مجله ساختمان

دکوراسیون خنثی چیست؟ رنگ‌ های قابل استفاده در دکوراسیون خنثی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

عمدتا افراد تمایل دارند از رنگ ها و طرح های متنوع در دکوراسیون منزل یا محل کار خود استفاده کنند تا همواره متنوع و جذاب باشد. یکی از انواع دکوراسیون های متنوع با قابلیت تنوع رنگ بالا، دکوراسیون خنثی است. البته بسیاری از افراد تصور می کنند دکوراسیون خنثی کسل کننده و بی روح است. اما در واقع اینگونه نیست. با مطالعه این مقاله ایده هایی در خصوص انواع دکوراسیون خنثی و رنگ های مرتبط با آن ارائه نماییم.

رنگ های خنثی

رنگ‌ های خنثی، همواره رایج و روی بورس هستند و طرفداران خاص خود را دارند. به سادگی امکان استفاده از دکوراسیون خنثی برای تمامی افراد با سلایق مختلف وجود دارد. مخصوصا افرادی که دوست دارند به طور دائمی تغییر دکوراسیون دهند و از تناژهای رنگی متفاوتی استفاده کنند، دکوراسیون خنثی گزینه ای عالی و محبوب به حساب می آید.

رنگ‌ های خنثی همچون خاکستری، طوسی، بژ و نقره ای صرفا به دیوارها محدود نیستند بلکه امکان استفاده از این رنگ ها در پس زمینه دکوراسیون خنثی وجود دارد.

دکوراسیون خنثی چیست

دکوراسیون خنثی به معنای استفاده از رنگ ها و عناصر ملایم، طبیعی و غیر جنسیتی است که برای همه افراد تفاوتی نمی کند دختر باشد یا پسر، زن باشد یا مرد، مناسب است.

این نوع دکوراسیون به عنوان یک استایل مدرن و زیبا، تمرکز بر استفاده از رنگ ها و الگوها و طرح هایی است که جنسیت ندارند و به همین جهت برای افراد با عقاید برابری جنسیتی بسیار جذاب و مورد پسند می باشند.

برخی از رنگ های خنثی که می توان در دکوراسیون خانه یا محل کار بکار برد، عبارتند از:

سفید

یک رنگ خنثی کامل که با هر رنگ دیگری ست میشود و فضای را دلباز و روشن می کند.

خاکستری

خاکستری نیز یک رنگ خنثی سرد که در دکوراسیون های مدرن و امروزی پرکاربرد است. با رنگ های گرم و چوبین تعادل بخشیده می شود.

حتما بخوانید:   کاربرد چسب تارگت رازی چیست

بژ

بژ نوعی رنگ خنثی گرم که باعث می شود فضا پرانرژی و دلپذیر به نظر برسد. با رنگ های سبز، آبی و قرمز تضاد زیبایی ایجاد می کند.

قهوه ای

یک رنگ خنثی گرم که حس گرما، آرامش و صمیمیت را منتقل می کند. با رنگ های زرد، نارنجی و صورتی تقویت می شود.

طوسی

طوسی نیز یک رنگ خنثی سرد که در دکوراسیون های کلاسیک و لوکس به کار می رود. طوسی با رنگ های زرد، طلایی و سفید تفاوت و تضاد خوبی پیدا می کند.

ایده برای دکوراسیون خنثی

برای اینکه بتوانید به صورت اصولی و درست از مدل ها و سبک های دکوراسیون خنثی استفاده کنید، باید ایده هایی را برای آن در نظر بگیرید. در اینجا به چند مورد از ایده هایی که می توانید با استفاده از آن به صورت اصولی از سبک دکوراسیون خنثی استفاده کنید، اشاره می کنیم.

استفاده از طرحها و بافت های متنوع در دکوراسیون خنثی

استفاده از طرح ها و بافت های متنوع در دکوراسیون خنثی یک راه عالی برای افزودن حس و حال، شخصیت و تنوع به فضا است. برخی از راه هایی که می توانید از طرح ها و بافت های متنوع در دکوراسیون خنثی استفاده کنید، عبارتند از:

 • استفاده از پارچه های با طرح های چشمگیر مانند چهارخانه، گلدار، خطوط، نقش برجسته و … برای ساخت کوسن، پرده، رانر میز یا فرش
 • استفاده از بافت های مختلف مانند پشم، چرم، چوب، فلز، شیشه و … برای ساخت مبلمان، لوستر، قاب عکس، جاشمعی یا سبد
 • استفاده از رنگ های خنثی با تیرگی و روشنایی مختلف برای ایجاد تضاد و تعادل در فضا
 • استفاده از الگوها و طرح های هندسی برای ايجاد حس نظم و ساختار در فضا.

ایجاد فضایی آرامش بخش با رنگهای خنثی

برای ایجاد فضایی آرامش بخش با رنگ های خنثی می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

انتخاب رنگ های خنثی ملایم و روشن برای دیوارها، سقف و کف. این رنگ ها فضای خانه را دلباز و روشن نشان می دهند و حس گرما و آرامش را منتقل می کنند. مثلاً می توانید از رنگ سفید، کرم، بژ، خاکستری یا طوسی استفاده کنید.

استفاده از لوازم دکوری با رنگ های خنثی تیره یا گرم برای اضافه کردن تضاد و تعادل به فضا. مثلاً میتوانید از کوسن، پرده، فرش، قاب عکس، جاشمعی یا گلدان با رنگ قهوه ای، سیاه، طلایی یا برنز استفاده کنید.

با استفاده از الگو ها و طرح های هندسی می توانید حس نظم و ساختار مناسبی را در فضا ایجاد کنید. مثلا می توانيد از كاغذ ديواری با الگو های هندسی يا دكوراتيو با شكل های هندسی در دكوراسيون خود استفاده كنيد.

حتما بخوانید:   انواع سقف آشپزخانه | ویژگی‌های انواع سقف آشپزخانه

رنگ خنثی

استفاده از طرح چوب در دکوراسیون خنثی

طرح چوب یکی از بهترین راه ها برای افزودن گرما، طبیعت و زیبایی به دکوراسیون خنثی است. شما می توانید از طرح چوب در قسمت های مختلف خانه خود استفاده کنید، مانند:

کفپوش و دیوارپوش

استفاده از چوب برای پوشش کف و دیوار فضای را گرم و دلپذیر می کند و با رنگ های خنثی هماهنگ است. شما می توانید از انواع رنگ و بافت چوب بسته به سلیقه خود انتخاب کنید.

مبلمان و لوازم دکوری

استفاده از مبلمان، میز، صندلی، قفسه، قاب عکس، جاشمعی، سبد و … با طرح چوب فضا را زنده و نوستالژی می کند. شما می توانید از ترکیب رنگ های چوب با رنگ های خنثی دیگر برای ایجاد تعادل و تضاد استفاده کنید.

سقف

استفاده از چوب برای سقف فضای را جذاب و مدرن می کند. شما می توانید از طرح های تیر نما، پانل، لامبر، کابینت و … با چوب برای سقف خود استفاده کنید.

ایجاد دکوراسیونی لوکس با رنگهای خنثی

برای ایجاد دکوراسیونی لوکس با رنگ های خنثی می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

انتخاب رنگ های خنثی با تیرگی و روشنایی مختلف برای ایجاد تضاد و تعادل در فضا. مثلاً می توانید از رنگ سفید، کرم، بژ، خاکستری یا طوسی برای دیوارها، سقف و کف و از رنگ قهوه ای، سیاه، طلایی یا برنز برای مبلمان، لوستر، قاب عکس، جاشمعی یا گلدان استفاده کنید.

استفاده از رنگ های نقره ای و طلایی برای اضافه کردن جذابیت و درخشش به فضا. رنگ های نقره ای و طلایی، انتخابی جسورانه است و حضور آنها در دکوراسیون داخلی ظاهری لوکس و جذاب به فضا می بخشد.

مثلاً می توانید از پارچه های با رنگ نقره ای یا طلایی برای کوسن، پرده، رو میزی یا فرش استفاده کنید.

ایجاد دکوراسیونی مدرن با رنگهای خنثی

با استفاده از رنگ های خنثی در دکوراسیون می توانید یک دکوراسیون شیک و مدرن داشته باشید. اما چگونه؟ با ما همراه باشید تا در ادامه ایده هایی برای ایجاد دکوراسیون خنثی و مدرن ارائه دهیم.

استفاده از رنگهای خنثی برای دیوارها، سقف و کف

رنگ های خنثی فضا را دلباز و روشن نشان می دهند و با هر سبک و طرح دکوراسیون دیگری هماهنگ هستند. مثلاً می توانید از رنگ سفید، کرم، بژ، خاکستری یا طوسی برای سقف یا کف و دیوار استفاده کنید.

استفاده از مبلمان ساده

ساده بودن یکی از اصول اولیه دکوراسیون خنثی است. این مدل های ساده باعث می شود فضا یکپارچه و مدرن به نظر برسد. مثلاً می توانید از کاناپه، صندلی، میز، قفسه، قاب عکس، جاشمعی یا گلدان با فرم های چهارگوش، مستطیل، دایره یا بیضی استفاده کنید.

حتما بخوانید:   آجر سفال چیست؟ | مزایا و معایب آجر سفال

ایجاد تضاد و تعادل در فضا

رنگ های تیره یا گرم، حس جذابیت و درخشش به فضا می دهند و با رنگهای خنثی همخوانی دارند. مثلاً می توانید از رنگ قهوه ای، سیاه، طلایی یا برنز برای مبلمان، لوستر، قاب عکس، جاشمعی یا گلدان استفاده نمایید.

استفاده از پرده یا کوسن مبل با پارچه های ساده و لوکس

پارچه ها و روکش های ساده باعث ایجاد حالتی مدرن و شیک در فضا و دکوراسیون می شود. چرا که این نوع پارچه ها همواره رایج و مد هستند و هیچگاه نمی توان به طرح های ساده ایراد گرفت.

دکوراسیون خنثی چیست

مزایا و معایب استفاده از دکوراسیون خنثی

طراحی دکوراسیون خنثی نیز همچون دیگر انواع مدل های دکوراسیون مزایا و معایب خاصی دارد. با شناخت آنها می توانید بهتر در خصوص انتخاب یا عدم انتخاب این نوع دکوراسیون برای خانه یا محل کار خود براساس شخصیت و علاقه خود تصمیم بگیرید. در ادامه برخی از مهم ترین مزایا و معایب دکوراسیون خنثی را بیان می کنیم:

مزایا

 • دکوراسیون خنثی با هر سبک و طرح دکوراسیون دیگری هماهنگ است و محدودیت زیادی برای انتخاب عناصر دکوری ندارد.
 • دکوراسیون خنثی فضای را روشن، دلباز و بزرگتر نشان می دهد و حس گرما، آرامش و صمیمیت را منتقل می کند.
 • دکوراسیون خنثی همیشه مد است و از مد نمی افتد و نگهداری آن نسبت به رنگ های روشن و تیره آسانتر است.
 • دکوراسیون خنثی باعث کاهش مصرف انرژی می شود چون رنگ های خنثی عایق حرارت و برودت هستند و فضا را گرم یا سرد نگه می دارند.

معایب

 • دکوراسیون خنثی ممکن است فضا را کسل کننده، بی روح و یکنواخت نشان دهد. البته اگر از تضاد، تعادل و تنوع در رنگ ها، طرح ها و بافت ها استفاده نشود.
 • در دکوراسیون خنثی اگر از رنگ های خنثی تیره یا سرد بدون تعادل با رنگ های خنثی روشن یا گرم استفاده شود، ممکن است فضا را تاریک، سرد و افسرده کند.
 • چنانچه از رنگ های خنثی با کیفیت پایین یا غیر مناسب با شرایط نور، فضا و عوامل دکوراتیو استفاده شود، فضا کثیف و کدر به نظر می رسد.

جمع بندی

این مطلب از آی بک امداد را به مبحث دکوراسیون خنثی اختصاص داده ایم. در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر با ما تماس بگیرید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

دکوراسیون خنثی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دکوراسیون خنثی چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x