تعمیرات اجاق گاز

علت زیاد شدن شعله اجاق گاز چیست | راهکارهایی برای تنظیم ارتفاع شعله اجاق گاز

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

زیاد بودن ارتفاع شعله اجاق گاز نشان می دهد که شعله به طور صحیح تنظیم نمی باشد این مشکل اضافه بر این که می تواند سیم های داخل پنل اجاق گاز را با مشکل مواجه کند خطر آتش سوزی را هم به دنبال دارد. بنابراین لازم است به محض برخورد با این مشکل به فکر تنظیم و تعمیر شعله های اجاق گاز باشید. ایبک امداد در این مقاله به بررسی علل زیاد شدن شعله اجاق گاز می‌پردازد و راهکارهایی جهت برطرف کردن این مشکل ارائه می دهد اگر شما هم با چنین مسئله ای مواجه شدید این مقاله می تواند به شما کمک کند.

شعله استاندارد و طبیعی در اجاق گاز چگونه است؟

اگر اجاق گاز خرابی و یا نقصی نداشته باشد و شعله آن درست تنظیم شده باشد رنگ شعله باید آبی باشد و همچنین هنگامی که ولوم اجاق گاز در بیشترین حد خود قرار دارد حداکثر ارتفاع شعله نباید از ۲۰ میلیمتر بیشتر شود. البته باید بگوییم در این حالت امکان دارد رنگ شعله متمایل به سبز مشاهده شود وقتی شعله اجاق گاز به درستی تنظیم نشده باشد باعث ایجاد مشکلاتی در اجاق گاز خواهد شد. به طور معمول علت اصلی زیاد شدن ارتفاع شعله اجاق گاز همین مورد است یعنی شعله اجاق گاز وقتی که ولوم در پایین ترین حالت است ارتفاع زیادی دارد و یا شعله با شکل و شدت ناهموار به اطراف پخش خواهد شد. در بیشتر موارد بروز این مشکل به علت اختلال در مخلوط هوا و گاز اتفاق میفتد.

دلایل زیاد شدن شعله اجاق گاز و راهکارهای رفع آن

برای آنکه بتوان به تشخیص علت زیاد شدن شعله اجاق گاز پرداخت باید به بررسی احتمالات مختلفی بپردازید. بروز این مشکل گاهی می‌تواند ناشی از اشکال کوچک و یا ایرادات اساسی در اجاق گاز باشد.علت زیاد شدن شعله اجاق گاز چیست؟ راهکارهایی برای تنظیم ارتفاع شعله اجاق گاز در ادامه مطلب به بررسی بیشتر آن می پردازیم.

عدم تنظیم صحیح شعله اجاق گاز

تنظیم نبودن درست شعله بر طبق فشار گاز یکی از مواردی می باشد که لازم است آن را مورد بررسی قرار دهید. تنظیم کردن شعله اجاق گاز بر اساس میزان حجم گازی است که از کنتور عبور می کند باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که فشار و دما روی حجم گاز موثر است بنابراین زمانی که فشار گاز نوسان داشته باشد بسیار واضح است که بر روی شعله اجاق گاز تاثیر خواهد گذاشت. در این شرایط چنانچه حجم گاز که از کنتور عبور می کند زیاد شود شعله اجاق گاز زیاد خواهد شد. جهت رفع مشکل بهتر است به تکنسین های مجرب و حرفه ای و یا به اداره گاز منطقه خود مراجعه کنید و از آنها بخواهید میزان حجم گاز عبوری را مورد بررسی قرار دهند. اندازه گیری دقیق فشار گاز به کمک وسیله‌ای به نام مانومتر انجام می گیرد در واقع می توان به کمک مانومتر با مقایسه فشار هوا و گاز مقدار فشار گاز را تعیین نمود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیرات اجاق گاز اخوان

خراب شدن سنسور دمای اجاق گاز

اجاق گاز های جدید دارای برد الکترونیکی می باشند قطعه‌ای به نام سنسور دما در این برد الکترونیکی تعبیه گردیده است این سنسور دمای داخل فر را اندازه گیری می کند و با ارسال کردن پیام به برد الکترونیکی میزان دما را اعلام می کند و به این ترتیب می تواند از زیاد شدن ارتفاع شعله اجاق گاز جلوگیری کند. مقدار دمای شعله فر در اجاق گاز حدوداً باید ۲۰۰۰ درجه سانتی گراد باشد البته لازم به ذکر است این مقدار گرما همیشه یکسان و ثابت نیست. مقدار گرمای شعله در فر ممکن است از ۶۰۰ تا ۳۰۰۰ درجه سانتیگراد متغیر باشد و این امر بستگی به عوامل مهمی دارد. چنانچه سنسور دما در اجاق گاز با مشکلی مواجه شود مقدار دمای درون فر بیش از حد بالا رفته و شعله زیاد می شود. جهت رفع این مشکل لازم است سنسور دما عوض شود. باید به این نکته توجه کنید که هنگام تعویض کردن سنسور، اجاق گاز را از برق جدا کنید پس از آن پیچ های سنسور را باز کرده و میله سنسور را از درون سوکت آزاد کنید و حال می‌توانید سنسور جدید را نصب کنید. چنانچه در این زمینه مهارت کافی را ندارید بهتر است از تکنسین های حرفه ای اجاق گاز کمک بگیرید.

انسداد و یا گشاد شدن روزنه های نازل

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای نازل اجاق گاز پیش آید انسداد و گرفتگی و یا گشاد شدن منافذ آن می باشد.  ژیگلور و یا نازل اجاق گاز قطعه ای است که جنس آن برنج می باشد و در وسط شعله قرار می گیرد. ژیگلور به لوله رابطی که از طرف شیر اصلی گاز به سمت ولوم اجاق گاز امتداد یافته متصل است. علت زیاد شدن شعله اجاق گاز چیست؟ راهکارهایی برای تنظیم ارتفاع شعله اجاق گازوظیفه اصلی ژیگلور یا نازل کنترل و هدایت حجم گاز عبوری از طرف شیر اصلی به سمت ولوم می باشد. در واقع می‌توان گفت نازل به عنوان یک سوپاپ اطمینان کار می کند و حجم متناسب و استاندارد از گاز را آزاد می کند. حال چنانچه سوراخ های منافذ ژیگلور مسدود شوند مقدار گاز ورودی کم خواهد شد و در نتیجه شعله اجاق گاز نیز کم می‌شود و ممکن است خاموش شود. اما گاهی ممکن است منافذ نازل به علت فعل و انفعالاتی که در روند عبور نوسان فشار و مقدار حجم گاز اتفاق می افتد گشاد شود. در این شرایط مقدار حجم گاز افزایش می یابد و شعله نیز به همان نسبت زیاد خواهد شد و شدت می گیرد. در این شرایط برای رفع مشکل نیاز است که نازل تعویض شود.

خراب شدن ترموستات شعله اجاق گاز

ترموستات قطعه کنترل کننده می باشد و به عنوان نگهدارنده دما شناخته شده است یعنی هنگامی که مقدار دما به میزان مورد نظر برسد ترموستات وظیفه جلوگیری کردن از افزایش دما را به عهده می گیرد در واقع می توان گفت ترموستات با اندازه گرفتن دما از ورود مقدار انرژی بیشتر خودداری جلو گیری خواهد کرد یعنی ترموستات پس از مشخص شدن میزان چرخش ولوم مقدار انرژی که باید وارد شود را اندازه گرفته و اجازه نمی دهد بیشتر از آن گاز به سمت مشعل دمیده شود. چنانچه خرابی در ترموستات به وجود آید می تواند باعث اختلال در میزان شعله و دما شود و در این صورت با وارد کردن گاز بیشتر شعله نیز زیادتر خواهد شد. در بیشتر موارد چنانچه ترموستات خراب شده باشد قابل تعمیر نیست و باید قطعه تعویض شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیرات اجاق گاز نف NEFF در شهر تهران

خراب شدن دریچه هوای اجاق گاز

همانطور که گفتیم نشانه شعله طبیعی و سالم اجاق گاز علاوه بر میزان ارتفاع آن رنگ شعله نیز می باشد. اگر شعله طبیعی باشد باید به رنگ آبی بسوزد چنانچه مقدار کافی از اکسیژن هوا و گاز با هم مخلوط شوند و احتراق به درستی انجام شود شعله نیز طبیعی خواهد سوخت. اما چنانچه شعله به رنگ نارنجی یا زرد بسوزد نشان از این دارد که ترکیب هوا و گاز به خوبی انجام نشده است. این مشکل می تواند باعث تولید مونوکسید کربن شده و مقادیر بالای آن بسیار خطرناک است. بنابراین چنانچه مشاهده کردید شعله به رنگ نارنجی می سوزد و یا ارتفاع آن بیش از حد زیاد است باید هر چه سریعتر نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. علت این مشکل نیز می تواند گرفتگی منافذ ژیگلور و یا انسداد در دریچه های هوا باشد. در این شرایط مکش اکسیژن به خوبی انجام نمی شود و میزان ترکیب هوا و گاز مختل خواهد شد. جهت برطرف کردن این مشکل لازم است پنل و صفحه روی اجاق گاز را کاملاً برداشته و قطعات را مورد بررسی قرار دهید. در بیشتر موارد با جرم زدایی و تمیز کردن قطعات مشکل برطرف می شود.علت زیاد شدن شعله اجاق گاز چیست؟ راهکارهایی برای تنظیم ارتفاع شعله اجاق گاز برای انجام این کار می توانید از یک سوزن استفاده کنید و منافذ نازل را باز کنید و همچنین به وسیله یک مسواک و محلول چربی زدا جرم های دریچه هوا و اطراف نازل را تمیز کنید. دقت کنید آب به درون قطعات نفوذ نکند زیرا می تواند باعث زنگ زدگی و ایجاد رسوب در آنها بشود و همچنین مشکلات دیگری مثل کم شدن ارتفاع شعله را به دنبال داشته باشد.

سخن پایانی

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای اجاق گاز پیش آید زیاد بودن ارتفاع شعله در اجاق گاز است که این مشکل هیچ ربطی به انواع مدل و برند های مختلف اجاق گاز ندارد و می تواند برای همه اجاق گازها پیش بیاید. با توجه به نکاتی که در این مقاله گفته شد می توانید به راحتی جهت رفع این مشکل اقدام کنید. اما باید توجه کنید از آنجایی که اجاق گاز وسیله‌ای حساس می باشد و عدم مهارت در تعمیر آن می تواند خطراتی به دنبال داشته باشد بهتر است چنانچه تخصصی در این زمینه ندارید از یک فرد آگاه و متخصص در تعمیر اجاق گاز کمک بخواهید

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علت زیاد شدن شعله اجاق گاز چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

شعله استاندارد و طبیعی در اجاق گاز چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا