تعمیرات کولر آبی

پنکه بهتر است یا کولر | مقایسه پنکه و کولر

کولر بهتر است یا پنکه؟ برای مقایسه کردن کولر و پنکه لازم است چه معیارهایی را مورد توجه قرار دهیم؟ کارکرد کدام یک بهتر است؟ این سوالات و شاید سوالات دیگری با آغاز فصل گرما ذهن افراد را به چالش می کشد و آنها را برای خرید یک سیستم سرمایشی مناسب دچار تردید می کند. برای همه مهم است که دمای محیطی که در آن زندگی می کنند مطبوع باشد. برای آنکه بتوانید مقایسه خوبی بین کولر و پنکه انجام دهید لازم است معیارهای مختلفی مانند هزینه کارکرد، تعمیر و مراقبت و همچنین مصرف برق این دو دستگاه را در نظر بگیرید.

مهمترین معیارها در مقایسه بین پنکه و کولر

چنانچه قصد دارید یک سیستم سرمایشی جدید خریداری کنید و بین کولر و پنکه مردد هستید و نمی دانید که کدام یک از آنها را انتخاب کنید در ادامه مقاله با ایبک امداد همراه باشید. چنانچه به علت خراب شدن و یا کارکرد نادرست کولر آبی خود به فکر خرید دستگاه جدید افتاده‌ اید می‌توانید جهت تعمیر و سرویس کولر قدیمی خود از یک شخص ماهر بخواهید که به بررسی مشکلات دستگاه شما بپردازد. فاکتورهای مهمی برای مقایسه بین کولر و پنکه وجود دارد که قبل از خرید باید مورد بررسی قرار گیرد. از آن جمله می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

مقایسه کولر و پنکه از نظر قیمت

اولین و البته مهمترین معیار مقایسه بین کولر و پنکه قیمت آنها می باشد. بودجه ای که شما برای خرید یک سیستم سرمایشی در نظر می گیرید مهمترین معیار برای خرید دستگاه است.بهترین برندهای کولر آبی/راهنمای خرید کولر آبی پنکه ها قیمت بسیار پایین تری نسبت به کولر دارند و از این بابت نیز بسیار اقتصادی‌ تر هستند.

مقایسه کولر و پنکه از نظر مصرف انرژی

یکی از موضوعات مهم در مقایسه کولر و پنکه مصرف انرژی این دستگاه می باشد. قبل از خرید سیستم سرمایشی باید به مصرف انرژی آن توجه ویژه کنید. کولرها چه آبی باشند چه گازی دارای موتورهای قدرتمند و بزرگ هستند و به همین خاطر مصرف برق زیادی نیز دارند اما موتور پنکه کوچک بوده و مصرف برق آن به مراتب کمتر از کولر می باشد. پنکه نسبت به کولر دارای قطعات ارزان تر و کمتری می باشد به همین خاطر هزینه تعمیرات آن و تعویض قطعاتش بسیار پایین تر است.

در نظر گرفتن آب و هوا و شرایط منطقه

پس از آن که بودجه خود را جهت خرید سیستم سرمایشی تعیین کردید باید به آب و هوای منطقه و شرایط آن توجه نمایید. از پنکه می توان برای تمام مناطق با هر آب و هوایی استفاده کرد اما کولرهای آبی در مناطق خشک و کولرهای گازی در مناطق مرطوب مناسب می باشند.

هزینه های مربوط به نصب و راه اندازی

یکی دیگر از موارد مهم برای انتخاب سیستم سرمایشی هزینه نصب و راه اندازی آنها می باشد. پنکه هیچ هزینه نصبی ندارد و پس از خرید آن خیلی راحت می‌توانید کابل آن را به برق متصل کرده و از آن استفاده کنید. اما پس از خرید کولر آبی و یا حتی قبل از آن باید اقدام به کانال کشی مخصوص در ساختمان خود کنید و علاوه بر آن هزینه ای هم باید برای نصب آن به نصاب پرداخت نمایید. کولر گازی هزینه برای کانال کشی ندارد اما برای نصب آن لازم است که از سرویسکار بخواهید این کار را انجام دهد و مسلماً هزینه آن را نیز باید پرداخت نمایید. پنکه ها برخلاف کولر آبی و گازی هیچ نیازی به نصب پیچیده ندارند و بسیار راحت قابل استفاده می باشند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کاهش مصرف کولر های آبی با استفاده بهینه

هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری

همانطور که گفتیم پنکه ها دارای قطعات ارزانتر و کمتری هستند و نسبت به کولر هزینه های کمتری باید برای نگهداری و تعمیر آنها نیز پرداخت شود. علاوه بر آن کولرها باید هر ساله سرویس شوند و هزینه ای نیز باید برای سرویس دوره ای آنها پرداخت شود. بنابراین از نظر هزینه نگهداری و تعمیر این دو دستگاه باید بگوییم که پنکه در واقع بسیار هزینه کمتری نسبت به کولر دارد.

مقایسه کولر و پنکه از نظر ایمنی

پنکه های معمولی که به صورت ایستاده و رومیزی هستند دارای پره هایی می باشند که وظیفه به گردش درآوردن هوا را دارند. بنابراین اگر کودک خردسال یا نوپایی در منزل دارید حتما باید مراقب باشید تا کودکان به این پره ها نزدیک نشوند زیرا ممکن است عواقب بسیار بدی برای آنها داشته باشد.بهترین برندهای کولر آبی/راهنمای خرید کولر آبی اما کولر روی دیوار و یا سقف نصب می‌شود و هیچ خطری برای کودکان ندارد. بنابراین در مقایسه کولر و پنکه از نظر ایمنی باید بگوییم که کولرها ایمنی بیشتری دارند.

مقایسه کولر و پنکه از نظر صدا

صدای تولید شده در پنکه های مختلف تفاوت دارد و به قدرت موتور و تکنولوژی آنها وابسته است. اما اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم پنکه به علت آنکه در محیط خانه وجود دارد و به شما نزدیک تر می باشد بنابراین صدای بیشتری نیز از آن می شنوید اما کولر این مشکل را ندارد و صدای آن بسیار کمتر خواهد بود. با در نظر گرفتن این موضوع قبل از خرید یک پنکه میزان صدای دستگاه را از فروشنده بپرسید و یا به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

مقایسه کولر و پنکه از نظر ابعاد و اندازه

همانطور که می دانید کولرها اندازه بزرگتری از پنکه ها دارند و البته فضای بیشتری نیز اشغال می کنند اما به جز نوع پرتابل کولر بقیه آنها روی پشت بام و یا دیوار نصب می شوند. به همین خاطر فضای داخلی خانه شما را اشغال نمی کند. چنانچه کمبود فضا دارید و از نظر فضا در خانه خود با محدودیتی روبرو هستید باید بگوییم که پنکه نسبت به کولرهای پرتابل فضای بسیار کمتری اشغال می کند.

مقایسه کولر و پنکه از نظر کارایی

چنانچه بودجه کافی دارید و هزینه زیاد برای شما مهم نمی باشد و البته در منطقه ای زندگی می کنید که تابستان های بسیار گرمی دارد لازم است به کارایی سیستم سرمایشی توجه ویژه کنید. میزان سرمایی که کولرها تولید می کنند بسیار بیشتر از پنکه می باشد. پنکه ها فقط هوا را به گردش در می آورند و در کاهش دمای محیط هیچ تاثیری ندارند و همین موضوع باعث خواهد شد که در روزهای بسیار گرم دارای کارایی لازم نباشند. کولر آبی در مناطق گرم و خشک بسیار مناسب می باشد و در مناطقی که مرطوب و گرم هستند کولرهای گازی کارایی بسیار خوبی خواهند داشت و باعث خنک شدن محیط و فراهم کردن آسایش شما می شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل روشن نشدن و خرابی موتور کولر آبی چیست؟

مقایسه بین کولر آبی و پنکه

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که شرایط آب و هوایی آنجا گرم و خشک است بهتر است از کولر آبی استفاده کنید اما اگر بخواهیم به صورت کلی پنکه و کولر آبی را با هم مقایسه کنیم می توانیم بگوییم

 • قیمت پنکه نسبت به کولر آبی بسیار ارزانتر است.
 • مقدار مصرف برق در پنکه بسیار کمتر از کولر آبی می باشد.
 • از نظر کارایی پنکه عملکرد متوسطی نسبت به کولر آبی دارد.
 • هر دوی این دستگاه ها با محیط زیست سازگاری دارند.
 • از پنکه می توان در مناطق مرطوب استفاده کرد اما کولر آبی در این مناطق کارایی خوبی ندارد.
 • کولر آبی نیاز به نصب دارد اما برای استفاده کردن از پنکه هیچ نیازی به نصب نمی باشد.
 • هزینه نگهداری و تعمیر پنکه بسیار کمتر از کولر آبی می باشد و علاوه بر آن کولر آبی نیاز به سرویس سالانه و فصلی دارد.
 • جابه جا کردن پنکه نسبت به کولر آبی بسیار آسان تر است.
 • امکان استفاده کردن از پنکه در فضای باز وجود دارد.

مقایسه بین کولر گازی و پنکه

چنانچه در مناطقی زندگی می کنید که شرایط آب و هوایی در آنجا گرم و مرطوب است مقایسه ای که در ادامه به آن پرداخته این می تواند به شما کمک کند تا بهترین انتخاب را انجام دهید.

 • از نظر قیمت، پنکه نسبت به کولر گازی بسیار ارزانتر است.
 • مقدار مصرف برق در پنکه بسیار کمتر از کولر گازی می باشد.
 • پنکه از نظر کارایی در سطح متوسط قرار دارد اما کولر گازی کارکرد بسیار عالی در مناطق گرم و مرطوب دارد.
 • پنکه سازگار با محیط زیست است اما کولر کولر گازی این قابلیت را ندارد.
 • هم از پنکه و هم از کولر گازی می توان در مناطق گرم و مرطوب استفاده کرد.
 • پنکه هیچ نیازی به نصب ندارد اما برای نصب کولر گازی حتماً نیاز به نصاب و سرویسکار می باشد.

بهترین برندهای کولر آبی/راهنمای خرید کولر آبی

 • هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری در پنکه بسیار کمتر از کولر گازی است زیرا کولر گازی نیاز به سرویس سالانه و فصلی دارد.
 • جابجا کردن پنکه بسیار آسان تر از کولر گازی می باشد.
 • از کولر گازی نمی توان در فضای باز استفاده کرد اما پنکه این قابلیت را دارد.

سخن پایانی

به صورت کلی می توانیم بگوییم که پنکه جهت خنک کردن محیط در روزهای شروع فصل گرم و همچنین مناطقی که تابستان های آنها زیاد گرم نیست مناسب می باشد. برای آنکه در هزینه‌ ها مدیریت کنید و همچنین در مصرف برق صرفه جویی نمایید بهتر است اوایل فصل گرما به جای کولر از پنکه استفاده کنید. حتی می توانید در روزهای خیلی گرم تابستان از یک پنکه در کنار کولر نیز استفاده کنید تا با گردش بهتر هوا نیازی به استفاده از دور تند و یا دمای خیلی پایین کولر گازی نداشته باشید و به این ترتیب در مصرف برق صرفه جویی خواهید کرد.

پنکه بهتر است یا کولر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

پنکه بهتر است یا کولر | مقایسه پنکه و کولر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا