دیجیتال

چگونه از هک شدن اطلاعات پیشگیری کنیم | جلوگیری از هک شدن اطلاعات

هک شدن دستگاه رایانه ای افراد، اغلب می‌تواند برای اکثر مردم ناراحت کننده و خوفناک باشد. به خاطر همین، بسیاری از آنها سعی می‌کنند که با استفاده از روش های گوناگون، از هک شدن دستگاه خود جلوگیری کنند‌ و به هکر ها این فرصت را ندهند تا به راحتی وارد دستگاه آنها شود و اسناد و مدارک شان را هک کند. برای بسیاری از افراد آموزش و شناخت از راهکار های جلوگیری از هک شدن بسیار مهم و حیاتی است و تعداد زیادی از مردم، بیشتر وقت خود و هزینه های گزاف را برای فهمیدن راه های جلوگیری از هک شدن اطلاعات صرف می‌کنند.

هک شدن یک سیستم چگونه امکان پذیر است

هک کردن به معنی سرایت و رخنه به دستگاه های رایانه ای است و هکر ها با داشتن قدرت و دانش کافی در زمینه هایی مثل: نرم افزار و برنامه نویسی، می‌توانند بدون هیچ تجهیزاتی به یک کامپیوتر رسوخ کنند و از اطلاعات آن برای خود استفاده کنند. در حالی که مراقبت و نگهداری از اطلاعات خصوصی در کامپیوتر ها بسیار مهم است و برای کاربران، از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر بسیاری از افرادی که دستگاه های رایانه ای را دارند، به دنبال راهکار هایی برای جلوگیری از هک شدن هستند.

برای اینکه از رایانه در برابر هک شدن مراقبت کنید، راه حل هایی زیادی وجود دارد. تغییر دادن رمز های عبور، باز نشدن فایل ها و برنامه ها و پاک شدن آنها، نصب شدن نرم افزار هایی در رایانه که شما آنها را نصب نکرده بودید، پخش شدن اسناد و مدارک در اینترنت بدون درخواست شما، قرار گرفتن اطلاعات فایل ها در پوشه های دیگر، از جمله نشانه های هک شدن سیستم هستند.

آموزش پیشگیری از هک در رایانه

به طور کلی، هک شدن رایانه ها به گونه های مختلفی انجام می‌شود. اما برای اینکه از هک شدن رایانه خود جلوگیری کنید؛ می‌توانید از بعضی راه حل های موجود برای پیشگیری از هک شدن استفاده کنید. مهم ترین راهکار های جلوگیری از هک شدن را در موارد زیر بیان می‌کنیم:

حتما بخوانید:   رفع مشکل دانلود نشدن بازی در ایکس باکس وان | دانلود نشدن بازی Xbox One

۱- از نرم افزار UnHackMe برای جلوگیری از هک شدن سیستم استفاده کنید

برای پیشگیری از هک سیستم رایانه ای خود باید نرم افزار ذکر شده را دانلود و در سیستم خود راه اندازی کنید. این نرم افزار قابلیت این را دارد که، برنامه ها و پوشه های دستگاه شما را بررسی کند و امنیت آن را در برابر هکر ها بالا ببرد.

بر این اساس، می‌توان گفت که برنامه UnHackMe، یک نرم افزار پر قدرت برای مراقبت و پیشگیری از ورود هر هکری به سیستم است و کاربران با نصب این برنامه در کامپیوتر خود می‌توانند از هک شدن رایانه جلوگیری کنند.

فلذا، برای بالا بردن امنیت کامپیوتر خود لازم است این برنامه را بر روی سیستم راه اندازی کنید؛ تا این نرم افزار اطلاعات و برنامه های موجود در سیستم شما را چک کند و سلامت رایانه شما را مشخص کند.

اگر در سیستم شما نرم افزار و یا فایل مخربی وجود داشته باشد که هکر ها بتوانند با آن به راحتی رایانه شما را هک کنند، این نرم افزار آن فایل مخرب را به طور خودکار پاک می‌کند. این نرم افزار یک سری خصوصیات و ویژگی هایی دارد که می‌توان به موارد: بررسی نرم افزار های مخرب و تشخیص دادن ویروس های سیستم، موتور جستجوی پر قدرت و …. اشاره کرد؛ کاربران می‌توانند با کمک از این برنامه و یک نرم افزار آنتی ویروس قدرتمند رایانه را از هک حفظ کنند.

جلوگیری از هک شدن اطلاعات

۲- به ایمیل های موجود در رایانه بررسی و دقت کنید

اکثر افراد به این اتفاق تلخ دچار می‌شوند که در زمان بررسی ایمیل های خود با ایمیل های مجهولی روبرو می‌شوند. در بعضی موارد همین ایمیل های مجهول زمینه هک شدن کامپیوتر را بر قرار می‌کنند. چون ایمیل یک راه مفید ارتباطی است که از طریق آن می‌توانید هر اطلاعاتی را ارسال کنید.

درست است ایمیل ها مزایای زیادی را دارند ولی امکان دارد مشکل ساز و زمینه ساز هک شدن هم باشند. از این رو، وقتی که به ایمیل های مجهول و مشکوک مواجه می‌شوید، اول آدرس ایمیل های فرستنده را دقیق بررسی کنید و اطمینان داشته باشید که آدرس ها درست هستند. برای اینکه بیشتر مطمئن شوید می‌توانید آدرس IP فرستنده ایمیل را بررسی کنید.

برای بررسی نمودن آدرس IP ایمیل می‌توانید با انتخاب گزینه Show Original در جیمیل، مشخصات پایه های ایمیل مانند آدرس IP را به دست آورید.

در نتیجه یکی از راه های پیشگیری از هک شدن سیستم توجه به ایمیل ها و چک کردن ایمیل های ناشناس است. بر این اساس، از کلیک کردن بر روی لینک های ناشناس و ایمیل های مشکوک اجتناب کنید. اگر یک ایمیلی را از شخص ناشناس دریافت کرده اید، آن را به عنوان، سعی هکر ها برای وارد شدن به رایانه تان در نظر گرفته و بر روی لینک و یا هر چیزی که در داخل آن وجود دارد کلیک نکنید. فراموش نکنید که پاسخ دادن به این گونه ایمیل ها به ارسال کننده آن کمک می‌کند که آدرس ایمیل شخصی شما را بیابد.

حتما بخوانید:   راهنمای خرید جاروی رباتیک | راهنمای جامع خرید جاروی رباتیک

۳- امنیت اکانت های خود را بالا ببرید

راه دیگری که برای پیشگیری از هک شدن وجود دارد، این است که به امنیت اکانت های خود توجه کنید. بر این اساس، بایستی گفت که اگر قصد دارید دچار هک نشوید، همیشه امنیت اکانت های خود را بررسی کنید. برای افزایش امنیت اکانت های خود می‌توانید به شیوه زیر عمل کنید:

۱- رمز عبور مشخص و معینی را درست کنید

رمز عبوری که برای وارد شدن به حساب خود در نرم افزار های گوناگون و یا وب سایت ها استفاده می‌کنید باید دارای حروف انگلیسی بزرگ و کوچک و عدد و همچنین حروف ویژه ای باشد که گمان زدن آن سخت است. به یاد داشته باشید از یک رمز عبور ثابت برای بیشتر از دو وب سایت مختلف استفاده نکنید. اگر در رمز عبور خود دقت لازم به خرج ندهید و به نکته های بالا توجه نکنید، امکان دارد هکر ها به راحتی سیستم شما را هک نمایند.

۲- حتما از مدیریت رمز عبور ها استفاده کنید

اگر از پسورد منیجر ها برای برنامه ها و وب سایت های خود استفاده کنید به شما کمک می‌کند که یک رمز سخت و به خصوصی را برای هر وب سایتی داشته باشید. شما باید در هر زمانی پسورد خود را سکرت کنید، پسورد منیجر ها به شما این فرصت را می‌دهند که پسورد خود را، در دیوایس آن ها ذخیره کنید. می‌توانید از سایت های مطمئن در زمینه مربوط به مدیریت پسورد استفاده کنید مانند: LogMeOnce Ultimate، LastPass 4.0 Premium، Sticky Password Premium و Dashlane 4. اما لازم است بدانید اکثر جستجوگر ها نیز رمز عبور درست شده توسط خودتان را در نرم افزار پسورد منیجر ذخیره و رمزگذاری می‌کنند.

