تعمیرات مایکروفر

دلایل گرم نکردن مایکروفر | عیب یابی و تعمیر مایکروفر

دلایل گرم نکردن مایکروفر | عیب یابی و تعمیر مایکروفر، خرابی قطعه های مختلف مایکروفر

بیشتر افرادی که دستگاه مایکروفر تهیه می‌کنند، هدفشان این است که در مدت زمان کم بتوانند غذای خود را گرم کنند. شاید از دیگر آپشن های مایکروفر به ندرت استفاده کنند. وقتی که مایکروفر نمی‌تواند به خوبی گرم کند، عملاً بدین معنا خواهد بود که از مایکروفر استفاده‌ای نمی کنید و کاربردی نخواهد داشت. بنابراین گرم نشدن غذا در مایکروفر از مهم‌ترین خرابی ها در این دستگاه می باشد.

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد، که غذای خود را درون دستگاه مایکروفر قرار دهید و پس از اینکه درب دستگاه خود را باز می‌کنید، مشاهده می‌کنید که غذا به خوبی گرم نشده است و طبخ غذا های موجود در مایکروفر بی کیفیت است. در اغلب مواقع بروز این مشکل به دلیل گرم نکردن مایکروفر رخ می دهد و برای برطرف کردن این مشکل باید دلیل آن را پیدا کرده و اقدامات لازم برای انجام تعمیرات و برطرف کردن مشکل انجام دهید.

نحوه عملکرد مایکروفر

اساس کار مایکروویو ها و مایکروفر ها بر گرم کننده یا تابش اشعه های گرمایی استوار است، یعنی دستگاه مایکروفر ذرات مولکولی درون مواد غذایی را با ایجاد اشعه های گرم کننده وادار به جنبش می کند. این جنبش و حرکت موجب می‌شود که گرما ایجاد شود و مواد غذایی از قسمت درون پخته شوند. به طور کلی مشکل گرم نکردن غذا در این دستگاه به دلیل ایجاد مشکل در این اشعه ها می باشد.

دلایل گرم نشدن مواد غذایی در مایکروفر

گرم نشدن مواد غذایی در دستگاه های مایکروفر دلایل گوناگونی می تواند داشته باشد. برای عیب یابی و تعمیر مایکروفر خود باید موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید و دلیل اصلی بروز این مشکل در دستگاه مایکروفر خود را پیدا کنید:

مایکروفر

خرابی لامپ مگنترون

یکی از مشکلاتی که ممکن است در دستگاه مایکروفر به وجود آید، خراب شدن لامپ مگنترون می‌باشد. این لامپ نقش اصلی را در گرم کردن غذا و ایجاد اشعه دارد. هر چقدر که بیشتر دستگاه مایکروفر روشن بماند، به مواد غذایی شما اشعه بیشتری برخورد خواهد کرد و غذا بهتر گرم می‌شود.

لامپ مگنترون به علت استفاده نادرست یا استفاده طولانی مدت از مایکروفر ممکن است که آسیب دیده و با ایراد و سوختگی مواجه شود. در این شرایط در دستگاه مایکروفر جرقه ایجاد می شود. باید توجه داشته باشید، که تعمیر و عوض کردن لامپ از جمله کارهای تخصصی بوده و پیشنهاد می شود که برای عیب یابی دقیق و تعمیر اصولی دستگاه مایکروفر با هر برندی که استفاده می‌کنید، از تعمیرکاران ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

خرابی ترانس مایکروفر

در مایکروفر ها قطعه ای به نام ترانس وجود دارد که انرژی موردنیاز مگنترون را تأمین می‌کند. ساختار ترانس مایکروفر به گونه‌ای است که از تعداد زیادی سیم پیچ و خازن تشکیل شده است و ولتاژ و انرژی مورد نیاز برای تولید اشعه با مگنترون را فراهم می کند.

ترانس مایکروفر نیز مانند قطعه های دیگر بر اثر فرسودگی یا ضربه خوردن و آسیب فیزیکی امکان دارد که با ایراد و خرابی مواجه شود. هر اختلالی که در ترانس مایکروفر به وجود آید، موجب خواهد شد که مواد غذایی در مایکروفر به خوبی گرم نشود. برای اینکه بتوانید در این شرایط دستگاه مایکروفر خود را عیب یابی و تعمیر کنید، از تکنسین معتبر کمک بگیرید. چون تعمیر کردن این قطعه ها از جمله کارهای تخصصی می باشد که از عهده هر کسی بر نمی آید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیرات مایکروفر بایترون BITRON

خرابی برد مایکروفر

برد الکترونیکی در دستگاه مایکروفر مانند مغز دستگاه عمل می‌کند و برای اجرای برنامه‌های این دستگاه تصمیمات هوشمند می‌گیرد. شروع و پایان عملیات طبخ و همچنین خاموش شدن دستگاه در شرایط بسیار حساس با دستور برد انجام می شود.

در صورتی که برد الکترونیکی نتواند دستورات را به صورت صحیح به قطعات مختلف مایکروفر مانند مگنترون برساند و زمینه انتشار و تولید اشعه را فراهم کند، مواد غذایی در مایکروفر به خوبی گرم نخواهد شد و در این شرایط دستگاه شما باید توسط تعمیرکاران نمایندگی محصول شما مورد بررسی قرار بگیرد، تا برد الکترونیکی مایکروفر به صورت صحیح و اصولی عیب یابی و تعمیر شود.

خرابی خازن مایکروفر

خازن در مایکروفر انرژی الکتریکی را ذخیره می‌کند. در صورتی که عملکرد خازن در مایکروفر مناسب باشد،گرما به مقدار مناسب ایجاد شده و به طور یکنواخت درون دستگاه توزیع خواهد شد. دیود و خازن انرژی مورد نیاز مگنترون را فراهم می کنند. چنانچه خازن مایکروفر نیم سوز و یا معیوب شده باشد، در مایکروفر با مشکل گرم نکردن غذا مواجه خواهید شد. همچنین در مواقعی که مشکلات زیر را مشاهده کردید، می توانید متوجه شوید که خازن مایکروفر شما خراب است:

  • در این مواقع کلیدهای مایکروفر مانند زمان سنج و تایمر عملکرد درستی خواهند داشت، اما مواد غذایی باز هم به خوبی گرم نخواهند شد.
  • وقتی مایکروفر آغاز به کار می کند، سر و صدای زیادی ایجاد شده و در برخی مواقع دود را نیز در دستگاه مایکروفر مشاهده خواهید کرد.

سوختن دیود مایکروفر

همانطور که گفته شد دیود عملکرد مگنترون را کامل می کند. در صورتی که دیود مایکروفر از کار بیفتد، مگنترون این دستگاه نیز عملکرد مناسبی نخواهد داشت. دیود ولتاژ مناسب برای مگنترون را فراهم می کند. چنانچه بسوزد و از کار بیفتد، مگنترون نیز به صورت صحیح کار نخواهد کرد و مواد غذایی درون دستگاه مایکروفر به خوبی گرم نخواهند شد.

وقتی که مشکلی برای دیود مایکروفر به وجود می آید می توانید به راحتی آن را تشخیص دهید، اما عوض کردن آن یک کار بسیار تخصصی بوده و شما نمی توانید این کار را انجام دهید. حتماً برای عوض کردن دیود مایکروفر خود از تعمیرکاران خبره کمک بگیرید.

سوییچ درب مایکروفر خراب است

یکی دیگر از دلایل گرم نکردن مایکروفر می تواند مربوط به خرابی درب سوئیچ مایکروفر باشد. در صورتی که درب دستگاه به صورت صحیح بسته نشود، هوای گرم درون دستگاه خارج شده و طبخ مواد غذایی به خوبی انجام نخواهد شد. در این مواقع مایکروفر روشن نمی شود و احتمال دارد که طبخ آغاز نشود. در بعضی مواقع که سوئیچ درب دستگاه ایراد جدی دارد، مجبور خواهید بود که آن را عوض کنید.

فیوز حرارتی خراب است

فیوز حرارتی در مایکروفر میزان حرارت و گرمای درون دستگاه را کنترل می کند. در صورتی که محفظه درونی مایکروفر بیش از اندازه گرم باشد، برای حفظ ایمنی مایکروفر را خاموش می کند. در صورتی که فیوز حرارتی بدون دلیل مایکروفر را خاموش کند و یا اگر مشکلی در دستگاه وجود داشته باشد و مایکروفر را خاموش کند، گرم شدن مواد غذایی درون دستگاه مایکروفر به خوبی انجام نخواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای جامع استفاده از مایکروویو ال جی LG

خرابی ترموسوئیچ

در مدار فرمان مایکروفر ترموسوئیچ نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. در صورتی که ترموسوئیچ دچار خرابی شود، باید برای تعمیر آن و یا عوض کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید. چون ایراد و خرابی در ترموسوییچ موجب خواهد شد، که برای طبخ و یا گرم کردن مواد غذایی انرژی لازم به مایکروفر نرسد و امکان گرم کردن وجود نداشته باشد.

سرویس نکردن مایکروفر

همه وسایل و لوازم خانگی در معرض فرسودگی و خرابی قرار دارند و زمانی که از خدمات سرویس دوره ای استفاده می شود، موجب می گردد که قطعه های مختلف لوازم شما قبل از اینکه دچار ایراد و خرابی شوند، تعمیر شده و در این مواقع دیگر نیاز به تعویض آنها نخواهد بود.

با انجام دادن این کار در مصرف انرژی و هزینه های تعمیر صرفه جویی زیادی می شود و عمر مفید دستگاه نیز افزایش می یابد. بنابراین وقتی به سرویس دوره‌ای مایکروفر بی توجهی می شود، ممکن است که با مشکلات گوناگونی مانند گرم نشدن مواد غذایی مواجه شوید.

مایکروفر

نکات مهم نگهداری مایکروفر

برای اینکه مایکروفر شما با ایراد ها و خرابی های کمتری مواجه شود و عمر مفید آن افزایش یابد، در هنگام استفاده و نگهداری از این دستگاه باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. رعایت این نکات موجب می‌شود که شما به راحتی از تمام قابلیت های این دستگاه استفاده نمایید:

  • مایکروفر خود را در مکان مناسبی قرار داده و نصب نمایید. نصب مایکروفر در محل نامناسب موجب ایجاد مشکلاتی در حین استفاده از این دستگاه خواهد شد.
  • دستگاه مایکروفر باید همواره تمیز نگه داشته شود. در صورتی که آلودگی و چربی‌ها و ذرات مواد غذایی درون این دستگاه باقی بماند، موجب بروز مشکلاتی در مایکروفر خواهد شد.
  • شما نمی‌توانید از هر نوع ظروفی درون دستگاه مایکروفر خود استفاده کنید. برای اینکه دستگاه مایکروفر شما دچار ایراد و خرابی نشود، حتماً از ظروف مخصوص این دستگاه استفاده نمایید.
  • قبل از اینکه دستگاه مایکروفر خود را روشن کنید، اطمینان حاصل کنید که درب دستگاه شما به صورت صحیح بسته شده است.
  • دستگاه مایکروفر را به صورت خالی روشن نکنید. قبل از اینکه بخواهید مایکروفر را روشن نمایید، اطمینان حاصل کنید که درون آن مواد غذایی قرار داده اید.
  • برای اینکه از مایکروفر خود محافظت نمایید، می‌توانید دستگاه را به محافظ برق متصل نمایید.

سخن تکمیلی

ساده ترین روش برای اینکه مایکروفر شما با مشکلاتی مانند گرم نشدن مواد غذایی مواجه شود این است که به صورت منظم دستگاه خود را تمیز کنید. در این صورت عملکرد دستگاه بهینه خواهد بود. چنانچه متوجه شدید، که مواد غذایی در مایکروفر به خوبی گرم نمی شوند، باید در کمترین زمان ممکن دستگاه خود را به صورت صحیح و اصولی عیب یابی و تعمیر کنید، تا قسمت داخلی مایکروفر آسیب‌های بیشتری نبیند.

دلایل گرم نکردن مایکروفر | عیب یابی و تعمیر مایکروفر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل گرم نکردن مایکروفر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا