دیجیتال

تنظیمات پرینت در گوگل کروم و افزونه‌های پرینت آن

تنظیمات پرینت در گوگل کروم و افزونه‌های پرینت آن | مشکل پرینت در گوگل کروم

وقتی که در مرورگر گوگل کروم وب گردی می‌کنید، بخش خاص یا یک صفحه از آن را می‌توانید چاپ کنید. تنظیمات چاپ گوگل کروم راهکاری برای تغییر دادن راحت قالب‌بندی سند و تنظیمات چاپ ارائه می‌دهد. صاحبان مشاغل برای رفع نیازهای خود و سفارشی کردن چاپ می‌توانند از بخش Properties Page استفاده کنند.

چاپ صفحه در گوگل کروم

 1. در ابتدا باید گوگل کروم را باز کنید و وارد صفحه مورد نظر خود که می‌خواهید آن را چاپ کنید، شوید.
 2. از قسمت تنظیمات گوگل کروم که در بالای مرورگر و سمت راست وجود دارد، به بخش Customize and Control شوید.
 3. از منوی کشویی که می‌بینید باید عبارت print را برگزینید.
 4. حالا یک پنجره جدید باز می‌شود در این پنجره باید قسمت Destination را انتخاب کرده و پرینتر خود را از لیست پرینترها پیدا کنید.
 5. در این مرحله قادر خواهید بود که تنظیم‌های لازم و گزینه‌های بیشتر برای چاپ صفحه مورد نظر خود را اعمال نمایید و در آخر روی قسمت پرینت بزنید.

تنظیمات پرینت در مرورگر گوگل کروم

شما می‌توانید قبل از چاپ صفحات مورد نظر، تنظیمات پرینت را در مرورگر گوگل کروم تغییر داده و تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کنید. برای انجام دادن این کار باید این مراحل را انجام دهید:

 1. روی علامت چرخ دنده که در بالای مرورگر و سمت راست وجود دارد، کلیک نمایید.
 2. از منو باید قسمت پرینت را انتخاب نموده و از بین گزینه‌هایی که وجود دارد پرینتر را انتخاب نمایید.
 3. روی دکمه Change در قسمت Destination بزنید تا چاپگر برای چاپ محتوا از مرورگر کروم به پرینتر پیش فرض تغییر کند.
 4. در قسمت pages روی بخش All بزنید تا هر صفحه یک سند در خروجی چاپ گردد. البته می‌توانید صفحات خاصی را نیز برای چاپ کردن انتخاب نمایید.
 5. با کمک دکمه + در بخش Copies برای بیشتر کردن نسخه‌ها و یا از علامت -برای کم کردن تعداد نسخه‌ها استفاده کنید.
 6. از میان حالت‌های افقی یا عمودی باید یکی را انتخاب نمایید. Portrait حالت عمودی و Landscape حالت افقی است.
 7. از منوی کشویی نوع حاشیه مورد نظر خود را انتخاب نمایید برای این کار باید به Margins بروید.
 8. اگر می‌خواهید پاورقی‌ها و سر صفحه‌ها را در هنگام پرینت از صفحه وب چاپ کنید روی Headers and Foolters کلیک نمایید.
 9. وقتی که تنظیمات را انجام دادید و می‌خواهید محتوا را چاپ کنید، روی دکمه پرینت که در بالای صفحه قرار دارد باید کلیک نمایید.

وقتی که دکمه پرینت را زدید و دستگاه پرینتر شما کار نکرد، باید نرم‌افزار و تنظیمات آن را مورد بررسی قرار دهید. اگر مشکل برطرف نشد، ضروری خواهد بود که برای عیب یابی و تعمیر دستگاه خود با مراکز معتبر تماس حاصل کنید.

پرینت از گوگل کروم

مشکل پرینت در گوگل کروم

گوگل کروم طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها را دارد، اما در برخی مواقع امکان دارد که در هنگام کار با آن مشکلات خاصی اتفاق بیفتد. در همین راستا کاربران در برخی مواقع نمی‌توانند که از مرورگر خود محتوای مورد نظر را چاپ کنند. اینکه این مشکل را برطرف کنید باید حافظه پنهان را پاک کرده و حذف چاپگرهایی که از آنها استفاده نمی‌کنید را انجام دهید. برای رفع این مشکل همچنین می‌توانید موارد زیر را نیز امتحان کنید:

 • محتوا را از مرورگر دیگری به غیر از کروم چاپ کنید.
 • مرورگر کروم خود را حذف کرده و مجدداً نصب نمایید.
 • چاپگرهایی که از آنها استفاده نمی‌کنید را حذف کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  مشکلات رایج آیپد | راهنمای حل مشکلات تبلت آیفون

پرینت در گوگل کروم اندروید

افراد می‌توانند از مرورگر کروم برای چاپ گرفتن فایل‌ها در اندروید نیز استفاده کنند. برای چاپ محتوا از مرورگر موبایل خود باید از چاپگری استفاده نمایید که از طریق شبکه تلفن همراه یا وای فای بتواند داده‌ها را دریافت کند. مراحل این کار عبارت هستند از:

 • برنامه Chrome را در دستگاه اندروید خود باز کنید.
 • فایل، تصویر یا صفحه‌ای که می‌خواهید آن را چاپ کنید، باز نمایید.
 • در بالا و سمت چپ روی گزینه More و پس از آن روی Share بزنید.
 • در این مرحله باید گزینه Print را بزنید.
 • از قسمت بالای صفحه دستگاه چاپگر را انتخاب نمایید.
 • برای تغییر دادن تنظیمات پرینت در گوگل کروم روی فلش کوچکی که رو به پایین است، زده و تغییرات لازم را اعمال کنید.

افزونه پرینت برای کروم

افزونه‌های بی‌شمار و متنوعی برای پرینت از مرورگر وجود دارد که به افراد کمک می‌کند که محتواهای مورد نظر خود را چاپ کنند. هر یک از افزونه‌ها قابلیت‌های گوناگونی را در اختیار کاربران قرار خواهند داد. از جمله بهترین افزونه‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

افزونه Print & PDF

Print Friendly به کاربران کمک خواهد کرد که موارد و تبلیغات ناخواسته را پیش از چاپ صفحه مرورگر حذف نمایید. در حقیقت این صفحات برای اینکه در زمان خواندن مطالب تجربه بهتری داشته باشید، بهینه می‌شوند. از جمله امکانات این افزونه می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • ذخیره فایل به صورت PDF
 • پیش نمایش چاپ
 • حذف متون و تصاویری که نمی‌خواهید چاپ کنید.
 • تغییر اندازه‌ی فونت

برای ویرایش صفحات پیش از چاپ باید هر یک از آیتم‌هایی که قصد حذف کردن آنها را دارید، انتخاب کرده و آنها را حذف نمایید. برای نمونه می‌توانید تصاویر اضافه را حذف کرده و اندازه متن را کوچکتر یا بزرگتر کنید.

افزونه Print برای Google Chrome

این افزونه بسیار کاربردی و سبک می‌باشد، که برای چاپ فوری صفحات وب سایت طراحی گردیده است. شما سبک و استایل مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید و روی قسمت چاپ کلیک می‌کنید. این قابلیت در دستگاه‌های مختلف Linux، Mac، Windows و… کار می‌کند.

Setup Page در کروم

وقتی که از رایانه شخصی استفاده می‌کنید مرورگر وب به گونه‌ای به صورت پیش فرض تنظیم گردیده است که در زمان چاپ یک پاورقی و یک سربرگ به محتوا اضافه خواهد شد. شما می‌توانید از طریق Setup Page تنظیمات پرینت مرورگر کروم را با توجه به نیاز خود تنظیم نمایید و تغییر دهید و محتوای مورد نظر خود را به همان صورت که می‌خواهید پرینت بگیرید.

پرینت دورو

چاپ دورو به چاپ روی دو طرف کاغذ گفته می‌شود. بعضی از پرینترها چاپ اتوماتیک دو رو دارند. در چاپگرهای دیگر برای چاپ دورو باید دستورالعمل‌هایی را اجرا کنید. بهتر است که در ابتدا دفترچه راهنمای دستگاه خود را با دقت مطالعه کنید و ببینید که آیا می‌تواند دستگاه شما چاپ دورو را انجام دهد یا خیر. برای چاپ دورو اتوماتیک باید به قسمت Fill رفته و گزینه پرینت را انتخاب کنید. در بخش تنظیمات، عبارت Print On Both Sides را پیدا کنید. اگر این عبارت وجود داشته باشد، دستگاه شما قابلیت چاپ دو روی خودکار را دارد. با استفاده از این قابلیت چاپ فایل شما در دو طرف کاغذ به طور اتوماتیک انجام می‌شود و دیگر نیاز به انجام دادن کار اضافه نخواهد بود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع مادربرد و آشنایی با آنها | روش های نگهداری از مادربرد کامپیوتر

اگر پرینتر شما این قابلیت را ندارد، باید به صورت دستی این کار را انجام دهید. برای چاپ دو رو در این حالت باید اینگونه عمل کنید:

 1. ابتدا به قسمت فایل رفته و گزینه پرینت را بزنید.
 2. در بخش تنظیمات باید چاپ تمام صفحات را بزنید.
 3. روی فقط چاپ صفحات فرد بزنید و پس از آن روی دکمه چاپ کلیک نمایید.
 4. پس از اینکه صفحه چاپ شد، باید صفحه را برگردانده و در بخش تنظیمات روی چاپ تمام صفحات کلیک نمایید.
 5. پس از آن در قسمت پایین کادر روی فقط چاپ صفحات زوج را انتخاب کنید و در آخر گزینه چاپ را بزنید.

کنسل کردن پرینت

در مواقعی امکان دارد که بخواهید پرینت را کنسل کنید. برای این کار در قسمت راست پایین صفحه و در نوار وظیفه ویندوز روی علامت چاپگر باید راست کلیک نمایید. اگر علامت پرینتر را مشاهده نمی‌کنید، باید فلشی که در نوار وظیفه وجود دارد را انتخاب کنید تا علامت‌های مخفی برای شما نمایان شوند.

اگر همچنان نمی‌توانید نماد دستگاه را ببینید، احتمالاً کار چاپ پیش از آن به چاپگر مورد نظر ارسال گردیده است و دیگر برای توقف و کنسل کردن چاپ در ویندوز کاری نمی‌توان کرد. بنابراین فقط در مواقعی که کار چاپ به چاپگر نرسیده است، می‌توانید پرینت را کنسل کنید. برای این کار باید چاپگر را خاموش کرده و عملیات چاپ را از سیستم کنسل نمایید و در آخر سیستم خود را ریستارت نمایید.

پرینت از گوگل کروم

ذخیره پرینت به صورت PDF

فایل مورد نظر خود را در هر کدام از برنامه‌هایی که قابلیت چاپ دارد باید انتخاب کرده و باز نمایید. در مرحله بعدی به قسمت فایل رفته و گزینه چاپ را بزنید. از لیست پرینترهایی که وجود دارد باید Adobe PDF را بزنید. روی گزینه چاپ برای استفاده از PDF Acrobat نمایید و در آخر اوکی را بزنید و برای فایل خود یک اسم جدید انتخاب نمایید.

سخن تکمیلی

در برخی مواقع امکان دارد بخواهید که از یک صفحه یا چند صفحه از گوگل کروم پرینت بگیرید و به علت چاپ نامناسب، درشت، ریز و یا بی‌کیفیت بودن، چند کاغذ را هدر داده باشید. به همین دلیل اطلاع داشتن از نحوه تنظیمات چاپگر در مرورگر گوگل کروم بسیار حائز اهمیت است.

چاپگر در مرورگر گوگل کروم کمک می‌کند که یک سند آنلاین را به صورت صحیح و مناسب چاپ کنید. شما می‌توانید پرینت‌های خود را طوری تهیه نمایید که تبلیغات مندرج در بعضی از صفحات اینترنتی، اطلاعات اضافه، حاشیه‌های بلا استفاده و… حذف شوند.

برای اینکه به تنظیمات چاپ کروم دسترسی داشته باشید، باید روی سه نقطه گوشه بالا و سمت راست بروید و گزینه پرینت را انتخاب نمایید.

تنظیمات پرینت در گوگل کروم و افزونه‌های پرینت آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی تنظیمات پرینت در گوگل کروم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا