تعمیرات یخچال

راهنمای تست و بررسی موتور یخچال

از مهم ترین قطعات یخچال موتور یا کمپرسور دستگاه می باشد. در زمان خرید یخچال های دست دومم تست موتور یخچال بسیار ضروری است و به همین دلیل مهم می باشد که روش های تست موتور یخچال را به خوبی بیاموزید. اگر موتور یخچال مشکل داشته باشد در کارایی کل دستگاه مشکل ایجاد می کند و به همین دلیل مهم است که در زمان خریدن یخچال های دست دوم موتور یخچال را تست نمایید تا بعدا با مشکلاتی مواجه نشوید. همچنین در مواقعی که یخچال شما دچار مشکلاتی می شود شما نیاز دارید تا موتور یخچال را تست کنید و از سلامت آن اطمینان حاصل کنید و همچنین اگر کمپرسور دچار مشکلاتی شده بود سریعا اقدام به رفع آن نمایید.

خرابی موتور یخچال چه علائم و نشانه هایی دارد

تشخیص معیوب بودن موتور یخچال کار پیچیده ای نمی باشد. در زمانی که موتور یخچال خراب می شود یا ایراد دارد، علائم خاصی برای تشخیص مشکل وجود دارد. که به شرح زیر است:

 • گرمایش محفظه یخچال و فساد شدن مواد غذایی
 • نشان دادن کدهای خطا در صفحه نمایش (بیشتر در یخچال های مدرن)
 • موتور یخچال با روشن شدن بیش از حد گرم می شود.
 • موتور بعد از روشن شدن و سریع خاموش می شود.
 • موتور یخچال روشن نمی شود.
 • انجماد کمپرسور یخچال.
 • هنگام راه اندازی یخچال، فیوز برق ساختمان می پرد.
 • زمان روشن بودن یخچال، دستگاه صدای غیر عادی دارد.

یکی از نشانه های متداول خرابی موتور یخچال، شنیدن صدای تیک در هنگام روشن شدن یخچال است. صدایی مانند حرکت آب در داخل محفظه کمپرسور. در این زمان، مطمئناً هوای داخل یخچال شروع به گرم شدن می کند. افزایش دمای درونی یخچال پدیده ای آشکار می باشد. یخچال های جدید این قابلیت را دارند که خرابی کمپرسور دستگاه را روی پنل نمایش دهند. بنابراین لازم است با ایرادات یخچال آشنا شوید.

در رابطه با افزایش دمای کمپرسور نیز نیاز است توضیح دهیم که گاهی دمای آن از حد عادی بالاتر می رود. زیرا موتور فریزر یا یخچال همیشه مقدار حرارت مشخصی دارند. این ممکن است به دلیل فاصله بسیار کم کمپرسور و دیوار پشت دستگاه باشد. روشن شدن موتور یخچال و همچنین خاموش شدن فوری آن نیز موضوع پر اهمیتی است که باید آن را جدی گرفت و بررسی کرد. در برخی موارد، انجماد موتور یخچال ممکن است موقتی باشد. اگر بعد از 24 ساعت یخ کمپرسور یخچال آب نشد با تکنسین حرفه ای برای بررسی آن تماس بگیرید. اما بعضی اوقات کمپرسور روشن نمی شود یا ممکن است مشکل به دلایل دیگری ایجاد شود.

حتما بخوانید:   ارور یخچال فریزر بوش BOCSH

مشکل اتصال برق موتور یخچال چیست

در بعضی از مواقع به دلایل ساده تری کمپرسور یخچال روشن نمی شود یا به درستی کار نمی کند. این ممکن است به دلیل عدم اتصالات الکتریکی درست در یخچال ها باشد. اگر این عیب را به درستی و در وقت مناسب تشخیص ندهید، می تواند منجر به سوختگی یا مشکل در موتور یخچال گردد. هرگز خودتان اتصالات را آزمایش نکنید. برای این کار باید از یک فرد متخصص کمک بگیرید. در زمان بررسی اتصالات یخچال رعایت نکات ایمنی ضروری است.

گاهی حتی مشکل در سیم کشی برق ساختمان می تواند علتی بر درست کار نکردن کمپرسور یخچال باشد. این مشکل ممکن است ناشی از پریز برقی باشد که یخچال به آن وصل است. گاهی اوقات انرژی مورد نیاز برای راه اندازی یخچال توسط پریز تامین نمی شود. همچنین بررسی سلامت سیم های اتصال یخچال فریزر ضروری است. ممکن است محافظ یخچال نیز دچار خرابی شده باشد. با این حال، تشخیص مشکل کار نکردن یخچال و تعمیر هر یک از این مشکلات می تواند شما را از پرداخت هزینه های بالای تعویض یا تعمیر موتور یخچال نجات دهد.

روش های تست موتور یخچال

چگونه باید تست سالم بودن موتور یخچال را انجام داد

سکس از قطعات گران قیمت یخچال موتور یا کمپرسور است. در واقع قسمت اصلی یخچال موتور آن است. به همین علت است که، تعویض نمودن یا تعمیر این قطعه می تواند بسیار گران تمام شود. بنابراین تشخیص سالم یا معیوب بودن آن بر هر عمل دیگری ارجحیت دارد. روش های مختلفی برای تست موتور یخچال وجود دارد. ممکن است لازم باشد یک یا چند مورد از اینها را در یک آزمایش انجام دهید. روش های تست موتور یخچال به شرح زیر می باشد.

مقاومت و جریان کمپرسور را تست کنید

موتور یخچال سیم پیچی بسیار دقیقی دارد. گاهی وقت ها مقاومت سیم پیچ کمپرسور کمتر یا بیشتر از حد معمول است. تست موتور یخچال در این مواقع با استفاده از اهم متر و آمپرمتر انجام می شود که یکی از راه های متداول برای مشخص کردن وضعیت کمپرسور می باشد. برای این کار لازم است یخچال را از برق بکشید و مقاومت مربوط به دو سر سیم کمپرسور را چک کنید. مقاومت مربوط به سیم پیچ ها در مواقع عادی حدود 6 تا 8 می باشد.اگر اهم متر عددی بیشتر یا کمتر از این عدد را به شما نشان دهد به این معنی است که موتور از کار افتاده است.

حتما بخوانید:   تعمیر یخساز یخچال ناسیونال

اگر جریان موتور یخچال نیز خارج از محدوده طبیعی باشد، ممکن است نشان دهنده خرابی موتور باشد. جریان عبوری از کمپرسور یخچال تقریباً یک آمپر است. به دلیل عوامل خاصی، امکان دارد سیم پیچ کمپرسور جریان بیشتری عبور دهد. این می تواند به دلیل نقص مدار، افزایش فشار گاز یا معیوب بودن کمپرسور باشد. جریان و مقاومت موجود در مدار الکتریکی یخچال با یکدیگر نسبت معکوس دارند. مشکل در یکی ممکن است نشان دهنده خرابی در دیگری باشد.

موتور را با برق مستقیم تست کنید

یکی از مطمئن ترین راه ها برای تست کمپرسور استفاده کردن از برق مستقیم می باشد. اما مراقب باشید که باید با رعایت نکات ایمنی این تست را انجام دهید. برای تست موتور با جریان مستقیم، اول رله اورلود را بردارید. حروف مختلفی روی این قطعه دیده می شود. دو سر سیم برق را بردارید. حالا باید یک طرف سیم را به حرف (C) و بعدی را به حرف (R) وصل کنید. سپس با کمک یک پیچ گوشتی حرف (R) را به (S) متصل نمایید. اگر موتور بعد از آن روشن شود، مشکلی وجود ندارد. مراقب باشید این تست را خودسرانه و بی دقت انجام ندهید. بهترین راه حل تماس با یک تکنسین حرفه ای برای انجام این کار است.

روش های تست موتور یخچال

چگونه فشار را در کمپرسور یخچال تست کنید

برای تست موتور یخچال روش دیگری نیز وجود دارد. این روش تست فشار در موتور یخچال است. این آزمایش را باید با بیشترین ایمنی انجام دهید. برای این کار ابتدا یخچال را باید از برق جدا کنید. لوله مسی وصل شده به کمپرسور را جدا نمایید. حالا یخچال را به برق بزنید. برای تست نمودن فشار کمپرسور یخچال، انگشت تان را بر شلنگی که جدا کرده اید قرار دهید. اگر فشار برای بلند کردن انگشت کافی باشد، تست فشار کمپرسور مثبت است. اما اگر به جز این مورد بود، فشار کمپرسور کافی نیست و باید آن را تعمیر کنید.

تست خازنی کمپرسور یخچال چیست

بعضی مواقع روشن و خاموش نمودن مجدد یخچال می تواند مشکل موتور را برطرف کند. زیرا شارژ بیش از حد ذخیره شده در خازن ها ممکن است باعث مشکل موتور شده باشد. در تمام یخچال ها می توان با جدا کردن موقت موتور از برق دوباره راه اندازی کرد. خاموش شدن موتور به طور کلی باید به مدت یک روز کامل انجام شود. تخلیه شارژ ذخیره شده در خازن ها در این مدت ممکن است مشکل کمپرسور را حل کند. روش دیگر اتصال مستقیم موتور به برق با استفاده از خازن 8 میکروفاراد است. اگر با این کار موتور یخچال کار کرد نشانه سالم بودن موتور است.

حتما بخوانید:   لیست کدهای ارور یخچال دوو و نحوه رفع آن‌ها | کد ارور E1 یخچال دوو چگونه است؟

روش های افزایش طول عمر کمپرسور یخچال چیست

راه هایی برای افزایش عمر موتور های یخچال وجود دارد. با اطلاع داشتن از این نکته ها می توانید از مشکلات موتور و خرابی موتور جلوگیری کنید. اگرچه موتور یخچال یا کمپرسور عمر معلوم و مشخصی دارد. عمر موتورها معمولا بین 10 تا 15 سال می باشد. اما رعایت نکته هایی که در زیر ذکر شده است می تواند آنها را در این مدت سالم نگه دارد:

 • کندانسور یخچال را باید همیشه تمیز و بدون گرد و خاک نگه دارید.
 • نشتی گاز در موتور یخچال را بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشد.
 • همیشه اطمینان پیدا کنید که درب یخچال ها بسته باشند.
 • اطمینان پیدا کنید که فن یخچال ها سالم و بدون ایراد باشد.
 • اپراتور یخچال را چک کنید که عملکرد مناسبی داشته باشد.
 • برای یخچال از محافظ برق مخصوص و مناسب استفاده کنید.
 • یخچال را در آشپزخانه با فاصله مناسبی از یخچال قرار دهید تا هوا بین یخچال و دیوار در گردش باشد.

البته باید بگوییم که با رعایت تمامی موارد ذکر شده همچنان خرابی کمپرسور یخچال و یا ایجاد مشکل در عملکرد دستگاه امری اجتناب ناپذیر است. احتمال دارد به علل مختلفی با خرابی کمپرسور یخچال مواجه شوید. در این گونه مواقع باید یخچال را برای تعمیرات به یک تعمیر کار حرفه ای و متخصص بسپارید تا مشکلاتی دیگری برای یخچال شما به وجود نیاید.

مجموعه تعمیرات بزرگ ایبک امداد از برترین تکنسین های تعمیرات یخچال در مجموعه خود استفاده می کند. در مواقع خرابی یخچال فقط کافیست با مجموعه ما تماس گرفته تا در کمترین زمان بهترین تعمیرکاران در منزل شما حضور یافته و اقدام به تعمیرات یخچال شما نمایند.

31

روش های تست موتور یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با روش های تست موتور یخچال آشنا خواهید شد که برای تشخیص مشکل یخچال بسیار کار آمد است.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x