تعمیراتتعمیرات یخچال

دلایل یخ زدن لوله های پشت یخچال

دلیل یخ زدن لوله های یخچال چیست و برای رفع آن چه باید کرد؟

همان گونه که میدانید یکی از وسایل ضروری در آشپزخانه ها یخچال فریزر است که اگر خراب شود مشکلات زیادی برای ما همراه دارد. ما در مقاله های گذشته در رابطه با مشکلات دیگر یخچال نظیر برد الکترونیکی یخچال ، انواع موتور یخچال ، تایمر یخچال چیست و… آموزش های کاملی رو داشتیم و در این مقاله یکی از مشکلات دیگر یخچال یعنی مشکل یخ زدن لوله هایی که در پشت یخچال فریزر قرار دارد. در ادامه مطلب میخواهیم بدانیم دلایل یخ زدن این لوله ها چیست ؟

اپراتور چیست و چه کاربرد هایی در یخچال فریزر ما دارد؟

در ادامه مطالب قصد داریم به بررسی علت های یخ زدن این لوله ها که در پشت یخچال فریزر قرار دارد بپردازیم پس در وهله اول به بررسی ماهیت اپراتور و همچنین کاربرد آن در یخچال خواهیم پرداخت.

اپراتور دریخچال لوله های مارپیچی هستند که در پشت یخچال قرار دارند و وظیفه آن خنک سازی یخچال فریزر است .

در اصل اپراتور به لوله های موئی شکل متصل شده . مایعی در این لوله ها قرار دارد هنگامی که این مایع وارد لوله های مارپیچی میشود ، با کم شدن بیش از حد فشار به حالت گاز تبدیل میشود و بخار بوجود می آِید . بعد از تبدیل مایع به گاز ، بخارهای تولید شده درون لوله های مارپیچی ، منتقل میشود به کمپرسور ، و هوای گرمی که داخل یخچال است دمای خود را به این بخار ها که در کمپرسور قرار دارد ، میدهد . و باعث خنکی داخل یخچال میشود . این اپراتور ها انواع متفاوتی دارند که در ادامه مطالب زیر درباره آن ها صحبت میکنیم .

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

انواع مدل های اپراتور

 •  اپراتور های قفسه ای
 •  اپراتور های لوله ای
 •  اپراتور های رادیاتوری و پره دار
 •  اپراتور های صفحه ای

یخ زدن لوله های یخچال

دلیل یخ زدن لوله مکش در کمپرسور چه میباشد ؟

یکی از سه لوله ای که در کمپرسور قرار دارد لوله مکش کمپرسور است و نقش مهم آن تنظیم فشار گاز در یخچال میباشد و به دلایل زیر ممکن است یخ بزند :

 •  یکی از دلایل یخ زدن لوله مکش کمپرسور در یخچال را اختلال در تنظیم درجه یخچال ، میتوان نام برد که وظیفه تنظیم آن بر عهده ترموستات یخچال است و اگر کار کرد آن دچار مشکل شود لوله های کمپرسور یخچال یخ میزنند .
 •  یکی دیگر از دلایل یخ زدن لوله مکش کمپرسور را میتوان کار کردن بیش از حد کمپرسور نام برد . زیرا اگر کمپرسور بی وقفه کار کند و بعد سرد شود لوله مکش که بر روی کمپرسور وصل شده سرد میشود و در آن یخ زدگی ایجاد میگردد .
 •  یکی دیگر از دلایل یخ زدگی لوله مکش کمپرسور را میتوان زیاد بودن گاز یخچال نام برد و چون وظیفه ی این گاز سرما سازی است این لوله ها دچار یخ زدگی میشوند .
 •  دلیل دیگر این است که احتمال دارد در مسیر لوله مکش یخچال ما مانعی وجود داشته باشد که فشردگی و عبور جریان گاز باعث  سرد شدن میشود و این امر باعث میشود لوله ها یخ بزند .
 •  یکی دیگر از عواملی که باعث این امر میشود این است که درب یخچال ما به مدتی طولانی باز مانده باشد و در این صورت هوای گرم به داخل فضای یخچال جریان پیدا میکند و کمپرسور را مجبور به کار کرد اضافی خواهد کرد و در این صورت ما خواهیم دید که لوله مکش کمپرسور یخ میزند.
 •  پاره شدن و خراب شدن لاستیک درب یخچال ما باعث میشود که هوای گرم به داخل یخچال نفوذ پیدا کند و کمپرسور دوبرابر کارکند و این خود باعث میشود لوله مکش دچار یخ زدگی شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  متداول ترین مشکلات یخچال و فریزر چیست | آموزش عیب یابی یخچال

 

دلایل یخ زدگی لوله های پشت یخچال فریزر و راه حل هایی برای رفع این یخ زدگی

این یخ زدگی در پشت یخچال فریزر ها میتواند دلایلی چون باز و بسته شدن زیاد درب یخچال فریزر ، خراب شدن لاستیک در های یخچال فریزر ، کثیف شدن لوله های کندانسور ، تنظیم غلط دمای یخچال فریزر ما ، باشد . در مطالب پایین به این موارد و راه حل های آن میپردازیم .

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

خراب بودن لاستیک درب یخچال چه ارتباطی میتواند با یخ زدگی لوله هایی داشته باشد که در پشت یخچال قرار دارد ؟

یکی از مهم ترین علت در این یخ زدگی را میتوان خرابی لاستیک های دور درب یخچال دانست در صورت این خرابی دمای گرمی که بیرون از یخچال قرار دارد میتواند وارد یخچال شود ، و این باعث میشود کمپرسور برای خنک کردن این هوا مدت بیشتری کار کند تا دمای یخچال را به حد مطلوب برساند ، در نتیجه این کار کرد زیاد کمپرسور ،  باعث یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر خواهد شد .

آیا باز و بسته کردن درب یخچال بیش از حد میتواند باعث یخ زدگی در لوله های پشت یخچال بشود؟

یگی دیگر از دلایل این یخ زدگی را میتوان باز و بسته کردن زیاد درب یخچال دانست البته این موارد بیش تر در خانه هایی اتفاق می افتد که کودک در آن زندگی میکند زیرا کودکان علاقه بسیاری به باز و بسته کردن درب های یخچال دارند ، ضمنا گذاشتن غذای داغ در یخچال میتواند باعث فشار آمدن به کمپرسور و همچنین باعث یخ زدن لوله ها در پشت یخچال بشود  ، پس توجه داشته باشید که هیچ زمانی غذاهایی که از روی اجاق گاز تازه برداشتید را مستقیم وارد یخچال نکنید ، یا هر ماده ای که حرارت بالایی دارد را برای اینکه سریعتر خنک شود و به دمای دلخواه شما برسد را داخل یخچال قرار ندهید تا یخچال شما دچار مشکلات فنی نشود.

یکی دیگر از علت های یخزدگی در لوله های پشت یخچال تنظیم نا درست دمای آن است .

اگر دمای یخچال فریزر را نادرست تنظیم کنیم لوله های پشت یخچال دچار یخ زدگی میشود . اگر دمای یخچال فریزر را روی دمایی پایین تنظیم کنیم این باعث میشود که موتور زیاد روشن بماند و دمای لوله های پشت یخچال پایین بیاید . و در نتیجه باعث یخ وبرفک روی اوپراتور میشود .

یخ زدن لوله های یخچال
خراب شدن سیستم دیفراست با یخ زدن لوله های پشت یخچال چه ارتباطی دارد ؟

در ادامه مطالب بالا در مورد یخ زدگی لوله های پشت یخچال میخواهیم سیستم فراست یخچال را بررسی کنیم و شما را با این سیستم و نحوه عملکرد آن بصورت کامل و قدم به قدم آشنا کنیم :

 •  سیستم دیفارست در یخچال فریزر نقش برفک زدایی دارد که شامل تایمر ، سنسور ، المنت ، ترمودیسک میباشد و هر یک از این ها وظیفه خاصی دارند .
 •  تایمر قطعه ای است که دستور روشن شدن را به هیتر ، هرچند ساعت میدهد و با این کار از یخ زدن لوله ها جلوگیری میکند .
 •  المنت قطعه ای است گرما دهنده ، و اگر دمای لوله ها کاهش پیدا کند المنت روشن شده و باعث میشود یخ و برفک از روی لوله های پشت یخچال از بین برود .
 •  اگر یکی از این قطعات خراب شود سیستم نمیتواند کار خود را درست انجام دهد در نتیجه لوله های پشت یخچال فریزر یخ میزند .
 •  سنسور دیفتراست اگر خراب شود باعث میشود تا تایمر هر ده ساعت یک بار به هیتر دستور بدهد تا دمای لوله ها را زیاد کند و این باعث یخ زدگی و برفک در لوله های پشت یخچال میشود .
 •   برای برطرف کردن این مشکل باید تمام قطعات را بررسی و تست کنیم . مثلا برای تست سنسور دیفراست میتوانیم برق یخچال را قطع کرده و سنسوردیفراست را از یخچال جدا کنیم و با دستگاه اهم متر مقاومت آن را اندازه بگیریم .
 •  اگر مقاومت آن صفر باشد یعنی سنسور خراب است و در صورت خراب بودن برد اصلی حتما باید به تعمیر کار مجرب مراجعه کنیم و از او کمک بگیریم زیرا اگر خود سرانه به تعمیر این قطعات بپردازیم باعث خرابی های بیشتر میشود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل صدای لگن ماشین لباسشویی چه میباشد ؟

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

آیا میتوان گفت که کثیف بودن لوله های کندانسور میتواند باعث یخ زدن لوله های پشت یخچال باشد ؟

در پشت یخچال قدیمی اگر دقت کنید ، لوله های مارپیچ کندانسور را میتوانید ببنید . وظیفه این لوله ها انتقال و جابه جایی گاز و کم کردن دمای درون یخچال است ، که به مرور زمان روی این لوله ها ذرات روغن و گرد و غبار می نشیند . بعد از مدتی این گرد و غبار زیاد شده و باعث میشود تبادل دما با محیط خارج به درستی انجام نگیرد و کمپرسور زیاد روشن بماند و این امر باعث یخ زدگی در لوله های پشت یخچال فریزر میشود .

چگونه میتوانیم از یخ زدگی اپراتور جلوگیری کنیم ؟
 •  یکی از بهترین راه های از بین بردن برفک در یخچال ها برفک زدایی الکتریکی است یعنی این که یخ ها را به وسیله ی گرما ذوب کنیم که اینکار بر عهده المنت است .
 •  المنت ها معمولا در پشت اپراتور و یا زیر اپراتور نصب میشوند .
 •  برای برفک زدایی میتوانیم یخچال را خاموش کرده و با وسیله ای مثل سشوار برفک ها را آب کنیم .
 •  اگر وسیله گرمایی در اختیار ندارید میتوانید یخچال را خاموش کرده و بگذارید چند ساعت بماند تا یخ ها در اپراتور آب شود .

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد مشکل یخ زدگی لوله های پشت یخچال فریزر را برای شما عزیزان شرح دادیم ، شما عزیزان میتوانید با این آموزش اقدام به بررسی و تعمیر مشکل یخ زدگی لوله های پشت یخچال فریزر نمایید اما اگر موردی داشتید که برایتان گنگ و نا آشنا بود میتوانید از طریق بخش دیدگاه ها در انتهای همین صفحه سوالات و نظراتتان را مطرح کنید تا توسط متخصصین ایبک امداد رسیدگی و پاسخ داده شود.

 

دلیل یخ زدن لوله های پشت یخچال

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

آموزش کامل حل مشکل یخ زدگی لوله های قسمت پشت یخچال

امتیاز کاربر: ۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا