تعمیرات کولر آبی

گیرپاژ موتور کولر آبی چیست | چگونه باید از آن جلوگیری کرد

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ممکن است هنگام استفاده از کولر های آبی متوجه کارکرد غیر عادی آن شده باشید. حتماً باید پره ها یا تسمه آنرا بچرخانید تا موتور کار کند. در این حالت می گویند موتور کولر گیرپاژ کرده است. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم به بررسی مشکل گیرپاژ موتور کولر آبی و نحوه جلوگیری از بروز این مشکل بپردازیم:

ساختار موتور کولر آبی چگونه است؟

قبل از بررسی دلایل گیرپاژ موتور کولر آبی بهتر است با ساختمان آن آشنا شوید.

 • موتور های کولر آبی در نوع تک فاز قفسی می باشند و به موتور قفس سنجابی نیز شناخته شده و دارای دو مدل مقاومتی و خازنی طراحی و تولید می شود.
 • به موتورهای کولر آبی دینام کولر هم می گویند. چنانچه موتور کولر خازنی باشد با خازن راه اندازی می شود. در دور های ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ طراحی شده اند و دارای ۴ مدل سیم پیچی می باشند به این شکل که برای دوره های تند و کند از یک سیم پیچی، کمکی و همچنین یک خازن استفاده می شود.

قسمت های مهم موتور کولر آبی به شرح زیر می باشند:

قسمت ساکن موتور یا استاتور کولر آبی

استاتور کولر آبی بخش ساکن موتور می باشد که دارای قسمت بدنه یا طوقه، هسته و از سیم پیچ تشکیل شده است. ورقه های استاتور از جنس فولاد بوده و به شکل استوانه ای طراحی شده است.

موتور کولر آبی

هسته موتور کولر آبی

هسته موتور کولر آبی به شکل شیار دار بوده که آنرا از جنس  فولاد سلیس دار ساخته اند. قطر داخلی هسته به نسبت موتور کم یا زیاد خواهد شد.

بوش ها و درپوش های موتور کولر آبی

قسمتی از موتور کولر آبی بوش های نگهدارنده هستند که محور موتور، در مرکز آن تعبیه شده است و به درپوش های انتهایی نیز شناخته می شوند. قسمت داخلی بوش ها از جنس برنز هستند تا مقاومت زیادی در برابر بارهای سنگین و سبک داشته باشند و جنس خود بوش ها از استیل است.

کلید گریز از مرکز موتور کولر آبی

کلید گریز از مرکز دقیقاً روی درپوش عقب موتور کولر آبی قرار گرفته و قطعه ی چهار سر به واسطه فیش هایی به قسمت زیر موتور وصل شده است.

از بخش های دیگر موتور کولر آبی می توان موارد زیر را نام برد:

 1. سیم پیچ های استاتور موتور کولر آبی
 2. ورقه های استاتور کولر آبی
 3. حلقه های اتصال کوتاه
 4. قفس های روتور کولر موتور کولر آبی
 5. بوش موتور کولر آبی
 6. روتور موتور
 7. بدنه کولر آبی
 8. پره های خنک کننده موتور کولر آبی
 9. سوراخ های بدنه استاتور موتور کولر آبی
 10. ورقه های هسته ی استاتور موتور
 11. صفحه کلید و پلاتین
 12. پایه الکتروموتور
 13. درپوش
 14. کلاهک گردگیر
 15. بست فلزی نگهدارنده موتور
 16. لاستیک لرزه گیر موتور

تعریف گیرپاژ موتور کولر آبی

در این بخش به معنی گیرپاژ می پردازیم:

 • در کولر آبی، موتور انرژی الکتریکی را تبدیل به انرژی مکانیکی می کند تا پروانه کولر چرخیده و هوای خنک از کانال ها به فضای داخل ساختمان ها فرستاده شود. توسط سیم پیچ داخل موتور، انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی تبدیل می شود.
 • میدان مغناطیسی در سیم پیچ موتور ایجاد شده که به واسطه آن موتور کولر می چرخد.
 • گریپاژ موتور یعنی موتور قصد چرخیدن دارد ولی یک نیروی خارجی مانع آن می شود یا به عبارتی موتور قفل می شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه می توانیم از پوسیدگی کولر آبی جلوگیری کنیم؟

در این قسمت به بررسی دلایل قفل شدن موتور کولر آبی می پردازیم:

دلایل گیرپاژ کردن موتور کولر آبی چیست؟

در بخش قبلی به معرفی اجزای موتور کولر آبی اشاره کردیم. موتور کولر از قسمت های مختلفی تشکیل شده و وجود ایراد در هر کدام از آنها می تواند دلیل گیرپاژ کردن موتور کولر آبی باشد.

در ادامه به بررسی دلایل قفل شدن موتور کولر آبی می پردازیم:

عدم روغن کاری موتور کولر آبی

هنگام سرویس کولر آبی مهم ترین اقدامی که باید انجام داد، روغن کاری تمام قطعات مکانیکی و در گردش کولر مانند بوشن کولر آبی و یاتاقان ها می باشد.

 • اگر این قطعات روغن کاری نشوند بصورت خشک کار می کنند. یعنی حالت چرخیدن حلزونی کولر، تسمه و شفت بسیار سخت می شود و در نهایت باعث داغ شدن موتور خواهد شد به دلیل داغ کردن بیش از اندازه موتور نمی تواند روشن شود.
 • اگر روغن کاری در موتور و قطعات آن انجام شود باعث چرخش نرم اجزای مکانیکی کولر شده از همه مهمتر افزایش طول عمر موتور آبی خود را شاهد خواهید بود.
 • توصیه می شود حداقل سالی یکبار اجزای چرخشی کولر مانند یاتاقان ها، بوشن موتور را روغن کاری کنید تا مجبور به تعمیر یا تعویض موتور کولر به دلیل داغ کردن سیم پیچ ها و همچنین سوختن آن نباشید.
داغ کردن بیش از حد موتور کولر آبی

یکی از دلایل شایع قفل کردن موتور کولر آبی داغ شدن بیش از اندازه موتور می باشد. گاهی اوقات عواملی مثل کارکرد طولانی مدت موتور، گرم بودن بیش از اندازه هوا همچنین عدم تهویه هوای موتور می‌تواند موجب داغ کردن بیش از اندازه موتور کولر آبی و درنتیجه گیرپاژ کردن یا قفل شدن موتور کولر آبی شود.

سوختن خازن موتور کولر آبی

خازن موتور یکی از بخش های مهم و تشکیل دهنده موتور می باشد که در مدار برق موتور قرار گرفته است.

 • در زمانی که کولر روشن باشد، مطمئناً خازن آنهم در حال کارکردن می باشد. ممکن است خازن موتور کولر آبی به دلایلی مانند سوختن، نشت کردن محتویات خازن،و خراب شدن خازن دیگر کار نکند.
 • از جمله علائم خراب شدن خازن می توان به ترکیدگی خازن، برآمدگی و فرورفتگی خازن اشاره کرد.
 • روشن بودن موتور کولر به کار کردن خازن وابسته می باشد. خراب شدن خازن موجب گیرپاژ کردن، زور زدن و سوختن موتور می شود.
سیم کشی خراب موتور کولر آبی

سیم کشی های موتور کولر آبی در معرض خرابی های بسیار مختلفی قرار دارد که می توان به پوسیدگی سیم ها، سست شدن اتصالات سیم های برق، ریختن آب بر روی سیم های لخت و از بین رفتن عایق سیم ها اشاره کرد.

هر کدام از این مشکلات برای سیم کشی موتور کولر آبی ایجاد شود اتصالی در موتور کولر دور از انتظار نخواهد بود. اتصالی باعث گریپاژ و داغ کردن موتور خواهد شد.

خراب شدن سیم پیچ موتور کولر آبی

در ادامه به خراب شدن سیم پیچ کولر آبی می پردازیم:

 • موتور کولر که با ۲ دور و به واسطه سیم پیچ راه اندازی می شود، شامل سیم پیچ دور تند و سیم پیچ دور کند و همچنین سیم پیچ راه انداز می باشد.
 • هر یک از سیم پیچ ها وظایف مختلفی در موتور کولر بر عهده دارند. وقتی کولر روشن می شود، سیم پیچ راه انداز و همچنین سیم پیچ دور کند هر دو با هم بصورت همزمان روشن خواهند شد. زمانی که سرعت موتور به حد مشخصی برسد، سیم پیچ راه انداز به صورت خودکار از مدار موتور خارج می شود.
 • اگر دور موتور را کند انتخاب کرده باشید و بعد از فعال شدن سیم پیچ راه انداز همچنین سیم پیچ دور تند هر دو سیم پیچ از مدار همزمان خارج می شوند و سیم پیچ دور کند در مدار قرار خواهد گرفت.
 • تنظیم دور موتور به عهده سیم پیچ های موتور می باشد. سالم بودن سیم پیچ های راه انداز بسیار برای روشن شدن موتور موثر می باشد. چنانچه هر کدام از سیم پیچ های موتور کولر آبی مخصوصاً سیم پیچ راه انداز خراب شود، موتور کولر آبی قفل می کند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روزانه چند ساعت می توانیم کولر آبی را روشن نگه داریم؟
نوسانات برقی کولر آبی

طراحی موتور کولر آبی بصورتی می باشد که با مقدار مشخص ولتاژ راه اندازی می شود.

 • چنانچه ولتاژ ورودی بیش از اندازه باشد، موجب گیرپاژ کردن موتور کولر آبی خواهد شد.
 • زیاد شدن ولتاژ به تنهایی باعث گریپاژ موتور نمی شود به طور کلی ولتاژ برق هرگونه نوسانی داشته باشد مانند قطع و وصل مکرر برق و میزان ولتاژ ورودی حتماً باعث قفل کردن موتور یا سوختن آن خواهد شد.

راهکارهایی برای جلوگیری از گیرپاژ کردن موتور کولر آبی

گیرپاژ کردن موتور کولر آبی باعث سوختن موتور خواهد شد. لازم است با روش های جلوگیری از بروز این مشکل آشنا شوید.

در ادامه به چند راهکار ساده ولی بسیار موثر برای جلوگیری از گیرپاژ کردن موتور کولر آبی می پردازیم:

انجام سرویس های دوره ای کولر آبی

ساده ترین و راحت ترین کاری که می توانید جهت جلوگیری از گیرپاژ کردن موتور کولر آبی انجام دهید. سرویس های کولر آبی در زمان مقرر یعنی حداقل در سال یکبار پیش از راه اندازی مجدد و در فصل گرما می باشد.

در هنگام انجام دادن سرویس کولر آبی اقداماتی مانند روغن کاری یاتاقان ها، باز دید سیم کشی های موتور، بلبرینگ ها و تسمه کولر باید توسط متخصص بازبینی شود. پس توجه داشته باشید قبل از شروع گرما حتماً کولر خود را سرویس کنید.

توجه به بوی سوختگی از کولر آبی

اتصالی سیم های برق کولر آبی معمولاً با علامت بوی سوختگی نشان داده خواهد شد. این نکته بسیار مهم می باشد، قبل از اینکه اتصالی سیم کشی کولر آبی باعث قفل شدن موتور شود، حتماً به آن توجه کنید.

موتور کولر آبی

نتیجه گیری

گریپاژ کردن موتور یا قفل کردن آن یکی از بدترین مشکلاتی می باشد که می تواند برای کولر آبی شما رخ دهد. چون این مشکل باعث سوختن موتور کولر آبی شما می شود. در این مقاله از ایبک امداد از دلایل قفل کردن کولر آبی و همچنین نحوه جلوگیری از بروز این مشکل مطالب مهمی را برایتان توضیح دادیم. شما می توانید نظرات خود را در قسمت پشتیبانی ایبک امداد مطرح کنید تا کارشناس ما در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

گیرپاژ موتور کولر آبی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل گیرپاژ کردن موتور کولر آبی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا