تعمیرات کولر آبیتعمیرات

روش‌های کاربردی برای ازبین بردن رسوبات کولرهای آبی

چگونه کولر آبی را رسوب زدایی کنیم ؟

نکات برگزیده مطلب
 • ما در این مقاله برای شما روش های از بین بردن رسوبات کولر آبی را بیان می نماییم.

[dropcap]بـ[/dropcap]

ا شروع فصل های گرم سال و تشدید گرما پس از یک روز پر‌کار و تحمل گرما طاقت فرسا، نیاز به آرامش داریم و این مورد تنها با داشتن یک خانه خنک محقق می‌شود. پس باید به فکر کار انداختن ، نصب و تعمیر کولرها باشیم.

از آن جایی که هزینه کولر های گازی بالاست و در مناطق خشک کشور قابل استفاده نیست، بنابراین باید از کولرهای آبی استفاده کرد.

عملکرد کولرهای آبی

شیوه کار این کولر ها بر اصل تبخیر استوار است. کولر های آبی، آب را در راستای پد ها پخش کرده و سپس جذب می نماید. بنابراین هوای گرم در مجاورت این رطوبت جذب شده، گرمای خود را به آب می‌دهد و باعث تبخیر آب می گردد. با توجه به تبخیر بالای آب ، دما پایین می آید.

وجود رسوبات در شبکه های پد های سلولزی یا پوشال ها باعث کم شدن میزان جذب رطوبت توسط پد ها و پوشال ها شده و به مرور باعث افتادگی آن ها می‌شود. پس متوجه می ‌شویم که از بین بردن رسوب کولر آبی بخش مهمی از سرویس دوره ای کولر است.

کولر

ضرورت سرویس دوره ای کولرهای آبی

هرکدام از دستگاه‌هایی که در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد پس از گذشت زمان فرسوده شده و عملکردشان کم می شود. پس برای افزایش عمر مفید تمامی دستگاه‌ های برقی، باید آن‌ها را قبل از استفاده آماده و به صورت دوره‌ای سرویس کنید. کولر آبی از جمله لوازمی است که باید به سرویس کردن آن اهمیت داده شود این امر هم باعث عملکرد بهتر و خنک‌تر شدن باد کولر می‌شود و هم موجب صرفه‌جویی در مصرف آب و برق خواهد شد.

بهترین زمان آماده سازی انواع کولر آبی چه زمانی است؟

با شروع فصل بهار زمان سرویس ونگهداری کولر آبی شما آغاز می گردد. پیش از شروع گرما اقدامات لازم باید صورت گیرد و مشکلات فنی کولر بررسی شود. همچنین بعد از راه اندازی نیاز است هر دو هفته یک بار وضعیت کولر بررسی شود. چون ممکن است تسمه کولر دچار پارگی شود که همین موضوع باعث وارد آمدن آسیب جدی به دینام کولر می گردد.

اما فارغ از هر سرویس و انجام کاری، برطرف نمودن رسوبات کولرهای آبی در اولویت است و کار بسیار سختی نیز هست که باید به آن توجه گردد.

با توجه به این که سرچشمه عیوب کولرهای آبی اعم از خرابی قطعات مکانیکی و حتی الکترونیکی از رسوبات است، ما باید اقدامات لازم برای از بین بردن رسوبات کولر را انجام دهیم.

بی توجهی به تمیزی و رسوب زدایی کولر باعث وارد آمدن آسیب هایی همچون خرابی یاتاقان‌ها، خرابی پمپ آب، گرفتگی شیلنگ‌های آب، خرابی شناور، سوختن موتور کولر و… می گردد‌ که در نتیجه به تعویض و یا تعمیر قطعات می انجامد.

حال با چند راه آسان برای تمیز کردن رسوبات می‌توان بار مالی که در اثر تعمیر و یا نگهداری کولرهای آبی به خانواده ها تحمیل می گردد را کم نمود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سیستم گرمایش از کف چیست ؟ بهترین لوله برای گرمایش از کف

سرویس

رفع نمودن شوره کولر

 • استفاده از پد سلولزی کولر

اولین و تاثیر گذار ترین راه برای از بین بردن شوره کولر این است که از شوره زدن کولر پیشگیری نماییم. که این امر با استفاده کردن از پد های سلولزی به ‌جای پوشال محقق می گردد.

پد های سلولزی به دلیل ساختار شبکه ای خود این قابلیت را دارند که رسوبات را گرفته و پاکسازی کنند.

پدهای سلولزی یا پدهای خود پاک کن رسوبات را به خود می گیرند. که در هر بار سرویس و نگهداری کولرهای آبی می توان با مقدار کمی آب رسوبات را از شبکه هایش جدا نمود.

پد سلولزی

 • استفاده کردن از آب سختی‌گیر آب خانگی

از عوامل مهم ایجاد رسوب وجود املاحی چون کلسیم و منیزیم در آب است. استفاده از آب سختی گیرها تا حد ممکن رسوبات را از بین می برد اما متاسفانه روی مدارهای گرمایشی نصب نمی گردد.

حال اگر برای آب خانه از سیستم سختی گیر جامع رزینی استفاده شود، به طور کامل آب رسوب زدایی می گردد. آبی که از صافی آب سختی گیر رزینی رد شده باشد نه تنها در کولر آبی شوره نمی‌زند بلکه سایر تجهیزات گرمایشی و سرمایشی خانه هم دچار رسوبات و شوره نمی گردند.

 • استفاده از جوهر نمک یا مواد سفید کننده

یک راه سریع و مطمئن برای پاک کردن رسوبات استفاده از جوهر نمک و مواد سفید کننده است. ولی در نظر داشته باشید که این مواد اسیدی و خطرناک اند بنابراین پیش از استفاده کردن از این مواد حتما از دستکش مناسب استفاده و در مدت زمان کوتاه انجام گردد.

برای تسریع در روند نتیجه گیری بهتر، دریچه تخلیه آب کولر را باز کرده تا تمامی آب کولر از آن خارج گردد و دو بار دریچه کولر را بسته و جوهر نمک و مواد سفید کننده را در سینی کولر ریخته و پس از مدتی صبر کردن با آب فراوان شستشو دهید.

 • استفاده از محلول سرکه

سرکه های خانگی هم به دلیل خاصیت رسوب زدایی، موثر هستند. در صورت کم بودن رسوبات می توانید از محلول آب و سرکه یا سرکه خالی استفاده کنید و نتیجه دلخواه خود را به دست آورید. توجه کنید که سرکه هم نباید زیاد بماند و باید خیلی زود آبکشی نمایید.

برای افرادی که کار سرویس کولر های آبی خود را هر ماه یا ۲ ماه یک بار انجام می دهند، چون میزان رسوبات در این مدت کم است می توان از سرکه استفاده نمود ولی ترجیحاً کار را با سرکه خالص انجام دهید.

 • استفاده کردن از جرمگیر کولر

وجود املاح موجود در آب که باعث جرم گرفتن اجزای مختلف کولر می شود همیشه یکی از مشکلات اصلی راه اندازی کولرها محسوب می گردد.

جرمگیر کولر یک از ابزاری است که به تازگی در ایران تولید و وارد بازار مصرفی گشته است. جرمگیر کولر به دلیل خاصیت خنثی،  نسبت به جوهر نمک و مواد سفید کننده برای ازبین بردن رسوبات کولرهای آبی خطر کمتری دارد.

 • تعویض مرتب آب کولر

تعویض مرتب آب کولر باعث رسوب گرفتگی کمتر آب در کولر می‌شود ولی ما این کار را پیشنهاد نمی کنیم زیرا آب زیادی مصرف می کند و کار سخت و زمان بر است.

 • استفاده از رسوب گیر کولر

رسوب زدایی کولر به وسیله رسوب گیر کولر آبی انجام می شود که دارای

 • یک محفظه
 • فیلتر رزینی
 • توپ های شوره گیر
 • و…است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر مایکروفر دوو Daewoo | دلیل خاموش شدن

ساختار فیلتر ‌دار این نوع رسوب گیر آن را در شمار رسوب گیرهای رزینی قرار داده پس در هر دوره سرویس و نگهداری دستگاه باید فیلتر آن تمیز شود و یا حتی در زمان کوتاه تری نیاز به تعویض و بازدید فیلتر دارد. رسوب گیر کولر های آبی باید بتوانند املاح آب را بگیرند بنابراین به فیلترهای رزینی کاتیونی و آنیونی نیاز است. عمر این سختی گیر ها یک دوره ی مشخصی است که پایان دوره باید فیلتر آن تعویض شود. فیلترهای رزینی موجود در بازار به صورت یدکی نیز موجود هستند.

مناسب ترین راه برای از بین بردن شوره کولر چیست؟

یکی از بهترین و جالب ترین راه های از بین بردن شوره یا رسوب کولر های آبی استفاده از شوره گیر است.

شوره گیر ها در آب و سینی کولر قرار داده می‌شوند و عمر مفید آن ها به چند ماه می‌رسد. این شوره گیر ها  از جذب شوره در پوشال و بدنه کولر ممانعت می کنند.

شیوه کار شوره گیر کولر شباهت زیادی به سختی گیرهای رزینی دارد. در حقیقت عمل‌کرد آن ها به گونه ای است که با تاثیر روی یون کلسیم و بی اثر کردن این یون مانع از رسوب شوره در دستگاه می گردد.

رسوبات

نمک کولر چیست و چگونه می توان آن را تمیز کرد ؟  

نمک کولر یا همان نمک موجود در آب ، به سولفات آب مشهور است. سولفات ها از سولفید و اکسیژن موجود در آب تشکیل شده و به عنوان بخشی از مواد معدنی طبیعی در ساختار برخی از خاک ها و سنگ ها و آب یافت می شوند. با گذشت زمان این مواد معدنی حل شده و در آب های زیر ‌زمینی وارد می شوند.

این نمک‌ها بر اثر فعالیت باکتری‌ها تولید می‌شوند و برای نابود کردن آن ها باید یکی از راهکار هایی که در پاراگراف های قبل بدان اشاره شده استفاده گردد.

  جلوگیری از ورود گرد و غبار به کولر

یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش آلرژی، عطسه و مشکلات تنفسی در تابستان وجود گرد و غبار در کولر است. اکثر افراد سعی می‌کنند گرما طاقت‌فرسا تابستان را با استفاده از کولر آبی، کولر گازی و دیگر لوازم خنک‌ کننده کاهش دهند و شرایط محیط را دلپذیرتر کنند. اما با این کار گرد و غبار را وارد منزل خود می کنند. این گرد و غبار ها حاصل ذرات ریز معلق در هوا و ساختمان های مجاور است که در حال احداث ساختمان هستند که به مرور تبدیل به گل و لای و رسوب می شوند که راندمان کار یک دستگاه را پایین می آورند.

یکی از راه های پیشگیری از ورود گرد و غبار استفاده از تصفیه کننده یا فیلتر هوای کولر آبی است که ۲ مزیت دارد:

 1. تا حدودی مانند سایبان عمل می کند و موانع تابش مستقیم نور خورشید به دستگاه می شود.
 2. تا حد زیادی از ورود گرد و غبار به داخل دستگاه جلوگیری می کند.

درکنار این مزیت ها تنها عیبی که دارد این است که قدرت باد کولر را کاهش می دهد.

 

چگونه کولر آبی را رسوب زدایی کنیم ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

عملکرد کولرهای آبی-بهترین زمان آماده سازی انواع کولر آبی چه زمانی است؟-رفع نمودن شوره کولر-استفاده کردن از آب سختی‌گیر آب خانگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا