خدمات باربری و اسباب کشی

جک پالت چیست و چه کاربردی دارد؟

جک پالت چیست؟ جک پالت یا همان لیفتراک نوعی ابزار برقی است که در صنایع مختلف جهت جابجایی اجسام سنگین استفاده می شود. در واقع جک از پالت جداست و جک ها با قرارگیری روی پالت ها به گونه ای عمل می کنند که اجسام را در ارتفاع مورد نیاز شما قرار می دهند.

جک پالت چیست

جک پالت یکی از ابزارهای حیاتی در صنعت و تجارت است که در حمل و نقل بارها و جا به جا کردن کالاها نقش اساسی ایفا می کند. این ابزار مکانیکی با طراحی ساده و کارآمد خود توانسته است در مختلف صنایع و کسب و کارها جایگاه ویژه ای پیدا کند.

جک پالت به عنوان یک ابزار اساسی در صنعت تولید و حمل و نقل تعریف می شود. این ابزار دارای دو شاخک است که زیر پالت قرار می گیرند و با استفاده از یک دستگیره، بار را بالا برده و به مقصد مورد نظر منتقل می کنند.

این وسیله به دو دسته برقی و دستی تقسیم می شوند. جک پالتهای برقی با استفاده از یک باطری شارژ شده کار می کند و دارای چرخ های برقی است. اما جک پالتهای دستی با نیروی دست انسان کار می کنند و دارای چرخ های هیدرولیک هستند.

جک پالتها در ظرفیت های مختلف از ۲ تن تا ۵ تن و با شاخک های متنوع از ۸۰ سانتی متر تا ۲۵۰ سانتی متر مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین، جک پالت ها دارای انواع خاص دیگر هم هستند، مانند جک پالت قیچی، جک پالت رول گیر، جک پالت توزین دار، جک پالت گالوانیزه و تمام استیل.

ساختار کلی جک پالت

شاید برایتان این سوال مطرح شود که جک پالت ها چگونه عمل می کنند؟ در واقع چه قطعاتی در این ابزار وجود دارند که باعث می شوند تا این حد کاربردی باشند؟ آشنایی با ساختار جک پالتها باعث می شود بهتر با روند کار این ابزار آشنا شوید. ساختار کلی جک پالت به شرح زیر است:

بدنه

بدنه جک پالت معمولا از فولاد یا آلومینیوم ساخته می شود و دارای دو چرخ در جلو و دو چرخ در عقب است. بدنه جک پالت نقش اساسی در تحمل وزن بار و تعادل جک پالت دارد.

شاخه ها

شاخه ها دو میله فلزی هستند که از بدنه جک پالت بیرون می آیند و برای بلند کردن بار استفاده می شوند. شاخه ها با وارد کردن در زیر پالت، بار را قفل می کنند و با حرکت پمپ، بار را به ارتفاع مورد نظر می رسانند.

پمپ

پمپ یک دستگاه مکانیکی است که برای بالا بردن شاخه های جک پالت استفاده می شود. پمپ با فشار دادن دسته ترمز تعبیه شده بر روی دسته فرمان، روغن را به سمت پیستون فشار می دهد و باعث حرکت شاخه های جک پالت می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های مختلف بسته بندی و حمل مبل | خدمات تخصصی اسباب کشی

دسته فرمان

دسته فرمان یک قطعه فلزی است که به عنوان ابزار کنترل جک پالت عمل می کند. دسته فرمان با اتصال به چرخ های جلو، جک پالت را در جهات مختلف هدایت می کند. همچنین، دسته فرمان دارای یک دسته ترمز است که با فشار دادن آن، پمپ را فعال یا غیرفعال می کند.

چرخ ها

چرخ ها قطعات گرد هستند که به بدنه جک پالت متصل هستند و باعث حرکت جک پالت می شوند. چرخ های جلو با اتصال به دسته فرمان، قابل تغییر جهت هستند. چرخ های عقب با اتصال به شاخه های جک پالت، قابل حرکت به صورت خطی هستند.

انواع جک پالت

جک پالت ها براساس کاربردی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می شوند. که عبارتند از:

جک پالت دستی

این نوع جک پالت با نیروی دست انسان کار می کند و برای جابجایی بارهای سبک و سنگین در فضاهای مختلف مناسب است. جک پالت دستی دارای ظرفیت های مختلف از ۲ تن تا ۵ تن و با شاخک های متنوع از ۸۰ سانتیمتر تا ۲۵۰ سانتیمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

جک پالت

جک پالت دستی نیز به انواع زیر تقسیم می شود:

 • جک پالت دستی استاندارد
 • جک پالت دستی عریض
 • جک پالت دستی شاخک بلند
 • جک پالت دستی شاخک کوتاه
 • جک پالت دستی قیچی
 • جک پالت دستی رولبر
 • جک پالت دستی توزیندار
 • جک پالت دستی گالوانیزه یا استیل
 • جک پالت دستی حفاظ دار
 • جک پالت دستی ترمزدار
 • جک پالت دستی کم ارتفاع

جک پالت برقی

این نوع جک پالت با استفاده از باطری شارژ شده کار می کند و برای جابجایی بارهای سنگین در فضاهای گسترده مناسب است. جک پالت برقی دارای ظرفیت های مختلف از ۱ تن تا ۵ تن و با شاخکهای مشابه جک پالت دستی مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از جک پالت

جک پالت یک دستگاه ساده و کارآمد است که برای جابجایی کالاهای سنگین و پالت ها در انبارها، کارخانه ها و فروشگاه ها استفاده می شود. برخی از مزایای استفاده از جک پالت عبارتند از:

 • کاهش صدمات به کالاها، تجهیزات و کارگران
 • کاهش هزینه ها نسبت به دستگاه های گرانتر و پیچیده تر مانند لیفتراک
 • افزایش بازدهی کار و بهره وری انبار با حرکت سریع و آسان بار
 • انعطاف پذیری در انتخاب انواع جک پالت با توجه به نیازها، مانند جک پالت دستی، برقی، چرخشی و ….

مقایسه لیفتراک با سایر وسایل حمل و نقل صنعتی

لیفتراک یکی از مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات حمل و نقل صنعتی است که برای جابجایی کالاهای سنگین و پالت ها در انبارها، کارخانه ها و اسکله ها استفاده می شود. لیفتراک با سایر وسایل حمل و نقل صنعتی مانند استاکر، پالت تراک، کانوایر، جرثقیل و … مقایسه می شود. برخی از نقاط قوت و ضعف لیفتراک در مقابل سایر تجهیزات عبارتند از:

نقاط قوت

 • لیفتراک قادر است بارهای سنگین را به صورت هم افقی و هم عمودی حمل کند. این امر در حین بارگیری و تخلیه بار بسیار کاربردی است.
 • لیفتراک دارای چرخ های فرمان پذیر و چرخشی است که امکان حرکت در فضاهای کوچک را فراهم می کند. این امر باعث افزایش بازدهی و بهره وری کار می شود.
 • لیفتراک دارای انواع مختلفی است که بسته به نوع سوخت، تناژ، شاخک، دکل و … می توان آن را انتخاب کرد. این مسئله موجب افزایش انعطاف پذیری و تطبیق با شرایط مختلف محیط کار خواهد شد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  جابجایی و حمل پیانو توسط شرکت حمل چگونه است

نقاط ضعف

 • لیفتراک نسبت به سایر تجهیزات حمل و نقل صنعتی گرانتر است. هزینه خرید، نگهداری، سرویس و تعمیر لیفتراک بالاتر از سایر دستگاه هاست.
 • لیفتراک نیاز به راننده مجرب و آموزش دیده دارد. بنابراین هر کسی نمی تواند پشت فرمان لیفتراک بنشیند و آن را هدایت کند.

خرید جک پالت

نکات مهم در خرید جک پالت مناسب

برای اینکه بتوانید یک جک پالت مناسب و کارآمد داشته باشید، لازم است متناسب با نیاز و کاربرد خود آن را انتخاب کنید. در اینجا چند نمونه از موارد مهمی که می تواند در انتخاب و خرید این محصول مناسب و کاربردی برای شما مفید باشد، را ذکر کرده ایم.

نوع جک پالت

جک پالت ها به دو نوع دستی و برقی تقسیم می شوند. جک پالت دستی با فشار دادن دسته به صورت هیدرولیک عمل می کند و برای حمل بارهای سبک و متوسط مناسب است. جک پالت برقی با استفاده از باتری عمل می کند و برای حمل بارهای سنگین و در فضاهای گسترده مناسب است. در هنگام خرید این شما هستید که انتخاب می کنید جک پالت شما از نوع دستی باشد یا برقی؟

ظرفیت باربری

ظرفیت باربری جک پالت نشان دهنده حداکثر وزنی است که می تواند حمل کند. این ظرفیت بستگی به نوع و ابعاد شاخک، نوع چرخ، نوع پمپ هیدرولیک و نوع باتری دستگاه دارد. بنابراین هنگام خرید باید به ظرفیت باربری آن با در نظر گرفتن نیاز خود توجه کنید.

ابعاد شاخک

شاخک قسمت فلزی پالت است که زیر آن قرار می گیرد و آن را به بالابر تبدیل می کند. ابعاد شاخک باید با ابعاد پالت همخوانی داشته باشد. به طور معمول، عرض شاخک ۵۵ تا ۶۸ سانتی متر و طول شاخک ۱۱۵ تا ۲۰۰ سانتی متر است.

نوع چرخ

چرخ قسمتی است که امکان جابجایی را به جک پالتها می دهد. نوع چرخ دستگاه شما باید با نوع سطحی که قرار است دستگاه روی آن راه برود، هماهنگ باشد. برای این منظور لازم است زمان خرید به جنس چرخ آن توجه کنید. به طور کلی، چهار نوع چرخ در جکها استفاده می شوند که عبارتند از:

 • چرخ پلی اورتان
 • چرخ فولادی
 • چرخ تفلون
 • چرخ لاستیکی

قابلیت تعمیر و نگهداری

جک پالتی که خریداری می کنید، باید قابل تعمیر و نگهداری باشد. به این منظور، لازم است که قطعات آن در بازار در دسترس باشد. علاوه براین بهتر است هنگام خرید توجه داشته باشید که جک پالت مدنظرتان دارای گارانتی تعویض و تعمیر از طرف تولید کننده یا نماینده فروش باشد.

جمع بندی

این مطلب از آی بک امداد را به بررسی انواع جک پالت و معرفی آن اختصاص داده ایم. در صورتی که نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتری در این خصوص دارید، با ما تماس بگیرید.

جک پالت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

جک پالت چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا