تعمیراتتعمیرات یخچال

اهم سنسور یخچال فریزر چیست ؟

اهم سنسور در یخچال و یخچال فریزر | انواع سنسور یخچال فریزر

یکی از لوازم برقی مهم که نمی توان آن را حذف کرد و وجود آن در هر خانه ضروری است، یخچال فریزر می باشد که همه ی ما برای نگهداری از مواد غذایی به آن احتیاج داریم. به همین سبب اگر دستگاه به هر دلیلی دچار مشکل شود و درست کار نکند، مشکلاتی را به وجود می آورد. یخچال ها از قطعات و اجزای گوناگونی تشکیل شده اند، که این اجرا در کنار یکدیگر به عملکرد درست یخچال کمک می کنند. یکی از مهم ترین قطعات که وظیفه اندازه گیری مقیاس های مختلف یخچال را بر عهده دارد اهم سنسور یخچال می باشد. این قطعه اطلاعات لازم را جمع آوری کرده و به کنترل بهتر یخچال فریزر کمک می کند. در ادامه این مقاله به بررسی عملکرد سنسورهاب یخچال فریزر می‌پردازیم و با نحوه تعویض آن آشنا می شویم.

اهم سنسور یخچال چیست و چگونه کار می کند؟

سنسور یخچال یا به عبارتی دیگر حسگر از انواع مبدل برای اندازه گیری رطوبت، دما و موارد دیگر می باشد که اطلاعات را جمع آوری کرده و آن را به کمیت یا سیگنال های الکترونیکی تبدیل می کند. سنسورهای یخچال به دو دسته با توجه به‌ نوع خروجی که می دهند تقسیم می شوند که عبارتند از؛ سنسور های دیجیتال و سنسور های آنالوگ. در یخچال های به روز موجود در بازار به جز سنسور های دما از سنسور های دیگری با کارایی متفاوت استفاده شده است، که به روند عملکرد بهتر یخچال فریزر کمک بیشتری می کنند. از آنجا که اهم سنسور یخچال به معنای مقاومت می باشد، زمانی که  درباره آن صحبت می شود، در واقع منظور میزان مقاومت سنسور یخچال است که رابطه مستقیمی با ولتاژ دارد.

اهم سنسور یخچال

انواع سنسور به کار رفته در یخچال فریزر

در یخچال های نسل جدید امروزی به خصوص یخچال های ساید بای ساید سنسور های مختلفی تعبیه شده اند که عملکرد بخش های گوناگون یخچال را بر عهده دارند و به کاربر نشان می دهند. در برند های مختلف یخچال فریزر ها به طور معمول این سنسور ها با یکدیگر مشابه هستند. انواع سنسور یخچال که در قسمت های مختلف قرار دارند به شرح زیر می باشند؛

 • سنسور دمای یخچال

وظیفه این سنسور اندازه گیری دمای داخل یخچال است. اگر دما از میزان تنظیم شده بیشتر باشد، این سنسور سیگنال هایی را به کمپرسور انتقال می دهد تا کمپرسور به آغاز فرآیند خنک سازی بپردازد و یخچال به دمای کافی و مورد نیاز برسد. هنگامی که دما مورد نیاز تنظیم شد، سنسور به منظور جلوگیری از پایین آمدن دمای بیشتر به کمپرسور فرمان می دهد که فرایند تولید سرما را قطع کند.

 • سنسور دمای فریزر

همان طور که از نامش مشخص است، اندازه گیری دمای داخل فریزر از وظایف این نوع سنسور می باشد. سنسور تعبیه شده در فریزر از افزایش و یا کاهش مقدار مشخص شده دمای فریزر جلوگیری می کند.

 • سنسور محیطی یخچال

سنسور دمای محیط یکی دیگر از سنسورهای کاربردی به کار رفته در یخچال فریزر ها است، که وظیفه اصلی ان اندازه گیری دما محیطی و انتقال آن به برد الکترونیکی می باشد که با توجه به این اطلاعات ولتاژ وارد شده به کمپرسور تنظیم می شود.

 • سنسور دیفراست یخچال

در واقع دیفراست به منظور یخ زدایی یا همان برفک زدایی می باشد. یخچال فریزر های نسل جدید مجهز به سیستم دیفراست هستند که وظیفه جلوگیری از برفک داخل فریزر را بر عهده دارند و نظارت گر دمای هیتر می باشند. هنگامی که هیتر به دمای مورد نیاز برای آب کردن یخ ها یا همان برفک ها رسید، کار آن را متوقف می کند. همچنین سنسور یخچال دیفراست از اوپراتور در برابر آسیب جلوگیری می کند.

 • سنسور درب یخچال
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش برطرف کردن نشتی در لوله مسی کولر گازی

این سنسور یخچال در صورت باز بودن درب یخچال یا فریزر با روشن کردن چراغ یا بوق زدن به کاربر هشدار می دهد. در نتیجه از خراب شدن مواد غذایی با جلوگیری از ورود هوای گرم به داخل کمک می‌کند.

 • سنسور دیسپنسر یخچال

یخچال‌هایی که دارای دیسپنسر آب و یخ می باشند، در آن ها سنسوری به کار رفته است که می تواند محل قرارگیری لیوان را شناسایی کند و آب را درون لیوان انتقال دهد. به این سنسور تعبیه شده سنسور دیسپنسر گفته می شود.

دلیل تعبیه شدن این سنسور درون یخچال به منظور جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازه کمپرسور است. هنگامی که دمای کمپرسور به بیشتر از میزان تنظیم شده می رسد فعالیت آن را متوقف می کند.

اهم سنسور یخچال

عملکرد سنسور یخچال دیفراست چگونه است؟

فعالیت کمپرسور به منظور یخ زدایی معمولا طی گذشتن ۱۰ ساعت انجام می شود. همان طور که کمی قبل بیان کردیم؛ وظیفه دیفراست آب کردن برفک های فریزر در هنگامی است، که هیتر به حد مشخص خود رسیده و فعالیت آن را متوقف می شود تا از گرمای بیش از اندازه آن جلوگیری کند. انواع سنسور یخچال معمولا از نوع NTC  هستند. این موضوع به این منظور است که هر چه دما افزایش پیدا کند میزان هدایت الکتریکی بالا و مقدار مقاومت الکتریکی پایین می آید.

ترمیستور از انواع حسگر های مقاوم است که در برابر دما حساس است. این قطعه ساخته شده از مواد نیمه هاد است که مقاومت الکتریکی آن به تغییرات دما واکنش نشان می دهد. در نتیجه با اندازه گیری مقاومت ترمیستور دمای آن محاسبه می شود و به همین سبب از آن به منظور سنسور دما یخچال فریزر استفاده می شود.

لیست اهم سنسور یخچال در برندهای مختلف

شاید تا به فکر این بوده اید که مقدار اهم سنسور یخچال خود را مورد بررسی قرار دهید  اما در این زمینه اطلاعات کافی نداشته اید. به همین منظور در زیر لیستی برای شما آورده شده است که با میزان مقاومت یخچال های موجود در بازار با دمای ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر آشنا شوید.

 

 • پاناسونیک؛ k2
 • سامسونگ؛ k5
 • ال جی؛ k10, k2
 • کنوود؛ K10
 • دوو؛ K10, K2
 • الکترواستیل؛ K10
 • اسنوا؛ K10
 • امرسان؛ K10, K5
 • هیمالیا؛ k10
 • نیکسان؛ k10, k5
 • ارج؛ k50  k5
 • پارس؛ k3
 • سینجر؛ k10, k5
 • جنرال الکتریک؛ k5
 • هایسنس؛ k2
 • بکو؛ k10
 • توشیبا؛ k5
 • دونار؛ k10
 • بوش؛ k 29.5
 • زیمنس؛ k3
 • بلومبرگ؛ k10

اهم سنسور یخچال

چگونگی تست انواع سنسور یخچال

از آنجا که هر یک از سنسور ها برای یک فرایند خاص ساخته و در یخچال قرار گرفته اند، عملکرد اشتباه یا خرابی آن ها به هر دلیل می تواند مشکلات بزرگی را برای یخچال بر وجود آورد. در زیر میتوانید مواردی که نشان دهنده ی خرابی و مشکل در سنسور یخچال در بخش های مختلف است را مطالعه نماید؛

 •  عیب یابی سنسور دمای یخچال

سنسور دمای یخچال همان طور که گفته شد وظیفه دارد دما را در حد مورد نیاز تنظیم کند. خراب شدن این سنسور یخچال سبب می شود که دمای یخچال بیشتر از حد ممکن کاهش پیدا کند. چرا که این سنسور در صورت خرابی نمی تواند فعالیت کمپرسور را در چرخه تولید سرما متوقف کند و باعث می شود کمپرسور به طور یکسره به کار خود ادامه دهد. این فرآیند در نتیجه باعث بالا رفتن فعالیت و مصرف انرژی یخچال می شود.

 •  عیب یابی سنسور محیطی
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای دکمه های روی یخچال

کمی قبل بیان شد که سنسور یخچال مربوط به دمای محیط با توجه به شرایط و دما محیط تعیین می‌کند که ولتاژ ورودی به کمپرسور باید چه میزان باشد. اگر یخچال در مرکز مستقیم نور خورشید قرار گیرد، کمپرسور بیش از حد مجاز خود کار می کند و همچنین عملکرد یخچال دچار مشکل می شود. اگر سنسور دمای محیط یخچال دچار مشکل و یا خرابی شود دیگر قادر نیست ولتاژ ورودی به کمپرسور را کنترل کند و درنهایت میزان مصرف انرژی یخچال به حد قابل توجهی بالا می‌رود.

 •  تست سنسور دیفراست یخچال

سنسور دیفراست در فرآیند برفک زدایی یخچال نقش بسیار مهمی دارد و در صورت خرابی باعث می شود مقدار زیادی یخ یا برفک درون فریزر جمع شود و یا در برخی از مواقع سبب گرمای بیش از حل هیتر و آسیب رساندن و اپراتور می شود. خرابی سنسور یخچال دیفراست نیز عملکرد المنت را بهم می‌ریزد.

 •  عیب یابی سنسور دما کمپرسور

هنگامی که سنسور دمای کمپرسور یخچال فریزر دچار خرابی می شود دیگر نمی تواند دمای کمپرسور را به طور دقیق اندازه گیری کند، در نهایت این موضوع سبب گرم شدن بیش از حد کمپرسور می شود. گرمای زیاد در کمپرسور موجب سوختن کامل یخچال یا دیگر مشکلات در بخش های مختلف آن می شود.

علت خراب شدن اهم سنسور یخچال چیست؟

دلایل گوناگونی باعث خراب شدن اهم سنسور یخچال فریزر ها می شوند. به طور مثال؛ باز ماندن درب یخچال یکی از رایج ترین وسایلی است که موجی خرابی سنسور یخچال می‌شود. برای جلوگیری از این خرابی سعی کنید درب یخچال و خود را زیاد باز و بسته نکنید. ایراد در عملکرد ترموستات یکی دیگر از عوامل خرابی سنسور یخچال است. از آنجا که ترموستات وظیفه کنترل دما در یخچال را بر عهده دارد، هنگامی که دما در درجه مناسب تنظیم می‌شود، فعالیت کمپرسور را متوقف می کند. در نتیجه در صورتی خرابی این قطعه تغییرات دمایی زیادی درون یخچال ایجاد می شود و در نهایت سنسور از کار می افتد.

اهم سنسور یخچال

چگونگی تعویض سنسور یخچال

ابتدا برای تعویض سنسور مورد نظر لازم است یخچال را از برق خارج کنید. سپس بعد از بررسی کامل، سنسور یخچال مورد نظر خود را پیدا کنید. برای این کار می توانید از دفترچه راهنمای یخچال استفاده کنید. یک پوشش پلاستیکی روی سنسور یخچال را فرا گرفته است که لازم است آن را جدا کنید. در این مرحله متوجه اتصال سنسور توسط یک سوکت به یخچال می شوید. سوکت را از سنسور جدا کرده و سنسور جدیدی که تهیه کرده اید را به همان شکل به یخچال خود متصل کنید. به این موضوع دقت داشته باشید، سنسوری که خریداری کرده اید درست مشابه سنسور قبلی باشد. در آخر پوشش پلاستیکی را سر جای خود متصل کنید و یخچال را به برق بزنید.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد به سراغ اهم سنسور یخچال رفتیم و از آنجا که سنسور یخچال قطعه ای بسیار مهم  در عملکرد این دستگاه به حساب می اید، در صورت وجود هر گونه مشکل بهتر است هر چه سریع تر نسبت به عیب یابی و تعویض آن اقدام کنید. در این مطب اطلاعاتی را در زمینه انواع سنسور یخچال و کاربرد آن ها در بخش های مختلف را برای آشنایی بیشتر شما عزیزان آورده شد، با این وجود می توانید میزان عیب یابی سنسور یخچال فریزر خود را تشخیص دهید و به تعمیر آن بپردازید.

اهم سنسور یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی کامل با اهم سنسور یخچال و انواع سنسور یخچال

امتیاز کاربر: ۴.۲ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا