تعمیراتتعمیرات یخچال

آموزش کامل شارژ گاز یخچال فریزر

چگونه می توانیم گاز یخچال فریزر خود را شارژ کنیم؟

چنانچه  به تازگی یخچالتان داغ کرده، موتور یخچال یکسره فعالیت می کند و مجاور یخچال عطر ناخوشایندی را  استشمام می کنید، به احتمال زیاد نشت گاز رخ داده است. در این موقعیت احتیاج است گاز یخچال را شارژ کنید. تنظیم و شارژ گاز یخچال کاری حرفه ای  می باشد، اما چنانچه  شما  فردی فنی می باشید و کمی پیشینه در به انجام رساندن امور فنی خانه داشته باشید خواهید توانست به وسیله اموری که در این مقاله از ایبک امداد به شما آموزش خواهیم داد اقدام به شارژ گاز یخچال خود نمایید و همچنین با عیب یابی و حل مشکل نشتی گاز یخچال نیز بصورت کامل آشنا خواهید شد.

نشانه تنظیم نبودن یا نشتی گاز یخچال 

گاز یخچال ، هوایی فشرده  می باشد که با چرخش در کویل‌های کمپرسور و اواپراتور امکان  سرد ماندن به محفظه یخچال و فریزر می دهد، چنانچه  گاز یخچال بنابر دلیلی نشت کرده باشد و یا تنظیم نیست، فریزر و یخچال آغاز به افزایش دما  کنند و این ممکن است دلیل خنک نکردن یخچال شما باشد. با در نظر گرفتن این موضوع که گرمای فریزر و یخچال  ممکن است علل مختلفی داشته باشد که در ادامه برای شما توضیح می دهیم.

دلیل نشت گاز یخچال فریزر

عمده ترین دلیل نشت گاز یخچال، وجود سوراخ در لوله گاز یخچال می باشد. در اثر موارد زیر این لوله آسیب می بیند:

  • فرسوده بودن و کهنگی لوله گاز
  • ضربه وارد شدن به یخچال هنگام جابه جا شدن
  • استفاده کردن از اشیا نوک تیز هنگام جدا کردن برفک و یخ درون فریزر

شارژ گاز یخچال

نتیجه زیاد بودن شارژ گاز یخچال و یا نشتی آن

همانگونه که بیان کردیم  نشت گاز یخچال سبب می‌شود یخچال و فریزر فورا داغ شده، کمپرسور به شکل دائم کار کند و بوی نامطبوعی در مجاور یخچال به استشمام برسد. چنانچه با وجود نشتی گاز یخچال شارژ نشود ، ممکن است سبب آسیب زدن جدی به کمپرسور یخچال شود. ضمنا این ایراد سبب زیاد شدن اندازه برق مصرفی یخچال نیز خواهد شد.

حتما بخوانید:   نکات مهم ایمنی برای نصب و تعمیر یخچال ساید بای ساید

یخ زدگی و سرمای نا متعارف،  صدای  بلند موتور و نشت آب از پایین یخچال، از دلایل زیادی  گاز یخچال می باشند. چنانچه گاز یخچال به مقداری بیشتر از حد استاندارد شارژ شود،  چنین علائمی را مشاهده خواهیم کرد. زیاد شدن گاز یخچال به دلایل ذکر شده، موجب فشار آمدن به موتور و دچار مشکل شدن این قطعه خواهد شد.

شیوه تشخیص وجود گاز در یخچال

به وسیله دست زدن به لوله رفت موتور (لوله ای که در طرف راست موتور قرار دارد) توانایی این را دارید که به وجود گاز پی ببرید. علاوه بر این می توانید لوله شارژ گاز موتور (لوله طرف چپ کمپرسور) را برش دهید؛ چنانچه گاز خارج شود در یخچال ایراد نشتی وجود ندارد. اگر که ایراد از بسته شدن لوله مویی باشد  با برش لوله مویی وصل شده به دراگر، به وجود گاز پی خواهید برد. با کیپ شدن این بخش لازم است اقدام به تعویض دراگر کنید.

شارژ گاز یخچال

روش نشت یابی گاز یخچال فریزر 

به منظور پی بردن به محل نشتی گاز باید یخچال را تحت فشار قرار دهید. برای این کار:

  • نخست اقدام به جوش دادن یک والف به لوله شارژ کمپرسور کنید تا امکان تحت فشار قرار دادن یخچال برایتان فراهم شود در این زمان باید اقدام به عوض کردن دراگر یخچال کنید زیرا ممکن است که کیپ باشد و در روند پیدا کردن نشت اختلال ایجاد کند.
  • به منظور تحت فشار قرار گرفتن دستگاه به یک موتور (کمپرسور) یخچال (دستگاه سوخته هم مناسب می باشد ) احتیاج دارید. یک طرف لوله گیج را به لوله رفت کمپرسور سوخته و سر دیگر لوله گیج را به لوله شارژ کمپرسور درون یخچال متصل کنید.
  • کمپرسور را به جریان برق متصل کنید و فشار ۲۰۰ تا ۲۵۰ PSI را به آن وارد کنید. بعد از اینکه به اندازه کافی به کمپرسور فشار وارد شد آن را از جریان برق جدا کنید و به گیج متصل کنید.
  • درون یک بطری، آب را به همراه مایع ظرفشویی ترکیب کرده تا امکان پیدا کردن نشتی با استفاده از آن  در لوله های در دسترس مانند کندانسور، دراگر و اواپراتور درون یخچال را پیدا کنید. ترکیب را روی قسمت های ذکر شده بریزید و هریک را به صورت جدا از هم وارسی کنید. هر قسمتی که زمان  ریختن ترکیب حباب مشاهده شده و یا آب با فشار بازگشت پیدا کرد  محل نشت گاز می باشد.
  • اقدام به جوش دادن محل نشت آب کنید تا زمانی که سوراخ از بین برود.
حتما بخوانید:   راهنمای نصب و تعمیرات یخچال الکترولوکس electrolux |روش تنظیم

آموزش شیوه انجام شارژ گاز یخچال

تنظیم کردن گاز یخچال دارای اهمیت زیادی می باشد. زیاد یا کم بودن گاز یخچال سبب رخ دادن ایراداتی  خواهد شد که  عمده آن ها بیان شد. به منظور شارژ کردن گاز یخچال از مراحل زیر استفاده کنید:

احتیاط کنید: اجرای صحیح  عناوین بیان شده بسیار اهمیت دارد؛ زیرا با  انجام اشتباه آن ها می توانید سبب آسیب به یخچال شوید. نویسنده این مطلب در قبال مشکلات احتمالی که در نتیجه  اشتباه  انجام دادن مراحل گفته شده رخ می دهد، مسئولیتی ندارند. چنانچه   در مسائل  فنی مهارت و تجربه ندارید از انجام آن خودداری کنید.

شارژ گاز یخچال

لوازم مورد نیاز: والف، دراگر تازه،  سیم جوش نقره، دستگاه گیج دارای دو ورودی و خروجی، ترازو ی دیجیتال، دستگاه وکیوم، پک هواگاز (شامل سرپیک، مونومتر، اکسیژن، دستگاه پیک نیک)

۱.وارسی دلیل مشکل:

نخست لازم است منشا ایرادات یخچال که مربوط به گاز آن است را پیدا کنید. که امکان دارد از نشت گاز باشد و یا کیپ شدن لوله مویی یخچال.

۲.ملاحظه مدل و نوع گاز یخچال ثبت شده درون یخچال یا روی کمپرسور:

مدل ، نوع و ظرفیت گاز یخچال، روی  برچسب درج شده است برچسب روی موتور و یا درون یخچال وجود دارد. نخست موارد را مورد بررسی قرار دهید تا از تناسب نوع گاز با مدل یخچالتان اطمینان حاصل کنید.

۳.شناسایی نشتی گاز :

اکنون نوبت این رسیده که  لوله شارژ گاز یخچال (لوله سمت چپ موتور) را با لوله بر ببریم تا تشخیص دهیم که آیا یخچال  گاز دارد و یا ایراد از نشت کردن گاز می باشد.

۴. وکیوم یخچال:

یک طرف لوله گیج باید به دستگاه وکیوم متصل شود و طرف دیگر آن لوله باید به لوله شارژ گاز موتور اتصال پیدا کند. 15 تا 20 دقیقه طول می کشد تا موتور کاملاً وکیوم شود. پس از پایان این مدت شیر گیج را ببندید و اقدام به جدا کردن دستگاه وکیوم از سر لوله کنید.

۵. اندازه گیری وزن گاز استاندارد:

با استفاده از یک ترازوی دیجیتال اندازه استاندارد و دقیق وزن گاز (مطابق مشخصات روی موتور یا درون یخچال) را حساب کنید. یک طرف لوله گیج (جدا شده از وکیوم) را به شیر کپسول گاز متصل کرده و کپسول را بر روی ترازو بگذارید.

حتما بخوانید:   آشنایی با قطعات آبگرمکن دیواری

۶. تزریق کردن گاز:

بعد از گذاشتن کپسول بر روی ترازو، عدد درج شده در ترازو را صفر کنید و اقدام به تزریق میزان استاندارد گاز (به گرم ) کنید.

۷. شارژ کردن گاز یخچال:

شارژ کردن گاز یخچال را باید طی دو مرحله انجام دهید تا به یخچال خود فشار نیاورید. به عنوان مثال چنانچه اندازه  گاز لازم 80 گرم می باشد، نخست 40 گرم از آن را تزریق کنید، یخچال  را به پریز برق متصل کنید و بعد آن را از پریز کشیده و مرحله های قبلی را برای تزریق کردن 40 گرم باقی مانده تکرار کنید.

شارژ گاز یخچال

چگونه متوجه مناسب بودن اندازه شارژ گاز یخچال شویم؟

چنانچه  دراگر و کندانسور یخچال بیشتر از اندازه گرم شوند (به گونه ای که امکان دست زدن وجود نداشته باشد) و یا لوله برگشت موتور سرد باشد به این مفهوم می باشد که گاز بسیاری را تزریق کرده اید.

اگر می خواهید بدانید به اندازه کافی گاز تزریق کرده اید و شارژ گاز یخچال به شکل صحیح انجام شده یا نه ، به لمس کندانسور اقدام کنید. چنانچه گاز کافی باشد، این اجزا هم دما، با محیط خواهند بود. علاوه بر این ، پس از شارژ صحیح دستگاه، باید درجه گیج یخچال  میان 5 تا 10 قرار بگیرد  و اگر اشتباه رخ داده باشد  این درجه کم تر از صفر قرار خواهد گرفت.

نتیجه گیری :

در این مقاله از ایبک امداد با گاز یخچال بصورت کامل آشنا شدید، همچنین دانستید که چگونه می توانید جلوی نشتی گاز یخچال را بگیرید و علت های نشتی این گاز چه مواردی خواهند بود، از سمتی به شما آموختیم که گاز یخچال اگر نشتی داشته باشد، می تواند یک بوی بد در محیط ایجاد کند، با کل مواردی که آموختید شما در حال حاضر توانایی شارژ کردن گاز یخچال را خواهید داشت، اما تاکید می کنیم که اگر دانش فنی و تخصص در زمینه های فنی ندارید حتما از یک فرد متخصص کمک بخواهید.

شارژ گاز یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای آموزش شارژ گاز یخچال و حل مشکل نشتی گاز یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا