تعمیرات ظرفشویی

خطاها و مشکلات مربوط به ماشین ظرفشویی ال جی

خطاهای ماشین ظرفشویی ال جی

ماشین ظرفشویی های تولید شده توسط برند ال جی از جمله با کیفیت ترین و محبوب ترین برند برای تهیه این دستگاه است. تکنولوژی ساخت در ماشین ظرفشویی ال جی به گونه ای است که در صورت بروز ایراد یا مشکل در هنگام شستشو و یا روشن شدن این مشکلات را به صورت کدهای خطا بر روی صفحه دیجیتال به استفاده کنندگان نمایش می دهد. هر کدام از این کدهای خطا مفهوم و معنی خاص به خود را دارند و در نتیجه می توان به سادگی و بدون کمک گرفتن از کارشناس یا تعمیرکار به ایراد مربوطه پی برد و در حد امکان آن را برطرف کرد. در مقاله پیش رو خطاهای مربوط به ماشین ظرفشویی ال جی به همراه مفهوم و راهکارهای رفع آن مورد بررسی قرار گرفته است.

خطای 1E/IE (INLET ERROR)

 • مفهوم خطا

زمانی که ماشین ظرفشویی ال جی مشکل در آب ورودی داشته باشد، این کد به کاربر نشان داده می شود به بیانی ساده می توان گفت در هنگام بروز این خطا آب به درستی وارد دستگاه نمی شود.

در این مورد باید توجه داشت که ورود آب به ماشین ظرفشویی پس از طی مدت زمان آب گیری مورد بررسی قرار بگیرد، چرا که با توجه مدل ظرفشویی ال جی آبگیری ممکن طی زمانی میان 10 ثانیه تا 10 دقیقه انجام شود.

 • برای رفع این خطا بایستی موارد زیر را بررسی نمود:

شیر فلکه آب متصل به ظرفشویی کاملا باز باشد، آب ورودی فشار مناسبی داشته باشد، شلنگ ورودی آب دچار پیچ خوردگی نشده باشد، فیلترهای ورودی دچار گرفتگی نشده باشد، شیر ورودی و یا سنسور سطح (هیدروستات) خراب نشده باشد.

خطای E1

 • مفهوم خطا

این خطا زمانی ظاهر می شود که پمپ تخلیه فشار لازم را از سمت آب دریافت نکند. این خطا ممکن است در اثر ایرادات فنی مانند نشتی در پمپ و یا استفاده ناصحیح ظاهر شود.

 • در صورتی که خطا نشات گرفته از استفاده غیر اصولی و یا نا آگاهانه باشد باید موارد زیر را بررسی نمود:

چیدمان درست ظروف در ماشین، مقدار فشار آب، شل شدگی اتصالات شلنگ ها، پارگی شلنگ و یا وجود پیچ و تاب در آن، خراب شدن درب ماشین ظرفشویی ال جی و یا درست بسته نشدن آن، کیفیت ماده شوینده مورد استفاده.

 • ولی اگر منشا خطا مربوط به ایرادات فنی باشد، بایستی قطعات زیر مورد ارزیابی قرار گیرد:
حتما بخوانید:   نحوه تشخیص اصل بودن ماشین ظرفشویی بوش

پمپ شستشو (جت پمپ) ماشین و یا خازن استارت جت پمپ، سیم کشی داخلی، برد الکترونیک، سنسور آب شمار و میکروسوئیچ.

خطای OE

 • مفهوم خطا

این خطا در ماشین ظرفشویی ال جی در صورتی نمایش داده می شود که آب استفاده شده در دستگاه نتواند به شکل مناسب تخلیه شود. افزون بر نمایش این کد انباشت آب در سینی ظرفشویی و یا نشنیدن صدای تخلیه آب نشان از وجود این خطا است.

 • برای رفع ایرادات مربوط به این کد خطا بهتر است موارد زیر در ظرفشویی مورد بررسی قرار گیرد:

نصب صحیح و مناسب شلنگ تخلیه دستگاه، وجود پیچ خوردگی و یا انسداد در شلنگ تخلیه، اطمینان از گرفتگی و یا عدم گرفتگی شلنگ های تخلیه، انباشت مانده های غذا در قسمت فیلتر تخلیه، وجود ایراد در پمپ تخلیه.

برای پیشگیری از وجود ایراد و عدم ظهور این کد خطا پیشنهاد می شود که ظروف غذا پیش از قرار گیری در ماشین ظرفشویی پاک شوند چرا که باقی ماندن مواد غذایی موجبات گرفتگی فیلتر و مسدود کردن مسیر خروجی را فراهم می کند و در نتیجه عملکرد دستگاه را با مشکل مواجه می کند.

خطای PF

 • مفهوم خطا

چنانچه ماشین ظرفشویی ال جی در معرض قطعی و یا نوسانات برق قرار بگیرد و یا اینکه دچار مشکل سیستم برق رسانی شود این کد خطا نمایش داده می شود.

 • راهکار رفع خطای نام برده بسیار ساده است. برای این منظور تنها کافی است که دستگاه دوباره به برق متصل و یکی از دکمه های آن به مدت 10ثانیه فشار داده شود.

چنانچه با انجام راه اندازی مجدد کد PF محو نشد می توان به این نتیجه دست یافت که مدار قطع کننده دستگاه دچار آسیب شده است.

خطای AE

 • مفهوم خطا

وجود نشتی یا آب ریزی در ماشین ظرفشویی ال جی موجب نمایش این خطا می شود. از جمله دلایل ایجاد این خطا می توان به مواردی هم چون ورود بیش از اندازه آب به داخل ماشین ظرفشویی، نصب غیر اصولی و نادرست اتصالات، وجود سوراخ و یا نشت آب از آن ها اشاره کرد.

 • برای رفع ایرادات مربوط به خطای مذکور افزون بر مقدار آب ورودی و بررسی وضعیت اتصالات بهتر است قطعات مرتبط دیگر از جمله لوله کنار موتور، پمپ تخلیه، سنسور شناور و سیم کشی داخلی دستگاه نیز مورد بررسی قرار بگیرد.
حتما بخوانید:   نحوه تعویض قفل درب ماشین ظرفشویی | راهنمای عوض کردن قفل ظرفشویی

خطای LE

 • مفهوم خطا

یکی از جدی ترین خطاهای مربوط به ماشین ظرفشویی ال جی کد LE است که ناشی از وجود ایراد یا مشکل در موتور دستگاه است.

در هنگام بروز این خطا توصیه می شود که سریعا ماشین ظرفشویی خاموش و سپس دو شاخه آن از برق جدا شود و پس از 10 دقیقه در صورت تمایل برای بررسی نحوه عملکرد دستگاه دوباره به برق وصل شود.

 • برای رفع مشکلات این خطا بایستی با مرکز خدمات و یا تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی تماس گرفت تا وضعیت موتور، برد اصلی دستگاه و همچنین سیم کشی و موتور مورد ارزیابی قرار گیرد.

خطای nE

 • مفهوم خطا

وجود ظرف شسته نشده یا کثیف در تمام بخش ها و یا برخی از آنها (بالا/پایین) در ماشین ظرفشویی ال جی موجب بروز این خطا می شود. باید توجه داشت که این خطا ممکن است در صورتی نشان داده شود که آب، شوینده و انرژی به درستی در اختیار دستگاه قرار گرفته باشد و فرآیند شستشو به شکل اصولی طی شده باشد.

دلیل اصلی این خطا به احتمال زیاد به وجود ایراد در موتور مقسم (تقسیم کننده) آب میان بخش های مختلف دستگاه بر می گردد که خود ممکن است در اثر استهلاک و یا فرسودگی این قطعه، نوسانات برق یا انباشت رسوب ایجاد شود.

 • برای رفع مشکلات مربوط به این خطا باید موارد زیر مورد بررسی قرار بگیرد:

موتور مقسم آب، میکروسوئیچ، بازوهای آب پاش (از نظر گرفتگی یا انسداد)، پروانه موتور (از نظر گرفتگی یا انسداد)، برد اصلی و سیم کشی ماشین ظرفشویی.

بایستی اشاره کرد که این کد خطا تنها در ماشین ظرفشویی ال جی با موتور اینورتر نمایش داده می شود.

خطای FE

 • مفهوم خطا

ورود آب بیش از مقدار نرمال و عادی به ماشین ظرفشویی ال جی موجب نمایش این کد به کاربر می شود.

 • برای رفع مشکلات و یا ایرادات این خطا باید موارد زیر مورد ارزیابی قرار گیرد:

هیدرواستات، شلنگ و منبع هیدرواستات، اتصالات و سیم کشی های مرتبط، برد کنترل اصلی دستگاه و شیر برقی.

خطای HE

 • مفهوم خطا

اگر مدار گرمکن ماشین ظرفشویی ال جی دچار خرابی و یا اختلال شود، خطای FE بروز می کند. همان گونه که آشکار است این خطا به عدم کارکرد صحیح هیتر مربوط و به طور معمول در مراحل پایانی کار ماشین ظاهر می شود.

باید توجه داشت که نشانه بارز این خطا داغ بودن بیش از حد آب و یا سرد بودن آن است.

 • برای رفع مشکلات این خطا باید موارد زیر بررسی گردد:
حتما بخوانید:   آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی 

ایراد در سیم کشی هیتر، خراب شدن برد الکترونیک، خرابی ترمیستور (سنسور المنت)، خرابی هیتر و یا رله.

خطای tE

 • مفهوم خطا

وجود عیب یا مشکل در المنت (هیتر) و یا سنسور آن، ماشین ظرفشویی ال جی را با خطای tE مواجه می کند.

 • برای رفع این مشکل باید ابتدا وضعیت المنت از نظر مقاومت و اندازه مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز تعویض گردد، و پس آن ترمیستور، اتصالات و سیم کشی های هیتر، برد و سنسور هیتر و در نهایت برد کنترل اصلی دستگاه نیز بررسی شود.

خطای CE

 • مفهوم خطا

وجود ایراد در موتور، سیم کشی موتور، رتور و دیگر موارد مربوط به موتور در ماشین ظرفشویی ال جی باعث می شود که این خطا نمایش داده شود.

 • برای رفع این خطا باید مواردی از جمله موتور شستشو (جت واش) دستگاه، سیم کشی و بردالکترونیک توسط کارشناس ماهر (تکنسین) مورد ارزیابی قرار بگیرد.

خطای 1-19

 • مفهوم

نمایش اعداد 1تا 19 به معنای تاخیر در عملکرد ماشین ظرفشویی ال جی است.

 • برای رفع این خطا تنها کافی است که دستگاه خاموش و سپس درب آن یک بار باز و بسته شود و در نهایت تنظیمات یا برنامه ای جدید برای شستشو ظروف به آن داده شود.

خطاهای ماشین ظرفشویی ال جی

کد Cd

 • مفهوم

ظهور این کد (اعلان) بر روی صفحه نمایشگر ماشین ظرفشویی ال جی، خنک سازی پس از خشک کردن است که در واقع جزیی از مراحل کار دستگاه می باشد. کارکردن فن های خنک کننده جهت کاهش میزان رطوبت طبیعی بدنه ماشین پس از شستشو موجب نمایش این کد اعلان می شود.

کد CL

 • مفهوم

این کد مربوط به قفل کودک است و در وقع می توان آن را به عنوان یکی از قابلیت های ماشین ظرفشویی ال جی به شمار آورد. با فعال نمودن دکمه مربوط به قفل کودک این کد بر روی صفحه نمایشگر دستگاه ظاهر می شود و فشار دادن دکمه های دیگر به طور ناخواسته توسط کودک تغییری در تنظیمات دستگاه ایجاد نمی کند.

ال جی

در پایان پیشنهاد می شود برای رفع مشکلات مربوط به خطاهای نام برده به ویژه بروز ایرادات فنی، از خدمات تکنسین و کارشناسان ماهر در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی استفاده شود تا ضمن برخورداری از خدمات مناسب از وارد آمدن صدمه به دستگاه و یا حتی افراد نیز پیشگیری به عمل آید.

31

خطاها و مشکلات مربوط به ماشین ظرفشویی ال جی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

خطاها و مشکلات مربوط به ماشین ظرفشویی ال جی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x