تعمیرات کولر گازی

علائم و نشانه های خرابی برد الکتریکی کولر گازی | تعمیر برد الکتریکی کولر گازی

علائم خرابی برد کولر گازی | برد الکتریکی کولر گازی چیست؟

یکی از قطعات اصلی در کولر گازی برد الکتریکی است که در مواقعی دچار ایراد خواهد شد. با وجود علائم خرابی برد کولر گازی می توانید به تعمیر و یا تعویض این قطعه بپردازید. تعمیر برد کولر گازی نیازمند یک سری مهارت و اطلاعات است که اگر این دانش و اطلاعات را ندارید، لازم است از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. برد الکتریکی در کولر گازی جزء اصلی ترین قطعات برای خنک کردن محیط محسوب می شود و هرگونه اختلال در برد می تواند پروسه خنک کردن محیط داخلی را با مشکل جدی روبه رو کند. برای رفع این مشکل ابتدا باید علت خرابی را دریابید سپس با کمی مهارت اقدام به برطرف کردن مشکل نمایید.

علائم خرابی برد کولر گازی

برای اینکه بتوانید اختلال برد در کولر را تشخیص دهید، باید طبق علائم موجود اقدام به تعمیر و یا تعویض قطعه نمایید. معمولا با خرابی برد علائم زیادی در کولر گازی ایجاد می شود که با کمی دقت می توانید به مشکل به وجود آمده پی ببرید. موارد زیر نمونه هایی از علائم رایج برای خرابی برد محسوب می شوند که در صورت مواجهه با این مشکل، می توانید به خرابی برد الکتریکی مشکوک شوید.

روشن نشدن کولر

روشن نشدن کولر گازی ممکن است به دلیل کثیفی فیلتر، مسدود بودن راه ورودی برای آب و … باشد. اما مهم ترین علت برای روشن نشدن کولر، خرابی برد است. یکی از علائم رایج برای خرابی برد الکتریکی در کولر گازی عدم روشن شدن کولر است که اگر برد خراب باشد، دستور لازم را برای روشن شدن دستگاه صادر نمی کند.

کار نکردن کمپرسور

زمانی که ترموستات و یا خازن دستگاه از کار بیافتند، معمولا کمپرسور کولر قادر به کار کردن نخواهد بود. اما یک دلیل اصلی کار نکردن کمپرسور خرابی برد الکتریکی است. یکی دیگر از علائم موجود برای خرابی برد الکتریکی کار نکردن کمپرسور است بنابراین کولر فضای محیط داخلی را به هیچ عنوان خنک نخواهد کرد.

خنک نکردن محیط

زمانی که با روشن شدن کولر، فضا به سختی خنک می شود، ممکن است برد الکتریکی کولر با مشکل مواجه شده باشد.

خاموش شدن ناگهانی کولر

یکی دیگر از علائمی که می توانید به واسطه آن به خرابی برد پی ببرید، خاموش شدن ناگهانی کولر است که در این زمان باید با کمک افراد ماهر برد الکتریکی کولر را بررسی نمایید.

برد الکتریکی کولر گازی چیست؟

برد الکتریکی در کولر گازی همچون یک مغز برای دستگاه عمل می کند که وظیفه این قطعه کنترل و هماهنگی با قسمت های مختلف کولر است. کولر گازی برای اینکه بتواند کاری را انجام دهد از برد دستور لازم را دریافت می کند. پس اگر این قطعه کاربردی دچار مشکل گردد، کارکرد کولر نیز با مشکل مواجه خواهد شد.

خراب شدن برد الکتریکی در کولر گازی سبب مشکلات زیادی برای کولر می شود که باید در سریعترین زمان ممکن مشکل به وجود آمده را برطرف کنید. خاموش و روشن شدن کولر، کارکرد کمپرسور، کنترل فن، تغییر حالت سرمایشی و گرمایشی نمونه هایی از وظیفه های برد الکتریکی به شمار می روند. کوچک ترین مشکل در برد، ممکن است تمامی قسمت های کولر را با مشکل جدی روبه رو کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تست خازن یخچال، کولرگازی و ماشین لباسشویی

علت خرابی برد الکتریکی در کولر گازی

علت خرابی برد الکتریکی در کولر گازی بسیار گسترده است، زیرا برد درون کولر گازی از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده است. اختلال در هر کدام از قطعات می تواند کارکرد برد را با مشکل شدیدی روبه رو کند. برای دانستن علت خرابی برد باید از تخصص کافی نسبت به قطعات و دستگاه برخوردار باشید تا بتوانید با یک بررسی ساده به مشکل موجود پی ببرید.

تعمیر و تعویض قطعات برد باید توسط افراد متخصص صورت گیرد تا خسارت دیگری به کولر وارد نشود. برای تعمیر اساسی برد بهتر است از شرکت های فعال و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید تا خرابی برد دوباره برای کولر شما رخ ندهد. نمونه های زیر از علت های خرابی برد محسوب می شوند که با بررسی دقیق باید به تعویض و یا تعمیر قطعات موجود بپردازید.

خرابی ترانسفورماتور و رگولاتور

ترانسفورماتور و رگولاتور جزء قطعاتی در برد هستند که مقدار ولتاژ آی سی و رله را کنترل می کنند. مقدار ورودی ولتاژ در این قطعه ۲۲۰ و خروجی آن ۱۲ تا ۲۴ ولت است. یکی از وظایف اصلی این قطعه کاربردی، کم کردن ولتاژ برق است که با وجود دو سیم پیچ اولیه و ثانویه می تواند میزان ولتاژ برق را کاهش دهد.

در اکثر بردهای الکتریکی این قطعه دارای دو سوکت به رنگ قرمز و آبی است که سوکت قرمز ۲۲۰ ولت را پس از یک سری اتفاق ها از طریق سوکت آبی ۱۲ ولت به دستگاه می رساند.

به صورت کلی این قطعات در برد با کنترل میزان ولتاژ ورودی و خروجی به دستگاه در کارکرد صحیح آن نقش مهمی دارند. زمانی که به دلیل نوسانات برقی قطعات ترانسفورماتور و رگولاتور با مشکل مواجه شود و یا اینکه بسوزد، دیگر ولتاژ برق به شکل کم در دستگاه تولید نخواهد شد. خرابی این دو قطعه در برد سبب اختلال در برد و سپس از کار افتادن دستگاه خواهد شد.

در صورت ایجاد این مشکل، افراد با تجربه و متخصص ابتدا توسط لحیم ترانسفورماتور قدیمی را از برد جدا می کنند و یک قطعه ترانسفورماتور جدید را بر روی برد قرار می دهند.

خرابی رله اصلی

یکی از قطعات اصلی و کاربردی در برد، رله است که به اندازه های مختلفی وجود دارد. خرابی این قطعه مشکلات زیادی را برای کولر به وجود خواهد آورد که خسارت شدیدی را ایجاد می کند.

خرابی رله اصلی فشار زیادی را به موتور و فن کولر وارد می کند که باید در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام به تعمیر این قطعه نمایید. برای اینکه از خرابی رله اصلی مطمئن گردید، باید آن را از برد جدا کنید و توسط آمپرمتر سلامت آن را تست کنید.

شل بودن فیش‌ ها و سیم های برق

زمانی که فیش ها و سیم های برق متصل به برد کولر گازی شل شده باشند، ممکن است برق به درستی به دستگاه وارد نشود. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، باید تمامی فیش و سیم های موجود بر برد را چک کنید تا از سلامت آن مطمئن گردید. همچنین شل بودن فیش ها علاوه بر کار نکردن دستگاه می تواند سبب خرابی برد شود و مشکلات خطرناکی را ایجاد نماید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از کولر گازی حایر Haier

تعویض وریستور

وریستور یک نوع مقاومت تابع ولتاژ است که از مدارهای الکتریکی و قطعات موجود در آن به خوبی محافظت می کند. وجود وریستور برای کارکرد صحیح برد الزامی است، زیرا ممکن است قطعات موجود در برد به دلیل افزایش ولتاژ دچار سوختگی شوند.

سلامت این قطعه در برد، بسیار مهم است، زیرا از مشکلات جدی تری می تواند جلوگیری کند. زمانی که این قطعه دچار مشکل شود با بررسی دقیق باید به تعویض وریستور بپردازید تا سبب سوختگی دستگاه نشود.

 برای تعویض وریستور بهتر است از تکنسین های ماهر در این راستا کمک بگیرید تا با خیالی راحت این قطعه کاربردی در کولر تعویض گردد. معمولا قطعه وریستور هنگام خرابی قابلیت تعمیر ندارد و حتما باید تعویض گردد.

تعمیر برد کولر گازی

خرابی خازن

یکی دیگر از قطعات موجود در برد که ممکن است در صورت خرابی کارکرد برد را با مشکل مواجه کند، خازن است. اختلال در خازن سبب مشکل در برد و سپس کولر خواهد شد که برای جلوگیری از مشکلات شدیدتر باید از طریق یک اهم متر خازن را عیب یابی کنید. در صورتی که اهم متر هیچگونه عددی را نشان نداد، باید هرچه سریعتر خازن را تعویض کنید، زیرا خازن در این حالت سوخته است.

سوختن آی سی

آی سی یکی از قطعات تثبیت کننده ولتاژ در کولر گازی است که در صورت مواجه شدن با مشکل می تواند سبب اختلال در برد شود. وجود آی سی برای یک ولتاژ صاف و ثابت در دستگاه ضروری است که در صورت خرابی این قطعه باید به تعویض آن بپردازید. معمولا آی سی بیشتر دچار سوختگی می شود، زیرا در هنگام کشیدن آمپر ممکن است داغ شود و بسوزد.

خرابی اتصال مادون قرمز

وجود ریموت کنترل در کولر گازی امکان دسترسی سریع به تنظیمات را برایتان امکان پذیر خواهد کرد. وجود ریموت، سبب کنترل از راه دور دستگاه می شود که به راحتی می توانید تغییراتی را در کولر ایجاد کنید.

کار کردن با ریموت به شکل از راه دور توسط مادون قرمز صورت می گیرد که ایراد در این قطعه سبب از کار انداختن ریموت خواهد شد. مادون قرمز در بخش پنل قرار گرفته که به وسیله یک رشته به برد متصل می شود.

اگر به هر دلیلی سیم مرتبط بین مادون و برد دچار خرابی شود، مادون قرمز از کار خواهد افتاد و ریموت توانایی کار کردن را نخواهد داشت. به همین علت زمانی که مادون قرمز از کار بیافتد، دیگر نمی توان از راه دور با دستگاه کار کرد. زیرا دستور لازم از برد ارسال نخواهد شد. در صورتی که سیم مادون قرمز سوخته و یا خراب شده باشد باید این سیم را تعویض و یا تعمیر گردانید.

نشانه های خرابی برد کولر گازی

نتیجه گیری

علائم خرابی برد کولر گازی بسیار گسترده است اما برای اینکه از خرابی این قطعه مطمئن شوید، باید از افراد با تجربه کمک بگیرید. شرکت ایبک امداد با داشتن تجهیزات به روز توانسته خدمات فوق العاده ای را در اختیار مشتریان قرار دهد. شما برای برطرف مشکل برد می توانید از تکنسین های این شرکت کمک بگیرید تا در سریع ترین زمان ممکن مشکل به وجود آمده برای برد کولر گازی برطرف گردد.

علائم خرابی برد کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علائم و نشانه های خرابی برد کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا