ایرانگردی

خلخال بهشت همیشه تازه ایران

خلخال کجاست و مناطق دیدنی این منطقه کدامند؟

خلخال در جنوب شرقی استان اردبیل قرار دارد که طبیعت سرسبزی را می توانید در جای جای خلخال مشاهده کنید .سالانه گردشگران زیادی برای دیدن جنگل های تالش ،و روستاهای این منطقه و جاذبه های گردشی این شهر از تمام نقاط کشور به این ناحیه سفر می کنند .بیشتر گردشگران جاده خلخال و اسالم را به زیبایی معروفش می شناسند ،اگر اهل جنگل و طبیعت گردی و جاده هستید حتما به این جاده سفر کنید و تجربه یک سفر زیبا را به خلخال داشته باشید چرا که این بهشت روی زمین می تواند یکی از خاطره انگیز ترین سفر های شما باشد.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]اهل سفر به مناطق دیدنی هستید ؟ دریاچه سقالکسار را فراموش نکنید که این دریاچه نیمه ای از بهشت روی زمین خواهد بود .

[button color=”primary” size=”small” link=”https://eibak.com/saqaleksar-lake-rasht/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]رفتن به مقاله دریاچه سقالکسار[/button][/box]

پل معلق پیرتقی در کجا قرار دارد ؟

پل های معلق یکی از بهترین و زیباترین مکان های تاریخی هستند ، در این سفر هم به یک پل معلق بر خواهیم خورد که این پل در ده کیلومتری هشتجین قرار دارد ، این پل باعث ارتباط میان گیوی چای و قزل‌اوزن شده است ، مورد بسیار جالبی که می تواند هر کسی را متعجب کند روستای پیرتقی است که در کنار این پل قرار دارد ، این روستا تنها با یک خانواده کلمه روستا را به دوش می کشد ، این پل دارای ۱۶۵متر طول و بیش از ۶۰متر ارتفاع است و پهنای پل هنگام عبور از آن هم یک متر می باشد ، این پل بسیار محکم است و سالیان سال است که این پل میزبان عابرانی است که با پای پیاده و یا با اسب و… از روی آن عبور می کنند ، اما باز هم برای عبور از روی آن بسیار دقت کنید و اگر قصد عبور داشتید تمام جوانب امنیتی را مدنظر قرار دهید.

خلخال

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال استان گیلان را به اردبیل  متصل می کند وقتی وارد این جاده پیچ در پیچ می شوید با زیبایی دست نخورده و انبوه درختان ، زندگی روستایی عسل های ناب و آبشارهای زیبا و گل های نایاب و دشت های بی نظیر روبرو می شوید .بهترین زمان رفتن به خلخال در فصل تابستان است تا در اوج گرما هوای خنک را تجربه کنید می توانید از جاده اسالم برای رسیدن به شهر خلخال هم لذت ببرید تا تجربه سفر به خلخال را با یک جاده بی نظیر تکمیل کرده باشید.

ییلاق دشته در کدام بخش خلخال قرار دارد؟

این ییلاق در مسیر اسالم به خلخال است و یکی از معروف ترین ییلاق های توریستی شهر خلخال می باشد بدلیل قرار گرفتن جاده رفتن به این ییلاق از شهر ماسال مقداری راحت تر از قبل است ، این ییلاق را جز مناطق استان گیلان نامیده اند اما به هر حال در این مسیر می توانید این ییلاق را نیز در برنامه خود اضافه کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پره سر کجاست؟

خلخال

چگونه به دریاچه نئور برسیم ؟

این دریاچه  در ۴۸ کیلومتری اردبیل به سمت خلخال و در بین شهر اردبیل به خلخال و در مرز استان اردبیل به استان گیلان است که یکی از جاذبه های بکر و خوش آب و هوا می باشد ،این دریاچه از دو دریاچه تشکیل شده است که یکی بزرگ و دیگری کوچک است که در فصل بهار به هم می رسند و یک دریاچه ۵ کیلومتری را تشکیل می دهند آب این دریاچه بسیار گوارا است و برای کشاورزی می تواند عالی باشد و کشاورزان این منطقه از این نعمت خدا برای کشاورزی و دام ها استفاده می کنند.

آبشار نره گر

آبشار نره گر هم یکی دیگر از آبشارهای زیبای طبیعی است که در روستای اسبو قرار دارد برای تماشای این آبشار باید از داخل روستا عبور کنید و بعد از مسیر غیر قابل تردد به آبشار نره گر می رسید این مسیر غیرقابل تردد واقعا راهی سخت و دشوار را پیش روی شما می گذارد و اکثرا بازدیدکنندگان بخاطر این نوع مسیر از دیدن این آبشار پشیمان می شوند اما اگر بتوانید خود را به آنجا برسانید حس و حال وصف نشدنی را می توانید در وجودتان احساس کنید ، هوای تمیز و صدای آب و نمای بی نظیر آبشار همه در کنار هم فوق العاده خواهند بود.

روستای گردشگری کزج

روستای کزج از جمله روستاهای گردشگری بخش خورش رستم شهر خلخال می باشد که در دامنه کوه مشرف و به رودخانه قزل اوزن واقع است این روستا با بافت سنتی و معماری با ارزش یکی از ده روستای برتر کشور است ،این روستا را می توان از لحاظ ظاهری به روستای ماسوله تشبیه کرد که در گیلان واقع است و گفته می شود مردم بومی ماسوله  بخاطر شباهت ماسوله به این روستا ،از این روستا به عنوان ییلاق خود استفاده می کنند و سفرهای زیادی به این منطقه دارند.

حمام تاریخی نصر

این حمام از بناهای تاریخی دوران قاجاریه در خلخال است و  نقاشی های زیادی را در سربینه حمام خواهید دید که با چند لایه گچ و سیمان سفید طراحی کرده اند .از دیگر طراحی این حمام کاربندی های گرم خانه این حمام است که در کنار هم یک حمام تاریخی و بی نظیر را تشکیل داده اند ، پیشنهاد می کنم حتما چند عکس با این حمام زیبا به یادگار داشته باشید.

حمام تاریخی نصر

روستای گردشگری برندق

این روستا در میان دره های سرسبز قرار دارد که در بخش  خورش رستم شهر خلخال قرار گرفته ،آبشار و باغ های زیبا و رودخانه ای که از مسیر روستا رد می شود و بناهای تاریخی این روستا از جمله جاذبه های گردشی این روستا به شمار می آید .

آبشار نوده

این آبشار در ۴ کیلومتری روستای نوده قرار گرفته که یکی از معروف ترین آبشارهای خلخال است .این آبشار در جنوب کوه آق داغ قرار دارد ارتفاع این آبشار ۳۰ متر است از میان صخره های سنگی به پایین می ریزد می توانید صدای خروشان آب را در دل کوه بشنوید و لذت ببرید و همچنین از بخش کناری این آبشار مثل همه آبشارها امکان رفتن به بخش پشت آب را دارید و زمانی که به آن قسمت برسید سرمای آب و هوای بی نظیر و در کنار آن صدای زیاد آب همگی شما را حیرت زده خواهد کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  امامزاده ابراهیم شفت ، دهکده رنگی گیلان زمین

قلعه خشتی گیلوان خلخال

این قلعه در روستایی به نام گیلوان است  و بدون پوشش گیاهی می باشد چندین برج در کنار هم قرار گرفته شده که بر اثر باران و گذشت زمان ارتفاع این برج ها کمتر شده در کنار این قلعه خشتی قبرستان قدیمی هم می باشد که به دوره اسلامی برمی گردد ، شما برای بازدید از این قلعه زیبا و کهن باید در ۶۵ کیلومتری جنوب خلخال و ۴۵ کیلومتری رشت خود را برسانید تا کم کم نمای این قلعه برایتان نمایان شود ، زمانی که اولین نمای قلعه را دیدید مسیر خود را ادامه دهید تا به قلعه برسید.

خلخال سویی رودخانه ای همیشه پر آب

خلخال سویی نام رودخانه ای است که از آب شدن برف و یخ های منطقه دربند هواشان خلخال تشکیل شده ، این رودخانه پس از گذشت ۴۰ کیلومتر پر آب تر می شود ،اول به رودخانه خلخال چایی و در ادامه به قزل اوزن و در نهایت به دریای خزر می ریزد مسیر این جویبار مسیر زیبایی است که همگان را محو زیبایی خود می کند . در منطقه دربند هواشان می توانید از این زیبایی لذت ببرید .

گورستان تاریخی شمس

این گورستان در نزدیکی رودخانه قزل اوزن می باشد و بیش از ۱۳۰۰ سال قدمت تاریخی دارد مردم این روستا می گویند اگر سر قوچی را که روی یکی از مقبره ها قرار گرفته در رودخانه بشورند باران خواهد آمد .در این گورستان شمس آباد سه مقبره تاریخی به چشم می خورد روی آنها با خط کوفی نوشته شده است و قدیمی بودن این قبرستان را مشخص می کند که به زمانی بر می گردد که بر روی سنگ آثارهای مختلفی را هک می کردند.

غار هفت خانه

غار هفت خانه یا غار یئدی دام در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا در ۲۰ کیلومتری جنوب خلخال می باشد که در روستای گرم خانه در پایین کوه قرار گرفته است ،این غار دارای دو دهانه است این غار از ۷ تالار کوچک که به ترتیب پشت سرهم قرار گرفته تشکیل شده است که ارتفاع هر یک به ۳ متر می رسد می توانید برای یافتن این غار از جاده خلخال به سمت هشتجین روستای گرم خانه بروید تا به این غار برسید ، جالبه بدانید این غار قدمتی بالغ بر هشت هزار سال را داراست.

سخن آخر

با خلخال این منطقه زیبا و بخش های آن آشنا شدید ، اگر شما هم تجربه سفر به این منطقه زیبا را دارید از شما دعوت می کنم تا از تجربیات سفرتان در بخش دیدگاه ها سخن بگویید تا همگان از تجربیات شیرین شما استفاده کنند.

خلخال کجاست

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با مناطق دیدنی خلخال

امتیاز کاربر: ۴.۲۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا