آموزشتعمیرات یخچال

دلایل خراب شدن اورلود یخچال و تعمیر آن

چه مواردی باعث خرابی اورلود یخچال می شود

دلایل خراب شدن اورلود یخچال و تعمیر آن چگونه است ؟

اورلود در یخچال فریزر قطعه ی الکتریکی می باشد که برای جلوگیری کردن از اضافه بار موتور در همه لوازم های برقی مثل یخچال قرار داده شده است. وظیفه ی اصلی اورلود این است که از بروز خطرات احتمالی و یا خراب شدن زیادتر قطعات در یخچال جلوگیری می کند می خواهیم در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل خراب شدن اورلود یخچال و تعمیر آن را بیان کنیم لطفاً با ما همراه باشید.

کاربرد اورلود

تقریبا می توان گفت که کاربرد اصلی اورلود در کمپرسور یخچال، راه انداختن و استارت یخچال است اورلود مانند یک محافظ عمل می کند و جریان های اضافی در موتور را هم کنترل می کند اگر جریان اضافی وارد کمپرسور شود و یا به دلیلی دمای آن زیاد شود باعث قطع برق می شود و به این صورت از آسیب دیدن سیم پیچ موتور یخچال جلوگیری خواهد کرد این قطعه نقش محافظتی دارد. اگر این قطعه در یخچال شما خراب شود مانند بعضی از قطعات در یخچال، تعویض آن کار آسانی نیست و حتما باید توسط یک شخص مجرب انجام گیرد زیرا این قطعه بسیار پیچیده می باشد در ادامه می خواهیم شما را با وظایف این قطعه در یخچال آشنا کنیم.

اورلود کمپرسور یخچال چه وظیفه ای دارد؟

خراب شدن اورلود

اورلود یخچال وظیفه دارد که از موتور محافظت کرده و از سوختن آن جلوگیری کند اگر موتور با مشکلی برخورد کند یا ولتاژ آن پایین و بالا شود سیم پیچ های موتور آسیب خواهد دید و در نتیجه مسیر گاز مسدود می شود در این هنگام است که اورلود یخچال شروع به کار کرده و محافظت از قطعات الکتریکی را شروع می کند.

رله به این طریق عمل می کند که جریان های اضافی را از خود عبور داده و باعث افزایش دما می شود این زیاد شدن دما باعث می شود که تیغه تحریک شده و طول عمر آن زیاد شود به این صورت ارتباط کانکت ها با همدیگر قطع می شود و جریان نول هم توقف می کند و این باعث خاموش شدن کمپرسور شده و خنک سازی یخچال دوباره شروع خواهد شد.

حتما بخوانید:   کلید Power Cool در یخچال فریزر سامسونگ

بعد از اینکه دستگاه شما خنک شد دمای اورلود کم شده و تیغه هم به اندازه قبل برمی گردد کانکت ها دوباره وصل و کمپرسور هم کار خود را شروع خواهد کرد در این حالت اگر کمپرسور به دمای بیشتر از ۱۰۵ سیلیسیوس برسد آنگاه اورلود، کمپرسور را خاموش خواهد کرد و در دمای ۶۰ درجه، دوباره کمپرسور را روشن می کند و آنگاه یخچال شروع به کار خواهد کرد.

انواع مختلف اورلود یخچال و وظیفه ی آنها

به طور کلی وسایل برقی دو نوع رله اورلود دارند که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارد. رله اورلود یخچال به دو دسته تقسیم می شوند:

  •   رله اورلود حرارتی
  • رله اورلود مغناطیسی

۱- رله اورلود حرارتی

اورلود حرارتی انواع مختلفی دارند که رایج ترین آن مدل بی متال می باشد این مدل بطور سری به موتور یخچال وصل شده اند و دو فلز دارند از جنس مخالف، که در کنار هم قرار گرفته اند زیاد شدن دما باعث انبساط این فلزات خواهد شد و هر کدام از فلزات به طور متفاوت تغییر حالت خواهند داد.

وقتی دمای موتور زیاد می شود و همچنین دمای کمپرسور هم بالا می رود این دو فلز مثل یک کلید اتوماتیک عمل می‌کنند و مدار را هم قطع خواهند کرد تا این که شرایط عادی شده و دما کم شود. در این حالت خراب شدن اورلود یخچال باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی خواهد شد و کارکرد یخچال را هم به خطر خواهد انداخت.

۲- رله اورلود مغناطیسی

این نوع اورلود از نوع رله بوبینی می باشد که بر خلاف اورلود حرارتی بوسیله ی تنظیم کردن زیاد جریان ، باعث خواهد شد که مدار قطع شود . رله اورلود مغناطیسی کاربرد زیادی در فیوزهای برق دارد  و تشکیل شده است از هسته مغناطیسی و یا یک آهنربا، که دور آن سیم پیچی شده باشد .

بدلیل جریان زیاد برق ، در سیم پیچ این اورلود، نیروی مغناطیسی جمع شده و این باعث کشیدگی اهرم خواهد شد و به اینصورت رله ی مغناطیسی وظیفه ی خود را انجام داده و جریان مدار  قطع می شود تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود.

انواع مختلف رله اورلود را برای شما نام برده و گفتیم که بصورت سری در دستگاه یخچال کار می کند و به اینصورت در هنگام اتصال کوتاه، اورلود مغناطیسی جریان را قطع کرده تا از سوختن رله بی متال جلوگیری شود . با توجه به مطالبی که برای شما بیان کردیم نتیجه می گیریم که خراب شدن رله اورلود می تواند باعث وارد شدن خسارات زیادی به یخچال شود و در اینجاست که نحوه ی عیب یابی و عوض کردن رله اورلود مهمترین کاری است که شما باید برای برطرف کردن این مشکل بدانید .

حتما بخوانید:   عمر مفید یخچال خود را چگونه افزایش دهیم؟

علائم خراب شدن اورلود

همانطور که می دانید یکی از مهم ترین بخش های یخچال کمپرسور می باشد اگر متوجه شدید که یخچال شما ناگهان خاموش می شود اول به سراغ سیستم برق رسانی بروید سپس موتور یخچال را بررسی کنید و بعد از آن سراغ  اتصالات برق یخچال بروید اگر متوجه شدید که هیچکدام مشکلی ندارند آنگاه باید اورلود یخچال را چک کرده و تست کنید. یکی از مشکلات ترموستات می تواند باعث خرابی اورلود باشد. ایجاد اختلال در کار ترموستات باعث خواهد شد که کمپرسور بیشتر کار کرده و این قطعه داغ شود. اگر ولتاژ برق به ناگهان کم یا زیاد شود باعث می شود که اطراف یخچال گرم شود و گاز یخچال خارج شده و احتمالاً مشکلاتی در سیم پیچ استارت به وجود بیاید که اینها باعث خرابی اورلود یخچال خواهد شد.

نشانه های خراب شدن رله استارت یخچال چه می باشد؟

خراب شدن اورلود

1- سرد نشدن یخچال

اگر رله استارت خراب شده باشد آنگاه انرژی لازم برای استارت کمپرسور تامین نخواهد شد در نتیجه یخچال شما گرم می شود و باعث خرابی مواد غذایی خواهد شد

2-ایجاد صدای تق تق

اگر با استارت کمپرسور به وسیله رله صدای تق تق به گوش شما رسید احتمال دارد که این صدای تق به دلیل استارت نخوردن کمپرسور باشد که در این صورت شما متوجه می شوید که رله تلاش می کند که کمپرسور را استارت کرده و صدای تق دیگری می شنوید اگر این صدا چند بار تکرار شد احتمال دارد که کمپرسور و یا یخچال موتور یخچال سوخته باشد.

دلایل خراب شدن اورلود یخچال چیست؟

اگر شما در مورد قطعات یخچال و عملکرد قسمتهای مختلف آن اطلاعات کافی داشته باشید می توانید برای افزایش طول عمر یخچال خود کمک زیادی کنید تا در صورت وجود هرکدام از این عوامل بتوانید از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید .

  • خراب شدن ترموستات می تواند یکی از دلایل مهم برای خرابی رله اورلود یخچال باشد همانطور که می دانید ترموستات در یخچال فریزر قطعه مهمی است و اگر دچار خرابی شود عملکرد یخچال به هم با مشکل روبرو خواهد شد. اگر در کار ترموستات اختلال ایجاد شود آنگاه فرمان قطع کردن فعالیت را به کمپرسور نخواهد داد و باعث می شود که کمپرسور داغ کرده و از کار بیفتد.
  • کم یا زیاد شدن ولتاژ برق می تواند باعث خرابی اورلود یخچال شود و یا اختلال در کارکرد یخچال ایجاد کند.
  • اگر شما یخچال را در محیطی گذاشته اید که در کنار وسایل گرمایشی می باشند و دمای محیط اطراف یخچال بسیار بالا هست این باعث خراب شدن اورلود کمپرسور می شود.
  • اگر گاز یخچال شما تخلیه شده باشد هم یکی دیگر از دلایل خرابی اورلود است
  • در صورتی که در سیم پیچ های رله اورلود مشکلی به وجود بیاید باعث خراب شدن رله خواهد شد و یخچال شما از کار می افتد.
حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات یخچال آاگ AEG | عیب یابی و تعمیر یخچال آاگ

روش تست اورلود چگونه است؟

برای اینکه اورلود را تست کنید بهتر این است که ابتدا با نقشه سیم کشی رله در یخچال آشنا شوید در مرحله اول یخچال را از پریز برق جدا کنید سپس اورلود حرارتی را در یخچال پیدا کنید اورلود حرارتی در کنار رله PTC و همچنین کنار پایه های کمپرسور قرار گرفته است آن را از قطعه کمپرسور جدا کنید و بیرون بیاورید سیم های وصل شده  به پایه های آن را جدا کنید سپس به کمک یک مولتی متر محل اتصال دیود را تست کنید دقت داشته باشید اگر خودتان با این مراحل آشنایی ندارید بهتر این است که با یک تعمیرکار تماس بگیرید و این کار را به او بسپارید.

تست رله استارت یخچال

همانگونه که گفتیم جهت تست رله استارت یخچال، ابتدا باید جای آن را در یخچال پیدا کنیم رله استارت در پشت یخچال و در مجاورت کمپرسور قرار گرفته است اگر شما یخچال را کمی جابجا کنید می توانید آن را بیابید. در کنار کمپرسور یک جعبه قرار داده شده است که مقداری سیم از آن خارج شده که همان رله استارت است برای تست این قسمت ابتدا وضعیت ظاهری را بررسی کنید

البته در یخچال های جدید رله به صورت جامد قرار گرفته که به آن رله سنگی هم می گویند برای اینکه از سلامت این رله مطمئن شوید باید آن را تکان دهید اگر متوجه شدید که از داخل آن صدای تق تق می آید این نشان می دهد که رله استارت یخچال شما سوخته است.

2-استفاده از مولتی متر

برای تست رله استارت یخچال می توانید از مولتی متر استفاده کنید

نتیجه گیری:

در مقاله بالا از ایبک امداد برای شما دلایل خراب شدن اورلود یخچال و تعمیر آن را توضیح دادیم.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد

عوامل خراب شدن اورلود یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع مختلف اورلود یخچال و وظیفه ی آنها چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا