مجله

تاریخچه برند لوازم خانگی شرکت ال جی LG

اکثریت مردم یک تصور غلط درباره این شرکت دارند که تاریخچه برند ال جی را به محصولات الکترونیکی و تجهیزات مخابراتی می شناسند. اما این شرکت رزومه قوی در تولید مواد شیمیایی نیز دارد. این شرکت چند ملیتی در سال ۱۹۴۷ در مرکز کره جنوبی تاسیس شد و هنوز هم یکی از معروف ترین برندهای بین المللی است. بدون شک می توان گفت ال جی یکی از معروف ترین و باکیفیت ترین برندهای دنیاست و کمتر کسی است که نام آن را نشنیده باشد. این برند معروف و جهانی مطمئناً مانند سایر برندها داستانی پشت سر موفقیت خود دارد. برند ال جی یکی از آن برندهایی است که مدت ها است در بازار وجود داشته است.

برند ال جی

آشنایی بیشتر با تاریخچه برند ال جی

بنیانگذار برند ال‌جی، کو این‌هوی، کارآفرین کره‌ای که نقش برجسته‌ای در صنعت کره جنوبی، به ‌ویژه در زمینه الکترونیک ایفا کرد. او در سال ۱۹۴۷ یک شرکت شیمیایی به نام Lockhui را تأسیس کرد. Lok Hoi بعدها به Lucky Chemical  معروف شد که به معنی خوش شانس است. این شرکت هنوز هم برقرار است و با نام LG Chem  به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این برند پس از جنگ کره ایجاد شد. هدف اصلی آن پیشرفت کشور با تولید لوازم الکترونیکی داخلی یا ملی بود. آنها اولین شرکتی بودند که رادیو، تلویزیون، یخچال، ماشین لباسشویی و تهویه مطبوع کره ای تولید کردند.

شعار این برند «زندگی خوب» است که بیش از هر چیز دیگری می درخشد و گواه حس خوبی است که هنگام استفاده از محصولات برند ال جی به ما دست می دهد. این برند ال جی توسط خانواده کو مدیریت می شود و می توان گفت مدیریت خوب آنها باعث شده تا امروزه این برند به یک برند موفق تبدیل شود و محصولات آن در هر جای دنیا عرضه شود. برای مرور تاریخچه ال جی ذکر این نکته ضروری است که این شرکت در واقع افق جدیدی برای نوسازی صنعتی در کره جنوبی بود. سال ۱۹۵۲ را تصور کنید که کره در اوج جنگ قرار داشت. شرکت ال‌جی شجاعانه تصمیم گرفت که ریسک ورود به صنعتی را بپذیرد که هیچ‌کس قبلاً وارد آن نشده بود.

نام تجاری LG مخفف چیست؟

در سال ۱۹۵۸، پس از پایان جنگ کره، این کشور نیاز به تولید دستگاه های الکترونیکی داشت، به همین دلیل شرکت گلداستار در سال ۱۹۴۷ تاسیس شد. این شرکت یک شرکت خواهر به نام Lak-Hui (به انگلیسی: Lucky) داشت که با یکدیگر ادغام شدند. Lucky-GoldStar که در سال ۱۹۹۵ برای حضور قدرتمند در بازار جهانی به LG تغییر نام داده شد. البته برخی نام این شرکت را مخفف شعار آن یعنی Life’s Good می دانند.

تاریخچه برند ال جی

این برند معروف ال جی به عنوان یک شرکت صنایع شیمیایی شروع به کار کرد و پس از چند سال در سال ۱۹۵۲ آقای هو نام LUCKY را روی آن گذاشت و اولین شرکت کره جنوبی بود که در صنعت پلاستیک فعال بود. در سال ۱۹۵۸، زمانی که آقای هو در حال توسعه صنعت پلاستیک بود، GOLD STAR  را نیز تأسیس کرد که ال‌جی امروزی است. پس از چند سال، در سال ۱۹۸۳، آقای هو این دو شرکت را با هم ادغام کرد و نام آن را ستاره طلایی خوش شانس گذاشت. پس از تأسیس گلد استار و شروع به کار آن، اولین رادیو خود را تولید کرد و تمامی محصولات خود را با نام گلد استار به بازار عرضه کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ۱۳ اوت روز جهانی چپ دست ها ۲۲مرداد ۱۴۰۲

برند LUCKY بیشتر در تولید محصولات بهداشتی مانند صابون های HiTi و شوینده های لباسشویی شهرت داشت و به تولید این محصولات برای بازار کره ادامه داد. سرانجام در سال ۱۹۶۹ آقای کو اینهویی از دنیا رفت و تا زمانی که زنده بود خودش مدیریت شرکت را بر عهده داشت. اما پس از مرگ او، پسرش کو چا کیونگ مسئولیت این کار را بر عهده گرفت.

در جولای ۲۰۱۸، اعلام شد که کو کوانگ مو، برادرزاده و پسر خوانده کو بن مو، مدیرعامل جدید ال‌جی خواهد شد. پس از از دست دادن تنها پسرش در سال ۱۹۹۴، کو بن مو در سال ۲۰۰۴ برادرزاده خود را به فرزندی پذیرفت. در سال ۱۹۹۵، گلد استار نام خود را به ال جی الکترونیکس تغییر داد و شرکت الکترونیک زنیت آمریکایی را خریداری کرد. موفقیت های برند ال جی الکترونیکس در سال ۱۹۹۷ و پس از آن ظاهر شد. این برند در همان سال یک گوشی دیجیتال را روانه بازار کرد و به دنبال آن اولین تلویزیون پلاسما ۶۰ اینچی جهان در سال ۱۹۹۸ و LCD ال جی فیلیپس در سال ۱۹۹۹ ساخته شد.

ورود به صنعت پلاستیک

صنعت پلاستیک با هدف تولید درب های نشکن برای کیس های لوازم آرایشی، پدیده تجاری جدیدی بود که برند ال جی شجاعانه وارد آن شد. در مرداد ماه همان سال اولین شانه پلاستیکی برند ال جی تولید شد و پس از آن تولید در این خط گسترش یافت و گستره آن به تولید مسواک، جعبه صابون و … رسید. در سال ۱۳۶۴ یکی از شرکت های زیرمجموعه لاکی هوی با نام شرکت گلداستار تأسیس شد که محصولات این شرکت لوازم خانگی و الکترونیک بود و با نام برند ال جی الکترونیک به فعالیت خود ادامه می دهد. این شرکت در سال ۱۳۸۲ به منظور توسعه سیستم مدیریتی خود به هلدینگ تبدیل شد.

ایده تولید رادیو نقطه عطفی در تاریخ ال جی

در همین حال، پس از شنیدن جمله ای، ایده شکل گیری یک فرصت تجاری جدید در ذهن این کارآفرین باهوش جرقه زد؛ که در سال ۱۹۵۷ با سایر کارکنان مجموعه خود در شرکت جمع شده و مشغول گفتگو بودند. جمله ای با مضمون «این روزها شب هایم را با گوش دادن به رادیو می گذرانم». از دهان یکی از مدیرانش بیرون آمد. منجر به پیشنهاد طرحی برای ساخت رادیو شد. اگرچه شرکت کنندگان در جلسه بر این باور بودند که به دلیل عقب ماندگی این فناوری، اجرای این ایده بعید به نظر می رسد، اما بنیانگذار هوشمند تاریخ برند ال جی معتقد بود که می توان بر مشکلات غلبه کرد و حتی برای یادگیری به مرزهای خارج از کره رفت. اما بالاخره نوبت به رونمایی از صنعت الکترونیک داخلی کشور می رسد.

در نهایت اولین اقدامی که باعث شد کره جنوبی عنوان «بزرگترین کشور در صنعت الکترونیک» را کسب کند تحقق رویای ساخت رادیو بود. به این ترتیب، در حالی که کره هنوز زخم‌های ناشی از جنگ و ویرانی‌های آن را در گوشه و کنار کشور به دوش می‌کشید، گلداستار (ال‌جی الکترونیکس فعلی) موفق شد از صنعت الکترونیک خود رونمایی کند. در سال ۱۹۵۹، در حالی که هیچ شرکت دیگری در کره جنوبی شروع به تولید رادیو نکرده بود، با وجود تکنولوژی عقب مانده کشور، ال جی الکترونیکس به جای واردات قطعات رادیویی و مونتاژ آن، اقدام به تولید قطعات رادیویی کرد که کاربردی تر به نظر می رسید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  برق گرفتگی وسایل به چه علتی رخ می‌دهد؟

ساخت قطعات داخلی ریسک بزرگی برای شرکت نوپای گلداستار بود، اما ریسک پذیری کو اینهویی در نهایت منجر به تبدیل شدن شرکت او به یکی از پیشروان فناوری در جهان شد. تنها یک سال پس از این حرکت، گلداستار در تولید قطعات رادیویی داخلی به موفقیت دست یافت. رادیو Goldstar A501 برای همیشه نقطه عطفی در تاریخ ال‌جی محسوب می‌شود. اولین محصول کره ای که بیش از ۶۰ درصد قطعات آن بدون واردات قطعات خارجی ساخت کره بوده است. رادیو تنها محصول کره ای نبود که ال جی تولید کرد. در عوض، محصولاتی مانند تلفن، پنکه، یخچال، تلویزیون، تهویه مطبوع و ماشین لباسشویی اولین محصولات کره ای بودند که بعد از رادیو گلداستار تولید شدند.

موفقیت های Kuo In Hui به اینجا ختم نشد. بلکه در سال ۱۹۶۲ شرکتی را ایجاد کرد که کارش تولید کابل های برق و تجهیزات مخابراتی بود. در کنار آن، او یک شرکت مخابراتی را برای تولید تلفن های عمومی تأسیس کرد و به این ترتیب سهم عمده ای در ایجاد زیرساخت های ارتباطی کره جنوبی داشت.

برند ال جی

داستان لوگو LG

لوگوی ال جی در کنار لوگوی برندهایی مانند آمازون، گوگل و اپل یکی از معروف ترین لوگوهای دنیاست. این لوگو از دو نماد تشکیل شده است که هر کدام نشان دهنده یکی از حروف ال و جی هستند که در طراحی این لوگو از دو رنگ قرمز و خاکستری در طراحی آن استفاده شده است که هر کدام معنای خاصی دارند. قرمز به معنای دوستی و خاکستری به معنای ساخت و ساز و قابلیت اطمینان است. استفاده از شکل دایره ای در طراحی این نماد لوگو برای تداعی زمین است. وجود خط سفید در قسمت بالا سمت راست که به صورت ناتمام طراحی شده است نشان از خلاقیت و آمادگی برای تغییر دارد.

محصولات برند ال جی

برند ال جی از سال ۲۰۰۹ صاحب نام دامنه LG.com است. شعار این برند Lifes good به معنای “زندگی خوب است” است. برخی فکر می کنند که ال جی مخفف Lifes good است، اما این تفکر اشتباه است و همانطور که از ابتدا اشاره کردیم، ال جی از ترکیب دو نام LUCKY و GOLD STAR شکل گرفته است. محصولات LG Electronics شامل تلویزیون، سیستم های سینمای خانگی، یخچال، ماشین لباسشویی، مانیتور کامپیوتر، دستگاه های پوشیدنی، ماژول های خورشیدی، لوازم هوشمند و در گذشته گوشی های هوشمند است.

کلام پایانی

برند ال جی یک برند قدیمی کره ای است که سال ها است در زمینه تولید لوازم خانگی و سایر دستگاه ها فعالیت دارد. امروزه محصولات برند ال جی بهترین کیفیت را در بین سایر رقبا دارد و همین کیفیت باعث شده تا محصولات آن در بین مردم بسیار محبوب شود. با نگاهی به تاریخچه و محصولات برند ال جی می توان به این نتیجه رسید که موفقیت همیشه نیازمند تلاش است. امروزه این برند در جایگاه ارزشمندی قرار دارد و محصولات آن در همه جای دنیا دیده می شود.

 

تاریخچه برند لوازم خانگی شرکت ال جی LG

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با تاریخچه برند لوازم خانگی شرکت ال جی LG

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا