تعمیرات آبسردکنتعمیرات

روش‌های از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن

از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن یکی از کارهای دشوار به نظر می‌رسد اما اینگونه نیست. چه در دفتر و چه در خانه، احتمال سبز شدن بطری آب تمیز بسیار زیاد است. اکنون این یک اتفاق رایج است و زمانی اتفاق می‌افتد که بطری آب مستقیماً در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد یا نور زیادی از خورشید دریافت می‌کند.

در نتیجه نفوذ مکرر نور خورشید، جلبک‌ها رشد می‌کنند که رنگ سبز روی مخزن است. جلبک سبز بی ضرر و سمی نیست، با توجه به اینکه تعدادی از گونه‌های جلبک به دلیل کارایی آن‌ها در به دام انداختن نور خورشید در یک منطقه وسیع معین به عنوان منابع غذایی احتمالی مورد مطالعه قرار می‌گیرند.

حتی خالص‌ترین آب نیز به ندرت عاری از موجودات زنده یا میکروب است. با قرار دادن مخزن خود در محلی که به خوبی روشن است، این موجودات زنده شروع به رشد خواهند کرد. رشد همان چیزی است که شروع به سبز شدن مخزن آبسردکن می‌کند. در ابتدا، این می‌تواند بسیار نگران کننده باشد، اما مشکل را می‌توان به راحتی حل کرد. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با روش‌های از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن

روش از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن

آبسردکن آب آشامیدنی تازه فیلتر شده را با فشار دادن یک دکمه فراهم می‌کنند. از آنجایی که این دستگاه‌ها در دفاتر، باشگاه‌ها و خانه‌ها رایج هستند، می‌توانید تقریباً روزانه از یکی از این دستگاه‌های پخش راحت استفاده کنید. اما آیا به این فکر کرده‌اید که چه چیزی باعث تمیزی آن‌ها می‌شود؟ آبسردکن‌ها محیطی مرطوب ایجاد می‌کنند که می‌تواند جلبک، کثیفی و میکروب را در خود جای دهد. تمیز کردن مکرر به دور نگه داشتن باکتری‌ها و سایر مواد مضر کمک می کند. برای از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن خود به این بخش دقت کنید.

آبسردکن را از برق بکشید و مخزن را بردارید

هر بار که بطری را عوض می‌کنید یا هر ۶ هفته یکبار، هر کدام که زودتر اتفاق بیفتد، یک آبسردکن باید تمیز شود. به خاطر داشته باشید که کار با یک گالن آب خالی راحت‌تر از یک تلگراف پر است، بنابراین بهتر است زمانی که زمان تعویض بطری است برای تمیز کردن برنامه ریزی کنید. همچنین عاقلانه است که با دستورالعمل‌های سازنده برای تمیز کردن مشورت کنید، زیرا مراحل می‌تواند از مدلی به مدل دیگر متفاوت باشد.

قبل از اینکه به نحوه از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن بپردازیم، یک مرحله مهم را باید به خاطر بسپاریم، همیشه قبل از شروع تمیز کردن و از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن، آن را از برق بکشید. این امر تضمین می‌کند که آبسردکن حتی در صورت ریزش تصادفی تمیز نمی‌شود. پس از جدا شدن از برق، مخزن خالی را بردارید و آب باقی‌مانده را با استفاده از دریچه تخلیه یا لوله تخلیه تخلیه کنید. با جدا شدن آبسردکن از برق و حذف منبع آب، آماده شروع تمیز کردن دستگاه هستید.

محافظ آب و بافل را با صابون ظرفشویی بردارید و بشویید

برای از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن، باید محافظ و حفاظ آب را بردارید. اگر به راحتی بیرون نمی‌آیند، دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید تا بدون آسیب رساندن به آن‌ها، آن را جدا کنید. این قسمت‌ها را با صابون ظرفشویی ملایم و آب گرم بشویید. اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید آن‌ها را با یک اسفنج غیر ساینده تمیز کنید. هر قطعه را به خوبی با آب تمیز بشویید تا مطمئن شوید که هیچ باقی‌مانده یا طعم صابون باقی نمانده است. اجازه دهید قطعات به طور کامل در هوا خشک شوند یا آن‌ها را با یک پارچه نرم و تمیز خشک کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خاموش و روشن شدن پمپ آب و بررسی 8 امکان احتمالی 

سرکه را مخلوط کرده و درون مخزن آب بریزید

محلول تمیز کننده سرکه یک راه طبیعی و ایمن برای از بین بردن جلبک درون مخزن مخزن آبسردکن است. محلول سرکه را از ۱ فنجان سرکه سفید مقطر و ۳ فنجان آب داغ (یا هر نسبت ۱:۳) مخلوط کنید و مخزن آبسردکن را پر کنید. از یک برس اسکراب ملایم با دسته بلند برای تمیز کردن داخل مخزن استفاده کنید.

اجازه دهید محلول چند دقیقه بماند تا قسمت‌های داخلی خیس شود. پس از تمیز کردن مخزن، اسپیگوت‌ها را باز کنید تا مقداری از محلول تمیز کننده جریان یابد و به تمیز کردن دهانه‌ها کمک کنید. با استفاده از سرکه به راحتی می‌توانید برای از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن اقدام کنید.

از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن

مخزن را تخلیه کنید و بشویید

با یک سطل به اندازه کافی بزرگ زیر شیرها، باقی مانده محلول تمیز کننده سرکه را از مخزن تخلیه کنید. دوباره مخزن را با آب تمیز پر کنید و کاملاً بشویید تا محلول سرکه خارج شود. دوباره از برس اسکراب استفاده کنید تا مطمئن شوید که سطوح تمیز هستند و محلول تمیزکننده باقی‌مانده را پاک کنید. مرحله تخلیه، پر کردن و آبکشی را دو یا سه بار تکرار کنید تا مطمئن شوید که مزه یا بوی سرکه باقی نمانده است. محلول تخلیه شده و آب شستشو را در زهکشی دور بریزید.

شیرها و سینی چکه را با صابون ظرفشویی و آب گرم تمیز کنید

شیرآلات و سینی چکه زنی سطوحی هستند که دارای لمس و رطوبت بالا هستند و نیاز به تمیز کردن مکرر دارند. این قطعات را از مخزن آب بطری بردارید و با استفاده از صابون ظرفشویی و آب گرم در سینک تمیز کنید. در صورت وجود، سینی و صفحه نمایش را برای تمیز کردن جدا کنید. اگر می‌خواهید تمیزی بهتری داشته باشید، می‌توانید از همان اسفنج غیر ساینده برای مالش دادن این قطعات استفاده کنید. قطعات را به خوبی بشویید و بگذارید کاملاً در هوا خشک شوند یا با یک پارچه نرم خشک شوند. اگر شیرها قابل جدا شدن نیستند، آن‌ها را با یک پارچه و آب گرم و صابون تمیز کنید.

قسمت بیرونی آبسردکن را پاک کنید

قسمت بیرونی آبسردکن نیز سطحی با لمس بالا است که می‌تواند میکروب‌ها، خاک و گرد و غبار را جمع آوری کند. با استفاده از یک پارچه نرم، قسمت بیرونی آبسردکن را پاک کنید. برای تمیز کردن بهتر، مقدار کمی آب صابون یا پاک کننده غیر سمی (مانند محلول تمیزکننده سرکه ) اضافه کنید تا قسمت بیرونی آن پاک شود. مطمئن شوید که فقط از پارچه‌ها و پاک کننده‌های غیر ساینده برای جلوگیری از هرگونه خراش استفاده کنید.

تمام قطعات تمیز را تعویض کنید

قسمت‌های تازه تمیز و خشک شده حفاظ آب، بافل، شیرها و سینی چکه را برگردانید. اطمینان حاصل کنید که آن‌ها به درستی نصب شده‌اند تا از هر گونه نشت یا نشت جلوگیری شود. یک بطری آب جدید را در آبسردکن نصب کنید و اسپیگوت را فشار دهید تا آب شروع به جریان کند. در صورت نیاز، جای لیوان آب را دوباره پر کنید و آب را بچشید تا مطمئن شوید که مزه ناخوشایندی وجود ندارد. آبسردکن را دوباره به برق وصل کنید و آماده استفاده است.

در بهترین حالت، یک آبسردکن کثیف یک منظره بد است. در بدترین حالت، می‌تواند محل پرورش میکروب‌ها و باکتری‌های مضر باشد. تمیز نگه داشتن آبسردکن، آب سالم‌تر و طعم بهتری را تضمین می‌کند. تمیز کردن مکرر (هر بار تعویض بطری یا هر شش هفته) یک مرحله مهم در نگهداری آبسردکن است. با دنبال کردن مراحل بالا، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که هیچ میکروب بدی در کولر آبی شما کمین نکرده است و همیشه آب خنک و گوارا در صورت نیاز خواهید داشت. با این روش‌هایی که ذکر شد به راحتی می‌توانید برای از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن خود اقدام کنید.

اگر آب با جلبک سبز بنوشید چه اتفاقی می‌افتد؟

پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد زیرا اثرات نوشیدن آب با جلبک سبز بسته به نوع جلبک و میزان مصرف متفاوت خواهد بود. در برخی موارد، نوشیدن آب با جلبک سبز می‌تواند باعث تهوع، استفراغ و اسهال شود. در موارد شدیدتر، ممکن است منجر به آسیب کبدی یا حتی مرگ شود. بنابراین همیشه بهتر است رعایت کنید و از نوشیدن آبی که آشکارا با جلبک‌های سبز آلوده است خودداری کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل کار نکردن یخچال جنرال

چگونه یک بطری آب ۵ گالن را بدون سفید کننده تمیز کنید؟

با استفاده از آب داغ و صابون می‌توانید یک بطری آب ۵ گالنی را بدون سفید کننده تمیز کنید. ابتدا بطری را با آب داغ پر کنید و چند قطره صابون ظرفشویی به آن اضافه کنید. بطری را به اطراف بچرخانید تا کف ایجاد شود و اجازه دهید چند دقیقه بماند. بطری را با آب داغ بشویید و بگذارید در هوا خشک شود.

از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن

چگونه جلبک‌های سبز را از پلاستیک جدا کنیم؟

چند راه برای حذف جلبک سبز از پلاستیک وجود دارد. یک راه این است که از محلول سفید کننده رقیق شده استفاده کنید و جلبک‌ها را پاک کنید. راه دیگر استفاده از محلول سرکه و پاک کردن جلبک ها است.

جلبک سبز آبی رنگ

شاید چیزی که باید نگران آن باشید رنگ سبز آبی روی بمخزن شما باشد. جلبک‌های سبز آبی، که اساساً بخشی از سموم سیانوباکتری هستند، در جهان مسمومیت‌های انسانی را به همراه دارند. این به وضوح در منابع آب آشامیدنی که در هنگام رشد سیانوباکتری در منابع آب تصفیه می‌شوند، وجود دارد.

میکرویستین‌ها که سموم خانواده سیانوباکتری‌ها هستند، در سطح جهانی توسط سازمان بهداشت جهانی برای خطر سلامتی انسان ارزیابی شده‌اند و مشخص شده است که تومورها و آسیب‌های کبدی را افزایش می‌دهند. همچنین، نوع همزیست جلبک سبز آبی منبع اصلی سم سیکاد است که اپیدمی‌های پارکینسونیسم را در سراسر اقیانوس آرام جنوبی به همراه داشته است.

حقایقی قابل توجه

به جای اینکه بیش از حد نگران مخزن آبسردکن باشید، فراتر از داشتن پوشش پارچه‌ای موثر، به سادگی بهداشت را رعایت کنید تا از آلودگی بیشتر باکتریایی جلوگیری کنید. وقتی صحبت از پلاستیک‌های ۵۰۰ میلی لیتری به میان می‌آید، توصیه ما این است که تا جایی که ممکن است از بطری‌های یکبار مصرف استفاده نکنید، بیشتر آن‌ها در محل دفن زباله قرار می‌گیرند و برای سیاره ما مضر هستند.

بطری‌های ورزشی راه رو به جلو هستند. با دهانه‌های رزوه‌ای این به باکتری‌ها فرصت محدودی برای تظاهر به محل قرار دادن دهان می‌دهد و آن‌ها برای سال‌ها دوام می‌آورند! اگر به دنبال بطری آب قابل حمل می‌گردید، بطری‌های با دهانه گشاد بسیار بهتر هستند زیرا می‌توانید آن‌ها را بسیار راحت‌تر خشک کنید. قسمت‌ دهانی را تا جایی که می‌توانید پاک کنید، مخصوصاً کسانی که از بطری هنگام استفاده از مومیایی لب یا رژ لب استفاده می‌کنند. بستر رشد دیگری را فراهم می‌کند.

چند بار یک آبسردکن را تمیز کنیم؟

شما باید آبسردکن خود را بر اساس زمان بندی شده، بسته به دفعات استفاده از آن، تمیز کنید. یک قانون خوب این است که هر بار که مخزن آب را عوض می‌کنید، عادت کنید آن را تمیز کنید. با توجه به اینکه دست‌های مختلفی به طور مرتب آبسردکن شما را لمس می‌کنند و همچنین بسیاری از افراد بطری‌های آب قابل شارژ را پر می‌کنند که ممکن است روی آن‌ها میکروب وجود داشته باشد، احتمال اینکه آبسردکن شما به سرعت کثیف شود بسیار زیاد است.

داخل مخزن آب ممکن است به چیزهایی مانند جلبک و مواد شیمیایی آلوده شود. آیا مخزن آبسردکن مرکز دفتر شماست؟ با تمیز کردن مرتب آن، مطمئن شوید که همیشه درخشان و مکانی سالم برای گفتگوی شما و همکارانتان در طول روز است.

از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله تحت عنوان روش‌های از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

روش‌های از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزشی برای روش‌های از بین بردن جلبک درون مخزن آبسردکن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا