تعمیرات

مشکلات رایج در دستگاه کپی | روش های عیب یابی و رفع خرابی دستگاه فتوکپی

بررسی مشکلات دستگاه کپی | دلیل کند شدن دستگاه کپی

استفاده از دستگاه کپی در اکثر اداره ها و شرکت ها رایج است. به این صورت که در طول روز صدها برگه توسط پرینتر کپی می شود. مشکلات رایج دستگاه کپی سبب از کار افتادن کارکرد دستگاه شده که باید به طور تخصصی به برطرف کردن این مشکلات بپردازید. دستگاه کپی به دلیل کارکرد مداوم ممکن است دچار اختلالاتی شود که برای حل این اختلالات موجود باید از اطلاعات کافی در این زمینه برخوردار باشید. آشنایی با مشکلات رایج دستگاه کپی به کاربران کمک می کند تا در صورت وجود مشکل در سریع ترین زمان ممکن به تعمیر دستگاه کپی خود بپردازند.

مشکلات رایج دستگاه کپی

دستگاه کپی همانند لوازم کاربردی دیگر به دلیل استفاده مکرر و مداوم ممکن است در برخی موارد دچار مشکل شود. با ایجاد مشکل در دستگاه کپی نمی توان از کارکرد صحیح آن بهره برد.
زیرا توانایی کپی گرفتن به صورت صحیح را نخواهد داشت. برای برطرف کردن مشکل به وجود آمده کافی است اطلاعات خود را در این خصوص افزایش دهید تا مشکل به وجود آمده را در کمترین زمان ممکن بتوانید برطرف کنید. مشکلات رایج دستگاه کپی شامل موارد زیر است:

گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی

یکی از مشکلات رایج برای دستگاه کپی گیر کردن کاغذ و یا درست قرار نگرفتن کاغذ در دستگاه است که ممکن است به دلیل ابعاد نادرست کاغذ این مشکل به وجود آید. البته در بعضی مواقع ممکن است تنظیمات کاغذ دست خوش تغییراتی شوند که با این روند مشکلی در کارکرد دستگاه کپی به وجود می آید.

زمانی که کاغذ درون دستگاه گیر کند، طبیعتا دستگاه کپی قادر به کپی کردن نخواهد بود. برای برطرف کردن این مشکل باید ابتدا کاغذ گیر کرده را از دستگاه خارج کنید. همچنین بعد از خارج کردن کاغذ از درون دستگاه باید تنظیمات پرینتر را ابتدا درست کنید. سپس از دستگاه برای کپی فایل استفاده نمایید.

وجود گرد و خاک به مرور زمان می تواند سبب گیر کردن کاغذ درون دستگاه شود که برای جلوگیری از این مشکل باید هر چند وقت یکبار به صورت اساسی دستگاه را تمیز و گردگیری کنید.

مشکلات رایج دستگاه کپی

وجود خط اضافی روی کاغذ

بعضی مواقع ممکن است در هنگام کپی اسناد، خطوطی بر روی کاغذ ایجاد شود که سبب نارضایتی افراد خواهد شد. وجود خط اضافی بر روی کاغذ یکی دیگر از مشکلات رایج برای دستگاه کپی به شمار می رود که این مشکل به دلایل مختلفی ایجاد خواهد شد.

زمانی که یک جسم خارجی بر روی اسکنر دستگاه وجود داشته باشد، و یا اینکه آینه آن خراب باشد ممکن است خطوط اضافی بر روی کاغذ ایجاد گردند. همچنین خراب شدن قطعه و یا تیغه درام می تواند یکی دیگر از علت های وجود این مشکل محسوب شود.
برای برطرف کردن این مشکل کافی است اسکنر و آینه دستگاه را به خوبی تمیز کنید و در صورت برطرف نشدن مشکل بهتر است قطعه خراب شده را تعویض کنید تا مشکل دستگاه به طور کامل برطرف گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای ارورهای ماشین لباسشویی ایندزیت Indesit

مشکلات کارتریج

زمانی که تونر کارتریج کم و یا خالی شود، ممکن است دستگاه کپی دچار مشکلات متعددی گردد که بهترین راه حل برای برطرف کردن این مشکل تعویض کردن تونر کارتریج است. زمانی که با تعویض تونر، دستگاه کپی به درستی کار نکرد باید کارتریج را تعویض و یا شارژ نمایید.

مچاله شدن کاغذ درون دستگاه کپی

بعضی اوقات کاغذ درون دستگاه گیر کرده و مچاله می شود که این مشکل برای ارگان های دولتی بسیار حساس و مشکلی بزرگ محسوب می شود. در اکثر مواقع دستگاه کپی به دلیل نقص در قسمت غلتک ممکن است کاغذ را مچاله کند.
وجود رطوبت در سینی یکی دیگر از عوامل موثر بر مچاله شدن کاغذ درون دستگاه به شمار می رود. بعد از اینکه مشکل به وجود آمده را برطرف کرده اید حواستان باشد دوباره از کاغذ مچاله شده استفاده نکنید، زیرا ممکن است دوباره درون دستگاه گیر کند.

سیاه کپی گرفتن

یکی از مشکلات رایج برای دستگاه کپی، سیاه کپی گرفتن آن است که به دلایل مختلفی این مشکل به وجود می آید. زمانی که پاک کن درام به درستی عملکرد خود را انجام ندهد ممکن است دستگاه به شکل سیاه، کاغذ را کپی بگیرد.

یکی دیگر از عوامل موثر بر سیاه کپی گرفتن دستگاه اختلال در تونر کارتریج است که باید به صورت تخصصی این مشکل را برطرف نمایید. همچنین پر شدن مخزن زائد تونر کارتریج ممکن است دلیلی دیگر برای کپی گرفتن سیاه دستگاه محسوب شود. برای اینکه از این مشکل رهایی یابید باید علت به وجود آمده را برطرف کنید. به عنوان مثال در صورت خراب بودن قطعه درام حواستان باشد که باید این قطعه به طور کامل تعویض گردد.

آسیب دیدن پرینتر

در بعضی مواقع ممکن است مشکل دستگاه کپی به دلیل آسیب خارجی به پرینتر باشد. کپی کاغذ باید به صورت تمیز و صاف از دستگاه خارج شود که اگر غیر از این باشد مشکل اساسی برای دستگاه وجود دارد. برای برطرف کردن مشکلات به وجود آمده به دلیل آسیب به پرینتر بهتر است از متخصصین حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

کند شدن دستگاه کپی

زمانی که دستگاه کپی به صورت کند کار کند، می تواند وقت زیادی از افراد بگیرد که با مواجه شدن این مشکل ممکن است اختلالی در دستگاه وجود داشته باشد که سبب ایجاد این مشکل شده است. زمانی که دستگاه کپی کند حرکت می کند، دلایل مختلفی دارد که یکی از دلایل رایج برای ایجاد این مشکل، وضوح بالا فایل ها است.

چنانچه فایل از کیفیت بالایی برخوردار باشد، دستگاه به کندی کپی اسناد را انجام می دهد. همچنین به دلیل مشکل در حافظه دستگاه و یا انتخاب درایورها ممکن است دستگاه کپی به صورت آهسته فعالیت خود را انجام دهد.

زمانی که به کپی های با کیفیت نیازی ندارید، بهتر است تنظیمات آن را درست کنید تا در سریع ترین زمان ممکن میزان زیادی از فایل را کپی کنید. وضوح تصاویر و کیفیت بالا در روند پردازش پرینتر مشکل ایجاد می کند و سبب آهسته شدن دستگاه خواهد شد. با استفاده از تنظیمات پیش فرض کیفیت مناسبی را انتخاب کنید تا کارکرد دستگاه به طور صحیح صورت گیرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  یخ‌ساز یخچال تکنو چیست و نحوه تعمیر آن چگونه است؟

کپی نگرفتن دستگاه

یکی دیگر از مشکلات رایج دستگاه کپی، عدم کپی گرفتن کاغذ است که با وجود دستور کپی و وجود کاغذ، دستگاه قادر به کپی کردن نخواهد بود. این مشکل به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد گردد که بهتر است با کمی تامل علت این مشکل را ریشه یابی کنید.
زمانی که دستور کپی به اشتباه وارد شود دستگاه قادر به کپی گرفتن نخواهد بود. یکی دیگر از دلایلی ایجاد این مشکل وصل نبودن اتصالات دستگاه کپی به برق و سیستم عامل است که در این مواقع باید کابل و اتصالات را به درستی چک کنید تا از راه اندازی دستگاه مطمئن شوید.

عدم ترتیب صحیح صفحات کپی شده

از دیگر اختلالات رایج برای دستگاه کپی، درست نبودن ترتیب صفحه های کپی است که در پایان کار بی نظمی زیادی را ایجاد می کند. منظم کردن برگه های کپی شده وقت زیادی را از افراد می گیرد. بنابراین باید این مشکل را به درستی برطرف کنید تا با خیالی راحت بتوانید از دستگاه استفاده نمایید.

یکی از دلایل ایجاد این مشکل بهم ریختگی موجود در تنظیمات دستگاه کپی است. برای برطرف کردن این مشکل می توانید از طریق صفحه پنل دستگاه تنظیمات کلی را انجام دهید. با درست کردن تنظیمات به راحتی می توانید مشکل به وجود آمده را برطرف کنید و نظم زیادی را در کار خود به وجود آورید.

خالی بودن کاغذ و کپی نشدن آن

بعضی اوقات ممکن است دستگاه بعد از کپی، کاغذ خالی را از خود خارج کند که این مشکل برای اکثر کاربران ممکن است ایجاد گردد. زمانی که کاغذ وارد دستگاه می شود بدون هیچ کپی از دستگاه خارج خواهد شد که یکی از مشکلات رایج برای دستگاه پرینتر محسوب می شود.

برای برطرف کردن این مشکل باید به تنظیمات اصلی دستگاه مراجعه کنید و یا اینکه اگر از شیشه Exposure استفاده می کنید باید مکان قرارگیری آن رو به پایین و در صورت استفاده از ADF باید مکان آن رو به بالا باشد. با تنظیم کردن این عوامل می توانید این مشکل را به راحتی برطرف کنید.

مشکلات رایج دستگاه کپی
مشکلات رایج دستگاه کپی

ویروسی شدن دستگاه کپی

یکی دیگر از عواملی که سبب ایجاد مشکل در کارکرد دستگاه کپی می شود ویروسی شدن دستگاه کپی است. دستگاه های کپی موجود در مراکز دولتی به شبکه های متنوعی متصل می شوند که از این طریق ممکن است دستگاه پرینتر به سرعت آلوده گردد. برای برطرف کردن این مشکل بهتر است یک آنتی ویروس قوی و به روز را بر روی دستگاه نصب کنید تا مانع از حمله ویروس به دستگاه شود.

تنظیم نبودن عملکرد دستگاه

یکی دیگر از مشکلات موجود برای دستگاه کپی تنظیم نبودن عملکرد دستگاه است که در این صورت بهتر است دفترچه راهنمای محصول را به دقت مطالعه کنید و طبق گفته های دفترچه دستگاه را تنظیم گردانید.

نتیجه گیری

با کمی مهارت و تجربه به راحتی می توانید مشکلات رایج دستگاه کپی را برطرف کنید و از کارکرد صحیح آن در طولانی مدت بهره مند گردید. اگر در این زمینه از اطلاعات کافی برخوردار نیستید می توانید از شرکت ایبک امداد کمک بگیرید تا مشکل به وجود آمده در سریع ترین زمان ممکن برطرف گردد.

مشکلات رایج دستگاه کپی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مشکلات رایج دستگاه کپی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا