تعمیرات اجاق گاز

روش نگهداری درست و اصولی از اجاق گاز | راهنمای نگهداری و استفاده صحیح از اجاق گاز

چه مسائلی می تواند مانع از عملکرد فندک و ترموکوپل شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از لوازم آشپزخانه که در طول روز زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، اجاق گاز می باشد. برای پختن انواع غذا و یا حتی میان وعده استفاده از اجاق گاز بسیار الزامی است. به دلیل کارایی بالا اجاق گاز در آشپزخانه باید به گونه ای از آن مراقبت کنید تا از طول عمر بالایی برخوردار باشد و هیچگونه مشکلی برای آن رخ ندهد. با رعایت نکات لازم به راحتی می توانید از عمر مفید آن بهره مند شوید و از عدم ایجاد مشکلات مختلف برای اجاق گاز آسوده خاطر باشید. معمولا برای روش نگهداری درست از اجاق گاز راهکارهای زیادی پیشنهاد شده است که با انجام این روش ها می توانید به صورت طولانی مدت از اجاق گاز خود استفاده کنید.

روش نگهداری درست از اجاق گاز

یکی از لوازم مهم در آشپزخانه وجود اجاق گاز می باشد که برای استفاده طولانی مدت از آن، باید به درستی از محصول موردنظر استفاده کنید. در این قسمت روش های نگهداری درست از اجاق گاز را آموزش خواهید دید تا از این ابزار پرکاربرد با اطمینان خاطر استفاده نمایید. گزینه های زیر نمونه هایی از روش نگهداری درست از اجاق گاز می باشند که با انجام آن می توانید در عمر طولانی این وسیله نقشی اساسی ایفا کنید.

سرازیر نشدن مایعات بر روی شعله

یکی از روش های نگهداری درست از اجاق گاز مراقب بودن از سرریز نشدن مایعات بر روی شعله می باشد. زمانی که مایعات و یا مواد غذایی موجود بر گاز سرازیر شوند و بر روی شعله ریخته شوند، ممکن است با گذشت زمان سیم ها دچار زنگ زدگی شوند و از عمر اجاق گاز کاسته شود.

نظافت مکرر اجاق گاز

یکی از راه حل های پیشنهادی برای برخورداری از عمر طولانی اجاق گاز، تمیز کردن روزانه بعد از هر بار استفاده از گاز می باشد. زمانی که اجاق گاز شما تمیز باشد، علاوه بر لذت بردن از محیط آشپزخانه می توانید به عمر مفید گاز خود اضافه نمایید.

برای تمیز کردن اجاق گاز بهتر است به صورت دوره ای با انجام مراحل خاص این کار را انجام دهید تا کیفیت اجاق گاز شما افزایش پیدا کند. جهت تمیز نمودن اجاق گاز ابتدا با استفاده از یک دستمال تمامی قسمت های گاز را تمیز کنید و سپس توسط یک شوینده مناسب برای صفحه گاز آن را از هر گونه آلودگی پاک نمایید.

تمیز کردن چدن های گاز

برای استفاده طولانی مدت از اجاق گاز خود می توانید چدن های گاز را به صورت مکرر بشویید. برای انجام این کار به مدت چند دقیقه آن را با آب داغ خیس کنید تا تمامی چربی های موجود از آن جدا گردد. در صورت عدم شستشوی درست، ممکن است چربی به سطح چدن بچسبد و مشکلاتی را ایجاد کند.

در صورت جمع شدن چربی بر روی چدن گاز، ممکن است در هنگام پخت و پز در صورت برخورد شعله با چدن بویی بد در سراسر خانه پخش شود. زمانی که چدن های گاز را به خوبی تمیز کنید می توانید بدون هیچ مشکلی از آن استفاده نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خاموش شدن اجاق گاز به علت کثیف بودن و گرفتگی شعله ها

در نهایت با تمیز کردن گاز بعد از هر بار پخت و پز، دیگر نیازی به تمیز کردن های سنگین نمی باشد. زیرا حجم کثیفی افزایش پیدا نمی کند.

نکات لازم برای استفاده طولانی مدت از اجاق گاز

برای استفاده طولانی مدت از اجاق گاز باید به یک سری نکات دقت کنید تا با خیالی راحت به شکل طولانی از کارکرد صحیح آن لذت ببرید. نکات مهم برای نگهداری درست از اجاق گاز شامل موارد زیر می باشد.

محل قرار گرفتن اجاق گاز در آشپزخانه

به صورت کلی اجاق گاز یکی از ابزارهای مهم در آشپزخانه می باشد که برای پخت و پز وجود آن ضروری است. قرار گرفتن صحیح اجاق گاز در آشپزخانه یکی از روش های درست برای نگهداری اجاق گاز می باشد.

حواستان باشد در زیر پنجره، اجاق گاز را قرار ندهید. زیرا علاوه بر خطرناک بودن می تواند شعله را خاموش کند. وجود اجاق گاز در زیر پنجره، گاز را در محیط داخلی خانه انتشار می دهد و خطرناک می باشد. در صورت وجود اجاق گاز در زیر پنجره هر چه سریعتر مکان آن را عوض کنید.

یکی دیگر از قسمت های آشپزخانه که نباید اجاق گاز را قرار داد، در کنار یخچال می باشد. قرار دادن اجاق گاز در کنار یخچال ممکن است به یخچال آسیب وارد کند. زیرا گرمای اجاق گاز سبب آسیب به یخچال خواهد شد. در قسمتی از آشپزخانه که گرمای زیادی در آن وجود ندارد، می توانید اجاق گاز را قرار دهید و در عمر طولانی آن نقشی موثر ایفا کنید.

روش نگهداری درست از اجاق گاز

مراقبت لازم از صفحه اجاق گاز

یکی از پایه های اساسی یک اجاق گاز صفحه آن می باشد که در صورت ایجاد مشکل در این قسمت به طور عمده کارکرد اجاق گاز دچار مشکل می شود. هنگامی که صفحه موردنظر شکسته و یا دچار آسیب دیدگی شود، ممکن است اجاق گاز مورد استفاده نباشد.

در هنگام استفاده از این صفحه مراقبت های لازم را انجام دهید تا مشکلی از این بابت برای گاز شما رخ ندهد. از قرار دادن قابلمه های سنگین بر روی صفحه گاز جدا خودداری کنید، زیرا ممکن است صفحه تاب پیدا کند و کج شود.

چه اختلالی می تواند مانع از عملکرد فندک و ترموکوپل شود؟

  • یکی از مشکلات رایج که اغلب افراد در آشپزخانه با آن مواجه هستند، روشن نشدن اجاق گاز توسط فندک سرخود می باشد. زمانی که شعله های اجاق گاز با فندک سرخود روشن نشوند، باید از کبریت و یا فندک برای روشن شدن استفاده کنید.
  • در کنار هر اجاق گاز دو میله فلزی به عنوان فندک و ترموکوپل وجود دارد که برای روشن کردن و روشن ماندن شعله نقش اساسی دارند. با سالم بودن فندک سرخود در اجاق گاز، به راحتی می توانید آن را روشن کنید.
  • همچنین در صورت سالم بودن ترموکوپل شعله موردنظر می تواند مدت ها روشن بماند. هنگامی که فندک سرخود اجاق گاز سالم باشد دیگر برای روشن کردن گاز نیازی به کبریت نمی باشد و خیلی سریع می توان گاز را روشن نمود.
  • یکی از مشکلات رایج و خطرناک برای اجاق گازها خاموش شدن های بیهوده و یهویی برای شعله می باشد که در این صورت ممکن است ترموکوپل دچار مشکل شده باشد. ترموکوپل یک قطعه کوچک درون گاز می باشد که در صورت ایجاد مشکل ممکن است سبب انفجار و آتش سوزی شود.

سرازیر شدن مایع بر روی ترموکوپل و فندک

از دیگر مواردی که‌ ممکن است سبب ایجاد اختلال در کارکرد صحیح ترموکوپل شود، سرازیر شدن مایعات بر روی شعله اجاق گاز می باشد. با ریختن مایعات و مواد غذایی بر روی شعله ممکن است ترموکوپل به همراه فندک دچار مشکل شوند و اختلالاتی در کارکرد آنها ایجاد شود. جابه جا شدن بسیار کوچک این قطعات در عملکرد آنها تاثیر بسیاری دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات اجاق گاز لتو | نمایندگی تعمیرات اجاق گاز لتو LETO

جابه جا شدن قطعه ترموکوپل و فندک

در هنگام تمیز کردن اجاق گاز حواستان باشد تا دستتان به قطعات کنار شعله برخورد نکند. زیرا جابه جایی کوچک سبب ایجاد اختلال در کارکرد این قطعات موردنظر خواهد شد. در صورت برخورد یک شیء به اجاق گاز هم نیز این قطعات ممکن است جابه جا شوند.

شوینده مناسب برای تمیز کردن اجاق گاز

برای تمیز کردن چدن گاز می توانید از شوینده های زیادی که در بازار وجود دارد، استفاده کنید. ولی اگر دسترسی به شوینده های بازاری برایتان امکان پذیر نبود، می توانید از مواد کاملا طبیعی برای پاک کردن چدن و سطح اجاق گاز خود استفاده کنید.

برای تهیه شوینده طبیعی به مقداری سرکه سفید و جوش شیرین نیاز می باشد که با کمک این دو می توانید سطوح مختلف گاز خود را در سریع ترین زمان ممکن تمیز کنید. و از پاک شدن چربی و آلودگی از سطح گاز خود لذت ببرید.

استفاده از این شوینده برای اجاق گاز های استیل مناسب نمی باشد. بلکه برای تمیز کردن اجاق گاز استیل خود می توانید از آبلیمو استفاده کنید. همچنین برای تمیز کردن اجاق گاز استیل کافی است کمی مایع ظرفشویی را در آب ترکیب کنید و سطح گاز را تمیز نمایید. با استفاده از این مواد طبیعی دیگر نیازی به مواد شوینده شیمیایی برای تمیز کردن اجاق گاز نمی باشد.

روش نگهداری درست از اجاق گاز

در صورت روشن نشدن خودکار اجاق گاز چه باید کرد؟

هنگامی که اجاق گاز به صورت خودکار روشن نشد باید برای برطرف کردن مشکل موردنظر، راه حلی مناسب را در پیش بگیرید. زمانی که اجاق گاز توسط فندک سرخود روشن نشد باید به همراه یک کبریت آن را روشن نمایید، که البته برای انجام این کار نکات ایمنی را کاملا دقت کنید.

برای روشن کردن شعله گاز توسط کبریت شبکه های روی صفحه را کنار بگذارید و پوشش شعله را بردارید. در صورتی اگر متوجه جابه جا شدن ترموکوپل و فندک شده اید آنها را به جای اول برگردانید. در هنگام جابه جایی ترموکوپل و فندک دقت کنید که زیر این دو قطعه سیمی وجود دارد که اگر مشکلی برای این سیم ایجاد شود دردسری دو برابر برایتان ایجاد خواهد شد.

بعد از انجام این کار شبکه ی روی صفحه و سرپوش آن را بر جای مناسب قرار دهید. و دوباره به روشن کردن گاز توسط فندک اقدام نمایید. اگر گاز روشن شد پس مشکلی وجود ندارد، ولی اگر روشن نشد باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

نتیجه گیری

کارکرد صحیح اجاق گاز یکی از مهم ترین عوامل برای زندگی درست می باشد که در صورت ایجاد مشکل ممکن است خسارت های جبران ناپذیری را ایجاد کند. با انجام روش نگهداری درست از اجاق گاز می توانید به صورت طولانی مدت از کارکرد صحیح گاز لذت ببرید. زمانی که گاز شما دچار مشکل شد با کمک شرکت های معتبر در این زمینه خیلی راحت می توانید مشکل را برطرف نمایید و از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش نگهداری درست از اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش نگهداری درست و اصولی از اجاق گاز | راهنمای نگهداری و استفاده صحیح از اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا