مجله ساختمان

لوله کشی با اتو لوله کشی | لوله کشی ساختمان با لوله سفید

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

لوله‌های سفید پلیمری یا تک لایه از جنس پلی پروپلین با استفاده از دستگاه اتو لوله کشی به هم متصل می‌گردند. لوله‌های تک لایه سفید برای مصارفی مانند لوله کشی آب گرم و سرد، آبرسانی و لوله کشی پکیج ساختمان مناسب است. برای لوله کشی گاز حتی برای متراژ‌های بسیار کم خطرناک و غیرقانونی است.

به دستگاه اتو دستگاه جوش لوله هم می‌گویند و در لوله کشی دارای عملکرد خاصی می‌باشد. اتو دارای یک الی دو المنت برقی می‌باشد و قالب‌هایی به شکل ماده و نر را در خود جای داده است. عملکرد این قالب‌های ماده و نر موجب گرم شدن می‌شوند و این نوع اتو برای اتصال لوله‌های پلاستیکی پروپلین سفید به هم به کار می‌رود.

در آموزش لوله کشی با اتو لوله سفید از جمله پارامترهای بسیار مهم می‌توان به اندازه برش لوله، زاویه و جهت جوش، درجه حرارت، اتصال و جوش دادن فوری و مدت زمان داغ کردن می‌توان اشاره کرد. اگر در این زمینه تجربه ندارید، پیشنهاد می‌شود که قبل از هر اقدامی در مورد آن اطلاعات کسب کنید و قبل از اینکه اجرا را در محل اصلی انجام دهید، عمل جوش را چندین بار تکرار کنید تا به صورت کامل با نحوه انجام دادن لوله کشی با اتو لوله سفید آشنایی بیشتری پیدا کنید.

با توجه به اینکه در ساختمان‌ها استفاده از لوله کشی با اتو لوله سفید گسترش پیدا کرده است، اجرای لوله کشی، تعمیر و برطرف کردن نشتی لوله آب و همچنین آموزش کار با اتو لوله کشی در امور فنی ساختمان راهگشای خوبی خواهد بود.

طریقه کار با دستگاه لوله کشی اتو

برای هر نوع از لوله‌ها که با دستگاه اتو لوله کشی، اتصالات آن انجام می‌شود، عملکردها متفاوت و گوناگون خواهد بود. این دستگاه برای اتصالات لوله‌های داخل ساختمان بسیار مناسب خواهد بود. همچنین برای اتصالات لوله‌های سبز و پروپلین هم به کار برده می‌شود.

لوله سبز و اتصالات مربوط به آن با دستگاه لوله کشی اتو:

در ابتدا باید دستگاه گرم شود. پس از آن یک سر لوله با سر دیگر لوله یا هر اتصال دیگری که می‌خواهید به لوله متصل گردد را دقیقاً روی محل مشخص شده بگذارید و پس از آن روی دستگاه اتو لوله کشی قرار داده و زمانی که دیدید در هم فرو رفته‌اند و پس از سرد شدن کار تمام می‌شود و دو موردی که به هم متصل گردیده‌اند از هم جدا نمی‌شوند.

حتما بخوانید:   برای انتخاب تابلو دیواری مناسب چه نکاتی باید رعایت شود؟

طریقه لوله کشی با اتصال لوله پروپلین

تفاوتی که این لوله‌ها با لوله‌های پلی اتیلن در متصل شدن دارند این می‌باشد که در آنها شکاف ایجاد نخواهد شد بلکه لوله داخل اتصالات فرو می‌رود و پس از آن لوله و اتصال به هم جوش خواهند خورد مقدار عمیق لوله کشی با اتو در سایزهای مختلف لوله به علت قدرت اتصال کمی متفاوت است.

نکات مهمی که باید رعایت شود

  • دقت در انجام دادن کار و همچنین رعایت جزئیاتی مثل فاصله گذاری و برش، رعایت شاقول و ترازبندی به وسیله خطوط نشان روی لوله و اتصالات سفید پلیمری
  • زمانبندی مناسب
  • رعایت نکات ایمنی
  • استفاده از دستکش برای لوله کشی ساختمان
  • یادآوری می‌شود که از این لوله‌ها به هیچ وجه نباید برای لوله گاز استفاده گردد.

طریقه لوله کشی ساختمان با لوله سفید

وقتی که دستگاه جوش روی پایه نصب شد، اول قالبی که با قطر لوله متناسب است را تمیز نموده و روی راکت اتو لوله نصب نمایید. به طوری که تماس کامل حاصل گردد. قالب‌هایی که قطر آنها بیشتر از چهل است، باید باید در بخش میانی صفحه المنت نصب گردند. لقمه‌ها با استفاده از آلن باید محکم شوند. برای محکم کردن شابلون یا قالب از وسایل فلزی و انبر دست که ممکن است به پوشش تفلون لقمه آسیب‌هایی وارد کنند، نباید استفاده نمایید.

روکش قالب‌ها از جنس تفلون می‌باشد و این ماده ضد حرارت است. وقتی که روکش از بین می‌رود، احتمال دارد که در زمان جوش چسبندگی ایجاد گردد. بنابراین باید از روکش قالب‌های اتو لوله کشی مراقبت کنید.

لوله را به صورت کاملاً صاف و بدون هیچ زائده و کنگره‌ای با استفاده از قیچی لوله کشی برش دهید. با توجه به خطی که روی اتصال و لوله وجود دارد و برای تنظیم تراز بودن داخل قالب‌ها قرار داده و اتو کنید. باید در انتهای لوله با استفاده از شابلون و مداد تعیین گردد.

اتو لوله کشی

تنظیم درجه حرارت اتو لوله کشی

دمای اتو لوله کشی باید بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ درجه باشد. بهترین درجه برای آن دمای ۲۶۰ درجه است. هر چقدر که قطر و سایز لوله‌ها بیشتر باشد، درجه حرارت و مدت زمان بیشتر می‌شود زمان در حدود ۵ الی ۱۲ ثانیه کافی خواهد بود تا اتصالات و لوله به درجه مورد نظر برسند و اتصال و لوله آماده جوش شوند. برای لوله‌هایی که دارای قطر کمتری هستند، زمان کمتر لازم خواهد بود و چنانچه برای مدت زمان بیشتری نگهدارید، باعث خواهد شد که لوله و اتصال آسیب ببینند.

حتما بخوانید:   تکنیک های دکوراسیون آشپزخانه

در لوله کشی‌های گوناگون زمان دقیق امکان دارد که کمی متفاوت باشد. به همین دلیل باید قلق گیری را در ابتدا انجام دهید و پس از اینکه برای اتوی خود زمان دقیق را پیدا نمودید، باید جوش لوله را انجام دهید.

تایم جوش از وقتی که اتصال و لوله داخل لقمه وارد می‌گردد آغاز می‌شود. وقتی که اتصال و لوله گرم شدند آنها را باید فوری از لقمه خارج کنید و بدون هیچ گردش به هم متصل نمایید. دست‌های شما در این مدت باید ثابت نگه داشته شوند. توجه داشته باشید که در زمان لوله کشی لوله را بیشتر از قسمتی که نشان زده شده است به درون اتصال نباید فشار دهید. در غیر این صورت امکان دارد که قطر لوله کم شود و در صورت فشار بیش از اندازه لوله کور خواهد شد.

کار با اتو لوله کشی

باید مدت زمان استفاده از اتو لوله کشی را با دقت مدیریت نمایید تا ترموستات و المنت دستگاه شما دچار سوختگی نشوند. اگر مدام دستگاه به برق باشد، موجب کم شدن عمر مفید دستگاه شما خواهد شد. وقتی که لوله کشی انجام شد، باید لوله‌ها را مورد بررسی قرار دهید تا اطمینان حاصل نمایید که جوشکاری به صورت صحیح انجام شده است و در ناحیه داخلی زواید جوش جمع نشده باشد. چون برآمدگی‌های اضافی که سرد شده‌اند علاوه بر اینکه مسیر جریان آب را تنگ می‌کنند، موجب انسداد لوله کشی در محل نیز می‌شوند.

باید سعی شود که از لوله‌های باریک و اتصالات به شکل تمیز استفاده نمایید. از اتصال لوله‌های سبز با سفید بپرهیزید، چون لوله‌های سبز به این دلیل که از زمان تولیدشان مدت زمان زیادی گذشته است و با لوله‌های سفید همخوانی پلیمری مناسبی ندارد، پس از مدتی محل اتصال ممکن است که دچار ترکیدگی گردند.

طریقه اتو کردن اتصالات و لوله

برای رعایت نمودن شاقول و تراز و همچنین برای اینکه لوله کشی در خط مستقیمی قرار بگیرد، از خط‌های آبی و قرمز که روی لوله‌ها قرار داده شده است و خطوطی که روی اتصالات وجود دارد کمک می‌گیرند تا در زمان اتو کردن لوله با استفاده از اتو لوله کشی این خط‌ها در امتداد هم قرار داشته باشند. عمق اتو کردن اتصالات و لوله نیز با استفاده از ابزارهایی که در کنار اتو کشی در جعبه اتو هستند، مشخص می‌گردد. طول و عمق اتو کردن هر کدام از سایزها با بالا رفتن قطر لوله‌ها بیشتر می‌شود.

حتما بخوانید:   مقایسه ایزوگام و قیرگونی | مزیت ها و معایب قیرگونی و ایزوگام

انواع اتو لوله کشی

به صورت کلی اتو لوله کشی به دو دسته اتوهای آماتور و اتوهای لوله کشی حرفه‌ای دسته‌بندی می‌گردند . اتوهای لوله کشی حرفه‌ای اتوهایی می‌باشند که دارای عمر مفید طولانی‌تری هستند و بر اثر روشن بودن و کارکرد طولانی به آسانی دچار ایراد و خرابی نخواهند شد و افراد می‌توانند برای لوله کشی در مدت زیاد از این نوع اتو لوله کشی استفاده کنند.

لوله‌کشی‌های حرفه‌ای دارای دو رنج حرارتی هستند و به لوله کشی دو ترموستات یا دو المنته نیز معروف می‌باشند. برای سایزهای بزرگ از هر دو المنت و برای سایزهای کوچک از المنت اول استفاده می‌گردد.

دسته دیگری از اتو لوله‌کشی‌ها که در بازار به وفور یافت می‌شوند انواع چینی آنها می‌باشد. نحوه لوله کشی با آنها تفاوتی ندارد. اما امکان دارد که به علت کار مداوم ترموستات آنها به صورت صحیح عمل نکند و المنت آنها پس از یک ساعت دچار سوختگی شده و حتی ذوب گردند.

در این شرایط چنانچه المنتی که هم اندازه است را بتوانید پیدا کنید، می‌توانید با عوض کردن آن اتو لوله کشی را تعمیر کنید. اما پیشنهاد می‌شود که برای خرید اتو لوله کشی از اتوهای مرغوب و با کیفیت تهیه نمایید. از بهترین برندهای اتو لوله کشی می‌توان به برندهای ترکیه‌ای فیوژن، جاندان و مارک‌های ایرانی و چینی اشاره کرد. البته با توجه به اینکه قیمت ارز بسیار بالا است. دستگاه‌های جوش ساخت ترکیه در بازار به سختی یافت می‌شوند.

اتو لوله کشی

سخن تکمیلی

اتو لوله کشی دستگاهی می‌باشد که دارای ترموستات، دسته، المنت و سیم دو شاخه است. عملیات لوله کشی هر قطعه در چند ثانیه خلاصه می‌گردد، اما استانداردها و مقدمات جوش نیاز به دقت و اطلاعات خواهد داشت.

چنانچه به مواردی مانند تنظیم درست دمای اتو لوله کشی و نصب دستگاه روی پایه به صورت درست توجه نشود، عمر مفید دستگاه شما کاهش پیدا خواهد کرد و همچنین لوله کشی ساختمان با استفاده از اتو لوله کشی به صورت اصولی و درست انجام نخواهد شد. همچنین در این شرایط اتصالات و لوله‌ها دچار آسیب دیدگی می‌شوند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

لوله کشی با اتو لوله کشی | آموزش لوله کشی با لوله سفید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش لوله کشی با لوله سفید و استفاده از اتو لوله کشی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x