تعمیراتتعمیرات کولر آبی

آموزش تعویض پوشال و انتخاب پوشال کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

کولرهای آبی وسایلی مکانیکی و برقی هستند که نسبت به چیلر ها و کولر های گازی قیمت مناسبی دارند کولرهای آبی همیار و همراه خانه شما در تابستان است. هرسال که فصل تابستان می رسد,  سعی می‌کنیم که با تعویض کردن پوشال کولر و تعمیر کردن آن، کولر را بی نقص کنیم تا کارایی درستی در تابستان داشته باشد.

در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم در مورد پوشال کولر آبی، ویژگی های پوشال خوب و تعویض پوشال اطلاعاتی را در اختیار شما بگذاریم، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

پوشال کولر ها از چه نوع موادی درست می شود ؟

۱. پوشال کولر ها اول از همه در کشور آلمان ساخته می شدند و بعد در ایران نیز وارد می شد تا اینکه پس از گذشت زمانی این تکنولوژی ساخت پوشال ها همراه با دستگاه پوشال سازی وارد ایران هم شد.

۲. شاید برای شما هم جالب باشد که پوشال های کولر آبی که از آن استفاده می کنیم در اکثر موارد از چوب درختانی مانند صنوبر، بید، سپیدار و … تهیه می شوند.

۳. شما می توانید داخل بازار، پوشال هایی را پیدا کنید که برای محیط زیست ضرر دارد و طرفداران محیط زیست نیستند این نوع پوشال ها از جنس پلاستیک و شیشه ساخته شدند که می تواند برای طبیعت بسیار خطرناک باشد.

۴. معمولا در بازار برای پوشال ها قیمت های مختلفی را پیدا کنید. مثلا می‌توانید پوشالی با قیمت ۷ هزار تومان تا ۴۰ هزار تومان در بازار پیدا کنید که باعث خواهد شد انتخاب شما سخت شود.

نحوه عوض کردن پوشال کولر آبی

در ادامه مطلب ما می خواهیم درباره نحوه تعویض کردن پوشال کولر آبی صحبت کنیم، در ادامه چند روش تعویض پوشال کولر آبی را برایتان بیان کردیم.

اما چگونه می توانیم این کار را انجام دهیم؟

۱. شما در اولین مرحله باید پره ها را از کولر خود جدا کنید که کار بسیار آسانی می باشد.

۲. شما باید در بخش پایینی پره های کولر دستگیره ها را به شکل شیار قرار دهید. و با کمک دستگیره ها پره ها را به بالا بکشید و آن ها را از بدنه نیز جدا کنیم. ( توجه داشته باشید که بعضی اوقات اگر دیواره پره ها زنگ زده باشد این کار یک مقدار سخت می شود)

۳. حالا باید پوشال های قدیمی را از کولر خارج کنیم ، شما در این مرحله باید میله هایی که با فنر به دیوار پره ها متصل شده است را جدا کنید.

۴. میله هایی که نگهدارنده پوشال هستند به طور معمول این دو نوع می باشند: در مدل فنری فقط شما باید میله رو به یک سمتی فشار بدهید تا از جای خود خارج شود ولی در مدل حفاظی به طور قلابی یا کشویی هستند استفاده کردن از آنها کار سختی نیست.

توجه داشته باشید که در مدل فنری بین ۲ تا ۳ و در مدل حفاظید۵ تا ۶  عدد می باشد و باید همه آنها را بردارید تا بتوانید پوشال را از پره ها جدا کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی دلایل کار نکردن فن یخچال و راه حل آن

۵. در این مرحله شما باید پره های کولر رو بشویید. بهتر است این کار را فقط با آب انجام ندهید بلکه با استفاده از اسکاچ این کار را انجام دهید و قبل از اینکه کار خود را شروع کنید حتما مقداری شوینده به اسکاچ اضافه کنید. حالا شما می توانید شستشو را شروع کنید و گرد و خاک هایی که در مدت طولانی ایجاد شده است را بشوید.

حتما توجه کنید که وقتی پره ها را می شویید آب را ببندید بعد مایع و اسکاچ را روی پره ها بکشید و بعد از آن دوباره آب را باز کنید.

۶. حالا پوشال ها را با یک سطل آب یا شیلنگ آب بشویید بگذارید که در آفتاب آبشان گرفته شده و خشک شود.

۷. پوشال های نو که تازه شستید را بر روی پره ها نصب کنید. و دوباره میله های نگهدارنده را هم نصب کنید.

۸. و دوباره پره های کولر را جای خود بگذارید تا عوض کردن پوشال کولر را با موفقیت کامل انجام داده باشید.

به چه دلیل باید پوشال های نو را بشوییم؟

پوشال کولر آبی

وقتی که شما پوشال های نو را می شویید جا انداختن آن ها بسیار آسان می شود و اگر گرد و خاکی هایی روی آن وجود داشته باشد از بین می رود

نکته مهم درباره تعویض پوشال کولر که نباید آن را فراموش کنید

شما در تعویض پوشال کولر حتماً باید اجازه بدهید که پمپ کولر ۱۵ دقیقه روشن باشد و کولر به‌طور کامل خیس شود، وقتی که کولر به طور کامل خیس شد موتور کولر را روشن کنید. این روش باعث می شود که خانه‌ی شما زودتر خنک شود و اگر گرد و خاک اضافی در کولر مانده باشد همه آن ها شسته شود.

چه زمانی باید پوشال کولر خود را عوض کنیم؟

 • همانطور که در قبل به شما گفتیم پوشال ها از چوبهای با تخلل زیادی تهیه می شوند ، این امر باعث می شود که در گذر زمان گرد و خاک بر روی آنها بشیند یا جذب آنها شود. و این باعث کم شدن کارایی آنها برای مصارف چند ساله می شود.
 • در مناطق صنعتی و پرجمعیت این گرد و خاک ها آلودگی ها می تواند به داخل خانه کشیده شود.
 • اگر که در طولانی مدت از پوشال ها استفاده نکنید این پوشال ها منبع رشد انواع باکتری ها و قارچ ها می شود. وقتی که شما می خواهید دوباره از آن استفاده کنید این موجودات ریز وارد فضای خانه شما خواهند شد .
 • اگه در پوشال ها میکروب وجود داشته باشد در طولانی مدت افرادی که آلرژی دارند دچار حساسیت یا سرماخوردگی می شوند.
 • پوشال هایی که قدیمی می شوند قدرت جذب آنها هم کم می شود و یعنی اینکه آب و برق بیشتری مصرف می شود تا به سرمای مطلوب برسد.

از همین رو افرادی که سرویس کولر را انجام می دهند یا در این حوزه فعالیتی دارند تایم عوض کردن پوشال را سالیانه می دانند

اگه که بخواهیم از نظر قیمتی آن را بررسی کنیم تعویض کردن پوشال ها هزینه بسیار کمتری از برقی که کولر مصرف می کند دارد.

عوض کردن پوشال کولر با استفاده از پد سلولزی

تقریباً چند سالی است که به جای استفاده کردن از پوشال های جنس چوب از پدهای سلولزی استفاده می شود سازندگان این محصول مدعی هستند که این نوع پدها آب کمتری را در هنگام خنک کردن فضا مصرف خواهند کرد و در دراز مدت هم پوشال ها کمتر آلوده می شوند و می توان از آنها برای چندین سال پیاپی استفاده کنیم

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نشتی یخچال چرا اتفاق می‌افتد و تعمیر آن چگونه است؟

جنس این پدها چیست؟

 • پدهای سلولزی از کاغذی درست می شوند شبیه به کرافت، بعد از تغییر دادن و تبدیل های شیمیایی این کاغذ ها مقاومت زیادی در مقابل تجزیه پیدا خواهند کرد
 • پدهای سلولزی به طور لایه هایی عمود مانند و با زاویه ۴۵ درجه و ۶۰ درجه روی یکدیگر قرار می گیرند و فاصله ای بین آنها وجود دارد تا هوا از آنجا عبور کند.
 • اگر می خواهید از این پدها برای کولر آبی معمولی استفاده کنید کافی است این پدها را از بازار بخرید و در اندازه و ابعاد مناسب کولر خود برش دهید و به جای پوشال از آنها استفاده کنید البته دقت داشته باشید استفاده از این پدها برای اولین بار نیاز به ظرافت خاصی دارد و بهتر است که این کار را یک سرویس کار کولر برای شما انجام دهد.

 

راهکار های موثر برای کم کردن مصرف برق و آب در کولرهای آبی

 1. همانطور که می دانید عوض کردن پوشال یک راه بسیار عالی برای کم کردن مصرف آب و برق در کولر آبی است
 2.  استفاده کردن از سایه بان کولر می ‌تواند بین ۳۵ تا ۵۰ درصد از مصرف برق و آب کولر شما را کم کند
 3. داشتن کنترل کولر راه خوبی برای خاموش کردن کولر در مواقع غیر ضروری است شما هرگاه که به کولر نیاز ندارید می توانید به وسیله ریموت کنترل آن را خاموش کنید.

در ادامه مطالب می‌خواهیم در مورد عملکرد کولر آبی برای شما توضیحات مختصری بدهیم تا با عملکرد این وسیله ضروری بیشتر آشنا شوید

عملکرد کولر آبی چگونه است؟

پوشال کولر آبی

 

کولر آبی برعکس کولرهای گازی تنظیم دما و انتخاب درجه در آن وجود ندارد همانطور که می‌دانید خنکی کولر گازی بیشتر از کولر آبی است برای اینکه کولر آبی عملکرد بهتری داشته باشد و از مصرف بالای برق آن هم جلوگیری کرده باشید بهتر است که در ساعات مشخصی از شبانه روز آن را خاموش کنید مثلاً اگر ۱۲ ساعت از آن استفاده کردید حتماً یک ساعت آن را خاموش کنید تا کولر استراحت کند اگر شدت گرما زیاد بود و شما مجبور به روشن گذاشتن ۲۴ ساعته کولر شدید این کار باعث می‌شود که عمر کولر شما کم شود پس بهتر است که هر ۱۲ ساعت یکبار به کولر استراحت داده و آن را حدود یک ساعت خاموش نگه دارید.

مطلب بعدی در مورد سرویس کولر آبی است که باید به آن توجه زیادی کنید بعضی از کاربران سرویس کولر آبی را موکول به سال‌های بعد و شروع گرمای سال بد می کنند و این کار بسیار غلطی است وقتی شما ۴ تا ۵ ما به طور مداوم از کولر استفاده کردید باید حتماً بعد از اتمام استفاده خود، کولر را سرویس کنید سرویس و روغن کاری به موقع پمپ کولر و موتور آن می تواند از هزینه های بعدی مانند تعویض پمپ کولر و… جلوگیری کند تا شما در فصل گرما بدون کولر نمایید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه تعویض پوشال کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عملکرد کولر آبی چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا