تعمیراتتعمیرات لباسشویی

دلایل گرم نشدن آب ماشین لباسشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

چرا آب ماشین لباسشویی گرم نمی شود ؟

دلایل گرم نشدن آب ماشین لباسشویی چیست ؟ چگونه این مشکل را برطرف کنیم ؟ همانطور که می دانید ماشین لباسشویی یکی از پر مصرف ترین وسایل در آشپزخانه می باشد و در صورت بروز مشکل در کار آن ، دچار سردرگمی خواهیم شد . احتمال دارد این مشکل برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام کار با ماشین لباسشویی ، متوجه شوید که آب گرم نشده و لباس ها هم خوب تمیز نشده است ، و شما از شستشو ناراضی باشید . در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل گرم نشدن آب ماشین لباسشویی را بیان می کنیم لطفا با ما همراه باشید.

 

خراب شدن المنت ماش

در مرحله ی اول باید المنت داخل دستگاه را چک کنید و از سلامت آن مطمئن شوید .

المنت یا هیتر وظیفه دارد که آب ماشین لباسشویی را هنگام تنظیم دما ، گرم کند . اگر المنت خراب شود آب گرم نخواهد شد و LED ها هم احتمالا شروع به چشمک زدن خواهند کرد و کد خرابی روی نمایشگر نشان داده می شود .

لباسشویی های  قدیمی به وسیله ی تایمر الکتریکی و یا مکانیکی کنترل می شود یعنی اگر المنت خراب شود باز هم دستگاه کار خود را ادامه خواهد داد . در این صورت می توانید به روش سنتی المنت دستگاه خود را تست کنید .

گرم نشدن آب ماشین لباسشویی

روش تست سنتی المنت لباسشویی

استفاده از این روش برای تست المنت بسیار ساده می باشد و خودتان می توانید اینکار را انجام دهید . برای تست سنتی المنت دستگاه خود ، ابتدا ماشین لباسشویی را در روی گزینه cotton بگذارید و درجه ی آب را هم روی ۷۰ الی ۹۰ تنظیم کنید . و سپس ماشین لباسشویی را روشن کنید . پس از ۲۰ دقیقه ، دمای دستگاه باید بالا برود . آنگاه دست خودتان را روی شیشه ی دستگاه قرار دهید به این ترتیب می توانید از گرمای داخل مطلع شوید . اگر شیشه گرم بود یعنی المنت سالم است و اگر دما به اندازه لازم بالا نبود به احتمال زیاد المنت خراب شده است . در اینصورت باید به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

در ماشین لباسشویی های جدید ، وقتی که المنت خراب شود ، کد خطا در روی صفحه ی نمایشگر نشان داده می شود ، به این صورت که اگر آب به اندازه ی لازم گرم نشود ، یا بیش از حد گرم شود ، دستگاه ارور خواهد داد . در ماشین لباسشویی های جدید ، برای تست المنت از اهم متر استفاده کرده و مقاومت المنت را اندازه گیری می کنیم . اگر مقاومت المنت ۲۰ تا ۵۰ اهم باشد متوجه می شویم که المنت سالم است و در غیر اینصورت متوجه خواهیم شد که المنت خراب شده است.

خرابی سنسور یا ترموستات ، دلیل گرم نشدن آب ماشین لباسشویی

برای اینکه متوجه شویم چرا آب ماشین لباسشویی گرم نمی شود بعد از اینکه از سلامت المنت مطمئن شدید باید این احتمال را بدهید که ممکن است اشکال از سنسور یا ترموستات دستگاه باشد . در ماشین لباسشویی ، ترموستات دما را در حد معینی ثابت نگه می دارد و وقتی دما ی دستگاه ثابت بماند دمای آب هم ثابت می ماند . اگر سنسور و یا ترموستات خراب شود ، جریان بین المنت و آبی که داخل محفظه است برقرار نشده و آب درون دستگاه گرم نمی شود پس اگر هر گونه مشکلی در ترموستات یا سیم هایی که به آن متصل هستند به وجود بیاید ، باعث می شود که آب ماشین لباسشویی گرم نشود .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ارور یخچال فریزر هیمالیا و نحوه رفع این خطاها

در ماشین لباسشویی های قدیمی ، یک ترموستات وجود دارد و اگر ترموستات آنها خراب شود برای عیب یابی باید از اهم متر استفاده کنیم . ولی در لباسشویی های جدید اگر سنسور خراب شود کد خطا و ارور روی نمایشگر نشان داده خواهد شد .

در بعضی از ماشین لباسشویی ها یک ترموستات ایمنی قرار داه شده که می توانیم آن را دوباره تنظیم کنیم یک دکمه ی کوچک در روی آن قرار دارد ، این ترموستات طوری طراحی شده که در هنگام بروز مشکل ، گرمایش را قطع و غیر فعال خواهد کرد . اگر متوجه شدید که ترموستات دستگاه شما خراب شده حتما برای تشخیص نهایی و تعمیر ترموستات به تعمیر کار مراجعه کنید .

 

خراب شدن تایمر ماشین لباسشویی

اگر مواردی را که برای شما گفتیم بررسی کردید و مشکلی نبود حالا باید تایمر دستگاه را بررسی کنید و ببینید که آیا دلیل گرم نشدن آب ماشین لباسشویی ، خرابی تایمر است یا خیر ؟

جنس تایمر پلاستیک می باشد و ارتباط مستقیمی با موتور و شفت دارد . همانگونه که می دانید در ماشین لباسشویی برنامه های مختلفی برای شستشوی لباس ها وجود دارد مانند : شستشوی سریع  ، شستشوی روزانه ، شستن لباس های رنگی و ….. در هر کدام از این برنامه ها زمان مناسب برای هر شستشو و همچنین دمای لازم برای آب را تعیین می کند . اگر دیدید که در هنگام اجرا شدن هر کدام از این برنامه ها آب گرم نمی شود می تواند دلیل آن خرابی تایمر باشد .در لباسشویی های قدیمی برای کنترل قطعات دستگاه از تایمر استفاده می کردند تایمر ها دارای چرخ دنده هایی هستند که اگر این چرخ دنده ها دچار شکستگی شود باعث خرابی تایمر می شوند . تایمر دستور شروع به کار دستگاه را در زمان مناسب ، صادر می کند و اگر تایمر خراب شده باشد المنت قادر به گرم کردن آب نخواهد بود . تایمر در روی برد الکترونیکی نصب شده است و اگر خراب شود باید آن را از روی برد جدا کنند  البته اینکار حتما باید توسط تعمیرکار انجام شود .

در ماشین لباسشویی های جدید برد به جای تایمر عمل می کند و فرمان شروع به کار المنت و اطلاعات سنسور را  به وسیله ی یک رله ، صادر می کند  در هنگام قطع شدن پلاتین ها ، المنت درست کار نخواهد کرد و باعث می شود که آب دستگاه گرم نشود . برای حل این مشکل به تعمیرکار مراجعه کنید تا عیب یابی کرده و دستگاه را تعمیر کند .

 

خرابی هیدروستات

یکی دیگر از دلایل گرم نشدن آب لباسشویی ، خرابی هیدروستات می باشد . وظیفه ی هیدروستات تنظیم کردن سطح آب می باشد و هر گاه سطح آب به میزان لازم برسد آبگیری متوقف خواهد شد و اگر در اینکار وقفه ای ایجاد شود آب گرم داخل دستگاه نمی شود .

هیدروستات مثل یک کلید ساخته شده است و دارای سه کنتاکت می باشد یکی از این کنتاکت ها مشترک و و دو تای دیگر آن غیر مشترک هستند . وقتی که هیدروستات فعال می شود یکی از کنتاکت های غیر مشترک به کنتاکت مشترک وصل می شود .

هیدروستات از بخش های زیر تشکیل شده است :

  • بدنه مخصوص
  • پرده دیافراگم
  • فیش هایی برای اتصال جریان برق
  • پلاتین های قطع و وصل
  • فنرهای داخل دستگاه
  • لوله ورودی هوا
پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت نشتی ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

هیدروستات با توجه به منطقه ای که از دستگاه استفاده می شود و مدل آن ، تنظیم اولیه می شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار داده می شود ولی با این حال قابلیت این را دارد که دوباره تنظیم شود در صورت نیاز می توان با کمک گرفتن از یک تکنسین آن را دوباره تنظیم کنید .

هیدروستات های قدیمی را می توانید به وسیله ی مولتی متر بررسی کنید ولی در لباسشویی های جدید چون این قطعه دیجیتالی عمل می کند ،  با مولتی متر نمی توان آن را بررسی و آزمایش کنید .

گرم نشدن آب ماشین لباسشویی

خراب شدن شیلنگ وردی آب گرم

برای تامین آب لازم برای دستگاه لباسشویی ، باید آن را به آب شهری وصل کنید در بعضی از منازل ممکن است برای ماشین لباسشویی شیلنگ آب گرم وجود نداشته باشد  بعضی از مدل های لباسشویی هم باید بطور مستقیم به آب گرم وصل شود . در صورت وصل نبودن شیلنگ به آب گرم و یا خمیدگی آن ، مسدود شدن و سابیدگی لوله ، گرفته شدن فیلتر توری ، می تواند باعث گرم نشدن آب در دستگاه لباسشویی شما شود .

شیلنگ از جنس پلاستیک درست شده  و به آسانی سوراخ نخواهند شد . فیلتر توری در انتهای شلنگ قرار دارد اگر رسوبات و آشغال به مقدار زیاد ، وارد شیلنگ شود باعث مسدود شدن فیلتر خواهد شد و آب نمی تواند وارد شود در نتیجه آب داخل دستگاه گرم نمی شود .

اگر در شیلنگ ورودی مشکلی به وجود آمد ، اول دستگاه را از پریز برق جدا کرده و از قطع جریان در دستگاه اطمینان پیدا کنید . سپس شیر آب را ببندید  و بعد از آن شلنگ را خوب بررسی کنید در صورت وجود پوسیدگی در شیلنگ حتما آن را عوض کنید سپس فیلتر توری را هم چک کنید و اگر گرفتگی در آن وجود داشت فیلتر را تمیز کنید و در صورت نیاز فیلتر را عوض کنید تا آب گرم به راحتی وارد دستگاه شود .

معیوب شدن شیر برقی

اگر شیر برقی معیوب شود باعث گرم نشدن آب ماشین لباسشویی می شود . شیر برقی دارای دو بوبین است که هر کدام از آنها مسئول راه انداختن دریچه ی ورودی می باشد تا آب سرد و گرم را تامین کند اگر متوجه شدید که اشکال از جانب شیر برقی است در مرحله ی اول محل اتصال جریان برق به بوبین را چک کنید اگر برق وصل بود ولی آب وارد نمی شد ، معلوم می شود که شیر برقی خراب شده است و باید تعویض شود .

نتیجه گیری

در مقاله ی بالا از ایبک امداد برای شما دلایل گرم نشدن آب ماشین لباسشویی را بیان کردیم و گفتیم که دلایل بسیاری باعث بروز این مشکل می شود که مهمترین آنها عبارتند از : خرابی هیتر ، معیوب شدن ترموستات ، خرابی تایمر ، خراب شدن هیدروستات ، ایراد در شیلنگ ورودی آب ، خراب شدن شیر برقی .

و همچنین روش تشخیص این خرابی ها و نحوه ی برطرف کردن عیب ها را هم بیان کردیم ولی باز هم مثل همیشه تاکید می کنیم که برای عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی حتما به تعمیرکار مراجعه کنید و اگر در این زمینه مهارت ندارید به هیچ وجه خودتان اقدام به تعمیر دستگاه نکنید .

🏠 امیدواریم که مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد 🏠

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل گرم نشدن آب در لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی دلایل گرم نشدن آب در لباسشویی و راه حل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا