دیجیتال

روش تمیز کردن پرینتر لیزری | نکات مهم برای تمیز کردن پرینتر

یکی از روش هایی که می تواند کمک کند عمر پرینتر لیزری و همچنین قطعات آن افزایش پیدا کند، تمیز کردن پرینترهای لیزری و قطعات آن از پودر تونر و گرد و غبار است. به همین دلیل است که سرویس کردن پرینتر لیزری اهمیت زیادی دارد. باید حتماً چاپگر لیزری خودتان را در زمان منظم سرویس کاری کنید. در صورتی که خودتان تمایل دارید دستگاه را سرویس کنید و یا آن را تمیز کنید و نمی دانید که چگونه این کار را انجام بدهید، بهتر است این مقاله را مطالعه کنید تا شما را کاملاً با مراحل تمیز کردن پرینتر لیزری آشنا کنیم.

 تمیز کردن پرینترهای لیزری

اگر شما ابزار آلات و تجهیزات لازم را برای این کار داشته باشید می‌توانید به راحتی خودتان پرینتر لیزری را سرویس کنید، ولی در صورتی که از مهارت لازم برخوردار نیستید و روش تمیز کردن آن را هم نمی‌دانید، توصیه می کنیم به تکنسین ماهر برای این کار مراجعه کنید و اگر با قطعات و اجزای پرینتر لیزری آشنایی دارید می توانید با راهنمایی های ما در این مقاله، به راحتی با روش تمیز کردن پرینتر لیزری آشنا شوید.

در هنگام تمیز کردن پرینتر لیزری متوجه می شوید که تمیز کردن این پرینتر نسبت به پرینتر جوهر افشان که معمولاً قطعات داخل آن به وسیله جوهر آلوده می شود، کمی راحت تر است. پرینتر لیزری برای چاپ به پودر تونر نیاز دارد به همین دلیل باید برای تمیز کردن ذرات تونر از چند ابزار تخصصی استفاده کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر از مهارت و توانایی خود برای تمیز کردن و سرویس کردن پرینتر لیزری مطمئن نیستید، بهتر است این کار را انجام ندهید زیرا در هنگام تعمیر و سرویس پرینتر لیزری به وسیله شما، ضمانت و گارانتی آن باطل خواهد شد. پس قبل از اینکه آن را تمیز کنید باید با یک متخصص مشورت کنید. توصیه می‌کنیم دفترچه راهنمایی پرینتر لیزری خود را بررسی کنید، به دلیل اینکه بعضی از دستگاه ها برای تمیز کردن، حالت خاصی دارند و ما در اینجا فقط راهنمایی کلی را برای تمیز کردن پرینتر لیزری به شما آموزش می دهیم.

حتما بخوانید:   چگونه ال سی دی رایانه خود را تعمیر یا تعویض کنیم | روش تعمیر و تعویض ال سی دی رایانه

پرینتر لیزری

برای تمیز کردن پرینتر لیزری چه موادی مورد نیاز است؟

قبل از اینکه شما کار خود را شروع کنید باید تجهیزات و وسایل لازم را آماده کنید. در ابتدا یک پارچه نرم و بدون پرز تهیه کنید و یک ماسک مناسب هم در هنگام کار برای خودتان انتخاب کنید. وقتی ذرات تونر در فضا پخش می شود، ماسک به کمک شما می آید و از استنشاق این ذرات جلوگیری می کند. حالا باید یک دستکش آماده کنید. این دستکش می تواند مشمایی، پلاستیکی و یا لاتکس باشد، مهم این است که اندازه دست شما باشد و بهتر است که ساق بلند هم باشد. مهمترین چیزی که شما برای تمیز کردن پرینتر های لیزری لازم دارید الکل ایزوپروپیل است. از این الکل برای ضدعفونی و تمیز کردن تمام دستگاه های اداری استفاده می کنند و شما به راحتی می توانید این الکل را از فروشگاه ها تهیه کنید.

۱- الکل ایزوپروپیل

همانطور که گفتیم الکل مخصوص و اسپری گردگیری که به آن الکل ایزوپروپیل می‌گویند، برای تمیز کردن وسایل مکانیکی و اداری بسیار مناسب هستند. این الکل یک الکل مالیدنی بوده که سرعت بسیار بالایی برای تبخیر شدن دارد. این الکل رطوبت را گرفته و به راحتی آن را از بین خواهد برد. الکل ایزوپروپیل برای اینکه فرد متوجه شود ذره‌ای از تونر در روی قطعات باقی نمانده است، بسیار مناسب می باشد. شما می توانید با الکل ایزوپروپیل، قسمت هایی را که به آن دسترسی ندارید، تمیز کنید.

۲- استفاده از ماسک

هرچند که استنشاق پودر تونر آنچنان خطرناک نیست ولی در صورتی که خودتان می خواهید به تنهایی پرینتر تان را تمیز کنید و عملکرد پرینتر را بهبود ببخشید، بهتر است که حتماً از ماسک استفاده کنید تا به دلیل استنشاق تونر، دچار حساسیت نشوید. البته باید به این نکته هم اطمینان داشته باشید که اتاقی که می خواهید پرینتر را تمیز کنید، تهویه مناسبی دارد.

۳- استفاده از دستکش لاتکس

حتماً شما هم به این موضوع مهم توجه دارید که رعایت کردن نکات ایمنی از اهمیت زیادی برخوردار است. گاهی ممکن است تمیز کردن پرینتر های لیزری باعث می‌شود پوست شما آسیب ببیند. پس توصیه می کنیم حتماً برای اینکه خطر آسیب را به حداقل برسانید از دستکش لاتکس استفاده کنید.

۴- استفاده از دستگاه دمنده هوا

این دستگاه باعث می شود که هوا در پرینتر لیزری به جریان بیفتد ولی جزو وسایلی است که برای تمیز کردن پرینتر ضروری است، نمی باشد.

حتما بخوانید:   ایرادات و مشکلات رایج پرینتر اچ پی hp | بررسی مشکلات پرینتر و راه حل آن

روش تمیز کردن پرینتر لیزری

برای تمیز کردن پرینتر لیزری به روش زیر عمل کنید:

۱- ابتدا پرینتر را خاموش کنید و دو شاخه آن را از پریز در بیاورید.

برای تمیز کردن پرینتر های لیزری باید در مرحله اول شما نکات ایمنی را کاملاً رعایت کنید. یکی از نکات ایمنی که رعایت آن از اهمیت زیادی برخوردار است، خاموش کردن پرینتر لیزری می باشد. باید کابل پرینتر را از برق در بیاورید تا خطر برق گرفتگی شما را تهدید نکند. در صورتی که تازه از دستگاه خود استفاده کرده اید، کمی صبر کنید تا پرینتر شما کاملاً خنک شود. پرینتر لیزری در هنگامی که کار می کند بسیار داغ خواهد شد و این به دلیل وجود قطعه فیوزینگ در دستگاه است، پس باید کمی صبر کنید تا دستگاه شما کاملاً خنک شود.

۲- حالا دستکش را دست کنید و ماسک را هم بزنید.

هرچند که ذرات تونل قابل استنشاق نیست ولی به دلیل بهداشتی و ایمنی بهتر است از ماسک استفاده کنید. دستکش شما باید محکم و ساق بلند باشد تا باعث حساسیت پوستی نشود.

۳- درام را بیرون بیاورید.

بعد از اینکه پرینتر لیزری شما خنک شد حالا باید محفظه دستگاه را باز کنید و درام را که آبی رنگ و به شکل میله استوانه ای می باشد بیرون بیاورید. برای محافظت از درام باید حتماً درام را در محلی کم نور بگذارید.

۴- بیرون آوردن و تمیز کردن کارتریج

حالا با کمک دفترچه راهنما، آرام کارتریج را از پرینتر لیزری بیرون بیاورید. البته در این شرایط امکان دارد مقداری تونر در هوا پخش شده باشد. بهتر است با سیستم تهویه که حدوداً ۱۵ دقیقه طول می کشد آن را از محیط خود بیرون کنید. پس یادتان باشد که حتما ماسک بزنید و از یک پارچه نرم و لطیف استفاده کنید تا ذرات تونر را که ممکن است در پرینتر باقی مانده باشد پاک کنید. بعضی از قطعات این دستگاه شکننده و ظریف هستند پس هنگامی که می خواهید آن را تمیز می‌کنید و یا سرویس کنید، مثل شارژ کردن کارتریج، بهتر است که از یک متخصص برای این کار کمک بگیرید.

۵- تمیز کردن تونر اضافه از روی کارتریج و قطعات دستگاه

برای اینکه قطعات دستگاه را از تونر تمیز کنید بهتر است از دستگاه بلوور کمک بگیرید. شما می‌توانید به وسیله دستگاه بلوور هم تونر را از روی قطعات پاک کنید و هم گرد و خاک را از بین ببرید. ولی اگر دستگاه بلوور در محل کار و یا خانه نداشتید، می توانید به وسیله یک پارچه خشک تمام گرد و خاک دستگاه و هم تونر های اضافه را پاک کنید. ممکن است تونر در اطراف کارتریج و یا قسمت های دیگر وجود داشته باشد که شما نمی توانید با آن دسترسی پیدا کنید پس هنگامی که قطعات را تمیز می کنید دقت داشته باشید که بعضی از قسمت‌های آن آسیب پذیر و شکننده هستند.

حتما بخوانید:   مقایسه هارد درایوهای SSD و HDD

۶- استفاده از الکل ایزوپروپیل

حالا باید الکل ایزوپروپیل را در روی دستمال ریخته و آرام قطعات پرینتر را به وسیله الکل تمیز کنید. الکل ایزوپروپیل برای تمیز کردن تمام لوازم اداری مورد استفاده قرار می گیرد. فقط دقت کنید که این کار را آرام انجام بدهید. اگر در این کار عجله داشته باشید و یا اینکه فشار زیادی به قطعات وارد کنید، ممکن است دستگاه شما آسیب ببیند و مجبور شوید که پرینتر را تعمیر کنید.

۷- سر هم کردن قطعات دستگاه

بعد از این کار قطعات دستگاه را که تمیز کرده اید، دوباره سر جای خود قرار داده و آنها را به درستی سر هم کنید. اگر تمام مراحل را درست انجام داده باشید، توانسته اید که پرینتر لیزری خود را تمیز کنید. حالا باید پرینتر لیزری را به برق بزنید و سپس دستگاهتان را روشن کنید. اگر متوجه شدید که نمی توانید این مراحل را به درستی انجام بدهید، بهتر است که حتماً به فرد متخصص و ماهر مراجعه کنید.

پرینتر لیزری

نکات مهم که باید رعایت کنید.

هنگامی که برای تمیز کردن پرینتر های لیزری اقدام می کنید باید به نکات مهمی توجه کنید تا بتوانید به خوبی قطعات پرینتر را تمیز کنید:

  •  اگر تمام تجهیزات و ابزار های مناسب را برای پاک کردن و تمیز کردن قطعات پرینتر لیزری آماده کرده اید و مراحل تمیز کاری را هم می دانید، مسلماً می توانید بدون آسیب به قطعات، آن را تمیز کنید.
  • در صورتی که از مهارت لازم برای تمیز کردن پرینتر لیزری برخوردار نیستید، بهتر است این کار را به متخصصین ماهر بسپارید.
  • برای تمیز کردن پرینتر لیزری باید مراحل را به طور مرتب و پشت سر هم انجام بدهید.
  • دقت داشته باشید قبل از شروع تمیز کاری بهتر است که دفترچه راهنمای پرینتر را مطالعه کنید.
  • اگر پرینتر شما ایرادی پیدا کرده بود، باید به وسیله یک فرد متخصص آن را تعمیر کنید و در صورت لازم قطعات آسیب دیده را تعویض کنید.
  • بعد از تمیز کردن پرینتر، حتماً قطعات را با دقت در جای خود قرار بدهید.

 

31

روش تمیز کردن پرینتر لیزری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم برای تمیز کردن پرینتر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x