مجله ساختمان

قیمت قیرگونی | عوامل موثر بر هزینه قیرگونی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

قیمت قیرگونی یکی از مسائل با اهمیت برای افرادی است که قصد استفاده از این عایق رطوبتی را دارند. عوامل گوناگونی بر این هزینه تأثیرگذار هستند. البته بهتر است، بدانید که موضوع مهم‌تر از قیمت اجرای قیرگونی، مربوط به متریال و مرغوبیت آن است همچنین رعایت استاندارد در اجرای این عایق بسیار مهم‌تر می‌باشد که باید توسط افرادی که این کار را بر عهده گرفته‌اند، باید مدنظر گرفته شود.

به این ترتیب می‌توان تا سال‌ها از کیفیت و دوام آن اطمینان حاصل نمود و مطمئن بود که از نفوذ رطوبت و آب به درون ساختمان جلوگیری خواهد شد. در این صورت از پرداخت هزینه‌های ترمیم و یا تعمیر قیرگونی سطح مورد نظر نیز بی‌نیاز خواهید بود.

عوامل موثر بر قیمت قیرگونی

هزینه قیرگونی معمولاً با توجه به عوامل مختلفی مثل متراژ و مساحت سطح مورد نظر تعیین می‌گردد و در این زمینه مسلماً موارد دیگری نیز تاثیرگذار هستند که از جمله می‌توان به نوع متریال و مقدار مورد استفاده اشاره کرد.

برای نمونه قیرگونی پشت بام آشپزخانه یا عایق‌سازی سرویس بهداشتی و بخش‌های دیگر ساختمان با یکدیگر متفاوت خواهد بود و به همین علت قیمت قیرگونی تغییر خواهد کرد. همچنین اجرای یک و یا چند لایه قیرگونی از عوامل بسیار مهمی می‌باشد که در هزینه این کار موثر است. روش اجرایی کار، محل قیرگونی، دستمزد قیرگونی کار، شرایط جوی و… از دیگر عواملی هستند که به صورت مستقیم در قیمت قیرگونی تأثیر می‌گذارند.

هزینه‌های قیرگونی کار

مهمترین بخش قیمت قیرگونی کار به مواد اولیه و مصالح مورد نیاز برای انجام این کار مربوط است. این هزینه‌ها با توجه به نوع مصالحی که استفاده می‌شود، متفاوت خواهد بود. برای نمونه قیمت قیر ناخالص با قیر خالص متفاوت می‌باشد.

همچنین نوع گونی و مقدار عرض آن در قیمت قیرگونی تأثیر قابل ملاحظه‌ای دارد. برای مثال گونی‌های گتایی و بنگال از نمونه‌های پرکاربرد و مرغوب در اجرای این عایق می‌باشند که قیمت گونی بنگال نسبت به گونی چتایی بیشتر است. چنانچه از دیگر مصالح مثل آسفالت هم در کنار متریال اصلی استفاده شود، قیمت‌ها متفاوت خواهد بود که بسته به قیمت و نوع آسفالت مصرفی ضخامت و مقدار اجرای آن قیمت‌ها با یکدیگر فرق خواهند داشت.

حتما بخوانید:   ابعاد استاندارد درب ساختمان | دسته‌بندی درب‌های ساختمان

آخرین بخش از هزینه‌های اجرای قیرگونی به دستمزد قیرگونی کار است. به این ترتیب که با توجه به تعرفه‌هایی که در این زمینه وجود دارد به ازای نصب و اجرای هر لایه از قیرگونی، اجرت قیرگونی کار به صورت متر مربع محاسبه می‌گردد.

هزینه اجرای قیرگونی پشت بام

یکی دیگر از عواملی که بر قیمت قیرگونی تأثیرگذار است، انجام بعضی از کارهای مقدماتی و زیرسازی برای آماده کردن پشت بام می‌باشد. در حقیقت فقط در صورتی می‌توان اجرای بدون نقص و صحیح قیرگونی پشت بام را انجام داد که قبل از انجام این کار نسبت به ترمیم و هموارسازی سطوح تخریب شده اقدامات لازم انجام شود.

سپس این تعداد لایه‌های قیر است که بر هزینه‌های وارده به کارفرما تأثیر زیادی دارد. قطعاً هرچه تعداد لایه‌ها و ضخامت به کار رفته در اجرای قیرگونی بیشتر باشد، هزینه این کار نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

قیرگونی پشت بام

هزینه قیرگونی بخش‌های مختلف ساختمان

همانطور که گفته شد، قیمت قیرگونی به متراژ، طریقه اجرا و همچنین مصالحی که استفاده می‌شود مربوط است. به این ترتیب هزینه انجام این کار در سطوحی مانند قسمت‌های داخلی ساختمان و پشت بام با یکدیگر متفاوت است.

برای قیرگونی پشت بام سه لایه قیرگونی اجرا می‌گردد و برای قسمت‌های دیگر دو لایه و تک لایه اجرا می‌شود. در این صورت قیمت مصالحی که به کار برده شده است مثل گونی و قیر برای پروژه مورد نظر تغییر خواهد کرد و در نهایت دستمزد قیرگونی کار هم با توجه به متراژ کلی به آن افزوده می‌شود و به این ترتیب قیمت قیرگونی را می‌توان تعیین کرد.

گرفتن بهترین نتیجه از قیرگونی

برخی از افراد گمان می‌کنند که هزینه قیرگونی از جمله هزینه‌های بی‌اهمیت و غیر ضروری است و سعی می‌کنند که با یافتن شرکت‌ها و افرادی که قیمت آنها پایین‌تر است،‌هزینه‌های خود را کاهش دهند. این در حالی است که پرداخت هزینه بیشتر در ازای اجرای کار به صورت استاندارد و اصولی و دریافت خدمات بهتر از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. چون در اثر استفاده از متریال نامرغوب و در طولانی مدت نیاز به پرداخت هزینه‌های مجدد برای تعمیر و ترمیم آسیب‌های ناشی از تخریب آنها نخواهید داشت.

بنابراین بهتر است که از ابتدا بدون اینکه قیمت این کار را در نظر بگیرید، از تجربیات بهترین اکیپ‌های نصب و اجرای این نوع عایق استفاده نمایید و به این ترتیب ساختمان مورد نظر را در برابر نفوذ آب و بارندگی‌ها بیمه نمایید.

حتما بخوانید:   کفپوش موزاییکی چیست | مزایا و معایب کفپوش موزاییکی

با توجه به مواردی که در قیمت قیرگونی موثر است، در هنگام عایق کاری ساختمان، برای اینکه بهترین نتیجه را کسب کنید، ضمن اینکه باید متریال مرغوب و درجه یک را انتخاب نمایید، باید از مهارت افرادی که در این زمینه تجربه کافی دارند، استفاده نمایید. در این شرایط علاوه بر اینکه سلامت ساختمان تضمین خواهد شد، دیگر نیاز به پرداخت هزینه‌های مجدد برای تعمیر و بازسازی عایق کاری سطوح نخواهید داشت.

در حقیقت بی‌توجهی به اجرای صحیح و اصولی و کیفیت قیرگونی در برخی مواقع عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت که فرد پس از اینکه با این موارد مواجه می‌شود، متوجه اشتباه خود می‌شود. در آخر خواهید دید که هزینه‌هایی برای ترمیم و اصلاح خسارت وارد شده به ساختمان انجام می‌شود از پرداخت هزینه عایق کاری با دوام و اصولی بیشتر می‌شود.

طریقه محاسبه قیمت قیرگونی

برای محاسبه قیمت قیرگونی دو روش متداول‌تر است. یکی از روش‌ها به ازای هر متر مربع است. در این شیوه هزینه قیرگونی با توجه به نوع قیرگونی و مصالحی که استفاده می‌شود، محاسبه می‌گردد و روش دیگر این است که قیمت قیرگونی به صورت روزمزد محاسبه گردد. در این شیوه برای هر روز فقط دستمزد اجرای کار قیرگونی اعلام می‌گردد.

معمولا برای مساحت‌هایی که متراژ آنها از دویست متر به بالا است، هزینه برای قیرگونی هر متر مربع کمتر از متراژهای زیر ۱۰۰ متر مربع خواهد بود. همچنین قیمت قیرگونی قسمت پشت بام با توجه به نیاز به عایق کاری بیشتر، از قیمت قیرگونی آشپزخانه یا سرویس بهداشتی بیشتر خواهد بود. هرچه تعداد لایه‌هایی که اجرا می‌گردد بیشتر شود قیمت کار نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

انواع قیرگونی

قیرگونی تک لایه: قیرگونی تک لایه یا یک لایه در مواقعی اجرا می‌گردد که قصد داشته باشید روی آن ایزوگام نیز نصب کنید. با توجه به اینکه قیرگونی یک لایه نمی‌تواند به تنهایی عایق مناسبی باشد، باید روی آن یک لایه ایزوگام نیز باید نصب گردد.

قیرگونی دو لایه: در اجرای قیرگونی متداول‌ترین آن به صورت دو لایه می‌باشد. قیرگونی دو لایه شامل دو لایه گونی و یک لایه قیر می‌باشد. ابتدا روی سطح مورد نظر لایه‌ای از قیر شل به صورت کامل اجرا می‌گردد. پس از آن یک لایه روی قیر، چتایی پهن می‌کنند. سپس یک لایه قیر شل روی گونی چتایی اجرا می‌گردد و سپس روی آن دوباره چتایی پهن می‌شود و در آخر روی گونی چتایی یک لایه قیر مخلوط اجرا می‌شود.

حتما بخوانید:   از اشتباهات خرید موکت دوری کنید | بهترین مدل موکت

قیرگونی سه لایه: در این روش از چهار لایه قیر و سه لایه گونی چتایی استفاده می‌شود و مراحل اجرایی آن مانند قیرگونی دو لایه است که یک لایه قیر و یک لایه گونی چتایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زیرسازی قیرگونی

همانطور که گفته شد زیرسازی در قیمت قیرگونی تأثیر زیادی دارد. برای اینکه اجرای قیرگونی به صورت ایده‌آل انجام شود، سطح مورد نظر باید کاملاً آماده باشد و زیرسازی آن انجام شده باشد. سطح مورد نظر باید عاری از هرگونه گرد و خاک و آلودگی بوده و به صورت کامل خشک باشد. در غیر این صورت بین سطح زیرین و قیرگونی چسبندگی مناسبی وجود نخواهد داشت.

برای سطوح کثیف حتی با استفاده از پرایمر و یا قیر هم نمی‌توان اتصال به سطوح زیرین را با قیرگونی تضمین نمود. پس از اینکه سطح مورد نظر تمیز شد، ترک‌ها و شکاف‌هایی که در سطح وجود دارند را بهتر می‌توانید، ببینید. شکاف‌های مویرگی و کوچک با استفاده از پرایمر و قیر به صورت کامل برطرف می‌شوند، اما برای شکاف‌هایی که بزرگتر هستند، باید ایزوگام یا قیرگونی به صورت نواری روی آن نصب گردد.

سطحی که می‌خواهید قیرگونی روی آن انجام شود حتماً باید باید به صورت کامل صاف باشد و به سمت آبرو شیب ملایمی داشته باشد. در صورت عدم شیب‌بندی مناسب و ناهمواری، پشت بام باید توسط افراد متخصص کروم بندی شده و با آسفالت یا سیمان شیب آن اصلاح شود. در این صورت هزینه این کار به قیمت قیرگونی اضافه خواهد شد.

قیرگونی

سخن تکمیلی

قیمت قیرگونی به عوامل گوناگونی بستگی دارد که از جمله می‌توان به روشی که برای این کار اجرا می‌شود مانند یک لایه بودن یا دو لایه بودن اشاره نمود. همچنین متراژ مساحت مورد نظر نیز در هزینه این کار تأثیرگذار است. اگر متراژ بیشتر باشد، هزینه هر متر مربع شامل تخفیف خواهد شد.

در صورتی که پشت بام شما نیاز به زیرسازی داشته باشد، باید حتماً این کار را انجام دهید و بهتر است که کارشناسان محل مورد نظر را بازدید کرده و در این زمینه نظر خود را اعلام کنند. اگر نیاز به زیرسازی وجود داشته باشد، قیمت قیرگونی افزایش پیدا خواهد کرد. پیشنهاد می‌شود که از همان ابتدا از متریال با کیفیت استفاده نمایید و نصب و اجرای این کار را به افرادی که دارای مهارت و تجربه هستند بسپارید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

قیمت قیرگونی | عوامل موثر بر هزینه قیرگونی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

عوامل موثر بر قیمت قیرگونی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x