجاق گاز ها به چشم می خورد برق دار شدن بدنه آن است که در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این مشکل در اجاق گاز ها بپردازیم.

دلایل برق دار شدن اجاق گاز :

به طور کلی علل برق دار شدن اجاق گاز ها در موارد زیر خلاصه می شود که به بررسی هر کدام به طور جداگانه و به تفضیل می پردازیم:

 • نفوذ آب درون گاز
 • آب شدن سیم های درون اجاق گاز
 • جداشدن سیم ها از محل اتصال خود
 • لخت بودن سیم های داخلیgas stove clicking

دلیل اول برق دار شدن بدنه اجاق گاز- نفوذ آب درون اجاق گاز :

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام استفاده از اجاق گاز و بعد از پخت غذا اقدام به تمیز کردن آن کرده باشید ولی با مواد شوینده مناسب اجاق گاز تمیز نشده و شما مجبور شده اید که برای تمیز کردن آن از آب استفاده کنید.

حتما بخوانید:   دلایل داغ شدن ولوم اجاق گاز

در هنگام استفاده از آب برای شست و شوی اجاق گاز باید حتما توجه کنید که آب به داخل آن نفوذ نکند و بر روی سیم های داخلی آن نریزد تا اتصال نکند و باعث برق دار شدن بدنه آن نشود.اما گاهی ممکن است که به علت بی احتیاطی یا داشتن عجله هنگام تمیز کردن اجاق گاز آب وارد محفظه شده و باعث اتصالی و برق دار شدن اجاق گاز شود.حال اگر با چنین مشکلی مواجه شدید می توان مورد زیر را برای رفع مشکل امتحان کنید:

 • دو شاخ برق اجاق گاز را از پریز خارج کنید و به طور کلی برق دستگاه را قطع کنید بعد از آن صفحه اصلی اجاق گاز را باز کنید و اجازه دهید تا یک یا دو روز در معرض هوای آزاد قرار بگیرد تا کامل خشک شود و بعد از آن دوباره اقدام به استفاده از آن بکنید.

دلایل و راه کار های دیگری هم برای رفع مشکل برق دار شدن اجاق گاز شما وجود دارد که در ادامه مقاله برای درک بهتر توضیح داده خواهد شد.

دلیل دوم برق دار شدن اجاق گاز آب شدن سیم های داخلی اجاق گاز :

مشکل برق دار شدن اجاق گاز به علت آب شدن سیم های داخلی آن بیشتر در اجاق گاز های فردار اتفاق می افتد. این اتفاق زمانی اتفاق می افتد که شما درب فر گازتان را بیش از مدت زمان معقول آن می بندید که این کار سبب می شود تا سیم های داخلی آن بیش از حد داغ شود و عایق روی این سیم ها آب شده و سیم لخت با بدنه اجاق گاز برخورد می کند و باعث برق دار شدن بدنه اجاق گاز می شود. بنابراین توصیه می شود که حتی المکان مخصوصا در گاز های فر دار از بسته شدن فر به مدت طولانی جداً خودداری کنید. حالا اگر شما در هنگام استفاده از اجاق گاز خود با این مشکل مواجه شدید مراحل زیر را برای رفع مشکل دنبال کنید:

 • دوشاخه اجاق گاز را از پریز جدا کنید و به طور کامل برق دستگاه را قطع کنید.
 • سپس صفحه اصلی اجاق گاز را باز کرده و سیم کشی داخلی آن را چک کنید.
 • اگر متوجه تغییری یا خرابی در سیم کشی اجاق گاز خود شدید باید آن را تعویض کنید تا دوباره به حالت اولیه خود برگردد.
حتما بخوانید:   راهنمای اجاق گاز عادل گاز | قطعات تشکیل دهنده اجاق گاز عادل

دلیل سوم برق دار شدن اجاق گاز- جدا شدن سیم ها از محل اتصال خود:

حالت بعدی که ممکن است اجاق گاز شما برق دار شود این است که هنگام تمیز کردن و نظافت منزلتان اجاق گاز را جابه جا کنید تا بتوانید پشت و دیواره های آن را تمیز کنید. حال ممکن است در این هنگام با جابه جایی اجاق گازتان سیمی از محل اتصال آن جدا شود و موجب برق دار شدن اجاق گاز شما شود و هنگامی که شما دست به اجاق گاز می زنید سبب شود تا دچار برق گرفتگی شوید. برای رفع این مشکل می توانید مانند قبل مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا دوشاخه اجاق گاز را از برق خارج کنید و اتصال برق اجاق گاز تان را قطع کنید.
 • بعد از آن صفحه اصلی را باز کنید و سیم های داخلی آن را بررسی کنید.
 • حال اگر متوجه جدا شدن سیم ها از محل اتصال خود شده اید بر اساس دفترچه راهنمای آن دوباره سیم را در محل مناسب آن متصل کنید تا مشکل برق دار شدن اجاق گاز شما رفع شود.

در کلیه روش های بیان شده تا اینجا متوجه شدید که بیشتر مشکل در اجاق گاز ها ممکن است زمانی اتفاق بیافتد که شما در حال نظافت و تمیز کردن آن هستید پس در هنگام تمیز کاری های خانه تان حتما دقت کافی را داشته باشید و با عجله اجاق گاز خود را تمیز نکنید.

دلیل چهارم برق دار شدن اجاق گاز- لخت بودن سیم های داخلی اجاق گاز :

مشکل دیگری که ممکن است باعث برق دار شدن اجاق گاز شما شود لخت شدن سیم های داخلی آن باشد که این مشکل برعکس دلایلی که در قبل به آن اشاره شده است بعلت عدم احتیاط شما در تمیز کاری نبوده بلکه این مشکل ممکن است به خاطر این اتفاق بیافتد که شما مدت زمان زیادی است که از اجاق گازتان استفاده کرده اید و عایق سیم های موجود در اجاق گاز شما فرسوده شده و لخت شده است و باعث برق دار شدن اجاق گاز می شود و این سبب می شود تا شما در هنگامی که دستتان را به اجاق گاز می زنید دچار برق گرفتگی شوید.Cause of electric stove lighter2

به طور کلی موارد بیان شده تا اینجا به عنوان دلایل اصلی برق دار شدن اجاق گاز ممکن است اتفاق بیافتد که باید در هنگام کار با اجاق گاز به آن ها توجه کنید اما به طور کلی و برای کامل شدن مقاله می توان به دلایل زیر هم در هنگام کار با اجاق گاز اشاره کرد که موجب برق دار شدن اجاق گاز می شود و ممکن است شما دچار برق گرفتگی شوید:

 • استفاده و تلمبار کردن اجسام فلزی برروی اجاق گاز: علت آن هم این است که استفاده از این اجسام سبب می شود تا جریان الکتریسته در گاز انتقال یابد و باعث برق گرفتگی و ایجاد میدان الکتریسته شود.
 • عدم اتصال سیم ارت اجاق گاز به زمین: این مشکل جز مشکلاتی است که شما به راحتی نمی توانید خودتان در خانه آن را حل کنید و برای رفع مشکل باید با کارشناس متخصص در این زمینه مشورت کنید و آن را تعمیر کنید.
 • ایجاد پل رسانش: این مشکل زمانی اتفاق می افتد که شما در هنگام کار با اجاق گاز و پخت و پز مواد غذایی برروی سر مشعل ها ریخته و شما آن را به درستی تمیز نکرده اید و باعث بروز مشکل در کارکرد اجاق گازتان و برق دار شدن آن شده اید.
 • خرابی و اتصال در پریز برق: برخی اوقات هم ممکن است برای شما پیش آمده باشد که مشکل اصلا در اجاق گاز شما نبوده بلکه مشکل اصلی در پریز برقی می باشد که به سیم های اتصال اجاق گاز شما متصل است.
حتما بخوانید:   چرا اجاق گاز صدا میدهد ؟

به طور کلی به عنوان سخن آخر می توان گفت که علت برق دار شدن اجاق گاز به علت مشکل در سیم کشی داخلی ممکن است اتفاق بیافتد و این مشکل در سیم کشی بیشتر به علت عدم احتیاط شما در هنگام تمیز کردن اجاق گاز یا محیط اطراف آن اتفاق بیافتد پس باید توجه لازم را در هنگام تمیز کردن اجاق گاز داشته باشید. این مشکل در اجاق گاز ها مشکلی حیاتی بوده است که باید سریعا اقدام به رفع آن کنید چون همه ما می دانیم که حتی یک روز خراب بودن اجاق گاز هم می تواند زندگی ما را مختل کند.

عیب یابی مشکلات برق دار شدن اجاق گاز می تواند گاهی مشکل و سخت باشد و شما خودتان به راحتی نمی توانید  این مشکل را حل کنید . حال اگر در هنگام کار با اجاق گازتان دچار مشکل شدید می توانید مشکل تان  را با کارشناسان ما در ایبک امداد در تماس باشید یا در قسمت پرسش و پاسخ در سایت سوالات خود را در این باره مطرح کنید و منتظر جواب کارشناسان ما باشید.

31

بررسی علل برق دار شدن اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی علل برق دار شدن اجاق گاز | هر آنچه در مورد برق دار شدن اجاق گاز باید بدانید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x