ایرانگردی

ماسوله کجاست ؟ مناطق دیدنی ماسوله

ماسوله در کدام قسمت گیلان قرار دارد ، شرح کامل تاریخ ماسوله

حتما کمتر کسی ماسوله زیبا را ندیده و از زیبایی های این شهر تاریخی باخبر نیست .خانه های یک شکل و خانه های پلکانی ،گل های شمعدانی که در بالکن همه خانه ها به چشم می خورد .جنگل های سرسبز و آبشارهای خروشان، صدای گنجشک ها ،جاده ای زیبا در دل جنگل با مردم خون گرم همه و همه را فقط در ماسوله زیبا می توانید تماشا کنید . این قدر این شهر مهمان نواز و زیباست که مطمئنا چندین سفر به ماسوله خواهید داشت .

ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر رشت جز توابع فومن است .از فومن تا ماسوله فقط ۳۵ کیلومتر و تا ماکلوان حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد .از شمال به ماسال و از سمت جنوب به طارم و علیا در استان زنجان و از شرق به جلگه های فومن و از سمت غرب به خلخال شهرستان اردبیل همسایه است .

چگونه به ماسوله سفر کنیم؟

شما می توانید برای رفتن به ماسوله از یک مسیر اصلی استفاده کنید ، برای اینکه به این منطقه دوست داشتنی سفر کنید همیشه این آدرس را در گوشه ذهن خود نگه دارید تا هر زمان که به سمت گیلان آمدید بتوانید از دیدنی های این منطقه بهره مهند شوید گیلان ،شهرستان فومن ،۳۲ کیلومتری غرب شهر فومن ، این آدرس همان آدرس رویایی خواهد بود که می تواند حس و حال خوب را برای شما به ارمغان آورد.

بخاطر پلکانی بودن این روستا از پایین ترین نقطه این شهر تا بالاترین نقطه این شهر ۱۲۰ متر اختلاف ارتفاع می باشد .اطراف این شهر از جنگل های  سرسبز و رودخانه های زیبا و هوای کوهستانی که دل و جان هر گردشگری  را به خود منقلب می کند پوشیده شده است .ماسوله یکی از شهر های گردشی فومن بشمار می آید دارای بافت قدیمی و سنتی با رنگ آمیزی خانه های زرد رنگش و کوه های بلندش انگار که یک نقاشی را جلوی روی خود می بینید ..ماسوله یکی از شهرهای محدودی است که هیچ گونه وسیله نقلیه موتوری نمی تواند تردد کند بخاطر خانه های پلکانی و کوچه های باریک و پله پله این شهر محدود از هر سرو صدای می باشد .اگر دنبال آرامش و جای بدون سرو صدا هستید به ماسوله پناه ببرید .در این شهر با صدای گنجشک و خروس بیدار خواهید شد .و با صبحانه محلی و نان محلی روز خوبی را برای گردش برنامه ریزی کنید .پیشنهاد می کنم حداقل یک شب را در ماسوله اقامت داشته باشید تا از پیاده روی شبانه و منظره زیبایی که در شب وجود دارد لذت ببرید .

ماسوله ایران

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]اگر به مناطق دیدنی علاقه دارید حتما دیلمان را فراموش نکنید ، اگر دوست دارید درباره دیلمان بیشتر بدانید مقاله زیر را مطالعه کنید

[button color=”primary” size=”small” link=”https://eibak.com/where-is-deilman-and-what-are-its-sights/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]رفتن به مقاله دیلمان کجاست؟[/button][/box]

تاریخچه ماسوله

قدمت شهر ماسوله به ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سال می رسد .این منطقه را از قدیم کهنه ماسوله نیز می خواندند .با پیدا شدن معدن آهن و کوره های ذوب فلزات پیدا بود که کهنه ماسوله در قرن پنجم تا هشتم هجری یکی از مهمترین مراکز فلز کاری بوده است ، سفال های آبدار با رنگ های متنوع ، که به دوران سلجوقی برمی گردد اعتبار و اهمیت تاریخی این شهر را نشان می دهد . پس از این کشفیات ، کهنه ماسوله در لیست آثار ملی قرار گرفت . در سال ۸۹۰ هجری قمری زلزله ی  بزرگی در کهنه ماسوله رخ داد و مردم آنجا به شهر ماسوله فعلی پناه آوردند .طبق گفته های دیگر بیماری طاعون در سال ۹۴۳ هجری قمری ،همه گیر شده بود و بیشترین دلیل اصلی کوچ مردم بوده است و از قرن هشتم هجری ماسوله محل زندگی اهالی کهنه ماسوله و مردم دیگر شهرها نقاط ایران شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی کامل و تاریخچه شهر قم

تاسیس کتابخانه عمومی با هزار جلد کتاب خطی و تاسیس اولین مدرسه دولتی ،مقابله سربازان از نسل جنگ با نیرو روس در جنگ جهانی اول ،تاسیس اداره پست و تاسیس شهرداری و راه اندازی تلفن  از جمله مواردی بوده که توانسته در تاریخ و ذهن مردم این منطقه به خوب و یا به بد درج شود .مردم بومی ماسوله نقش مهمی در جنبش جنگل در ایستادگی روسیه و بریتانیا داشتند .ماسوله به سربازان جنگلی کمک می کرد مانند بابا غلامعلی که شهید شد و نام و خاطره اش همیشه در دل و ذهن مردم این منطقه زنده ماند.

وقتی جاده ارتباطی احداث شد و بین گیلان و آذربایجان جنگ جهانی دوم رخ داد به علت هرج و مرج جنگ و قحطی در ماسوله جمعیت زیادی از دست رفت .کاروان سراها شاه راه ارتباطی شمال و آذربایجان و بازار داغ صنایع فلزی و چرم ماسوله از رونق افتاد .ماسوله در قدیم نقطه اتصال زنجان ،گیلان و آذربایجان بوده .اما با راه جدید ایجاد شده ماسوله از شهرهای دیگر دور ماند به همین دلیل اهالی قدیمی ماسوله که توان مالی بالاتری داشتند به شهرهای بزرگ داخل یا خارج کشور نقل مکان کردند .

از دیگر نظریه های به وجود آمدن این منطقه به قرن سوم هجری برمی گردد زمانی که (آقا سید جمال الدین اشرف ) در حال فرار از طارم بود و (عون بن محمد بن علی ) در حالی که مجروح بود به این منطقه پناه آورد قبل از مرگ از چوپانی خواست تا او را در همین مکان دفن کنند ، گفته می شود بعد از دفن عون بن محمد بن علی چوپان ها رفته رفته دور مزار او جمع شدند و در آنجا برای خود سعی در تشکیل زندگی داشتند همچنین خانه و بناهایی در آنجا ساختند و با این ترتیب کهنه ماسوله شکل گرفت.

ماسوله با تلفظ (موسلاه) به زبان تالشی از قرن هشتم و نهم هجری به بعد همین صورت کنونی بوده است .برخی هم می گویند  نام این منطقه را از نام کوهی در کنار ماسوله به نام (ماه سالار )برداشته اند می گویند نام این منطقه در اول ماسالا بوده و بعدها به ماسوله تغییر کرده است .

ماسوله ایران

معماری ماسوله به دوران زندیه برمی گردد و بخاطر منطقه کوهپایه ای پلکانی ساخته شده است ماسوله را به خاطر غارت و دفاع بهتر و آب و هوای این شهر به صورت پلکانی ساخته اند، مصالحی که در ساخت این شهر زیبا بکار برده اند سنگ و خشت و چوب می باشد و اغلب خانه ها دو طبقه هستند خانه یک و سه طبقه کمتر به چشم می خورد هر قسمت خانه های ماسوله به دو قسمت تقسیم می شود زمستانی و تابستانی که در هر دو حالت زمستانی و تابستانی نمای زیبا و دلنشین آن ها می تواند حس و حال خوبی را برای انسان رقم بزند . سبک ساخت خانه های ماسوله طوری طراحی شده تا در ارتفاع بیشتر باشند تا از دو یا چهار جهت باز باشند این شهر در زمستان سرد و در تابستان معتدل است به همین دلیل بیشتر خانه ها جنوبی هستند .ماسوله یک ماه از سال در یخبندان است و بیشتر سال ابری و مه آلود دیده می شود .گلهای بابونه و گلپر با آب و هوای کوهستانی زیبایی این شهر را دو چندان نشان می دهد .این شهر با منطقه کوهستانی جنگل های زیبا و ییلاقات سرسبز و موزه ها و قله های بسیار یکی از شهرهای پر تردد جاذبه گردشگری به شمار می آید .آبشار کوشم یکی از آبشار های زیبا این شهر در ارتفاعات این منطقه کوهستانی می باشد و کوهنوردان زیادی را به سمت خود می کشاند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مرداب هسل کجاست | جنگل مشعل مرزن آباد
جاذبه های ماسوله

ماسوله دارای ۲۴۰۰ هکتار پارک جنگلی است با انواع درختان راش ، فندق ، ممرز ،توسکا ،زبان گنجشک ، درخت آزاد و درختچه های و گیاهان علفی و دارویی پوشانده شده است و این درختان از بلندی و جذابیت خاصی برخوردار هستند که در نوع خود واقع بی نظیرند.

قله شاه معلم ، شامولوم یا ماسوله داغ ، آسمان کوه ، لاسه سر ، تریشوم و کله قندی و غیره … از بخش های دیدنی دیگر این منطقه هستند که واقعا رفتن به هر کدام از این مناطق و گردش در آن ها حس خوب جوانی را در دل انسان تازه خواهد کرد.

ماسوله رودخان ،پلنگ در و سیاورود رودخانه های زیبا این شهر در میان جنگل های انبوه و سرسبز به شمار می آیند که نشستن در کنار هر کدام از آن ها و قرار دادن پا در آن ها می تواند خنکی تا عمق وجود را برایتان رقم زند.

غار بوز خانه که به نام غار یخکان معروف است به معنای برف خانه در کوه ماسوله داغ در ارتفاعات قرار  دارد. همچنین چشمه زمزمه برای درمان بیماریهای ریوی و گوارشی است  که مردم بومی با اضافه کردن شکر از آن استفاده می کنند ، اگر به این چشمه رفتید حتما مقداری از آب آن را با خود برای دوستانتان ببرید چرا که نوشیدن مقداری از آن آب می تواند برای سلامتی هر فرد بسیار مفید باشد.

سخن آخر

ماسوله یکی از قدیمی ترین و زیباترین مکان های گیلان است که در نوع خود واقعا بی نظیر و زیباست ، پیشنهاد همیشگی من به دوستان و اطرافیان این بوده که اگر قصد سفر دارند حتما یکبار هم که شده این منطقه را از نزدیک لمس کنند ، چرا که سفر به این منطقه هر چقدر هم که کوتاه مدت باشد توانست حس خوب جوانی را در وجود ما رقم بزند و تجربه این حس را برای شما نیز آرزو می کنم ، از شما عزیزان می خواهم که بعد از خواندن این مقاله از مجله ایبک حتما نظرات شیرین خودتان رو در بخش دیدگاه ها ارسال کنید تا ما را از این مسیر پیش برد بهره مند سازید.

ماسوله کجاست

مناسب برای عکاسی
نظافت منطقه
مهمان نوازی مردم
صنایع دستی

مجموع امتیاز

مقاله ای در رابطه با ماسوله و مناطق دیدنی آن

امتیاز کاربر: ۴.۷ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا