مجله لوازم خانگی

نگهداری از ظروف تفلون | استفاده صحیح از ظروف تفلون

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در سال ۱۹۳۸ میلادی شرکت آمریکایی دوپونت یک ماده پلیمری به اسم پلی تترا فلوئورواتیلن را با اسم تجاری PTFE یا تفلون وارد بازار کرد. تفلون دارای عایق الکتریسیته ای و پوشش نچسب بوده و از مقاومت حرارت بالا و همچنین مقاومت شیمیایی زیادی در مقابل بازها و اسیدها برخوردار بود. در میان پوشش هایی که وجود داشت، تفلون دارای بالاترین  ضریب نچسب بود و علاوه بر آن تفلون به عنوان یک پوشش مجاز در ظرف های پخت و پز مورد تأیید اداره جات نظارت بر دارو و غذای آمریکا قرار گرفت. البته با تمام این مواردی که گفتیم باز هم محققان در مورد استفاده از این ظروف هشدارهای زیادی دادند. بعضی ها معتقدند که این ظروف می تواند محیط زیست را آلوده کرده و سرطان زا هم باشد. ولی نکته جالب این است که هنوز هم این ظروف طرفداران زیادی داشته و بهترین ظرف برای پخت و پز به حساب می‌آید. دقت داشته باشید برای اینکه ظروف تفلون کیفیت اولیه‌ خود را حفظ کند و با استفاده از آن دچار مشکل نشوید، باید نکات مهمی را رعایت کنید. در صورت رعایت این نکات، دیگر لازم نیست در هنگام استفاده از ظروف تفلون نگرانی داشته باشید.

ظروف تفلون چیست؟

ظروف تفلون اکثراً با پلی تترافلوئوراتیلن یا سرامیک پوشانده می‌شود و سطحی صاف در روی آن ایجاد می‌کنند. به کمک این ظرف ها، غذاهای متنوع و خوشمزه ای را بدون چسبیدن می‌توان پخت ولی باید برای نگهداری از این ظروف به نکات مهمی توجه کنید تا بتوانید برای مدت زیادی از آنها استفاده کنید و در غیر این صورت ظرف شما خراب و غیرقابل استفاده می شود.

اگر داخل ظرف تفلون شما پوسته پوسته شده و یا دچار خراشیدگی شده بود و یا حتی اگر ظرف تاب برداشته بود، بهتر است در آن غذا درست نکنید زیرا در این صورت ممکن است ظرف سرطان زا بوده و برای سلامتی شما و خانواده‌تان مشکلات جدی ایجاد کند.

چگونه از ظروف تفلون نگهداری کنیم؟

نگهداری از این ظروف از زمان خرید شما شروع می شود. باید بعد از خرید، تمام مراحل را برای استفاده صحیح، شستشو و حتی جابجایی آن رعایت کنید. شرکت تولید کننده ظروف تفلون برای استفاده، نکات مهمی را بیان کرده که این نکات معمولاً در دفترچه راهنما و یا گاهی هم در روی جعبه ظرف تفلون، درج شده است.

برای اینکه عمر ظروف تفلون خود را بالا ببرید و از ایجاد مشکلات جدی در آن جلوگیری کرده باشید باید به نکات زیر توجه کنید:

  • برای شستن ظروف از اسفنج نرم و یا پارچه استفاده کنید.
  • هیچگاه از مواد شوینده نامناسب برای شستن ظروف تفلون استفاده نکنید.
  • از قاشق و کفگیر مناسب ظروف تفلون استفاده کنید.

توجه به موارد زیر در هنگام استفاده از ظروف تفلون ضروری است:

در هنگام خرید ظروف تفلون به مارک آن توجه کنید.

هنگامی که می‌خواهید برای خریدن ظروف تفلون اقدام کنید، حتماً باید به مارک ظروف هم توجه کنید. بعضی از برندهای متفرقه دارای قیمت پایینی هستند. توصیه می‌کنیم به هیچ وجه بدلیل ارزان بودن، از آنها استفاده نکنید. ظروف تفلون باید دارای نشان استاندارد باشند و اگر هم ایرانی هستند باید علاوه بر استاندارد بودن، مورد تأیید وزارت بهداشت هم باشند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر بخار‌شو فوما Fuma | عیب‌یابی بخارشو فوما

ظروف تفلون

قبل از اولین استفاده حتماً ظروف تفلون را بشویید.

وقتی ظرف تفلون را خریداری می‌کنید حتماً قبل از اینکه از آن استفاده کنید، ظرف را خوب و تمیز بشویید تا موادی که در روی آن از بسته‌بندی باقی مانده کاملاً پاک شود. این کار را به وسیله اسفنج نرم، مایع ظرفشویی مناسب و آب گرم انجام دهید. بعد از شستشو، ظرف را کاملاً خشک کرده و از آن استفاده کنید.

قبل از استفاده در ظروف تفلون روغن بریزید.

وقتی ظرف تفلون را خریداری کردید قبل از اینکه از آن استفاده کنید، همانطور که گفتیم به وسیله مایع ظرفشویی و آب گرم آن را بشویید. بعد از شستن این ظروف، چند قطره روغن مایع را داخل ظرف بریزید و به وسیله پارچه نرم سطح داخل آن را کاملاً روغن کاری کنید.

قبل از اینکه شعله را روشن کنید داخل ظرف روغن بریزید.

در گذشته که افراد از ظروف روحی و یا آلومینیومی استفاده می‌کردند برای نچسبیدن غذا، قبل از استفاده زیر ماهیتابه را روشن می کردند. گرم شدن ماهیتابه باعث می شد غذا به آن نچسبد. ولی ظروف تفلون اینطور نیستند و نباید آنها را بدون روغن در روی حرارت قرار بدهید. حتماً ابتدا روغن را داخل ظرف بریزید و سپس شعله را روشن کنید در غیر این صورت سطح داخلی آن آسیب می‌بیند.

شستن ظروف تفلون به وسیله ماشین ظرفشویی

بطور کلی می توان گفت ظروف تفلون قابلیت شستشو و قرار گرفتن در ماشین ظرفشویی را دارند ولی با این وجود، امکان دارد مواد شوینده و یا دمای بالای آب ماشین ظرفشویی در هنگام شستشو، به ظروف شما آسیب بزند. پس بهتر است برای شستشوی ظروف تفلون آنها را به شکل دستی و با اسفنج نرم بشویید.

ظروف تفلون را در آب گرم خیس کنید.

بعضی از مواد غذایی مثل پنیر پیتزا ممکن است بعد از پختن به راحتی از ظرف جدا نشوند. اگر در ظرف تفلون خود این مواد غذایی را پخته اید، بهتر است برای تمیز کردن آن از سیم ظرفشویی و یا قاشق فلزی استفاده نکنید زیرا به ظرف تفلون آسیب می‌زنید. در این هنگام فقط لازم است که چند ساعت ظرف خود را به وسیله مواد شوینده و آب گرم خیس کرده تا به راحتی مواد غذایی از آن جدا شود.

تمیز کردن پشت ظروف تفلون به وسیله جوش شیرین

ممکن است بدنه بیرونی و یا زیر ظرف تفلون به دلیل حرارت زیاد و یا سر رفتن غذا، دچار کثیفی و یا حتی سوختگی شود. برای اینکه این قسمت ها را تمیز کنید بسته به کف و بدنه ظرف، راهکارهای مختلفی را می‌توانید انجام دهید ولی بهترین راه استفاده از ترکیب سرکه و جوش شیرین است یا اینکه به وسیله سیم ظرفشویی و خمیر دندان کف ظرف و اطراف آن را خوب تمیز کنید.

استفاده از قاشق مناسب برای ظروف تفلون

تفلون های امروزی نسبت به ظروف تفلون قدیمی، دوام بیشتری دارند ولی با این حال باز هم برای هم زدن غذا نباید از کفگیرها و قاشق های فلزی استفاده کنید. ملاقه های چوبی و یا سیلیکونی می توانند برای این کار بسیار مناسب باشند. هیچگاه در ظروف تفلون یا ظرف های شیرینی پزی تفلون، به وسیله چاقو کیک را برش ندهید زیرا قاشق فلزی و یا وسایل نوک تیز، ظروف شما را خراب می‌کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیرات گام به گام چرخ گوشت تکنو Tacno

ظروف تفلون نباید بیش از اندازه گرم شوند.

برای نگهداری از ظرف های تفلون باید دقت کنید که همیشه شعله گاز کم و یا متوسط باشد. این کار به ماندگاری پوشش داخل ظروف کمک می کند اگر گرما حدود ۶۰۰ درجه فارنهایت و یا بیشتر از آن باشد، پوشش داخلی ظرف تفلون شما به مرور آسیب می بیند مخصوصاً اگر ظرف تفلون از مواد با کیفیت ساخته نشده باشد.

برای پختن غذای کودک از ظروف تفلون استفاده نکنید.

توصیه می کنیم استفاده از این ظروف را تا حدودی محدود کنید. برای درست کردن غذاهایی مثل سوپ و آش و یا حتی جوشاندن شیر که نیازی نیست شما از ظروف نچسب استفاده کنید، مخصوصاً وقتی غذای کودک را آماده می‌کنید، بهتر است از ظرف مناسب تری برای این کار استفاده کنید.

ظرف هایی که تفلون آن از بین رفته است را استفاده نکنید.

اگر متوجه شدید که ظرف تفلون شما پوشش داخلی خود را از دست داده و خراب شده است، نباید از آن استفاده کنید. ظرف های تفلون وقتی خاصیت نچسب بودنشان را از دست بدهند قابل ترمیم نبوده و نباید آنها را ترمیم کرد. توصیه می کنیم برای اینکه از جهت اقتصادی صرفه جویی کرده باشید هرگز ظروف تفلون را دوباره بازسازی نکنید زیرا شیوه کار و نوع ماده مصرفی برای بازسازی این ظروف توسط وزارت بهداشت تأیید نشده است. بررسی های آزمایشگاهی در روی بعضی از حیوانات مثل موش، نشان داده که بازسازی ظرف های تفلون در کارخانجاتی که پروانه‌ ای از وزارت بهداشت نداشته و استاندارد نیستند، باعث بیماری های خطرناکی مثل پانکراس، سرطان بیضه، کبد و… می‌شود.

غذا را در ظرف های تفلون نگهداری نکنید.

هیچگاه غذا را برای مدت زیاد در این ظروف نگهداری نکنید. بهتر است غذا را برای نگهداری به ظرف دیگری منتقل کنید.

قابلمه تفلونی را که داغ شده هیچگاه با آب سرد نشویید.

وقتی قابلمه تفلون داغ است نباید آن را در زیر آب سرد بگیرید. باید صبر کنید تا ظرف ابتدا کمی خنک شود زیرا سرد و گرم شدن ظرف تفلون به صورت ناگهانی، می تواند به پوشش آن آسیب بزند.

ظرف تفلون را در فریزر قرار ندهید.

هیچگاه نباید این ظروف را در فریزر بگذارید و از فریز کردن مواد غذایی در ظرف تفلون جداً خودداری کنید.

ظروف تفلون

برای شستن قابلمه تفلون از پودر لباسشویی استفاده نکنید.

در هنگامی که می خواهید ظروف تفلون را بشویید، هیچگاه با پودر لباسشویی این کار را انجام ندهید، به دلیل اینکه ذرات پودر سخت بوده و باعث می شود در پوشش داخلی تفلون خط و خش ایجاد شود.

وقتی از ظروف تفلون خوب نگهداری کنید ‌قابلمه و تابه‌ های نچسب شما سال ها دوام آورده و می توانید غذاهای خوشمزه در آنها درست کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نگهداری از ظروف تفلون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

استفاده صحیح از ظروف تفلون

امتیاز کاربر: ۰.۲ ( ۱ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا