تعمیرات لباسشویی

دلایل لرزش ماشین لباسشویی چیست و چگونه آنها را رفع کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

حرکت و لرزش‌ ماشین لباسشویی از جمله مشکلاتی است که ممکن است بسیار نگران کننده باشد. به ویژه در مواقعی که لرزش دستگاه همراه با صدای زیاد باشد. دلایل گوناگونی سبب لرزش ماشین لباسشویی می‌شوند که در این مطلب آنها را مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی برای رفع آنها ارائه می‌دهیم. باید بدانید که در برخی مواقع لرزش ماشین لباسشویی به علت استفاده نادرست است و با استفاده از چند راهکار ساده می‌توان به راحتی این مشکل را رفع کرد. همچنین این امکان نیز وجود دارد که در ماشین لباسشویی نقص فنی به وجود آمده باشد. در این صورت تکنسین ماهر در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی باید دستگاه را مورد بررسی قرار دهند.

دلایل لرزش ماشین لباسشویی

دلایل گوناگونی می‌توانند سبب حرکت کردن و لرزش ماشین لباسشویی شوند. به هر علتی که این مشکل به وجود آمده باشد، به مرور سبب آسیب دیدن ماشین لباسشویی خواهد شد. بنابراین باید در کمترین زمان ممکن علت دقیق را بیابید و ماشین لباسشویی را عیب یابی و تعمیر نمایید.

لرزش ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی تراز نیست

یکی از دلایل بسیار مهم حرکت و لرزش ماشین لباسشویی تراز نبودن دستگاه می‌باشد. بسیاری از برنامه‌های شستشو می‌توانند سبب حرکت دستگاه شوند. در صورتی که ماشین لباسشویی به صورت تراز قرار نگرفته باشد، این تکان‌ها و لرزش‌ها بیشتر خواهند بود. رفع این مشکل کار سختی نیست. برای اینکه بتوانید ماشین لباسشویی را تراز کنید، می‌توانید از ابزار تراز مهندسی استفاده کنید. در صورتی که این ابزار را در دسترس ندارید، می‌توان آن را بر روی تخته سه لایه قرار داد. به این ترتیب ماشین لباسشویی به خوبی تراز خواهد شد.

علت لرزش ماشین لباسشویی باز نکردن پیچ ترنسلیت

باید به این نکته توجه کنید که در هنگام نصب و راه‌اندازی ماشین لباسشویی خود در صورتی که دستگاه را به تازگی تهیه کرده‌اید، حتماً باید پیچ ترانسفر یا پیچ ترنسلیت را از قسمت پشت آن باز نمایید. چنانچه این پیچ‌ها باز نشوند، شما شاهد لرزش ماشین لباسشویی خواهید بود. این پیچ‌ها به علت جلوگیری از حرکت لگن لباسشویی قرار داده شده‌اند.

پایه‌های ماشین لباسشویی تنظیم نیستند

ماشین لباسشویی به گونه طراحی و ساخته شده است که می‌توان با توجه به سطح زمین آن را تنظیم کرد. تنظیم پایه دستگاه کار راحتی است و برای بیشتر برندها فرآیند مشابهی را دارد. دو پایه جلوی دستگاه مکانیزم ترازبندی با یک قفل دارند، تا از حرکت پایه‌ها جلوگیری شود. هر پایه باید به صورت درست و در ارتفاع مناسب تنظیم گردد و پس از آن قفل فعال شود.

طریقه تنظیم دو پایه عقبی مثل پایه‌های جلویی و یا به صورت اتوماتیک است. در صورتی که آنها به صورت خودکار تنظیم می‌شوند، ماشین را به طرف جلو خم نمایید تا پایه‌های عقبی جابجا شده و تنظیم گردند. پس از آن ماشین لباسشویی را روی زمین قرار دهید تا پایه‌ها به صورت اتومات تنظیم شوند.

البته باید توجه داشته باشید که در برخی مواقع امکان دارد که پایه‌های ماشین لباسشویی دچار شکستگی یا آسیب دیدگی شده باشند یا دارای سرپوش پلاستیکی نباشند. در این مواقع باید پایه‌های مناسب و جدید تهیه کنید و پایه‌های آسیب دیده را عوض کنید. همچنین می‌توانید برای ماشین لباسشویی از پد ضد لرزش نیز استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای نصب و راه اندازی لباسشویی ویرپول Whirpool

بار ماشین لباسشویی نامتعادل است

در مواقعی که بار ماشین لباسشویی به صورت نامتعادل قرار گرفته باشد، سبب لرزش ماشین لباسشویی خواهد شد. در این صورت باید درب دستگاه خود را باز کرده و لباس‌هایی که درون آن قرار دارند را به صورت متعادل و یکنواخت بچینید. حتی امکان دارد که چند بار مجبور شوید لباس‌ها را جابجا کنید تا بار به صورت متعادل قرار بگیرد.

چنانچه به ظرفیت دستگاه خود توجه نکرده و آن را بیش از اندازه پر کرده باشید، می‌تواند تعادل ماشین لباسشویی به هم بخورد. باید همیشه از ظرفیت ماشین لباسشویی مقدار کمتری لباس قرار دهید تا لباس‌ها بتوانند به راحتی در دستگاه حرکت کنند.

بر روی اکثر دستگاه‌ها ظرفیت آنها قید شده است اما باید توجه کنید که این مقدار برای لباس‌های خشک است و لباس‌ها وقتی خیس می‌شوند، وزن بیشتری خواهند داشت. همچنین برای اطلاع پیدا کردن از ظرفیت ماشین لباسشویی خود می‌توانید به دفترچه راهنمای آن نیز مراجعه کنید.

کمک فنر آسیب دیده است

ماشین‌های لباسشویی که از نوع درب از جلو هستند، برای کمتر کردن حرکت دیگ ماشین لباسشویی در زمان چرخش، کمک فنر دارند. کمک فنرها به بیرون دیگ و به فریم پایه وصل هستند و برای آنکه به آنها دسترسی داشته باشید، باید پنل جلویی و عقبی را باز کنید. در مواقعی که کمک فنرها آسیب دیده باشند یا ضعیف شده باشند، سبب لرزش ماشین لباسشویی خواهند شد.

در برخی مواقع که بار ماشین لباسشویی نامتعادل است، می‌تواند صدای زیادی نیز ایجاد شود. اگر این مشکلات به موقع برطرف نشوند، امکان دارد که بخش‌های دیگر ماشین لباسشویی نیز آسیب‌های جدی ببینند. در این شرایط بهتر است که کمک فنرهای ماشین لباسشویی توسط تکنسین مورد بررسی قرار بگیرند و در صورت ضعیف بودن یا شکستگی تعویض آنها انجام شود.

فنرهای دیگ آسیب دیده‌اند

فنرهای دیگ در ماشین لباسشویی برای ثابت نگه داشتن دیگ روی پایه و یا معلق نگه داشتن دیگ در اتاقک دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین فنرهای دیگ ماشین لباسشویی در هنگام چرخش، ارتعاشات و لرزش‌های سبد را جذب می‌کنند. در برخی مواقع امکان دارد که فنرهای دیگ آسیب دیده باشند و سبب ایجاد صدای زیاد و لرزش ماشین لباسشویی شوند. بنابراین باید ماشین لباسشویی توسط افراد متخصص بررسی شده و فنرها با دقت مورد بررسی قرار بگیرند و در صورت معیوب بودن عوض شوند.

تسمه کاهش حرکت دیگ ایراد دارد

در بعضی از مدل‌های درب از بالا برای زیرسازی دیگ در هنگام چرخش، از تسمه کاهش حرکت دیگ استفاده می‌کنند. ۴ تسمه به هر گوشه اتاقک و بالای دیگ لباسشویی وصل هستند. این تسمه‌ها لاستیکی بوده و امکان دارد که از بین بروند. در مواقعی که تسمه‌ها آسیب می‌بینند یا کش پیدا می‌کنند، دیگ هنگام چرخش با اتاقک تماس پیدا کرده و سبب ایجاد صدای ضربه بلند یا حرکت و لرزش ماشین لباسشویی می‌شود.

در مواقعی که بیش از اندازه ظرفیت دستگاه لباس در آن قرار داده می‌شود، به تسمه‌ها فشار زیادی وارد می‌شود و سبب خرابی آنها می‌گردد. در این شرایط این تسمه‌ها باید عوض شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ارورهای ماشین لباسشویی دوو DAEWOO | خطاهای لباسشویی دوو

آب مخزن تخلیه نشده است

یکی دیگر از دلایل لرزش ماشین لباسشویی تخلیه نشدن آب آن است. در مواقعی که درون ماشین لباسشویی وزن آب بالا است و به صورت نرمال از دستگاه تخلیه نمی‌گردد، شاهد بروز این مشکل خواهید بود. برای رفع مشکل ایجاد شده باید عدم تخلیه آب لباسشویی برطرف گردد.

قطعاتی مثل بلبرینگ خرابی دارند

در برخی مواقع دلیل لرزش ماشین لباسشویی می‌تواند خرابی قطعات مختلفی مانند بلبرینگ، پوشش دیگ و… باشد که باید توسط تعمیرکاران حرفه‌ای با دقت بررسی شده و عیب یابی انجام شود.

لباسشویی

راهکارهایی برای جلوگیری از خرابی و لرزش ماشین لباسشویی

برای اینکه ماشین لباسشویی شما در مدت زمان کوتاهی دچار خرابی و لرزش نشود، باید به نکات مهمی در حین نصب و استفاده از آن دقت داشته باشید با رعایت برخی نکات ساده می‌توانید برای مدت زمان زیادی بدون مشکل از ماشین لباسشویی خود استفاده نمایید.

ماشین لباسشویی خود را در محلی خنک و خشک نصب کنید. چون رطوبت و گرما سبب می‌شود که طول عمر ماشین لباسشویی کمتر شود و دچار ایراد و خرابی شوند. وقتی قطعات مختلف ماشین لباسشویی دچار مشکل می‌شوند، امکان لرزش ماشین لباسشویی بیشتر خواهد بود. همچنین در هنگام نصب باید به تراز و صاف بودن آن توجه نمایید. چون اگر به صورت تراز قرار نگیرد، در هنگام استفاده از آن شاهد صدای غیر معمول و لرزش خواهید بود.

در برخی مواقع امکان دارد که لباس‌های شما پس از اتمام چرخه شستشو به خوبی تمیز نشوند و دلیل آن رسوب آب سخت است. بنابراین بهتر است که ماشین لباسشویی خود را به موقع جرم‌گیری نمایید و رسوب‌های ایجاد شده را به صورت کامل پاکسازی نمایید.

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی و واشر از جمله قطعاتی هستند که در معرض آسیب قرار دارند. معمولاً ذرات نرم کننده و مواد شوینده‌ای که در ماشین لباسشویی استفاده می‌شود، در کناره‌های واشر جمع می‌شوند و سبب کمتر شدن عمر واشر می‌گردند. بنابراین توصیه می‌گردد که حداقل هفته‌ای یک بار واشر دور درب ماشین لباسشویی را با دستمال مناسب تمیز کنید. در این صورت مشکلاتی مانند لرزش ماشین لباسشویی کمتر ایجاد خواهند شد.

هر یک از ماشین‌های لباسشویی دارای ظرفیت مشخصی هستند که در هنگام استفاده حتماً باید به آن توجه لازم را داشته باشید. همیشه پیشنهاد می‌گردد که یک سوم دستگاه خود را پر کنید. چون لباس‌ها پس از اینکه آب را جذب می‌کنند، سنگین‌تر می‌شوند. همچنین با رعایت این نکته شستشوی لباس‌ها بهتر انجام خواهد شد. چون لباس‌ها به راحتی می‌توانند در دیگ ماشین لباسشویی حرکت کنند.

سخن تکمیلی

لرزش ماشین لباسشویی از جمله مشکلاتی است که اکثر کاربران با آن مواجه می‌شوند. برای اینکه بتوانید از بروز این مشکل جلوگیری نمایید، باید به مواردی مانند تراز بودن ماشین لباسشویی، متعادل بودن بار دستگاه، تنظیم بودن پایه‌های ماشین لباسشویی، ظرفیت ماشین لباسشویی و سالم بودن قطعات ماشین لباسشویی توجه داشته باشید. بهتر است که سرویس ماشین لباسشویی خود را به موقع انجام دهید تا اگر مشکلی در دستگاه وجود دارد در زمان مناسب تشخیص و برطرف گردد. در این صورت طول عمر ماشین لباسشویی افزایش پیدا خواهد کرد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل لرزش ماشین لباسشویی چیست و چگونه آنها را برطرف کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل لرزش ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا