خدمات ساختمانخدمات

تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب در 9 مرحله

چگونه میتوانیم فیلتر تصفیه آب ممبران را بدون تعمیرکار تعویض کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

برای عمر مفید فیلتر ممبران تصفیه آب نمی توان عدد مشخصی گفت. برخی از فیلتر ممبران تصفیه آب ۲ سال و برخی ۱۰ سال کار می کنند. در این مطلب از سایت ایبک به بررسی نکات و روش های تعویض فیلتر ممبران خواهیم پرداخت، فیلتر ممبران تصفیه آب تا لحظه ای که میزان آبدهی آن مطلوب و یکنواخت باشد و میزان سختی آب یاTDS  پایین باشد می توان گفت که فیلتر ممبران تصفیه آب سالم و قابل استفاده است.

تشخیص خرابی و زمان تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب در زمان مشخص، خود یکی از عوامل افزایش طول عمر کارکرد فیلتر ممبران تصفیه آب محسوب می شود. از جمله عواملی مثل میزان کارکرد شما از دستگاه فیلتر ممبران تصفیه آب، سختی آب ورودی و کارکرد صحیح تمامی اجزاء دستگاه نیز باعث بالارفتن عمر دستگاه فیلتر ممبران تصفیه آب می شود.

البته بعضی از افراد به توصیه ی سرویس کاران فیلتر ممبران تصفیه آب منزل خود را طی مدت زمان معین تعویض می کنند. این کار هم هزینه اضافی دارد و هم در کارکرد صحیح و عمر فیلتر ممبران تصفیه آب تاثیر می گذارد، مواردی از جمله سلیقه افراد و نحوه ی استفاده از آب، میزان آلودگی آب و  نوع مصرف آب مثل خانگی، آزمایشگاهی، کشاورزی، صنعتی و… وجود دارد که در زمان تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب نقش مهمی دارند.

تحقیقات نشان می دهد در مصرف آزمایشگاهی به دلیل اینکه میزان آلودگی آب بیشتر است فیلتر ممبران تصفیه آب زودتر عوض می شود و در مصارف خانگی که آلودگی آب کمتر است فیلتر ممبران تصفیه آب دیرتر عوض می شود.

تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب

شاید تصور کنید تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب کار ساده ایست اما این وسیله نیز مانند تمام وسایل برقی دیگر نیاز به فرد متخصص و ماهر دارد که با دقت و با حوصله این کار را انجام دهد.، فیلتر ممبران تصفیه آب قلب دستگاه شما است، زیرا بسیاری از فرآیند تصفیه آب در این قطعه انجام می شود. بنابراین تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب دستگاه خود را نادیده نگیرید.

در صورت خراب شدن و عوض نکردن آن، آبی که قرار است مصرف کنید بدون فیلتر است و عملأ وجود فیلتر ممبران تصفیه آب در دستگاه شما بی دلیل است، بهتر است قبل از تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب، عملکرد آن را تست کنید و بعد اگر نیاز بود آن را عوض کنید.

عملکرد فیلتر ممبران تصفیه آب با استفاده از تست سختی یا TDS

قبل از انجام تست TDS، ابتدا شیر میکس و شیر مخزن را ببندید در عوض شیر برداشت که روی سینک قرار دارد را باز کنید. در این حالت ممکن است مقداری آب از دستگاه بیرون بریزد که این روند طبیعی است، کمی صبر کنید تا آب کاملا تخلیه شود سپس با استفاده از دستگاه سختی سنج میزان سختی آب را اندازه گیری کنید. برای اندازه گیری دقیق میزان TDS بهتر است تست را از خروجی هوزینگ ممبران و لوله ی آب تصفیه شده بگیرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  توری سنگی یا گابیون چیست | انواع گابیون و مزایای آن

اگر میزان TDS  آب خروجی از ممبران تصفیه آب کمتر از ۲۰% آب ورودی به دستگاه باشد این به این معنی است که عمر ممبران تصفیه آب تمام شده است و باید عوض شود، حال که عملکرد فیلتر ممبران تصفیه آب را تست کردید و به این نتیجه رسیدید که فیلتر ممبران تصفیه آب باید تعویض شود تمامی نکات زیر را به ترتیب، با دقت بالا و مرحله به مرحله انجام دهید.

تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

مراحل تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب

۱- ابتدا کاری که برای تست TDS ممبران تصفیه آب انجام دادید را تکرار کنید. به این صورت که آب ورودی و شیر مخزن را ببندید و شیر برداشت را باز بگذارید و اجازه دهید آب درون فیلتر ممبران تصفیه آب کاملأ خارج شود.

۲- سپس لوله ورودی به هوزینگ را خارج کنید.

۳- برای باز کردن درب فیلتر ممبران تصفیه آب باید ابتدا آچار مخصوص هوزینگ ممبران را تهیه کنید تا به کمک آن درب فیلتر باز شود. این آچارها را می توانید از نمایندگی های مجاز فروش فیلتر ممبران تصفیه آب خریداری کنید.

۴- سپس به کمک یک انبردست فیلتر را خارج کنید. این مرحله معمولأ نیاز به نیروی بیشتری دارد. با تمام قدرت آن را بیرون بیاورید.

۵- با احتیاط هوزینگ را باز کنید و اطراف آن را با آب بشویید تا کاملأ گل و لای، جرم و آلودگی های آن پاک شود.

۶- بعد از این که هوزینگ تمیز شد فیلتر را عوض کنید و فیلتر جدید را درون هوزینگ قرار دهید. در هنگام قرار دادن فیلتر ممبران در هوزینگ دقت لازم را داشته باشید.

هوزینگ از ۱ لوله ی ورودی و ۲ لوله ی خروجی تشکیل شده است. لوله ی خروجی ای که به مرکز هوزینگ دستگاه نزدیک است آب تمیز و تصفیه شده در آن جریان دارد و لوله ی خروجی دیگر که دورتر از مرکز هوزینگ قرار دارد مخصوص آب دورریز است که به فاضلاب می رود.

البته این نکته هم به یاد داشته باشید که حجم آب تصفیه شده همیشه از حجم آب دورریز کمتر است. پس هنگام قرار دادن فیلتر ممبران جدید درون هوزینگ به این ۲ خروجی توجه کنید.

۷- در هنگام قرار دادن هوزینگ در جای خود به واشر مشکی که روی درب آن قرار دارد توجه کنید. با دقت آن را ببندید تا جابجا یا گم نشود. در غیر این صورت سیستم تصفیه ی آب به خوبی عمل نمی کند.

۸- همینطور که هنگام باز کردن درب هوزینگ به آچار نیاز داشتید، برای بستن آن نیز باید با آچار درب آن را محکم ببندید و شلنگ را در جای مناسب خود بگذارید.

در بعضی از مدل های تصفیه آب، شلنگ با یک پیچ به بدنه ی دستگاه وصل می شود که در این حالت قسمتی از شلنگ داخل هوزینگ قرار می گیرد و بعد با پیچ محکم بسته می شود.

۹- پس از عوض کردن فیلتر و قرار دادن فیلتر ممبران جدید در دستگاه تصفیه آب میزان خروجی آب را تست کنید. برای انجام این تست مقدار آبی را که در هر دقیقه از شیر برداشت خارج می شود اندازه گیری کنید. دقت کنید که میزان این آب از نصف مقدار تعریف شده کمتر نباشد.

در بعضی از موارد ممکن است بگویید کم شدن میزان آب به حدی نیست که آزار دهنده باشد، اما میزان آبدهی فیلتر ممبران تصفیه آب نکته ی بسیار مهمی است که همواره باید به آن دقت کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ایزوگام خوب چه ویژگی ها و خصوصیاتی دارد؟

مراحل تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب

علت خراب شدن فیلتر ممبران

لازم است بدانید گل و لای بسیار ریز و همچنین وجود کلر در آب به فیلتر ممبران تصفیه ی آب آسیب وارد می کند. حتی اگر بعد از ۲ سال فیلتر ممبران تصفیه ی آب را عوض کردید، وضعیت ممبران را کنترل کنید تا متوجه شوید فیلتر ممبران چگونه کار می کرد.

بعد از بیرون آوردن ممبران اگر دیدید پودر سیاه رنگی روی فیلتر ممبران است به معنی این است که ذرات کربن از فیلتر ۲ و ۳ عبور کرده و به فیلتر ممبران رسیده است، اگر ممبران پوشیده از ذرات کریستالی مانند بود به معنی این است که آب به اندازه ی کافی درون ممبران وجود ندارد یا مسیر خروجی فاضلاب بسته شده یا لوله ی خروجی خم شده که آب به اندازه ی کافی وارد نمی شود.

اگر هوزینگ پوشیده از گل و لای بود به معنی این است که شما دیر اقدام به تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب کرده اید و باید زودتر از این ها فیلتر الیافی که فیلتر شماره ۱ است را عوض می کردید، شما می توانید فیلترهای پیش تصفیه یعنی فیلترهای شماره ۱ و ۲ را زود به زود عوض کنید تا فیلتر ممبران تصفیه آب حداقل به اندازه ی ۲ سال برایتان به طور مفید کار کند.

دلایل خراب شدن فیلتر ممبران

زیرا اگر گل و لای به درون محفظه ی ممبران راه پیدا کند روی لایه های آن پوشیده از رسوب می شود و رسوب موجب بسته شدن فیلتر ممبران و کم شدن عمر مفید آن می شود، تا اینجا دریافتیم که عمر مفید یک فیلتر ممبران تصفیه آب کمتر از ۲ سال نیست. اما اگر در مواردی روبه رو شدید که کمتر از ۲ سال فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خراب شد پیشنهاد ما این است که علت خرابی زود هنگام فیلتر ممبران تصفیه آب را کشف کنید.

همچنین امکان دارد دستگاه تصفیه شما مشکل جدی تری داشته باشد که موجب خراب شدن ناگهانی فیلتر ممبران تصفیه آب شده و با عوض کردن فیلتر ممبران تصفیه آب باز با مشکل روبه رو شوید، همیشه سعی کنید  فیلتر ممبران تصفیه آب را مانند تمام وسایل ضروری دیگر در زمان مشخص خود چک کنید و مطمئن شوید که اطراف آن پوشیده از میکروب و آلودگی نباشد تا با مشکل بزرگ تری روبرو نشوید.

البته اگر مجبور به تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب شدید دقت کنید که فیلتر ممبران با کیفیت را از نمایندگی های مجاز و معتبر خریداری کنید.

نتیجه گیری

در پایان لازم است بدانید که عوض نکردن به موقع فیلتر ممبران تصفیه آب، نه تنها آب سالم، تمیز و تصفیه شده به شما تحویل نمی دهد حتی ممکن است بعد از تعویضِ فیلتر ممبران تصفیه آب روی پمپ، کله‌گی پمپ و ضعیف شدن آن نیز اثر بگذارد و دستگاه تصفیه ی آب کارایی همیشگی خود را نداشته باشد تا جایی که باعث خراب شدن زود هنگام دستگاه منزل یا محل کارتان خواهد شد. با اطمینان به شما می گوییم اگر تمام مراحل بالا را با دقت انجام دهید در روند تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب دچار مشکل نخواهید شد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب در ۹ مرحله

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب در ۹ مرحله

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا