مجله ساختمان

انواع شیشه سندبلاست و کاربرد هرکدام | مزایای شیشه سندبلاست شده

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

انواع شیشه سندبلاست به شیشه هایی اطلاق می شوند که فرایند مات شدن روی آنها به درستی صورت گرفته باشد. در واقع به شیشه هایی که مات هستند سندبلاست می گویند. اما چگونه این اقدام صورت می گیرد؟ به طور کلی مات شدن شیشه یا در اصطلاح سند بلاست کردن شیشه از طریق ماسه هایی مخصوص این کار انجام می شود. در این مقاله انواع شیشه سندبلاست و مزایای آن را بیان می کنیم.

شیشه های سندبلاست چیست

شیشه های سندبلاست، نوعی شیشه های طرح دار و مات هستند که با استفاده از یک روش خاص تولید می شوند. در این روش، ذرات سخت و ساینده ای مانند شن، فلز، گارنت و … با فشار بالا به سطح شیشه پاشیده می شوند. این عمل باعث می شود که لایه بالایی شیشه ساییده شده و حجم کمی از آن برداشته شود.

به این ترتیب، سطح شیشه مات و ناصاف می شود و هر طرح یا نقشی که مورد نظرتان است، را می توانید روی آن ایجاد کنید.

کاربرد شیشه های سندبلاست

انواع شیشه سندبلاست دارای کاربردهای مختلفی در دکوراسیون داخلی و خارجی، صنعت، هنر و تبلیغات هستند. برخی از کاربردهای شیشه های سندبلاست عبارتند از:

پارتیشن ها و درب های شیشه ای

شیشه های سندبلاست با طرح های زیبا و خلاقانه می توانند فضاهای داخلی را جدا کرده و همچنین نور را منتقل کنند. این شیشه ها باعث افزایش حریم خصوصی و جلوگیری از دید از بیرون می شوند. همچنین، می توان لوگو یا نام شرکت را روی درب های شیشه ای سندبلاست کرده و به عنوان یک روش تبلیغات استفاده نمود.

پنجره ها و نماهای شیشه ای

شیشه های سندبلاست با طرح های منظم یا نامنظم می توانند نور را به صورت پخش یا متمرکز به داخل فضا برسانند. این شیشه ها باعث کاهش حرارت و افزایش میزان عایق بودن فضا می شوند. همچنین، می توان با استفاده از شکل ها، الگوها، حروف چین یا تصاویر هنری روی شیشه های سندبلاست، نمای به ­روز و جذاب به ساختمان داد.

حتما بخوانید:   ابعاد استاندارد درب ساختمان | دسته‌بندی درب‌های ساختمان

آینه ها

شیشه های سندبلاست با طرح های خلاقانه مانند گل، پروانه، قاب عکس و … می توانند به عنوان آینه در فضا استفاده شوند. این آینه ها باعث افزایش جذابیت و تفکر خلاقانه در فضا خواهند شد. همچنین، می توان تصاوير جذاب و جالبی را روی آینه ها ایجاد کرد.

میزها و صفحات شیشه ای

شیشه های سندبلاست با طرح های ساده یا پیچیده می توانند به عنوان میز یا صفحه در فضا استفاده شوند. این شیشه ها باعث افزایش زیبایی و کارآمدی فضا خواهند. همچنین، می توان با استفاده از رنگ ها، نورپردازی یا تصاویر دیجیتال روی شیشه های سندبلاست، جلوه های بصری متنوع و جالب ایجاد کرد.

انواع مدل های شیشه سندبلاست

انواع مدل های شیشه سندبلاست

انواع شیشه سندبلاست دارای طرح ها و مدل های جذاب و خلاقانه ای است که می تواند  هر طرح یا نقشی را به خود بگیرد. اما بدون در نظر گرفتن طرح و نقشی خاص نیز شیشه سندبلاست دارای انواع مختلفی است که بسته به میزان مات بودن آن دسته بندی می شوند. بنابراین انواع شیشه سندبلاست عبارتند از:

شیشه سندبلاست تمام مات

یکی از انواع شیشه سندبلاست، شیشه تمام مات است. به این صورت که تمام سطح شیشه با ذرات ساینده پوشیده می شود و یک ظاهر یکنواخت و کدر به شیشه می دهد. این نوع شیشه حریم خصوصی شما را به شدت حفظ می کند. و نور را به صورت پراکنده به داخل فضا منتقل می نماید. این نوع شیشه را می توان در پارتیشن ها، درب، پنجره، آینه، میز و صفحات شیشه ای استفاده کرد.

شیشه سندبلاست راه راه مات شده

در این نوع از شیشه سندبلاست، بخش های خاصی از سطح شیشه با ذرات ساینده پوشیده می شود و بخش های دیگر شفاف باقی می ماند. انواع شیشه سندبلاست راه راه یک طرح خاصی دارد که به طرح گورخری معروف است و باعث افزایش جذابیت و تنوع ظاهر شیشه می شود.

این نوع شیشه حریم خصوصی کمتری برای شما ایجاد می کند و امکان عبور نور از قسمت های شفاف آن بسیار بیشتر است.

شيشه سندبلاست طرح دار و لوگودار

یکی دیگر از انواع شیشه سندبلاست مدل لوگودار آن است. در اين نوع شیشه، قسمت های خاصی از سطح شيشه با ذرات ساينده پوشيده می شود و قسمت های ديگر شفاف باقی می ماند.

حتما بخوانید:   چند اشتباه در رنگ کردن کابینت آشپزخانه که نباید انجام دهید

اين نوع شیشه یک طرح يا نقش خلاقانه دارد که باعث افزايش جذابيت و تفكر خلاق در فضا می شود. شیشه های سندبلاست طرح دار امکان حفظ حريم خصوصی شما را فراهم می کند. همچنین نور از این نوع شیشه ها به صورت یکنواخت عبور می کند و در فضا پخش می شود.

اين نوع شيشه را می توان در درب، پنجره، آينه ها، ميز و صفحات شیشه ای استفاده كرد. همچنين، می توان لوگو يا نام شركت را روی شيشه سندبلاست ایجاد كرده و به عنوان يک روش تبليغاتی از آن استفاده نمود.

مزایای سندبلاست کاری شیشه

سندبلاست کاری شیشه یک روش تولید شیشه های طرح دار و مات است که با پاشیدن ذرات سخت و ساینده بر روی سطح شیشه انجام می شود. این روش باعث می شود که لایه بالایی شیشه ساییده شده و حجم کمی از آن برداشته شود. به این ترتیب، سطح شیشه مات و ناصاف می شود و هر طرح یا نقشی که مورد نظر است روی آن ایجاد می شود.

انواع شیشه سندبلاست دارای مزایای زیادی است که عبارتند از:

  • افزایش جذابیت و زیبایی فضا
  • افزایش حریم خصوصی
  • افزایش عایق بودن و کاهش حرارت
  • امکان تمیز کردن و نظافت آسان

چگونه شیشه های سندبلاست را تمیز کنیم؟

همانطور که گفتیم، انواع شیشه سندبلاست دارای کاربردهای مختلفی در دکوراسیون داخلی و خارجی، صنعت، هنر و تبلیغات هستند. اما چگونه می توان این شیشه ها را تمیز کرد؟

برای تمیز کردن شیشه های سندبلاست، می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

استفاده از سرکه و لیمو

یک روش موثر و طبیعی برای تمیز کردن شیشه های سندبلاست، استفاده از سرکه و لیمو است. برای این کار، نصف فنجان سرکه سفید را به 4 فنجان آب اضافه کنید. عصاره لیمو و یک قاشق چای خوری از مواد شوینده مایع را به خوبی مخلوط کنید. این محلول را روی شیشه اسپری کرده و با استفاده از دستمال نرم پاک کنید.

استفاده از الکل

یک روش دیگر برای تمیز کردن شیشه های سندبلاست، استفاده از الکل است. برای این کار، چند قطره الکل را روی یک دستمال پارچه ای بریزید و با آن شیشه را پاک کنید. الکل باعث جدا شدن چربی و آلودگی از سطح شیشه می شود و آن را درخشان می کند.

استفاده از آب صابون

یک روش ساده و رایج برای تمیز کردن شیشه های سندبلاست، استفاده از آب صابون است. برای این کار، چند قطره صابون ظرفشویی يا مايع دستشویی را در يک ليتر آب حل كنيد. اين محلول را با يک اسپری يا يک پارچه خيس كرده روی شيشه پاشيده و با يک دستمال نخی يا كاغذ خشک و پاک كنيد.

حتما بخوانید:   ابعاد جکوزی های استاندارد

انواع مختلف شیشه سندبلاست

ویژگی شیشه ها برای سند بلاست شدن

برای سندبلاست کردن شیشه ها نیاز به جنس خاصی از شیشه نیست و روی هر نوع شیشه ای می توان عمل سند بلاست نمودن را انجام داد. اما برخی از ویژگی های شیشه ها که برای سند بلاست شدن مناسب تر هستند، عبارتند از:

شیشه های ضخیم تر

هر چه ضخامت شیشه بالاتر باشد، عمق حفره های ایجاد شده توسط ذرات ساینده نیز بالاتر خواهد بود. این باعث می شود که درجه ماتی و زبری سطح شیشه بالاتر باشد. همچنین، ضخامت بالای شیشه باعث افزایش مقاومت در برابر ضربه و خط و خش می شود.

شیشه های سکوريت

سکوريت يک فرآيند حرارتی است که باعث تقويت و افزايش مقاومت شیشه در برابر تغيير دما، فشار، خمش و ضربه می شود. در فرآيند سکوريت، شیشه را به دمای بالای ۶۰۰ درجه سانتيگراد گرم کرده و سپس به صورت ناگهانی با جت هوا خنک می کنند. اين عمل باعث می شود که لايه خارجی شيشه تحت فشار و لايه داخل تحت کشش قرار گیرد.

به اين ترتيب، در صورت خوردن ضربه سطحی، لايه دارای فشار از پخش و شکستگی لايه کشش دار جلوگیری می کند. شیشه های سکوريت شده قبل از سند بلاست شدن، دارای مقاومت بالاتری هستند و احتمال ترک خوردن آنها کمتر است.

شیشه های لمينيت

لمينيت يک نوع شيشه است که از چسباندن دو يا چند لايه شيشه با يک لايه فيلم پلاستيکی به وجود می آيد. اين فيلم پلاستيکی معمولا از پلی وينيل بوتيرال (PVB) يا اتيلن وينيل استات (EVA) ساخته می شود.

لمينيت باعث می شود که شيشه ها در برابر ضربه، خط و خش، صدا، حرارت و نور مقاوم تر شوند. همچنین، لمینیت موجب می شود در صورت شکستگی شیشه، تکه های آن پراکنده نشوند و به فيلم پلاستیکی بچسبند.

شیشه های لمینیت شده قبل از سند بلاست شدن، دارای ایمنی بالاتری هستند.

جمع بندی

امید است که این مقاله از آی بک امداد با موضوع انواع شیشه سندبلاست اطلاعات مورد نیازتان را در اختیارتان قرار داده باشد. در صورت نیاز به هرگونه خدمات ساختمانی با ما تماس بگیرید.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

انواع شیشه سندبلاست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع شیشه سندبلاست براسا میزان مات بودن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x