جلوگیری از هک شدن اطلاعات

۳- رمز عبور شخصی را سکرت کنید

یکی دیگر از راه هایی که باید به آن عمل نمایید این می باشد که رمز عبور شخصیتان را به هیچ عنوان به دیگران نگویید. به احتمال زیاد تصور می‌کنید که این یک راهنمایی ساده و پیش پا افتاده است، ولی بررسی ها و تحقیقات نشان می‌دهند که برخی از اوقات هک شدن به خاطر لو دادن رمز توسط افراد پیش می‌آید.

۴- سیستم رایانه ای خود را ایمن کنید

یکی از روش های دیگر برای جلوگیری از هک شدن، ایمن کردن سیستم رایانه ای است. برای بیشتر کردن امنیت کامپیوتر خود می‌توانید طبق موارد زیر عمل کنید:

حتما بخوانید:   رفرش ریت مانیتور چیست | رفرش ریت چه تاثیری در نمایش تصویر دارد
۱- هارد دیسک را رمزگذاری کنید

نخستین مرحله برای پیشگیری از هک شدن، رمزنگاری هارد دیسک است. با رمز گذاری هارد دیسک رایانه خود، حتی اگر هکر ها هم بتوانند سیستم شما را هک کنند و به هارد شما دسترسی داشته باشند، نمی‌توانند اسناد و مدارک داخل آن ها را بخوانند. شما با انجام دادن چند راهکار آسان می‌توانید هارد دیسک رایانه را رمز نگاری کنید.

۲- آموزش رمزگذاری Mac

پوشه Vault، سازمان رمز گذاری مخصوص Mac است. شما می‌توانید بر روی نماد نرم افزار که در گوشه فوقانی سمت چپ نمایشگر Mac قرار دارد، را فعال کنید. سپس برای دسترسی آسان به آن بر روی System Preferences کلیک نمایید. پس از آن نماد Privacy و Security را انتخاب کنید و سپس، روی گزینه FileVault کلیک و در تب FileVault می‌توانید گزینه مربوط به Turn On FileVault را انتخاب کنید.

۳- از سرویس BitLocker استفاده کنید

یکی از روش های دیگر برای رمزگذاری هارد دیسک، استفاده نمودن از سرویسی به نام BitLocker است. برنامه BitLocker یک سرویس از پیش تعیین شده برای رمزگذاری Windows است. برای فعال سازی می‌توانید عبارت BitLocker را در کادر جستجوی Start Search bar تایپ نمایید. پس از آن گزینه Bitlocker Drive Encryption را انتخاب کنید. سپس روی جمله Turn On BitLocker کلیک نمایید. اما یک نکته ای را فراموش نکنید که Windows 10 به گزینه Bitlocker دسترسی ندارد و برای دسترسی داشتن به آن گزینه باید رایانه خود را به Windows 10 Pro، آپدیت کنید.

۵- رایانه خود را به طور مکرر آپدیت کنید

یکی از راه های دیگر برای جلوگیری از هک رایانه، آپدیت کردن مکرر دستگاه است. چون اکثرا در نسخه های آپدیت و بروزرسانی شده رایانه، گزینه های امنیتی آن ارتقاء و امنیت رایانه افزایش می‌یابد.

۶- به طور مداوم از اطلاعات سیستم بکاپ گیری کنید

بکاپ گیری مداوم از اسناد و اطلاعات روش دیگری برای جلوگیری از هک شدن می باشد. چون با وجود تمام سخت گیری های امنیتی، امکان دارد مجددا اسناد و مدارک ذخیره شده در سیستم شما در معرض خطر قرار بگیرد. به همین دلیل، بکاپ گیری از تمامی اطلاعات به شما این اطمینان را می‌دهد که همواره به داده های خود دسترسی همیشگی داشته باشید. برای گرفتن بکاپ از اسناد و مدارک های خود می‌توانید از برنامه ها و نرم افزار های گوناگونی استفاده کنید. با استفاده کردن از این نرم افزار ها امنیت رایانه خود را به طور تمام و کمال بررسی کنید و پس از آن اقدام به بکاپ گیری نمایید. البته شما می توانید با بهره مندی از رمزنگاری  external hard drive از اطلاعات خود بکاپ بگیرید.

31

جلوگیری از هک شدن اطلاعات

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

چگونه از هک شدن اطلاعات پیشگیری کنیم | جلوگیری از هک شدن اطلاعات

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x