مجله صنعت

خصوصیات میلگرد 10 چیست | آشنایی با انواع میلگرد 10

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از میلگرد های پر کاربرد در صنعت ساختمان و صنایع دیگر میلگرد ۱۰ می باشد. ویژگی های به خصوصی که این میلگرد ها دارند باعث شده است تا در بتن های ساختمان به عنوان تقویت کننده از آن استفاده شود. و توصیه می شود از آن به عنوان سنجاقی یا خاموت برای ساختمان سازی استفاده کنید.

میلگرد ۱۰ ساده از چه موادی تشکیل شده است

این میلگرد ها از فولاد ساخته شده اند و در اصطلاح آن ها را مش سیم فولادی می نامند. اصلی ترین کاربرد میلگرد های ۱۰ در بتن است و در واقع برای تقویت و نگه داشتن بتن به عنوان یک دستگاه کششی عمل می کند. در این میلگرد ها آجی وجود ندارد و به صورت صاف و ساده است.

به دلیل قطر نسبتا کم میلگرد ۱۰ دارای انعطاف پذیری بیشتری است و در مواردی که نیاز به خم کردن میلگرد ها دارید می توانید از آن ها بیشتر است تا فایده کنید. فولادی که در ساخت میلگرد های ساده به کار می رود مقاومت حرارتی بالایی دارد و این ویژگی نیز از دیگر دلایلی است که در بتن سازی استفاده می شود و تغییرات حرارتی و دمایی را به حداقل می رساند.

از اوایل قرن ۲۰ میلادی از این میلگرد ۱۰ در ساختمان سازی استفاده می شده است. به طور مثال در پایه های برج عقربه از میلگرد ساده استفاده شده است و به دلیل اینکه کیفیت بالایی دارد تا به امروز در پایه های این بنا هیچ گونه تخریب و خوردگی اتفاق نیفتاده است.

انواع میلگرد ۱۰ چیست

در خط تولید مصالح فولادی از انواع میلگرد های ۱۰ آجدار و ساده تولید می شود. مدل ساده میلگرد ۱۰ دارای دو گروه کلافی و شاخه ای است. همچنین سطح مقطع میلگرد های ساده با یکدیگر متفاوت است که باعث تغییراتی در قیمت آن می شود. هر یک از این میلگرد ها مصارف مختلفی دارند و باید در جای خود استفاده شوند.

میلگرد ۱۰ های مدل آجدار نیز در چهار گروهA1 تا A4 دسته بندی می شوند که هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارد. در زمان خرید باید ابتدا نوع مصرف خود را مشخص کرده و با توجه به نیاز خود هر کدام از آن ها را خریداری نمایید.

حتما بخوانید:   انواع سازه های موقت نمایشگاهی و غرفه سازی نمایشگاه

نوع میلگرد ۱۰ A1 تولید شده از فولاد نرم با کربن ۲۴ درصد می باشد و بدون آج تولید می شود. این نوع از میلگرد مقاومت کششی پایینی دارد. نوع میلگرد ۱۰ A2  را به نام نیمه نرم یا نیمه خشک می نامند که دارای مقاومت کششی مناسبی می باشد.

یکی از پرکاربرد ترین میلگرد ۱۰ ها گرید A3 می باشد که مورد استفاده در آرماتوربندی و انواع سازه های بتنی می باشد. ظاهر این نوع از میلگرد ها به صورت هفت و هشتی یا جناقی است. این مدل برای زاویه بندی ها و آهنگری نمی باشد زیرا تغییر شکل و جوش پذیری ندارد.

در میلگرد ۱۰ های گرید A4  از کربن بسیار کمی استفاده شده است به همین دلیل مقاومت آن بسیار بالا است. استحکام کششی و دوام این مدل نیز بیشتر از نمونه های دیگر است. برترین گزینه برای استفاده در سازه های بتنی این نوع از میلگرد می باشد. روی این میلگرد ها آج هایی وجود دارد که به آج مرکب یا دوکی شکل معروف است. این آج ها باعث افزایش چسبندگی سیمان به بتن می شود که یکی از بزرگترین مزیت ها می باشد.

میلگرد ۱۰

میلگرد ۱۰ چه معایبی دارد

به دلیل اینکه میلگرد های ۱۰ ساده از مقدار زیادی فولاد ناخالص و ناتمام تشکیل شده است، این اتفاق باعث می شود به بتن ها آسیب رسیده و یا تخریب شوند و همچنین موجب زنگ زدن میلگرد ها می شود. برای پیش گیری از این اتفاقات باید پی اچ بتن را از 12 بالاتر برد. اما اگر میزان سطح پوشش را نیز بالا ببریم با مشکل دیگری مانند بتن هایی با عرض زیاد داریم که برای محافظ های محلی تهدید جدی می باشد.

از سویی دیگر زنگی که در فولاد ها ایجاد می شود باعث ایجاد فشار از درون به بتن ها می شود و در آخر موجب ترک خوردگی ها، شکستن ساختار و بیرون زدگی می شود. از مشکلات دیگر این میلگرد ها می توان به سر آن ها اشاره کرد که این مشکل را با پوشاندن ورقه های پلاستیکی تا حدودی رفع می کنند  زیرا سر میلگرد ها باعث ایجاد خراش و آسیب های جزئی می گردد. ولی در برابر خطرات بزرگتر این پوشش های پلاستیکی کار ساز نمی باشد.

حتما بخوانید:   ضربه زن حفاری چیست DRILLING JAR / جار حفاری هیدرولیکی

کاربرد میلگرد ۱۰ چیست

یکی از پرکاربرد ترین میلگرد ها در صنایع ساخت و ساز نمونه میلگرد ۱۰ است زیرا ویژگی ها و قابلیت های زیادی را دارد. در ساختار این محصول مقدار کمی کربن استفاده شده است که باعث می شود انعطاف پذیری آن بالا رفته و در آخر امکان ایجاد خمیدگی ها و تغییر شکل را دارد.

همچنین این نمونه از میلگرد ها قیمت ارزان و وزن پایینی را دارند و تعداد افراد زیادی برای خرید آن مشتاق می باشند. کارایی انواع مدل های میلگرد در صنعت ساختمان بسیار زیاد است ولی در این قسمت به کارایی میلگرد ۱۰ در ساختمان سازی می پردازیم:

  • سازه های غیر بتنی و سبک را تقویت می کند.
  • در تولید و ساخت سقف های کاذب و رابیتس بسیار کمک کننده است.
  • ساخت و تولید انواع پیچ و مهره
  • در ساخت کشتی ها به عنوان میلگرد حرارتی استفاده می شود.
  • برای ساخت نرده ها و حفاظ ها
  • به منظور زیبا سازی در بوستان ها و فضا های باز برای ساخت حصار ها استفاده می شود.
  • برای تقویت نمودن سازه های بتنی در تولید و ساخت توری مش استفاده می شود.

یکی از پر مصرف ترین محصولات فولادی در انواع ساخت وساز ها میلگرد ۱۰ می باشد. استفاده نمودن از این مدل فلز ها در سازه ها باعث بالا بردن مقاومت کششی می شود و به عنوان یک تقویت کننده در بتن به حساب می آید. همچنین از این محصول برای نگه داشتن بتن در سازه نیز استفاده می گردد. مدل های آج دار میلگرد ۱۰ که چسبندگی بیشتری دارد در بتن ها بیشتر استفاده می گردد.

میلگرد ۱۰

مقاومت کششی و تسلیمی در میلگرد به چه معنی است

  • استحکام کششی یا مقاومت کششی: 

بیشترین نیروی کششی ای که هر وسیله ای پیش از شکستن قادر به تحمل می باشد. این ویژگی مهم باعث مقاومت بیشتر میلگرد ها در عملیات آلیاژ کاری، حرارت کاری و سرد کاری داشته باشد.

  • مقاومت تسلیمی:

بالاترین نیرویی که با میلگرد وارد می شود و میلگرد تغییر ظاهر پیدا نمی کند مقاومت تسلیمی است. به معنای دیگر اگر نیروی وارده به میلگرد به اندازه ای باشد که ظاهر میلگرد تغییر کند در واقع از حد نیروی تسلیمی گذشته است. در معنا به خاصیت برگشت ناپذیری پلاستیکی می گویند و به خاصیت برگشت پذیری الاستیک می گویند. به جز ویژگی هایی که در بالا نام بردیم میلگرد ۱۰ خواص دیگری از جمله راستا، خاموت، خرک، سنجاق، ادکا و رکابی را دارد.

حتما بخوانید:   تجهیزات حفاری نفت و دکل حفاری | اجزای دکل حفاری

وزن هر شاخه میلگرد ۱۰ ساده چقدر است

وزن میلگرد های ساده که از شمش sp3 تولید شده اند و نمونه های آج دار تقریبا وزن برابری دارند. میلگرد های کلاف هم فروششان به صورت کیلویی است. میلگرد های ۱۰ به دو صورت ۲ متری و ۵ متری تولید می شوند و میلگرد های ساده سبک حدود وزن  ۲۹۰۰ تا ۳ کیلوگرم وزن دارند و میلگرد های ساده سنگین حدود ۳ تا ۳۵۰۰ کیلوگرم وزن دارند.

وزن هر شاخه میلگرد ۱۰ آج دار چقدر است

میلگرد های ۱۰ آجدار در استاندارد های مختلفی ساخته می شوند. کارخانه های سمنان و کاشان میلگرد های ۱۰ ساده آجدار با گرید a4 را تولید می کنند. کارخانه های آذر گستر سدید، جهان فولاد غرب، نورد گرم جهان، نوین متین بخش زیادی از میلگرد ۱۰ آجدار که در بازار مورد استفاده است را تولید می کنند. دیگر استاندارد هایی که در بازار برای این میلگرد ها وجود دارد a2 و a3 می باشد. به صورت کلی فرقی در استاندارد ها به معنی فرق هایی در آج میلگرد است. به طور معمول وزنی که در کارخانه ها اعلام می شود مربوط به استاندارد ها است.

میلگرد ۱۰ در هر شاخه چند کیلو است

میلگرد های ۱۰ ساده در هر شاخه حدود ۷.۴۰۴ کیلو وزن دارد که البته تفاوت های جزئی در وزن با توجه به کارخانه ها وجود دارد. به صوت کلی در ۲ تن میلگرد تقریبا ۳۰۰ شاخه وجود دارد. اگر بخواهیم وزن میلگرد را در هر متر مربع در نظر بگیریم حدود ۰.۶۱۷ کیلوگرم وزن دارد.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با میلگرد ساده ۱۰ آشنا کنیم و تمامی خصوصیات و ویژگی های این محصول را به صورت کامل توضیح دادیم تا به کمک این اطلاعات بتوانید با توجه به نیازی که دارید یکی از انواع مختلف میلگرد ۱۰ را انتخاب نمایید. میلگرد های ساده در اکثر سازه ها کاربرد دارند و به ویژه در سازه های بتنی از این محصول برای حفظ حالت کشسانی و استحکام بتن استفاده می شود. همچنین در آرماتور بندی ساختمان نیز کاربرد زیادی دارد. همچنین از این میلگرد های ساده ۱۰ در سازه های کشتی و یا انواع حفاظ ها و نرده ها نیز استفاده می شود که نشان دهنده کارایی بالایی این محصول می باشد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

انواع میلگرد ۱۰

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با انواع میلگرد ۱۰ و ویژگی های آن آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x