تعمیرات یخچال

چگونگی جابجایی یخچال در اسباب کشی | نکات مهم در جابجایی یخچال

چند ساعت بعد از جابجایی می توان یخچال را جابجا کرد؟

یکی از موارد مهمی که حین اسباب کشی مورد توجه است، جابجایی یخچال است. سوالی که کاربران از ما اغلب مطرح می کنند، این است که چگونه باید یخچال را در هنگام اسباب کشی جابجا کنیم که دستگاه آسیبی نبیند؟ چه زمانی می توان بعد از جابجایی یخچال را روشن کرد؟ از آنجایی که این مسائل دغدغه ذهنی بسیاری از مستاجران است.

نحوه راه اندازی یخچال نو

ابتدا بهتر است نحوه جابجایی یخچالی که تازه خریداری کرده اید و طریقه راه اندازی آن را بیان کنیم. در تمامی یخچال ها ماده ای وجود دارد که وظیفه خنک کردن مدار سرمایش یخچال را برعهده دارد. هنگام جابجایی یخچال این ماده از حالت سکون خارح می شود و به حرکت در می آید.

برای اینکه بتواند دوباره وظیفه خنک سازی یخچال را مانند قبل انجام دهد، لازم است به حالت سکون تبدیل شود. برای این کار باید بعد از نصب یخچال مدت زمانی را صبر کنید سپس برای راه اندازی آن اقدام نمایید.

البته مدت زمانی که باید برای ساکن شدن ماده خنک کننده یخچال صبر کرد، کاملا به فرآیند انتقال و چگونگی جابجایی دستگاه ارتباط دارد. به طور مثال:

 • چنانچه یخچال را تازه خریداری کرده اید، و آن را به حالت ایستاده به محل نصب منتقل نمودید، لازم است یک ساعت بعد از نصب آن را راه اندازی کنید.
 • اگر حین جابجایی یخچال کمتر از زاویه ۳۰ درجه آن را خوابانده باشید، نیاز به ۳ ساعت زمان است تا ماده خنک کننده به حالت اولیه برگردد.
 • در صورتی که مجبور شدید یخچال را به حالت پهلو جابجا کنید، بهتر است ۴ ساعت زمان برای بازیابی ماده خنک کننده وقت بگذارید. سپس دستگاه را روشن نمایید.
 • در نهایت، چنانچه بیشتر از ۳۰ درجه یخچال را خم کردید، بهتر است ۱۲ ساعت به آن زمان بدهید تا ماده خنک کننده به حالت سکون درآید.

روشن کردن یخچال بعد از جابجایی

همانگونه که در مطلب بالا نیز اشاره کردیم، برای روشن کردن و به برق متصل کردن یخچال بعد از جابجایی یا اسباب کشی به یک تا ۱۲ ساعت زمان نیاز است.

اگر نگران فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال هستید، توصیه می کنیم در این مدت زمان آنها را به یخچال دیگری منتقل کنید. یا اگر یخچال دیگری در دسترس شما نیست، می

توانید آنها را داخل ظرفی قرار داده و با پتوی ضخیم به طور کامل ظرف را بپوشانید. این کار باعث می شود سرمای مواد غذایی به بیرون از پتو درز نکند و مواد غذایی تا مدت طولانی خنک بمانند.

البته با دانستن نکات مهم در جابجایی یخچال به راحتی و با دردسر کمتر می توانید این کار را انجام دهید. این نکات عبارتند از:

 • ابتدا تمامی مواد غذایی و قفسه و کشوهای یخچال را از آن جدا کنید.
 • اگر یخچال شما برفک می زند، بهتر است مدتی صبر کنید تا برفک آن کاملا آب شود.
 • توجه داشته باشید حین جابجایی نباید به کابل یخچال آسیبی وارد شود. بنابراین بعد از جدا کردن آن از برق، به خوبی کابل را جمع کنید.
 • درب یخچال را چسب بزنید یا با پارچه ای محکم ببندید تا حین جابجایی باز نشود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  حل مشکل گرفتگی در ناودان یا فاضلاب یخچال

عواقب تکان دادن یخچال روشن

در صورتی که یخچال را در حالت روشن تکان دهید، آسیب جدی به آن وارد خواهید نمود و ممکن است باعث نشت گاز آن شوید. بنابراین بهتر است جهت انتقال یخچال به صورت استاندارد حدود سه ساعت قبل آن را خاموش کنید و دو شاخه آن را از پریز جدا نمایید تا ماده سرما سازی که درون یخچال قرار دارد، به حالت سکون در آید.

سپس می‌توانید آن را جابجا کنید و به مکان جدید منتقل نمایید توصیه می شود برای انتقال آن از چرخ های یخچال استفاده کنید تا بتوانید آن را به صورت ایستاده حمل کنید. توجه داشته باشید چنانچه مواد غذایی خاصی درون یخچال قرار دارد که ممکن است حین جابجایی ریخته شود آن را خارج کنید.

نکات مهم در جابجایی یخچال

نصب یخچال در اتاق خواب

آب در صورتی که فضای کافی در آشپزخانه خود برای قرار دادن یخچال ندارید و می خواهید که آن را در اتاق خواب نصب کنید، باید نکاتی را در نظر بگیرید تا دستگاه آسیب نبیند:

 • یخچال را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید یا آن را در کنار رادیاتور یا بخاری نصب نکنید.
 • توجه داشته باشید که کودکان امتحان به طور مداوم درب یخچال را باز و بسته نکنند. چرا که باز و بسته کردن مداوم درب یخچال باعث خروج سرما و فشار به موتور دستگاه می شود.
 • شرایط مناسب جهت تعویض کردن دائمی یخچال باید در اتاق خواب فراهم باشد.
 • فاصله یخچال را با دیوار پشتی و کناری حفظ کنید تا گردش هوا جریان داشته باشد.

چگونگی تنظیم دمای طبقات یخچال

بعد از اینکه یخچال را در محل مورد نظر نصب نمودید و از تمیز بودن و خشک شدن قفسه‌ های آن اطمینان حاصل کردید، لازم است دمای طبقات را تنظیم کنید.

 • دمای طبقات یخچال در فصول سرما و گرما متفاوت است.
 • در فصل تابستان باید دمای یخچال را روی ۲ تا ۴ درجه سانتی‌ گراد و در فصل زمستان روی ۴ تا ۵ درجه سانتیگراد قرار دهید.
 • دمای فریزر در فصل زمستان و تابستان روی منفی ۱۸ تا منفی ۲۰ درجه باشد.
 • چنانچه مواد غذایی در حجم وسیعی از فریزر قرار دارد، بهتر است دما را در منفی ۲۴ درجه سانتیگراد قرار دهید.
 • دمای طبقات مختلف یخچال با توجه به فاصله المنت خنک ساز آن می تواند متفاوت باشد. بنابراین باید بدانید که کدام یک از مواد غذایی را باید در کدام قسمت از یخچال و در کدام طبقه قرار دهید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  کد های هشدار یخچال هیمالیا | اروریخچال فریز هیمالیا

وجود رطوبت داخل یخچال بعد از جابجایی

رطوبت یخچال باید در حالت استاندارد قرار داشته باشد تا برای سالم ماندن میوه و سبزی موثر باشد. چنانچه رطوبت یخچال در حالت استاندارد نباشد، میوه و سبزی خشک و پوسیده می شود.

بنابراین بررسی کنید که سبد میوه و سبزی بعد از جابجایی دارای رطوبت هستند یا خیر؟ چرا که ممکن است حین جابه جایی آسیب دیده باشد.

باز گذاشتن درب یخچال به مدت طولانی

تمامی تولیدکنندگان متخصصان و تعمیرکاران یخچال ها توصیه می کنند که جهت صرفه جویی در مصرف برق و همچنین بالا بردن عملکرد یخچال و کاهش فشار به موتور آن تا حد امکان درب آن را باز و بسته نکنید. چرا که باز کردن درب یخچال به مدت طولانی باعث می شود که هوای سرد داخل آن به بیرون منتقل شود و موتور یخچال دوباره برای خنک کردن فضای داخل یخچال فشار زیادی را تحمل می کند.

بنابراین همواره قبل از روشن کردن یخچال توجه داشته باشید که تمامی درب های آن را بسته تا هوای درون یخچال به محیط درز پیدا نکند. البته ناگفته نماند که بسیاری از یخچال ها دارای سیستم هشداری هستند که به شما اطلاع می دهند درب یخچالتان باز است.

دلیل روشن نشدن یخچال بعد از جابجایی

 در مطلب بالا اشاره کردیم که حین جابجایی یخچال توجه داشته باشید که کابل و دوشاخه آن آسیب نبیند. در صورتی که یخچال را به برق وصل کردید، اما روشن نمی شود، احتمالاً دو شاخه آن حین جابجایی آسیب دیده است. البته غیر از آسیب دیدن دوشاخه عوامل دیگری نیز باعث می‌ شوند که یخچال بعد از جابجایی روشن نشود از قبیل:

 خالی شدن گاز یخچال

چنانچه زمان جابجایی یخچال به اتصالات پشت آن آسیبی وارد شود، گاز یخچال نشت می کند که در این صورت لازم است اقدام به شارژ گاز یخچال نمایید.

ضربه به قطعات

اگر حین جابجایی کمپرسور یخچال و ترموستات آن خراب شود، صداهای غیر طبیعی از آن به گوش می رسد.

نکات مهم در جابجایی یخچال

جمع بندی

 در این مقاله از ایبک امداد به بررسی نکات مهم در جابجایی یخچال پرداختیم و گفتیم که اگر در زمان مناسب بعد از جابجایی اقدام به روشن نمودن دستگاه نکنید، ممکن است آسیب جدی به آن وارد شود.

مدت زمانی که بعد از جابجایی نیاز است یخچال را روشن کنید، بین ۱ تا ۱۲ ساعت متغیر است. اگر یخچال شما خراب شد، از آنجایی که سیستم آن کاملاً پیچیده است، توصیه می شود خودتان اقدام به رفع خرابی نکنید. چرا که کوچکترین اشتباهی در تعمیر آن می تواند خسارات سنگینی بر جای بگذارد.

چنانچه نیاز به خدمات تعمیر یخچال در محل دارید، می توانید با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید و از خدمات مجموعه تخصصی ایبک امداد بهره مند گردید.

نکات مهم در جابجایی یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم در جابجایی یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا