تعمیرات یخچال

راهنمای تعمیر ترموستات یخچال‌ | علائم خرابی ترموستات

نحوه تعمیر ترموستات یخچال‌ | علائم خرابی ترموستات، مراحل تعمیر ترموستات یخچال‌

یخچال ها در برند ها و طرح های مختلفی تولید شده و در بازار موجود هستند، که هر کدام از آنها کیفیت منحصر به فردی داشته و دارای قابلیت های مختلفی هستند. ممکن است در حین استفاده از یخچال در قسمت های مختلف آن ایرادات و اختلالاتی به وجود آید در این صورت باید افراد تعمیرکار دستگاه شما را مورد بررسی قرار داده و آن را عیب یابی و تعمیر کنند.

از جمله قطعات بسیار مهم در یخچال ترموستات می باشد، که دمای دستگاه را کنترل می‌کند. چنانچه ترموستات یخچال مشکلی داشته باشد موجب خواهد شد، که دیگر اجزای یخچال مانند موتور آن نیز با مشکل روبرو شوند.

ترموستات یخچال

ترموستات کلید حساسی می باشد، که درون یخچال و لوازم برقی دیگر وجود دارد. ترموستات به تغییر دما حساس بوده و با تغییرات دمای اطراف جریان الکتریکی را قطع و وصل کرده و باز و بسته می شود. در یخچال ترموستات موجب می شود، که دستگاه شما بهترین عملکرد را داشته و به دمای اطراف حساس باشد. به این ترتیب دمای یخچال در دمای تنظیم شده می ماند.

در صورتی که درون یخچال بیش از اندازه سرد یا بیش از اندازه گرم باشد، از مهمترین نشانه های خراب بودن ترموستات یخچال شما است. چنانچه دمای درون یخچال به دمای مورد نظر برسد، ترموستات بسته شده و به برد اطلاع می‌دهد، که دما مناسب است و نیازی نیست که کمپرسور یخچال بیشتر کار کند.

چنانچه درون یخچال گرم تر باشد، ترموستات باز شده و به برد اطلاع می‌دهد، که کمپرسور و موتور دوباره کار کند، تا دمای درون یخچال به اندازه کافی پایین آمده و به دمای مناسب و مورد نظر برسد.

انواع ترموستات

  • در مدل فشار بخار میله‌ای که داخل آن با مایعی که به دما حساس است، پر شده وجود دارد و وقتی تغییرات دما رخ می دهد، منبسط می گردد. میله شیشه ای با استفاده از از لوله کوچکی به دیافراگم وصل شده است، که با بیشتر شدن دما مایع داخل شیشه بخار شده و فشار به آن وارد می گردد. این فشار به برد اطلاع می‌دهد، که دما افزایش یافته است. وقتی دما کاهش می یابد دیافراگم به طرف داخل کشیده شده و به موتور اطلاع می‌دهد، که خاموش شود و بیشتر کار نکند.
  • در ترموستات دو قطبی حسگری که دارای دو فلز گوناگون است وجود دارد، که وقتی دما تغییر می کند، منبسط و منقبض می گردد. با افزایش یا کاهش دما هر کدام از قطب ها تغییر کرده و به کمپرسور یا موتور یخچال دستور خاموش شدن یا شروع به کار می دهند.
  • یکی دیگر از انواع ترموستات مدل دیجیتالی یا جامد و الکتریکی است، که دارای عنصر الکترونیکی می باشد، که به دما حساس است. وقتی دما تغییر می‌کند، قابلیت انتقال الکتریسیته و رسانایی متفاوتی خواهد داشت. مقدار الکتریسیته که منتقل گردیده است را پردازنده کوچک به طور کامل در نظر دارد و در صورتی که نیاز باشد، تولید هوای خنک در یخچال شروع یا متوقف می گردد.
حتما بخوانید:   یخچال فریزر کندی و بررسی 5 ارور مهم و رایج آن

ترموستات یخچال

مراحل تعمیر ترموستات یخچال‌

انجام دادن تعمیرات مربوط به ترموستات یخچال با مراحلی صورت می گیرد. قبل از هر اقدامی بهتر است، که با ترموستات و طریقه عملکرد آن و همچنین انواع ترموستات و نشانه های خرابی آن آشنا باشید. قبل از اینکه ترموستات را تعمیر کنید، باید اطلاعات لازم را در مورد نحوه تعمیر و تعویض آن داشته باشید. این اطلاعات به شما کمک خواهند کرد، که ترموستات را به صورت صحیح عیب یابی و تعمیر کنید.

آیا ترموستات قابل تعمیر است؟

همانطور که گفته شد از جمله قطعه های بسیار مهم در یخچال های فریزر ترموستات آنها می باشد. وقتی که این قطعه خرابی داشته باشد، موجب می گردد، که یخچال یکسره کار کند و خاموش نشود. چون ترموستات دمای یخچال را کنترل می‌کند و در مواقعی که لازم است دستور خاموش شدن یخچال را می دهد، اما وقتی مشکلی دارد این کار انجام نخواهد شد.

اگر ترموستات در زمان کوتاهی عیب‌یابی شود، می‌توان آن را تعمیر کرد. اما اگر آسیب های جدی دیده باشد و مدت زمان بیشتری از صدمه دیدن آن گذشته باشد بهتر است، که آن را عوض کنید.

نشانه‌های خراب بودن ترموستات یخچال

وقتی که یخچال شما به صورت مداوم کار می‌کند و روشن است و اتومات نمی زند، در ابتدا باید از جریان برق در آن مطمئن شوید. چنانچه لامپ یخچال روشن است، ولی موتور یخچال روشن نمی شود، احتمالاً ترموستات خراب است.

در صورتی که موتور یا کمپرسور یخچال را لمس نمایید و ببینید که سرد است، از جمله علائمی است، که نشان می‌دهد ترموستات یخچال خراب بوده و باید عوض شود و چنانچه موتور در هنگام لمس کردن کمی گرم است، یعنی ترموستات یخچال فریزر شما مشکلی ندارد.

حتما بخوانید:   ریست فکتوری یخچال فریزر سامسونگ

همچنین در مواقعی که صدای غیر طبیعی و ناهنجار از یخچال شنیده شود، اگر صدای کلیک خاموش و روشن شدن موتور باشد، طبیعی خواهد بود، اما در غیر این صورت احتمالاً ترموستات یخچال فریزر خرابی دارد.

یکی دیگر از نشانه های خراب بودن ترموستات این است، که ممکن است بدنه یخچال شما جریان الکتریکی و برق ضعیفی داشته باشد و شما آن را احساس کنید. در این شرایط احتمال دارد، که سیم های ترموستات ایراد داشته باشند و به همین دلیل کمی از برق را به بدنه دستگاه منتقل کنند. وقتی بدنه یخچال شما برق دارد، باید ترموستات دستگاه را نیز مورد بررسی قرار داده و سیم هایی که به برد متصل هستند را به طور کامل عایق بندی کنید.

نحوه تعمیر کردن ترموستات یخچال

وقتی که می‌خواهید قطعات مختلف یخچال مانند ترموستات را مورد بررسی قرار داده و تعمیراتی را انجام دهید، در ابتدا باید دستگاه خود را از برق کشیده و از برق نداشتن آن اطمینان حاصل نمایید و پس از آن مراحل زیر را انجام دهید:

در ابتدا باید ترموستات و جایگاهی که در آن قرار گرفته است را در یخچال خود بیابید. در اکثر یخچال هایی که فریزر دارند، ترموستات در طبقه بالا می باشد. ترموستات یخچال در قسمت پشت آن و یا در قسمت بالایی و زیر جعبه فریزر قرار می‌گیرد. چنانچه یخچال از مدل جداگانه باشد، که دارای فریزر جداگانه است، احتمالاً ترموستات در قسمت پشت فریزر قرار دارد.

مرحله بعدی این است، که قفسه های یخچال را باز کنید. چنانچه مواد غذایی و قفسه ها مانع فعالیت شما می شوند بهتر است، که آنها را بردارید. برای اینکه قفسه ها را از درون یخچال بردارید، امکان دارد، که نیاز باشد پیچ ها را با پیچ گوشتی های مناسب باز نمایید و قفسه ها را برداشته و بیرون آورید.

سیم هایی به ترموستات یخچال وصل هستند، که با استفاده از انبار دست باید آنها را جدا کنید. این کار را حتماً با رعایت نکات ایمنی و احتیاط باید انجام دهید. امکان دارد، که زور و فشار زیاد برای این کار لازم شود. برای اینکه راحت تر این کار را انجام دهید، سیم ها را از وسط ببرید.

وقتی که همه اتصالات و پیچ های ترموستات را باز کردید، می‌توانید ترموستاتی که خرابی دارد و آسیب دیده است را از یخچال خود بیرون آورید. چنانچه در اطراف لوله اواپراتور ترموستات قرار گرفته است، باید در زمان خارج کردن بیشتر احتیاط کنید. چون احتمال دارد، که لوله اواپراتور صدمه ببیند. ترموستات جدید را بر روی یخچال نصب نمایید و به این ترتیب مراحل جایگزین ترموستات جدید را انجام داده اید.

حتما بخوانید:   موتور یخچال چیست و چه ویژگی‌هایی را ایفا می‌کند؟

وقتی ترموستات جدید را جایگزین نمودید، باید اطمینان حاصل نمایید، که ترموستات دستگاه در مکان مخصوص خود به صورت صحیح قرار گرفته است و سیم ها و اتصالات آن به درستی وصل شده اند. قبل از اینکه ترموستات را عوض کنید، قفسه هایی که جدا کرده بودید را مجدداً در مکان خود نصب نمایید.

ترموستات یخچال

عملکرد یخچال را تست کنید

در آخر باید یخچال خود را به برق متصل کرده و اجازه دهید، که یخچال شما به دمای خنک و مناسب برسد. چنانچه ترموستات جدید به صورت صحیح عمل کند و ایرادی نداشته باشد، دمای یخچال شما پس از گذشت حدود دوازده ساعت تغییر کرده و سرد می‌شود و یخچال اتومات می‌کند، که در این شرایط مشکلی نخواهد بود و دستگاه شما ایرادی نخواهد داشت.

راهکارهای خنک کردن یخچال

  • در یخچال مسیر عبور هوا را باز گذاشته و مواد غذایی در یخچال به طور چسبیده به هم قرار نگیرند. بهتر است، که مواد درون یخچال مرتب و با فاصله کنار هم قرار بگیرند.
  • از قرار دادن غذاهای بسیار گرم درون یخچال خودداری کنید. چون این کار موجب گرم شدن محیط درون یخچال شده و در این شرایط یخچال برای رسیدن به دمای مناسب باید بیشتر کار کند و فشار زیادی را متحمل می گردد.
  • درب یخچال خود را زیاد باز و بسته نکنید و بدون دلیل آن را باز نگذارید. چنانچه درب دستگاه بیش از اندازه باز بماند، سرما و هوای خنک از درون یخچال خارج می شود و احتمال دارد، که قطعات خنک کننده در یخچال آسیب ببینند.
  • به نظافت و تمیز کردن یخچال خود اهمیت بیشتری دهید و مواد غذایی را درون ظرف های دربسته بگذارید، تا یخچال عمر مفید بیشتری داشته باشد.
  • بهتر است به صورت دوره ای سرویس یخچال خود را انجام دهید و قطعات مهم دستگاه مانند ترموستات را بررسی نمایید و چنانچه هر کدام از آنها عملکرد صحیح و درستی نداشتند، باید مشکل آنها را در کمترین زمان ممکن برطرف کنید.

31

نحوه تعمیر کردن ترموستات یخچال | علائم خرابی ترموستات یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نحوه تعمیر ترموستات یخچال‌

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x